Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spin & cast - czyli 2 w 1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 09 luty 2013 - 18:47

Niech mi ktoś biegły w temacie wytłumaczy, otóż :
w sklepach można kupić wędziska (żadna nowość), których zbrojenie umożliwia podpięcie tradycyjnego kołowrotka jak i multiplikatora, wędki nie mają pazura.
Przecież po wyznaczeniu kręgosłupa w którymś położeniu takie wędzisko musi tracić na akcji, przynajmniej tak mi się wydaje. Dodam że chodzi o wędki morskie, chyba że w tym wypadku skoro i tak jest to łowienie w pionie nie odgrywa to wielkiej roli.
Jest sens takiego zbrojenia czy to raczej poroniony pomysł ?

#2 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Napisano 09 luty 2013 - 19:18


w sklepach można kupić wędziska (żadna nowość), których zbrojenie umożliwia podpięcie tradycyjnego kołowrotka jak i multiplikatora, wędki nie mają pazura.
 

Widziałem kiedyś w jakimś sklepie pazur przykręcany do dowolnej wędki spiningowej  celem urzadzenia casta na szybko. :)


  • Guzu lubi to

#3 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 luty 2013 - 23:04

Chodzi o ciężkie wędki morskie i  miano spinn jest nadużyciem a raczej obowiązuje określenie bootsrute (do połowów z łodzi gdzie rzuty są niekonieczne a spuszcza się pionowo pilka czy też inny zestaw). W takich wędkach możliwe jest zamontowanie korby. Jak jest wyznaczany kręgosłup i czy w ogóle producent to robił to wątpliwa sprawa .Można taką wędką poławiać dużym multkiem jak i korbą . Mam kilka takich wędek i raczej użycie tego jako klasycznego spinna lub casta  sprawiłoby trochę kłopotu, ale jak ktoś ma taką fantazję i parę w łapie to czemu nie ?

Próbowałem czymś takim rzucać z średnim multkiem Shimano TLD 25 oraz pikiem 300 gr. Leciało nawet nieźle ,czasami robiła się broda a czasami zestaw lądował nie koniecznie tam gdzie chciałem ale DA SIĘ z korbą jeszcze lepiej to wygląda. Nie można nazwać tego jednak spinnocastem tylko wędziskiem do połowów z łodzi


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 09 luty 2013 - 23:09


#4 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 10 luty 2013 - 09:10

Mam Xzogi  którymi daje się łowić zarówno w opadzie jak i typowo spinngując i nie ma najmniejszego problemu uzbroić tego typu kije zarówno pod multika jak i pod korbę. I nie jest to żadna pała a zgrabnie wyglądający  spining/cast.

No może nie jakiś light ale z raczej cięższego przedziału. Tym nie mniej średnia jerkówa przy nich będzie  okrutną pałą.

 

 

Czasy sie zmieniły i kije ,potężnej mocy kije nie muszą wyglądać jak  dyszel od wozu. Można je zbroić  w typowe przelotki i spokojnie łowić nimi  na różne sposoby bez jakichś stereotypów że kij morski nie nada się do innego łowienia jak  jedynie opuszczenie góra dół.


Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 10 luty 2013 - 09:12


#5 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 luty 2013 - 10:47

Mówimy tu o spinnocascie a nie o Xzorgach które "najmniejszego problemu uzbroić tego typu kije zarówno pod multika jak i pod korbę'' ,pewnie że nie ma najmniejszego problemu uzbroić taki kij pod korbę ALBO pod multka bo nie bardzo wyobrażam sobie aby dopasować tak uzbrojenie aby spełniało wymagania do obu sposobów. Już  kwestia przelotki otwierającej sprawi problem do do tak potężnych zastosowań musi być spora korba a więc 30 to minimum (można "od biedy" otworzyć 25 ale wtedy stracimy na długości rzutu) co kłóci się z uzbrojeniem castingowym , dalej jest tylko gorzej bo pod korbę dobry byłby stożek aż do topa a pod casta króciutki stożek i potem większa ilość małych przelotek prowadzących ,więc pytam się o rodzaj tego bezproblemowego uzbrojenia jak kolega czy też koleżanka Migotka pisze , może zostanę "oświecony" i sobie zrobię według rad Migotki taki kij (planuję zresztą). Czekam zatem na jakieś konkrety rozwiązania kwestii uzbrojenia takiego spinnocasta



#6 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 luty 2013 - 13:49

A zeby było ciekawie to wlasnie Xzoga w swoich wędziskach z serii Mastery proponuje rozwiazanie pod spina i casta.

 

Wędeczki zbrojone w przelotki Fuji seria LowRider.

 

Sprawdzaja się i w spinie w cascie.



#7 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 luty 2013 - 16:11

Oglądałem te low Reidery a właściwie LCSG Low Rider są w dziesięciu wielkościach od nr 20 do nr 5 numery 16 oraz 12 są w dwóch wysokościach 16 i 16M ,12 i 12M .Mogą się sprawdzić w kijach średniej klasy wagowej .Ja chcę zbudować sumowy kij na blanku Taka G 7523i jakoś tego nie widzę otworzyć 20 stką o wysokości 45,5 mm (ale można to rozważyć)pod korbę Shimano 5000 ,porównując do popularnych MN o wysokości 30 stki 49.8 mm co też jest żadną rewelacją. Może ktoś już coś takiego wykonał bo jestem ciekaw takiej hybrydy i jej osiągów. Pozatym trzeba by było zastanowić się nad jakimś sensownym uchwytem pod korbomultka



#8 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 luty 2013 - 16:33

Taka G 7523 to gotowy kij, Blank do niego ma oznaczenie Taka G-75 12kg. Budowałem na morskie łowienie kija na tym blanku, bo multika i zwykłą korbę. działa, klient zadowolony, nawet jakiegoś halibuta dużego na tym powoził.

Pod korbe uzywa na sumy i sobie chwali.  Tyle wiem. Koncepcja sprawdzona. pazura nie uzywa bo nie ma takiej potrzeby w łowieniu morskim. Kupił jakiegos przypinanego, ale nie używa.


Użytkownik robbox4 edytował ten post 10 luty 2013 - 16:33


#9 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 luty 2013 - 17:02

Rozumiem że w ten sposób uzbroiłeś blank

przelotki208.jpg

 

i sprawdza się jako spinn oraz cast ?

Chodzi oczywiście o blank Xzoga Taka-Pi G 7523 http://www.tackle-im...77-Blank-Pi7710

Wędek jak wiadomo nie zbroi się więc sobie daruj uszczypliwości , no chyba że zbroisz gotowe wędki więc.. sorry 


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 10 luty 2013 - 17:03


#10 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 luty 2013 - 17:18

Nie tak, ale podobnie, pierwsza przelotka niższa.

To po pierwsze, po drugie żadna uszczypliwość, zwróciłem tylko uwage że błednie podajesz oznaczenie blanku, które kopiujesz za niemieckim sklepem.

Potem robi sie zamieszanie w oznaczeniach. To że niemiec sobie wymyslił takie a nie inne oznaczenie to jego problem, trzymajmy sie oznaczeń producenta.

Jak zauważyłeś niemiec ma też wędkę oznaczoną dokładnie tak samo. Po prostu chciał zwrócic uwage że ta wędka to ten blank i tak samo sobie oznaczył. Nigdzie indziej niema takiego oznaczenia.

A ponieważ moja firma jest dystrybutorem Xzogi chce zachowac prawidłowość i nie wprowadzać ludzi w błąd.



#11 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 luty 2013 - 17:28

Taka G 7523 to gotowy kij, Blank do niego ma oznaczenie Taka G-75 12kg. Budowałem na morskie łowienie kija na tym blanku, bo multika i zwykłą korbę. działa, klient zadowolony, nawet jakiegoś halibuta dużego na tym powoził.

Pod korbe uzywa na sumy i sobie chwali.  Tyle wiem. Koncepcja sprawdzona. pazura nie uzywa bo nie ma takiej potrzeby w łowieniu morskim. Kupił jakiegos przypinanego, ale nie używa.

To że można założyć multka czy korbę do ciężkiej wędki to wiem , nawet napisałem, ale czy to funkcjonuje jako SPINNING oraz po dokręceniu Multiplikatora jako wędka castingowa to druga sprawa .Piszesz że klient zadowolony i powoził halibuta., dlaczego nie, ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić halibuta na klasyczny spinning a to dla mnie znaczy SPINNINGUJĄC a nie opuszczając pilka czy też kawał śledzia na haku z burty łodzi czy kutra.Chciałem zapytać czy można przy takim uzbrojeniu swobodnie spinningować oczywiście trochę cięższymi przynętami i korbą SH 5000 i jak się ma długość rzutu, bo sądzę że wykonując taką wędkę sprawdziłeś to jako pierwszy przed klientem , oczywiście dokręcając multka sytuacja się polepszy bo przelotki nie są aż tak "za duże " do tego blanku i rozsądnie rozłożone dadzą radę.



#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 10 luty 2013 - 17:37

Jak się dobrze przemyśli, ustali młynki i dojdzie z przelotkami do kompromisu, to ogranicza tylko uprzedzenie. Problemem może być użytkowanie. Jeśli nie ma pazura, to nie można zrobić efektu dźwigni na palcu. Punkt ciężkości jest na górze i trzeba objąć uchwyt dłonią, nie ma efektu rozluźnienia palców. Jeśli to nie stanowi przeszkody, to czemu nie. Tak czy siak, będzie to związek pełen ustępstw. 



#13 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 luty 2013 - 17:38

Bez problemu daje to uzbrojenie radę przy normalnym spinningowaniu. Co długości rzutów nie zauważyłem pogorszenia. Tak na multiku jak i na krobie lata dobrze wabik.

Halibuty łowi sie często na normalny spinning dość lekkimi przynętami w płytkiej wodzie.

 

A co pazura to jak pisałem. Można dodać w każdym momencie.

 

Fakt faktem że to kompromis. Ale nie taki zły.

 

Jezeli dodac regulacje wyważenia na końcu wędki, to całkiem nawet fajny kompromis.


Użytkownik robbox4 edytował ten post 10 luty 2013 - 17:40


#14 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 luty 2013 - 17:58

Raczej uprzedzeń nie mam ale trochę mam obawy podpinając korbę 5000 i otwierając przelotką o wysokości 45 mm czy aby kąt jaki się utwory nie będzie za ostry i linka nie będzie generować w tym miejscu za dużej siły no i oczywiście jak ma się długość rzutu bo o multka jestem spokojniejszy a pazór rzeczywiście można pewnie dokręcić ale spróbować nie zaszkodzi ,zawsze można potem wymienić przelotki jak pójdzie coś nie tak


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 10 luty 2013 - 17:59