Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przełożenie kołowrotka w spinningu okoniowym.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 09 wrzesień 2024 - 12:31

Sprawiłem sobie niedawno pierwszą "okoniówkę" - kijek 186 cm i cw 1-8g. Wędeczka wszechstronna, dobrze ogarnia drobne "żelastwo" i gumki. Chcę dobrać do tego właściwy kołowrotek. W wersji 2000, która mi odpowiada gabarytowo, mam do wyboru przełożenie 5,2:1 (nawój 68 cm) lub 6,2:1 (81 cm nawoju). Która wersja będzie właściwa/bardziej optymalna do takiego sprzętu i stylu łowienia?



#2 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 143 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 09 wrzesień 2024 - 13:00

Praktycznie przy każdej z technik łowienia okoni wystarczy wolniejsze i będzie mniejszy opór przy zwijaniu przynęt , wystarczy niższe
  • Karpiu95 lubi to

#3 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 wrzesień 2024 - 15:51

Polecam kołowrotek wielkości 2500, moim zdaniem, mniejsze kołowrotki nie dają komfortu podczas łowienia niektórymi technikami jak np. twich. Jak wyżej, nie polecam wersji z większym przełożeniem. 


  • przemo_w lubi to

#4 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 wrzesień 2024 - 16:53

Bierz z niższym przełożeniem, ale to tego kija to radziłbym jak kolega wyżej coś w rozmiarze 2500.
Rozmiary 1000-2000 mam przy kijach poniżej 5lb

#5 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 09 wrzesień 2024 - 17:02

Na wodzie stojącej zwykłe przełożenie będzie OK.

Natomiast sama myśl o łowieniu w rzece młynkiem ze zwykłym przełożeniem wywołuje u mnie stany lękowe i ból nadgarstka.

Zero kontaktu z przynętą i siniaki na brzuchu.

Stanę w opozycji i powiem że szybki młynek będzie bardziej uniwersalny, a jak nad wodą zacznie wiać to szybko docenisz wysokie przełożenie.



#6 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 09 wrzesień 2024 - 19:11

Złota zasada dla niezdecydowanych jest taka, że łatwiej zakręcić szybkim wolniej niż wolnym szybciej :)
  • strary lubi to

#7 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 wrzesień 2024 - 20:03

Moim zdaniem, najgorsze co można zrobić kupując kołowrotek, to kupić rozmiar poniżej 4k z wyższym przełożeniem. Łowiąc kołowrotkiem z przekładnią 2500 i mniejszą gdzie jest wyższe, od standardowego,  przełożenie czuję taki komfort jak podczas biegu z dwoma lewymi butami. Nie wyobrażam sobie precyzyjnego łowienia w młynkiem hi-speed to jak łowienie w rękawicach spawalniczych :)


Użytkownik guciolucky edytował ten post 09 wrzesień 2024 - 20:04

  • Darek_W lubi to

#8 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 09 wrzesień 2024 - 20:34

Nigdy nie biegałem w dwóch lewych butach :) ale do delikatnego łowienia wybieram raczej kołowrotek z wolniejszym przełożeniem więc zgodzę się z Guciolucky. Mniej siłowania z korbą, mniej oporu przy kręceniu, więcej czuję. Ale jak muszę na szybko zwinąć no to zapierdzielam korbą jak głupi - nie da się ukryć. Więc poświęcam jeden aspekt dla uzyskania lepszego innego efektu. Pytanie co dla kogo jest ważniejsze. 



#9 OFFLINE   Warcisław

Warcisław

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Marcin

Napisano 09 wrzesień 2024 - 20:45

Ja z kolei widocznie lubię biegać w dwóch lewych butach. Przynęty animuję głównie kijem, także wygodniej kasuje mi się luz krótkim obrotem korbki. Do okoniowych jerkbaitów jeśli już używam korby zamiast multika także wygodniejsze jest dla mnie trochę szybsze przełożenie. Młynków używam budżetowych i poszanowane jakoś mi slużą już dłuższy czas. Napiszę odkrywczo, że jak widać wszystko jest wypadkową stylu łowienia i osobistych preferencji.

#10 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 09 wrzesień 2024 - 22:31

Zapomniałem wspomnieć, że docelowo kołowrotek będzie użytkowany w 99% na wodzie stojącej , głównie łowiska 4-3m głębokości. Z przynęt stawiających opór to wirówki #1, kilkugramowe cykady i wirujące ogonki Spinmada. Dopiero uczę się celowo i selektywnie łowić okonie (do tej pory były tylko wdzięcznym przylowem, tak przy pstragowych jak i szczupakowych wypadach). Głównie chodziło mi o to czy w technikach okoniowych ,przy użyciu gumowych przynęt ( w większości techniki związane z podbijaniem i opadaniem wabika), jest wskazane mieć „ szybki” kołowrotek, czy jednak standardowy nawój będzie bardziej wszechstronny? Wszak w wielu przypadkach szura się przynętą, lub wlecze po dnie.

#11 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 09 wrzesień 2024 - 23:29

Moim zdaniem, najgorsze co można zrobić kupując kołowrotek, to kupić rozmiar poniżej 4k z wyższym przełożeniem. Łowiąc kołowrotkiem z przekładnią 2500 i mniejszą gdzie jest wyższe, od standardowego, przełożenie czuję taki komfort jak podczas biegu z dwoma lewymi butami. Nie wyobrażam sobie precyzyjnego łowienia w młynkiem hi-speed to jak łowienie w rękawicach spawalniczych :)

Moim zdaniem mocno naciągane. W rozmiarach 1000/2500 różnica nawoju między szybką a zwykłą wersją to zwykle jakieś 15%, a zjawisko przedstawiłeś tak problematycznie jakbyś niemal wędkę trzymał odwrotną stroną ;) (bez urazy)

Tak jak Adaś pisał wyżej, na rzece gdzie trzeba być szybszym od nurtu, na metrowej wodzie gdzie trzeba poprowadzić obrotówkę nad kamieniami, nad porośniętą górką w sierpniu gdzie okonie walą atomowo i preferują atomowe tempo, wszędzie tam widzę przewagi szybkiego przełożenia.
Nie bardzo wiem co ma do tego precyzja…
Celność rzutu jest identyczna, a precyzję przy animacji uzyskasz także identyczną prowadząc przynętę tj. wspomniałem wyżej, 15% wolniej…

Ja wolne przełożenie wybierałbym w dwóch sytuacjach:
Łowienie białorybu na główki <0.5g gdzie świerzbi żeby zakręcić normalnym tempem, a przynęta opada jednak baaaardzo wolno, i ruchy przynęty muszą być minimalne bo i rozmiar przynęty jak i samej ryby jest zazwyczaj niewielki. Drugi przypadek to jesienna, głęboka dłubanina niemrawych okoni, gdzie przynętę ledwo odrywa się od dna.

W każdej innej sytuacji jeśli zmieniałem kołowrotek to jednak na szybszy :)

Użytkownik GroPerch edytował ten post 09 wrzesień 2024 - 23:30


#12 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 wrzesień 2024 - 06:42

Przy szybkim przełożeniu, kontrola i czucie lekkiej przynęty jest zdecydowanie gorsze, mniej precyzyjne. Mały kołowrotek z szybkim przełożeniem to zwyczajnie strata pieniędzy. Oczywiście będą tacy, którym w łowieniu, kołowrotek nie przeszkadza ale...



#13 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1032 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 10 wrzesień 2024 - 19:44

Jednakowoż są sytuacje w których wysokie przełożenie się przydaje. Łowiąc XUL przy bocznym wietrze po rzucie np. 0,5g robi się balon. Trzeba odczekać sekundę aby przynęta opadła na 0,5m (zakotwiczyła się trochę) a następnie ekspresowo zwinąć rzeczony balon. Szybkim kołowrotkiem robi się to skuteczniej!

Ja tam lubię "szybkie"... ;)  I coś tam czasem złowię   :rolleyes: 


  • Wojtek B. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych