Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Obróbka zdjęć - proszę o pomoc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:11

Witajcie. Chciałbym się zwrócić do Was z prośbą o podesłanie jakiegoś linka lub wytłumaczenie mi pewnej sprawy. Otóż jakiś czas temu udałem się do Skarżyc koło Zawiercia gdzie wykonałem poniższe fotki. Fotki są obrobione przeze mnie w Photoshop'ie. Zdjęć jest więcej ale zamieszczam kilka. Zdjęcia aparatem wykonuję w RAW - wiadomo dlaczego. Obrobiłem zdjęcia i chciałem je pokazać siostrze i znajomemu. Oboje napisali mi w mailu że zdjęcia są do bani ponieważ mają obraz w "kwadracikach" i czymś "pikselopodobnym". Nie mam pojęcia w takim razie gdzie popełniłem błąd i z czym ew przesadziłem. Czy to może być efekt zbyt mocnego "wyostrzania" ? Macie jakieś fajne artykuły w sieci lub "poradniki" odnośnie używania tych narzędzi do wywoływania RAW ? Jaka wg was może być przyczyna że na moim kompie zdjęcia są ok a ktoś inny nie zobaczy tego co chcę pokazać ?

 

sanktuariumwskarycach1.jpg

 

sanktuariumwskarycach5.jpg
 

wflorianwskarycach1.jpg

 



#2 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:36

Hej,

Czy to są dokładnie te fotki ?

 

R



#3 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:57

Tak - to są te fotki. A co do PS'a to powiedzmy sobie szczerze - nie mam pojęcia kto i dlaczego zainstalował mi go na kompie :)



#4 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:58

...za mocno wyciągane z ciemmności, słabo odszumione.

Tak po krótce - RAW-wołanie ( Lightroom, ACR), zapis do Tiffa, obróbka w CS ,PSP lub innym edytorze i zapis jako jpg, png itp, itd...



#5 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 21:12

Jak się nie "cykasz" o prawa autorskie to prześlij mi na skrzynkę jakiś Twój RAW - jakiś trudniejszy :-) - oczywiście jak będziesz chciał.

Podam Ci info na priv.

 

R



#6 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 17 styczeń 2013 - 21:43

Nie cykam się o prawa. Jeśli mam jeszcze te RAWy to nie widzę problemu. Daj maila i już

 

No to się pochwaliłem. Nie mam tych RAWów już, musiałem je wywalić. :mellow:


Użytkownik laredo edytował ten post 17 styczeń 2013 - 21:53


#7 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 17 styczeń 2013 - 21:57

Pamiętaj jedną z ważniejszych reguł, myśl. Te zdjęcia mogły być idealne bez sekundy obróbki. Wszystko za Ciebie mógł zrobić statyw, murek, ławeczka... :)

#8 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 01:02

Nie cykam się o prawa. Jeśli mam jeszcze te RAWy to nie widzę problemu. Daj maila i już

 

No to się pochwaliłem. Nie mam tych RAWów już, musiałem je wywalić. :mellow:

Trudno. Niemniej jednak dałem Ci info na priv.

 

Pozdro

Robert



#9 OFFLINE   Marcin K.ostuch

Marcin K.ostuch

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 13:47

Edytujesz w Camera RAW? Jeśli tak to tam jest ustawienie jakości zapisu, domyślnie 8-10 a trzeba ustawić na 12.



#10 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 20 styczeń 2013 - 15:49

Tak Marcinie. Rzucam to na PS i otwiera mi się okno Camera Raw, Tam obrabiam foty.

Nizdęb, przyjacielu niektóre z moich "eksperymentów" polegały na otwarciu przesłony nawet na 30 sekund. Uważasz że utrzymał bym w łapie aparat w bezruchu taki czas ? Oczywiście że mam statyw, prosty i tani ale mam :)

Naprawię auto to jeszcze gdzieś pojadę i popracuję nad tym uwzględniając Wasze uwagi.



#11 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 styczeń 2013 - 17:17

Nie sprawdzałem exif bo ktoś wyżej napisał że usunąłeś. 

 

W kwestii przysłony rozumiem że się przejęzyczyłeś i chodziło o migawkę przyjacielu :) ?



#12 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 20 styczeń 2013 - 17:41

o mamo :D piszę co inne myślę co inne.  :wub:  Czy to starość ?



#13 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:41

Generalnie jeśli chodzi o przeostrzenie to zarówno Ty jak i odbiorca maila powinien widzieć to samo, z tym że możliwe że Ty oglądasz podgląd ACR / Lightroom a odbiorca wynik eksportu, jeśli dodatkowo do eksportu zadana będzie zbyt niska jakość jpg to różnica i degradacja będzie się powiększać.

 

Osobna kwestia to kalibracja monitorów. Nie ma to nic wspólnego z pikselami czy artefaktami ale może źle się wyrazili odbiorcy.

 

Przyklad:

 

Jeśli Ty masz nieskalibrowany monitor / laptop, za jasno ustawiony (zdecydowana większość użytkowników ma), do tego jest to laptop z matrycą LED a większość z nich baaaardzo zaniebieszcza obraz,

 

a

 

odbiorca jakąś starszą, zażółkniętą i wypaloną matrycę,

 

to

 

Ty balansem bieli "ocieplasz" normalny a nie zimny obraz bo widzisz chłodne kolory i ściemniasz bo monitor masz jasny, co widzi odbiorca? Pomarańczowy i ciemny obraz, domyślasz się czemu...

 

Temat bardzo złożony ale dwie dość uniwersalne prawdy warto podkreślić.

 

1. Nigdy nie ruszamy regulatora kontrast, zostawiamy go w fabrycznym ustawieniu. Z kontrastem nie ma on nic wspólnego i obcina składowe RGB.

2. Jasność monitora przygotowanego do obróbki i późniejszych wydruków powinna być taka jak jasność białej kartki przyłożonej do porównania. Oczywiście sprawdzamy w tych samych warunkach.



#14 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 21 styczeń 2013 - 10:02

Straśnie to pokomplikowane :) ale może opanuję.



#15 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 21 styczeń 2013 - 13:22

Straśnie to pokomplikowane :) ale może opanuję.

 

Zrób eksperyment, pobaw się suwakami składowych RGB monitora (czyli kolorami) i go na czas testu zazieleń, potem podczas obróbki aby uzyskać w miarę poprawny kolor przesuń parametr tint w prawą, czyli w kierunku fioletu tak aby pozbyć się tego zazielenienia. Na końcu wróć z monitorem do ustawień pierwotnych i zobacz jak wygląda Twoje zdjęcie. Te dwa różne ustawienia monitora to taki przykład na to jak różnie ludzie mają poustawiane kolory a tym samym co faktycznie widzą. Kalibracja Twojego monitora nie jest receptą na prawidłowy odbiór Twoich zdjęć przez innych bo nigdy nie wiesz jak ktoś inny ma poustawiane kolory ale przynajmniej masz gwarancję że od Ciebie wychodzi OK, (do wydruku to podstawowy wymóg).

 

Z jasnością to tak że jak publikujesz dla Internetu to możesz mieć trochę za jasno ustawiony monitor bo i tak wszyscy tak mają (ok. 120 cd/m2), natomiast do wydruków lepiej nie przekraczać 80 - 100 cd/m2.

 

Jako ciekawostkę powiem że większość budżetowych monitorów DELL, HP, LG, na matrycy IPS (czyli najlepszej do obróbki zdjęć) zaczyna świecenie od 120 - 150 cd/m2 na poziomie jasności 0 i niżej zejść się nie da! Na pocieszenie dodam że po dwóch latach intensywnego używania monitor "ściemnieje" do ok. 100 cd/m2. :)


Użytkownik Nizdęb edytował ten post 21 styczeń 2013 - 13:23


#16 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 21 styczeń 2013 - 20:20

Wiesz co - aczkolwiek znam obsługę kompa w zakresie bardziej niż podstawowym to powiem ci że nie mam nawet pojęcia jak zmieniać kolory na monitorze. Nawet nie jestem pewien czy chcę to robić. Już wiem że właściwe ustawienie kolorów monitora to połowa sukcesu, czytałem dziś o tym gdzieś w sieci.

Ściągnąłem dziś z dobreprogramy.pl Lightroom bodajże 4. Niby fajne niby ok ale Camera Raw przy PS wydaje mi się fajniejsza. Popracuję na LR zobaczymy co to będzie. Chcę jeszcze poczytać "poradniki" odnośnie PS i ogólnie obróbki zdjęć. Dużo tam ustawień z których nie do końca wiem jak korzystać. Dziś np dla zabawy użyłem "redukcji szumów" i o dziwo zdjęcia się wyklarowały i wyglądają wiele lepiej.. Zmieniłem też jakość zapisu na 12 jak sugerował Marcin. Może będzie dobrze



#17 OFFLINE   Marcin K.ostuch

Marcin K.ostuch

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 20:30

Tak Marcinie. Rzucam to na PS i otwiera mi się okno Camera Raw, Tam obrabiam foty.

Nizdęb, przyjacielu niektóre z moich "eksperymentów" polegały na otwarciu przesłony nawet na 30 sekund. Uważasz że utrzymał bym w łapie aparat w bezruchu taki czas ? Oczywiście że mam statyw, prosty i tani ale mam :)

Naprawię auto to jeszcze gdzieś pojadę i popracuję nad tym uwzględniając Wasze uwagi.

No, to jak otworzysz sobie RAWa w Camera Rawie i wyregulujesz suwaczkami barwę, kontrast, ostrość i pozostałe rzeczy to klikasz "zapisz obraz" tam kliknij w okienku jakość, to znaczy wstaw z klawiaruty 12, czyli maksymalną jakość.

Przy maksymalnym powiększeniu będzie widać taką mini krateczkę, ale to przy maksymalnym powiększeniu - efekt kompresji pliku RAW do jpg lub innego formatu, ale to nieszkodliwe jeśli chodzi o jakoś albumową zdjęć, bądź nawet jak przeglądasz na ekranie 46''. Nie zauważysz tego. Aparat to nie mikroskop ;)

 

pozdro



#18 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 22 styczeń 2013 - 13:35

Robert. Każda krytyka jest budująca jeśli jest uzasadniona. Zatem słucham twoich rad. Co tam jest źle wg zrobione ? Wyjaśnij mi na czym polegało moje złe naświetlenie i złe skadrowanie ? Wiem że fota nie jest idealna ale.... zamieniam się w słuch :)



#19 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 styczeń 2013 - 17:31

Zdjęcia są źle naświetlone, widać po tym jak wylazł szum i przepał na drzwiach. Ustaw jak najniższe iso, nie wiem co to za aparat ale może będzie lepiej. Kadrując nie obcinaj wieży w połowie, pierwsze leci lekko w prawo, na ostatnim zdjęciu jest za dużo asfaltu, lepiej uciąć równo w krawężnikiem, czubek płotu na drugim też przeszkadza.

 

Jeśli nie masz szerokiego kąta to zdjęcia z tej strony będą zeszpecone tablicą informacyjną i tego nie przeskoczysz, chyba żeby bawić się w klejenie panoram. Niestety nie każde zdjęcie jest warte by je pokazywać ;).

...bez statywu??



#20 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 22 styczeń 2013 - 17:53

...bez statywu??

 

 

Można i bez.

 

Dlatego napisałem, murek, ławeczka... ;)