Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

NIE - dla wielkich farm łososi w Irlandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
215 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 18 grudzień 2012 - 09:34

Jest dużo racji w tym co napisałeś ! ;) Sam widzę po sobie :D Ale łosoś ma bardzo wielu koneserów, jest smaczny, zdrowy. Przyglądam się dyskusji i zastanawiam się czy jest w ogóle jakieś sensowne rozwiązanie co zadowoli tych co chcą mieć naturalne rzeki (w tym mnie) oraz tych co chcą jeść łososia (też kilka razy w roku jem wędzonego)


Użytkownik OloPe edytował ten post 18 grudzień 2012 - 09:35


#22 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2012 - 09:57

Friko

Szacuje się, ze komercyjne farmy łososi sa jednym z silniejszych czynników odpowiadających za śmiertelność łososi - głównie młodych.

Nie powiem ci teraz dokładnie ile jest to %, bo dziura w glowie wessała, ale czytałem o tym całkiem ciekawy artykuł, niedawno. Wskazywali na bardzo dużą śmiertelność, w okolicy 25%. Jak znajdę, to podeślę dokładniejsze dane.

Plus - to dotyczy łososi, które o ile pamiętam z IE tną dość szybko na otwarte wody i na północ, w strone Islandii gdzie zerują przez zimę (kolejny raz, o ile pamiętam).

Trotki jednak, zwykle kręcą sie przy brzegu, cały czas w zasięgu "opadu" z sadzów - nie tylko syfu, chemii ale też i, a może głównie - pasożytów.

Juz raz wysterylizowano praktycznie zupełnie wybrzeża z troci, a wg relacji było ich kiedyś całkiem sporo.

Myślę, ze gdyby ktoś chciał postawić farme kilka km od brzegu, czy w jakiejś mniej "cennej" zatoce, oburzenie byłoby mniejsze. Jednak Galway Bay, o ile rozumiem, jest główną "autostradą" dla kilku systemów i myślę ze ta akcja nie przejdzie bez sporego hałasu.



#23 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 18 grudzień 2012 - 09:59

Zły jestem na moją babę, bo wczoraj kupiła trzy gróbe dzwonka i do tego ja muszę to upitrasić. Dostała bana na zakupy na tydzień.



#24 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1691 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 18 grudzień 2012 - 10:37

Ludzi przybywa, ale to nie znaczy, że tak musi być.  Karpik z bajora  też ma białko  ;) . Przeciętny spasiony europejczyk nie musi tyle żreć.  No i warzywka, więcej warzywek.

Żeby było więcej warzywek trzeba więcej nawozików które spłyną rzeczkami i trafią do morza. Też źle :wacko:



#25 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 712 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 18 grudzień 2012 - 10:56

Witam, ja również jestem za powstaniem takiej farmy, chociażby ze względu na możliwość pracy:) Jednak akwakultura jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki  na ŚWIECIE!! i to jest nie do przeskoczenia, obecnie Norwegia produkuje przeszło 1 milion ton łososi. Gdzie Polska (jak się nie mylę) zaraz po Hiszpani jest głównym importerem gdzie w Polsce się go przerabia (wędzi) i pcha dalej. Jestem w stanie stwierdzić, że rolę takiej "hodowli" pełni nasz Bałtyk, zarybia się ogromną ilością troci i łososi po to aby rybacy mogli łowić, taka jest prawda. Jakby na naszym wybrzeżu można było hodować jakieś ryby to już dawno by to robiono.

A tak na marginesie, jecie kurczaki i wieprzowinę??? ........a czy one biegają po lesie???????

 

pozdrawiam Michał


Użytkownik Gadget edytował ten post 18 grudzień 2012 - 10:57


#26 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 11:33

Gadzet,

 

Wez se ta farme wybuduj u siebie nam zas oszczedz pogladow rodem z poprzedniego systemu. Twoj post podobnie jak Supermoderatora Friko jest najlepszym przykladem arogancji i nieznajomosci swiata. Ten portal ma promowac nowoczesne wedkarstwo, w tym watku jest wrecz przeciwnie.

 

Tak szybko z sieci: http://news.national...almon-lice.html

 

Rzoumiem, jezyk angielski, w ramach uswiadomienia moge poswiecic dzisiejszy weiczor i przetlumaczyc bys zrozumial, oby :(

 

Bujo



#27 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2012 - 11:34

Widzę, ze jednak Wędkarz Polski ma się dobrze, na kelty już jest naszykowany i nic złego w farmie łososiowej nie widzi.

Pocieszające tylko, ze nasz wsobny, i tkwiący mentalnie w średniowieczu, okraszonym przewielebnym opadem trend nie ma wpływu po za granicami RP o wspaniałych, jak wiadomo wodach. I o ile nie dziwi taka postawa wśród, z całym szacunkiem, "szarego usera", który może nie być tematem zainteresowany o tyle będąc super-modem bym unikał tak drażliwych tematów ;)

Panowie, taka prośba, poczytajcie trochę o tym. Jest w necie tona materiałów, dyskusji na forach ludzi, którzy mają te ryby w swoich wodach.

Czytam Wasze posty i witki opadają. To trochę, jakby ktoś zaproponował postawienie tartaku zakładu meblarskiego w środku Białowieży i wykarczowanie pod potrzeby produkcji 80% powierzchni, a wy byście przyklasnęli - bo powstaną nowe miejsca pracy... Żal.pl....

 

A dlaczego nie - kontynuując.

Z tego co ja wyczytałem, to po za problemami "skundlenia ryb" jest jeszcze właśnie kwestia pasożytów. Przenoszenia ryb z miejsca w miejsce, czasem transportu materiałów z kraju do kraju. Z tego co znalazłem, wg ludzi którzy się tym zajmowali - wytłuczenie kilku rzek z powodu gyrodactylusa to właśnie zasługa farm i transportu "pod należytym nadzorem" - czyli bez kontroli, ryb z miejsca w miejsce.

 

http://en.wikipedia....f_salmon#Issues

 

http://www.salmonfar.../problems.shtml

 

http://www.bellona.o...enetic_effects/   - tu mamy kilka podstron do poczytania

 

http://www.nina.no/a...mahefte/036.pdf - duzo do poczytania



#28 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 11:51

Witam, ja również jestem za powstaniem takiej farmy...
A tak na marginesie, jecie kurczaki i wieprzowinę??? ........a czy one biegają po lesie???????

 

pozdrawiam Michał

Kazdy z nas wie, ze kazda ingenrecja w srodowisko naturane, niesie za soba pewne konsekwencje. Czesto sa to nieodwracalne zmiany w ekosystemach, ktore natura wypracowala w toku ewolucji na przestrzeni setek milionow lat. My czesto zmieniamy ten proces w kilka lat, dewastujac srodowisko naturalne, ktore powinno nam sluzyc przez wiele pokolen..

Niestety ludzka zachlannosc nie zna granic i tak sie paradoksalnei sklada, ze wspolczesny rozwoj technologi (czesc z nas mysli, ze jest to rowniez rozwoj cywilizacji - blednie zreszta myslac..)  przyczynia sie do rabunkowej gospodarki w kazdej galezi przemyslu.

Generalnie mozna by powiedziec, ze ludzi na swiecie jest za duzo, ze spoleczestwa "wysokorozwiniete" moglby ograniczyc zuzycie, wody, jedzenia, energi.. itd.  Tylko to nic nie zmieni, bo cala ludzkosc zachowuje sie jak te pedzace lemingi w przepasc. Z ta roznica, ze niby mamy swiadomosc, ze jest zle, ale poszczegolna zmiana jednostki nic nie da - bo faktycznie nie da. Swiat juz zostal tak rozpedzony, przez te ludzka chciwosc, zachlannosc, zadze, ze musi cos poprostu pieer.. Ten armagedon nikt nie uniknie, bo jest on wpisany w nasze zycie.

Odnosnie sedna tematu watku - mozna by zrobic referendum ile osob chce spozywac, te wspaniale ryby ?? jestem pewny, ze z tych ponad 7 miliardow ludzkich istnien malo kto swiadomie, odmowilby sobie tej przyjemnosci.

Z mniejszego zla ja wybieram farmy lososi.



#29 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 11:56

Dla zainteresowanych:

 

http://www.countrycl...yrodactylus.htm

 

http://www.thefishsi...laris-in-norway

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Kuba Standera lubi to

#30 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:07

Twoj post podobnie jak Supermoderatora Friko jest najlepszym przykladem arogancji i nieznajomosci swiata. Ten portal ma promowac nowoczesne wedkarstwo, w tym watku jest wrecz przeciwnie.

Ty Bujo jestes bardzo nie mily, a wrecz arogancji do osob, ktore maja inny poglad na zycie od Ciebie..

Myslisz, ze pozjadales wszystkie rozumy i masz moralne prawo narzucenia "swoich racji"  mieszajac innych argumenty z blotem ??

Nie mam zadnych zarzylosci z Friko, a wrecz przeciwnie pamietam kilka jego akcji, jak usowal mi posty, ale zawsze szanowalem tego moda, bo jest jednym z tych bardziej neutralnych, a co jak co szacunek takim ludzia sie poprostu nalezy.

Jesli faktycznie jestes taki pro-ekologiczny to proponuje Ci sprzedac samochod, lodke, ponton, i nie korzystac przez pewien czas z "dobrodziejstw wspolczesnosci" - takie zachowalnie wplynie korzystnie na srodowisko naturalne, to Ci zapewniam.

W moim odczuciu nie ma nic sprzecznego z racjonalnym, rozsadnym prowadzeniem farm lososi, a propagowaniem wspanialego hobby jakim jest wedkarstwo, na tym czy innym portalu.



#31 OFFLINE   vBartek

vBartek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:20

95% "smacznego", "zdrowego", "naturalnego" łososia dostępnego na rynku, sklepach i marketach pochodzi właśnie z takich farm. Ich mięso jest celowo barwione już na etapie dokarmiania poprzez dodawanie odpowiednio spreparowanego pokarmu (dodajmy oczywiście antybiotyki itp). Wszystko w celu zaspokojenia wymagań docelowego klienta ponieważ okazuje się, że np włoch, irlandczyk czy amerykanin mają zupełnie inne preferencje, dla jednych np mięso blado-różowe jest nieapetyczne dla innych odwrotnie.

To jeszcze jeden powód dla którego poszedł mój głos, inne wypisaliście już powyżej.

 

Ponadto... nie chciałbym aby w naturze żyły genetycznie zdegenerowane mutanty jakie ostatnio wyciągałem z jednego komercyjnego łowiska.Załączony plik  20120803_194144.jpg   142,2 KB   70 Ilość pobrań


Użytkownik vBartek edytował ten post 18 grudzień 2012 - 12:26


#32 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:29

Blackabyss

Coś nie czytasz

Tu nie chodzi o pro-eko tylko anty-głupo

Ciężko zmieszać czyjeś argumenty z błotem, jak zasadniczo zamiast argumentów prezentuje się jakieś brednie. Co razi i warto by zastosować maksymę Chiraca.

W sytuacji, gdy pogłowie tych ryb w wielu miejscach spada, wg tego co pisza monitorujący tą sytuację ludzie jest to systematyczny spadek od lat 70, niezależny od "oscylatora" ciśnień na północnym Atlantyku, proponuje się pierdykniecie farmy w jednym z najważniejszych systemów, nęcąc marchewką kilkudziesięciu miejsc pracy, które zapewne nie wciągną z rynku bezrobotnych, tylko rozejdą się po znajomych, w sytuacji, gdy za kilka lat spora grupa ludzi żyjąca z wędkarstwa może miec problem...

No jak to określić?

Proszę, poczytaj linki, poczytaj zwłaszcza drugi z wklejonych przez Jerzego...



#33 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:50

Pisalem chyba kilkukrotnie w dziale muchowym o szkodach jakie spowodowaly farmy na zachodnim wybrzezu Szkocji. Z trociowego eldorado zrobila sie pustynia. Problem polega na tym, ze lobby farmerskie jest bardzo silne i wedkarze maja problem, zeby sie przebic. Norwegowie, narod nie glupi, poszli jednak po rozum do glowy. Przenosza swoje farmy do innych krajow i tylko zacieraja rece, ze znalezli frajerow.



#34 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:50

Ty Bujo jestes bardzo nie mily, a wrecz arogancji do osob, ktore maja inny poglad na zycie od Ciebie..

Myslisz, ze pozjadales wszystkie rozumy i masz moralne prawo narzucenia "swoich racji"  mieszajac innych argumenty z blotem ??

Nie mam zadnych zarzylosci z Friko, a wrecz przeciwnie pamietam kilka jego akcji, jak usowal mi posty, ale zawsze szanowalem tego moda, bo jest jednym z tych bardziej neutralnych, a co jak co szacunek takim ludzia sie poprostu nalezy.

Jesli faktycznie jestes taki pro-ekologiczny to proponuje Ci sprzedac samochod, lodke, ponton, i nie korzystac przez pewien czas z "dobrodziejstw wspolczesnosci" - takie zachowalnie wplynie korzystnie na srodowisko naturalne, to Ci zapewniam.

W moim odczuciu nie ma nic sprzecznego z racjonalnym, rozsadnym prowadzeniem farm lososi, a propagowaniem wspanialego hobby jakim jest wedkarstwo, na tym czy innym portalu.

 

 

Witam,

 

Widzisz kolego tu nie ma dwoch prawd, nie ma rzeczy niedpowiedzianych, to co farmy robia ze srodowiskiem jest jasne i oczywiste. Nie potrzeba doktoratow z ichtiologi, wiedzy tajemnej czy kamieni filozoficznych!

 

A z supermodem @Friko znamy sie bardzo dobrze,  lubimy dlatego czasem moge go opierdzielic, i tak zapewne cieszy sie, ze pisze na forum :)

 

Ja przejmuje sie losem lososi, jesli mam czas i mozliwosci staram sie gdzies je lowic, jestem tez swiadomy ze za kilkanascie lat moze juz byc ciezko ze zlowieniem czegokolwiek. Ja wiem, ze ty pewnie masz to gdzies, tobie w glowie najlepsze mlynki Shimano bo Daiwa do dupy i zabkuje badz wedki na tytanach. W tym roku 4 razy bylem w Szkocji, koszty licencji, dojazdu i zakwaterowania to min 2 stelle ale czasu nad piekna, szkocka rzeka mi nikt nie odbierze, nawet jak byla powodz i szansa na rybe praktycznie zerowa. Ale do tego trzeba dorosnac....

 

Jak juz musisz wiedziec to nie jem lososi, wlasnie dlatego. To jakby ratowac meduze wrzucajac spowrotem do morza, dla calosci nie ma to znaczenia, dla tej jednej, szczesciary jest calym zyciem...

 

Bujo


Użytkownik Bujo edytował ten post 18 grudzień 2012 - 12:54


#35 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:52

Pisalem chyba kilkukrotnie w dziale muchowym o szkodach jakie spowodowaly farmy na zachodnim wybrzezu Szkocji. Z trociowego eldorado zrobila sie pustynia. Problem polega na tym, ze lobby farmerskie jest bardzo silne i wedkarze maja problem, zeby sie przebic. Norwegowie, narod nie glupi, poszli jednak po rozum do glowy. Przenosza swoje farmy do innych krajow i tylko zacieraja rece, ze znalezli frajerow.

 

 

Luko,

 

Marnujesz swoj czas, podobnie jak paru inych. Zacofanie jest jak widac wielkie i prawie jak glupota bezgraniczne...

 

Bujo



#36 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:57

Tak szybko z sieci: http://news.national...almon-lice.html
 Rzoumiem, jezyk angielski, w ramach uswiadomienia moge poswiecic dzisiejszy weiczor i przetlumaczyc bys zrozumial, oby :(
 
Bujo

Bujo, skoro już zaoferowałeś się Michałowi a on być może rozumie co w tym zagranicznym tekście piszą to ja bym miał skromną prośbę o przetłumaczenie dla mnie. Ja niestety niegramotny w tym języku a chętnie poczytam. Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością na ten tekst w naszym pięknym słowiańskim języku ;)

#37 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:58

do adwokat diabla:

Kuba ja jestem fanem dzikiego naturalnego srodowiska flory i fauny. Bo to co jest naturalne jest poprostu piekne.

Z materialami zapoznalem sie juz wiele miesiecy, a nawet lat temu. Niestety w takich czasach zyjemy, ze samymi idealami w glowie nie zmienimy swiata na lepsze.

Myslisz ze nie znam argumentow ? myslisz ze mi sie nie marza dzikie piekne potoki, rzeki, jeziora, morza, oceany w ktorych jest przebogactwo gatunkowe ??? jasne ze sie marzy, kazdemu z nas sie marzy.. tylko napisz co mozemy zrobic ?? ponarzekac tu na forum, ewentualnie zostac wegetarinami.

Wielkie korporacje zadza swiatem i w ten czy inny sposob doprowadzaja do deskrukcji planety.

Niedlugo bedziemy spozywac wylacznie zywnosc GMO  korporacje w imie zyskow wytruja nas jak szczury.

Modyfikacja lancuchow DNA - a dokladnie usuwanie poszczegolnych genotypow ma i bedzie miec wplyw na nasza swiadomosc.. o tym sie jakos mniej mowi niz o PODKRESLAM "racjonalej hodowli lososi "


Użytkownik blackabyss edytował ten post 18 grudzień 2012 - 12:59


#38 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:02

Bujo, skoro już zaoferowałeś się Michałowi a on być może rozumie co w tym zagranicznym tekście piszą to ja bym miał skromną prośbę o przetłumaczenie dla mnie. Ja niestety niegramotny w tym języku a chętnie poczytam. Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością na ten tekst w naszym pięknym słowiańskim języku ;)

 

Olo,

 

Nie ma problemu, wieczorem cos bedzie.

 

MW



#39 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:15

do adwokat diabla:

Kuba ja jestem fanem dzikiego naturalnego srodowiska flory i fauny. Bo to co jest naturalne jest poprostu piekne.

Z materialami zapoznalem sie juz wiele miesiecy, a nawet lat temu. Niestety w takich czasach zyjemy, ze samymi idealami w glowie nie zmienimy swiata na lepsze.

Myslisz ze nie znam argumentow ? myslisz ze mi sie nie marza dzikie piekne potoki, rzeki, jeziora, morza, oceany w ktorych jest przebogactwo gatunkowe ??? jasne ze sie marzy, kazdemu z nas sie marzy.. tylko napisz co mozemy zrobic ?? ponarzekac tu na forum, ewentualnie zostac wegetarinami.

Wielkie korporacje zadza swiatem i w ten czy inny sposob doprowadzaja do deskrukcji planety.

Niedlugo bedziemy spozywac wylacznie zywnosc GMO  korporacje w imie zyskow wytruja nas jak szczury.

Modyfikacja lancuchow DNA - a dokladnie usuwanie poszczegolnych genotypow ma i bedzie miec wplyw na nasza swiadomosc.. o tym sie jakos mniej mowi niz o PODKRESLAM "racjonalej hodowli lososi "

Myślę, ze możemy więcej, choćby limitować swoje "potrzeby".

Temat długi i osobny, ale myślę, że minimalizm konsumencki kiedyś może zdziałać cuda :D

Słynne "po co ci to?"



#40 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:42

Luko,

 

Marnujesz swoj czas, podobnie jak paru inych. Zacofanie jest jak widac wielkie i prawie jak glupota bezgraniczne...

 

Bujo

 

Cierpliwa kropla drazy skale.