Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ultra cienka plecionka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 31 styczeń 2013 - 23:28

Witam serdecznie. Zastanawiam się nad kupnem szpulki availa pod scorpiona xt. Do wyboru jest szpulka o głębokości 1,6 mm i 2,9 mm. Szpulka 1,6 mm jest o jeden gram lżejsza, czyli chyba będzie najlepszym wyborem do UL casta, ale ta pojemność...  i stąd moje pytanie: Jaka jest najcieńsza plećka o wytrzymałości 8-10lb. Czytałem ,że varivas jest super cienki, ale nie mialem nigdy styczności. Znalazłem na ebayu,varivasa 9lb. Czy miał ktoś do czynienia z tą plećką. Jeśli na szpulkę 1,6 mm zmiesciło by się około 80m plecki 8Lb to problem z głowy, a jeśli nie to będę musiał szukać, ewentualnie zostac przy 2,9 mm. Czy jest znacząca różnica pomiędzy tymi szpulkami przy obsłudze np blaszki 0 która ma pwoiedzmy 3 gr??? Prosze o kilka rad. Pozdrawiam



#2 OFFLINE   _ronin

_ronin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 01 luty 2013 - 00:04

Ja do UL używam HM8X Dragona 0,06mm. Ma Avail’a 2,9mm i  o ile dobrze pamiętam to weszło  jej prawie 135m. Na 1,6mm powinno jej wejść około 70m.

Tania nie jest, ale cienka  na pewno.  Wytrzymałoś to ok. 5kg ( tyle deklaruje producent).

 

Cieńszej osobiście nie widziałem co nie oznacza, że nie ma….


Użytkownik _ronin edytował ten post 01 luty 2013 - 00:05


#3 OFFLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2013 - 00:07

A to taki wycinek na temat plecionek US i JDM. Do tego tematu też pasuje. Cytat ze strony japantackle.com  

 

 Do you know that LB-test standards in Japan and US are different. Japane and US shared LB-test standard in the past, when original Stren (Dupont) was introduced as premium game fishing line, around 70's. Before the Stren, Japanese line was guaged by weight, not by strength. As Japanese anglers educate themselves with LB-test, most line manufacturers started to indicate LB-testing of lines. However, after they started improving their products, line standards in both countries started to divert in two ways. US line manufacturers kept the thickness and indicated LB-test remained, but sold newer line as "stronger" line. Instead Japanese line manufacturers kept the real strength and indicated LB-test remained but manufactured thinner lines to advertise for "casting farther and catching more." Therefore, US lines tend to be thicker and stronger than Japanese lines with the same lb-test.

   Adding to the difference in marketing strategies, IGFA (International Game Fishing Association) rule has large effect on Japanese lines. Under the IGFA rule, lines have to break before the indicated LB-test. Japanese line manufacturers see IGFA line qualification as a quality standard, and they manufacture line strength as close to its indicated LB-test as possible, but not exceed it. IGFA will disqualify the record, if the line used overtests.                                         Right:Varivas IGFA line tour_spec_varivas.gif

   Please take a look at following chart. Mostly, Japanese lines are 1-2 level thinner than US lines if we compare the same LB-test line. It doesn't mean Japanese lines are stronger. I believe the strengths of materials are mostly identical for basic lines. The US lines are just stronger than indicated LB-test. It is good for bass fishermen, but not good for record seeking anglers. Please make sure you use IGFA qualified line if you challenge for a record in a LB-test class.

Nylon line LB-test and thickness standards (data from Toray and Stren) Lines of most comparable thickness are listed side by side.

 

 

Pełna tabela tutaj:

http://www.japantack...panese_silk.htm

(niestety po wkopiowaniu znika tabela i całość jest mało czytelna)

 

  These difference cause some troubles when you directly import Japanese model reels because Shimano and Daiwa use Japanese line standard for line capacities. Therefore, if you fill US lines, it typically reduces line capacity at 10-20%, unless you fill thin lines like Stren Magnathin.

  For your reference, 4lb line in Japan is called as #1 weight line, and 8lb is #2. Currently the thinnest line available is #0.03. It is in 0.029mm dia, or 0.0011 inch. It is about a third of hair. These lines are not made of Nylon, but of metal and used only for Ayu fishing.

  Lines today are far advanced from what we used to see. They are stronger, and mostly more specifically designed for targeted usage. To take the advantage of these advanced lines, we also need to update our knot skills that lines are more slippery than before.


Użytkownik bartolo edytował ten post 01 luty 2013 - 00:12

  • pitt lubi to

#4 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 01 luty 2013 - 01:07

większość plecionek 8 Braided JDM jak YGK Ultra WX8 i podobne, Varivas Max Power czy nawet Sunline Cast Away są super cienkie, śliskie i miękkie, możesz śmiało brać 12lb (#0.8) i tak będziesz w szoku



#5 OFFLINE   Myku1987

Myku1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 01 luty 2013 - 06:07

Ja na mojego Availa o głębokości 1,6 mm  nawijam Team Dragon Red Hot 125 m http://allegro.pl/pl...2926383874.html

Mieści się całe.

Mam pytanie jak na tak płytkich availach dowiązujecie pleckę aby nie slizgała sie???

Ja robie pętelkę i przyklejam cienki kawałek taśmy klejącej. 



#6 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 01 luty 2013 - 10:10

większość plecionek 8 Braided JDM jak YGK Ultra WX8 i podobne, Varivas Max Power czy nawet Sunline Cast Away są super cienkie, śliskie i miękkie, możesz śmiało brać 12lb (#0.8) i tak będziesz w szoku

Bardzo mnie nachodzi aby właśnie wybpróbować japońską plecionkę. To oznaczenie : 12lb(#0,8) to oznacza ,że linka 12lb ma grubość 0,8mm??



#7 OFFLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2013 - 11:11

Nie, #0,8 to jest numer i ze średnicą nie ma nic wspólnego (no może pośrednio, im numer mniejszy tym linka cieńsza).

Poza tym, o czym było już wiele razy plecionki nie mają średnicy...  ;)

Może to coś rozjaśni:

 

Załączony plik  Conversion Table.jpg   129,32 KB   120 Ilość pobrań

 

 

To oczywiście tylko przykład. Nie sugeruj się tą tabelką w przypadku każdej plecionki.

A generalnie o czym było w poprzednim poście plecionki JDM są cieńsze od ich amerykańskich odpowiedników.


Użytkownik bartolo edytował ten post 01 luty 2013 - 11:14

  • pitt lubi to

#8 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2013 - 20:18

Ja zrobiłem jeszcze inaczej, mianowicie nakleiłem na szpulkę kawałek zwykłego plastra opatrunkowego (tego bez opatrunku), następnie odkleiłem go. Na szpulce został klej z plastra. Nie ma siły żeby plecionka się ślizgała ;)

 

PS. ja mam szpulkę 2,9mm i tą polecam, nie muszę się zastanawiać czy mi plecionka wejdzie czy coś zostanie.



#9 OFFLINE   starfish

starfish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 luty 2013 - 04:50

Modyfikując Twój sposób można maznąć szpulkę spirytusowym (może być denaturat) roztworem kalafonii.

Pozdawiam Bogdan



#10 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 02 luty 2013 - 13:58

Witam Koledzy, tak czytam o tych pleckach i czytam i musze Wam powiedziec że bardzo dużo kolegów , nawet na sasiednich forach, chwali NCL. Podobno trzyma i wytzymałość liniową i kolor,oraz sie nie strzępi jakoś drstycznie. Ja do swoich zabawek zakupie w tym roku dwie szpule 13-ki i 18-ki,no i sam sie przekonam o walorach tego Jaxona.  Pozdr...



#11 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 02 luty 2013 - 14:26

bartolo,

oczywiście plecionki nie maja średnicy i może się mylę ale wygląda na to, że japońskim plecionkom o różnych wytrzymałościach, w nawiasie, przyporządkowano średnice wprost odpowiadające średnicom żyłek, które przy tej samej długości plecionki wypełniają podobnie te same szpule, np. jeżeli na szpulę wchodzi 90 m żyłki 0,205 mm to plecionka której też wejdzie 90 m dostaje oznaczenie #1.5 PE, a w nawiasie średnicę taka jak żyłka, tj. 0,205 mm.

Dla power pro w starej technologii spectra przelicznikiem żyłka-plecionka było 1:0,6, tak z grubsza. Dla nowych plecionek made in Japan przelicznik żyłka-plecionka może być 1:1 i też raczej orientacyjnie.

Jeśli chcemy kupić ultra cienką plecionkę z JDM i nie wiemy ile jej wejdzie na szpulkę naszego kołowrotka to teraz może wystarczy wybrać średnice żyłki, nawinąć na kołowrotek i wiemy ile wejdzie plecionki tej samej średnicy?

Jeśli plecione linki nie mają średnicy to po co komplikować wędkarzom życie?

Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych