Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Techniki rzutowe w castingu - pitching i rollcast - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 16 sierpień 2007 - 15:30

[quote]

:D nie będę się sprzeczał - da się :D, może nawet bardziej precyzyjnie niż spinningowym :D

Pozdrawiam
Remek
[/quote]
Coś czuję, że zacznie się burza :mellow:
[/quote]

Nie będzie. Przy odpowiednio dobranym zestawie castingowym da się rzucić bardzo precyzyjnie - w punkt. Myślę, że potwierdzi to aktualny Mistrz Europy w konkurencji spinning-cel oraz Mistrz Polski w dwuboju multi. :D

Pozdrawiam
Remek

[/quote]
Mi nie trzeba tłumaczyć :D chyba o tym wiesz :D

#22 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 sierpień 2007 - 17:34

Wielkie dzięki Jerzy za taki ciekawy artykuł. Bardzo przydatny!! Pełan profi!!

#23 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 16 sierpień 2007 - 17:46

Jerzy -super napisane :D
Chyba zaczynam sie powoli przelamywac.

#24 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 16 sierpień 2007 - 18:47

No to jes to :D Artykul świetny i bardzo pomocny.Fajnie że są dodane filmiki :D

#25 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 16 sierpień 2007 - 18:55

Witam !
Bardzo fajny artykuł, ciekawe filmiki, nic dodać nic ująć, tylko pogratulować autorowi i zacząć trenować nowe techniki.
Chciałbym również wyrazić swój pogląd ,co do części wypowiedzi mojego imiennika kol.J.Walaszewskiego ale nie dam sobie przetłumaczyć, że sprzętem castingowym można rzucać rownie
precyzyjnie co spinningowym. Na to stwierdzenie odpowiedział już Remek, że da się i ja też to stwierdzam. Wszystko zależy od kilku kwestii, takich jak dobór sprzętu (wędzisko, multiplikator), a przede wszystkim ciężaru przynęty do tego zestawu. Następną kwestia to opanowanie kilu technik rzutowych- tak samo jak w spinningu. Wszystko to tylko kwestia czasu, zaangażowania i treningu. Od lat startuję w zawodach rzutowych i w chwili obecnej nawet juniorzy czy juniorki bardzo dobrze sobie radzą z techniką castingową. Więc jeżeli Kolega J.Walaszewski nie dowierza to zapraszam na ogólnopolskie zawody rzutowe do Grudziądza (25 sierpień) lub na Rzutowe Mistrzostwa Polski w dniach 15-16 września do Katowic. Natomiast co do konfrontacji, to serdecznie zapraszam na zlot jerkbaitu i wówczas przekona się Kolega nad wodą co miłośnicy tej metody potrafią.
I jeszcze mam mały apel do Remka, może zamieściłbyś kilka ujęć z filmiku o multiku Shimano Antares DC7 i pokazał co Japończycy wyprawiają technikami castingowymi - może to przekona naszego Kolegę J.Walaszewskiego.
Pozdrawiam miłosników castingu

#26 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 16 sierpień 2007 - 19:08

Czasami, gdy czyta się podobne teksty instruktażowe, takie pytanie samo ciśnie się na usta: żeby jeszcze można było to zobaczyć? A tu proszę! Full opcja. Brawo. I, nie taki diabeł straszny jak go malują :o Te same techniki stosuję przecież w spinningu :mellow:

#27 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 16 sierpień 2007 - 20:13

Czasami, gdy czyta się podobne teksty instruktażowe, takie pytanie samo ciśnie się na usta: żeby jeszcze można było to zobaczyć? A tu proszę! Full opcja. Brawo. I, nie taki diabeł straszny jak go malują :o Te same techniki stosuję przecież w spinningu :mellow:

Wypada tylko dodać, że pewne nawyki ze spinningu potrafią przeszkadzać :D, ale oprócz tego, diabeł rzeczywiście jest ludzki i całkiem przyjemny.
Tak jak napisał Janusz, wszystko zależy od techniki i treningu :D

#28 OFFLINE   Porter

Porter

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów

Napisano 16 sierpień 2007 - 23:25

Jurku piękny artykuł jesteś prawdziwym cowboyem w tych rzutach.Bravo to daje mi do myślenia.Rzucałem już z za pleców do tyłu i łwiłem ryby :lol: -spytaj Grommita ale tej techniki jeszcze nie znam :huh: podziwiam

Pozdro Porter

#29 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 17 sierpień 2007 - 01:39

Witam,

dzieki wszystkim za miłe słowa. :D

Generalnie tekst był już napisany ponad miesiac temu, ale bałem sie go podsyłać Remkowi z kilku wzgledów. Przedewszystkim wydawało mi się, że będzie sporo takich głosów jak J.Walaszewskiego.

Widze też, że koledzy odpowiedzieli już wcześniej, że stosowanie castingu w trudnych warunkach jest nie tylko mozliwe, ale ma również spore zalety. Dla mnie taką zaletą jest łatwość zatrzymania wabika w dowolnym momencie. Chwytanie za linke w locie w przypadku stałoszpulowca jest zdecydoweanie mniej efektywne. Prawdą jest jednak to, o czym wspomniał @joker, że stosowanie tych technik w spinningu też ma sens.


Co do filmików to jak widzicie w miejscu w którym stoję można było spokojnie rzucać wabik klasycznie z nad głowy, czy z boku. Wybrałem jednak to miejsce do kręcenia z dwóch względów. Pierwszy dlatego, ze wszystko wzglednie dobrze widać. Każdy etap rzutu. Drugi to fakt, że w pobliżu stał kleń 45+ na którego poluje juz od dluższego czasu.. :unsure: Narazie on górą.. ;)


@janusz zwrócił uwagę na jeden istotny aspekt. Precyzyjny dobór multiplikatora, kija i linki. W przypadku chodzenia za kleniami, okoniami czy pstragami najważniejszym elementem jest multik. TO on wpływa w największym stopniu na nasze mozliwości w precyzyjnych rzutach. Z tych najlżejszych świetnie się spisywała Daiwa Liberto Pixy i mifkowy Conqest 51, dalej Shimano Curado 101D i na końcu scorpion 1001, który wymagał juz minimum 4-5g wabików.

Podsumowywując za cytuje Sławka, diabeł rzeczywiście jest ludzki i całkiem przyjemny.
Ta przyjemność swobodnego posługiwania się castem w trudnych warunkach często rekompensuje w jakimś stopniu słabe brania.
pozd JW :D


#30 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 sierpień 2007 - 08:25

Generalnie tekst był już napisany ponad miesiac temu, ale bałem sie go podsyłać Remkowi z kilku wzgledów.


Po raz kolejny - Remek = demon

Jurku,
O technikach rzutowych już było kilka razy. Niestety opisy te zawierały często wiele podstawowych błędów. Nie zwrócono w nich również uwagi na pewne drobiazgi, na które Ty zwróciłeś. No i chwała Tobie za to bo artykuł jest prawie wyczerpujący :D To prawie dotyczy się jeszcze kilku drobiazgów z zakresu ergonomii operowania wędziskiem by było lepiej. To tak jak z jedzeniem ryżu pałeczkami.

Filmiki są bardzo fajne. Niekiedy trudno opisać ruch wędki i związany z nim ruch nadgarstka/ręki. Taki filmik więcej wart niż 10 stron tekstu.

Korzystając z okazji chciałbym wszystkich zainteresowanych technikami rzutowymi poinformować, że w następnym WŚ 10/2007 będzie mój artykuł na temat precyzyjnego rzutu znad głowy. Oczywiście na łamach czasopisma nie można o wszystkim napisać (ograniczenie długości tekstu) ale postaram się umieścić rozszerzoną wersję na stronie. A skoro jest zainteresowanie taką tematyką to postaram się jeszcze dodać inne techniki rzutowe, które miałem okazję poznać.

Pozdrawiam
Remek

#31 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 sierpień 2007 - 08:27

I jeszcze mam mały apel do Remka, może zamieściłbyś kilka ujęć z filmiku o multiku Shimano Antares DC7 i pokazał co Japończycy wyprawiają technikami castingowymi - może to przekona naszego Kolegę J.Walaszewskiego.


Januszu z dwóch powodów nie mogę:
- prawa autorskie
- chcę coś mieć dla siebie :lol: - oczywiście żartuję. Coś wymyślę.

Pozdrawiam
Remek


#32 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 17 sierpień 2007 - 10:35

To nie Remek jest demon tylko reakcja forumowiczów mogła być niechętna.
Co do filmów w necie pokazujących tech. rzutowe, to był kiedyś na stronie shimano filmik pokazyjący jak japończyk łowi basy posługując się pitchingiem przez cały czas. Bajka! Taki widok! Wpatrywałem sie w ten film sporo razy. Pamietam, ze łowił na taki dziwny kij o nazwie Final Dimension i scorpiona 1000 Mg.
Niestety link do tego filmu już nie działa.. :(
pozd JW :D

#33 OFFLINE   mirat

mirat

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Mirek

Napisano 17 sierpień 2007 - 18:33

Jerzy fajny atrykuł bardzo dobrze napisany i ten filmik.
Szkoda że ten film tak szybko się skończył,cały czas czekałem jak weźmie ten wielki kleń.

PS. Pełen profesjonalizm we wszystkim pozdrawiam.

#34 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 17 sierpień 2007 - 20:18

Bardzo fajny artykuł ! :mellow: Brawa dla autora !

Chyba zaczne zbierać na multik B) :unsure:

#35 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 postów
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Napisano 19 sierpień 2007 - 23:11

Świetny artykuł Jerzy, pełen profesjonalizm :D

Chyba zaczne zbierać na multik B) :unsure:

Na pewno nie będziesz żałował... :mellow:


#36 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 sierpień 2007 - 23:49

Witaj Imienniku.
Nie chciałbym aby to co napisałem było odbierane tak ortodoksyjnie. Mimo to twierdzę, że w wyjątkowych sytuacjach
jestem w stanie precyzyjnie rzucać sprzętem spinningowym niż
najwieksi mistrzowie castingowym. Ale w tym co piszę nie chodzi o udowadnianie wyższości jednej metody nad drugą. To tylko moje
subiektywne odczucia i nie twierdzę, że nie mogę się mylić. Mimo
to chciałbym zobaczyć jak Koledzy castingowcy łowią na równi ze
mną na Mołstowej pstrągi powiedzmu w lipcu czy sierpniu. Co do
konfrontacji jestem gotowy, tele tylko, że nie chodzi mi o udowadnianie jedynej słusznej prawdy.
Pozdrowienia Jachu
Ps. Nie jestem na tym forum po to aby próbować udawadniać wyższość jednej metody nad drugą, jak pisałem na początku, każdy
robi to co lubi.

#37 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 20 sierpień 2007 - 00:07

...

że nie chodzi mi o udowadnianie jedynej słusznej prawdy.

Pozdrowienia Jachu


Nie? :unsure:

Zapraszam na stronę

http://www.imakatsu....ovie/index.html

To zaledwie cząstka tego co mozna za pomocą castingu wyprawiać B)


Kiedyś zresztą była taka opinia o multiplikatorach, ze ich główną zaleta jest właśnie mozliwość precyzyjnego podania wabika w wybrany punkt lowiska. To stała szpula była określana jako lepsza do lekkich wabików i rzutów dystansowych. Taki pogląd wywodzi się z czasów kiedy top multikiem na świecie był archaiczny już dziś klasyczny okrąglak ABU. Faktycznie kilkadziesiat lat temu rzucanie lekkimi wabikami na spore dystanse mogło byc nie wykonalne przy tamtej technice. Dzis jest zupełnie inaczej wspólczesny multiplikator za +/- 200$ poswala 10g przynete posłać na ogromną odleglość. nawet z kija ponizej 2m. Zaleta osiągania sporej celności pozostała bez zmian. Co do licytowania, ze sa lowiska na ktorych nie można...to niema to sensu.

Problem jest cały czas ten sam i był juz wałkowany na tym forum. Obsługi castingu w różnych sytuacjach trzeba sie chcieć nauczyć, a nawyki z wieloletniego uzywania spinningu, tylko przeszkadzają.. wiem to z autopsji :D

na to niema żadnej rady... :D :D

pozd JW :D


#38 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 20 sierpień 2007 - 00:47

Witaj Remku.
Podtrzymuję co powiedziałem, szczególnie po obejżeniu filmików
na.tem. pitchingu i roll castingu.
Miałem zamiar napisać dużo więcej, ale nie chcę nikogo obrażać, a
to co miałem zamiar napisać, mimo, że z założenia obraźliwe nie było, tak zostałoby odebrane.
Pozdrowienia Jachu

#39 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 20 sierpień 2007 - 01:10

Witaj Jerzy.
Obejrzałem nie wszystko, ale część (mam za wolny internet aby
obejrzeć wszystko) ale to co widziałem utwierdza mnie w przekananiu (nawet tych Japończyków możecie zaprosić do drużyny)
że nie macie szans jako castingowcy w ekstremalnych warunkach
ze mną. Ponieważ nie chciałbym aby ta wypowieź miała decydować
o czymkolwiek to skończmy temat.
Pozdrowienia Jachu

#40 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 20 sierpień 2007 - 01:40

Witaj Jerzy
Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o chwytaniu linki przy rzucie
ze stałoszpulowca. Mam nadzieje, że nie chwytanie w/w lewą ręką.
Natomiast kontrolowanie lotu przynenty kciukiem prawej ręki, o
ile rzucamy właśnie tą ręką można porównać do kontrolowania rzutu multiciem. Zresztą z mojego punktu widzenia, wygląda to tak jakbym rozmawiał ze spinningistami, którzy zanim opanowali dostatecznie klasyczny spinning, przeszli na casting i teraz
uważają, że ta metoda jest jedyna i najlepsza. Gratulacje pewności, też chciałbym taką mieć,
Pozdrowiebia Jachu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych