Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uniwersalny Ultralight


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 luty 2013 - 20:44

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem zamówienia wędki do bardzo lekkiego łowienia . Wybrałem już sobie blank - Phenix FX701-2 i mam zamiar uzbroić go do castingu i używać z Chronarhem + Avail.
Jednak cały czas mam wątpliwości czy to naprawdę dobrze zadziała z przynętami 2g.+
O ile jestem w stanie przełknąć wydatek rzędu 2.5 tyś na taki zestaw ,to nie wiem co bym zrobił gdyby się okazało że był to wydatek bezsensowny.
Tymczasem w którymś wątku ( nie pamiętam w którym , i nie chce mi się szukać ) ktoś wspominał o takim uzbrojeniu wędki że możliwe jest użycie zarówno multiplikatora jak i zwykłego kolowrotka .
Gdyby udało się tak uzbroić ten blank to byłoby idealnie . Wtedy mógłbym korzystając z grzeczności kolegów posiadających tuningowany multik sprawdzić czy taki wydatek ma sens i zdecydować się lub nie , ewentualnie pozostając przy zwykłym kołowrotku, lub wykorzystywać je zamiennie .
Pozostaje tylko pytanie:
Czy taki delikatny blank można tak uzbroić ?
Biorąc pod uwagę zasadność uzbrojenia wędki w spiralę ( pod casting ) - robi się z tego niezła łamigłówka.
Kolegów rodbuilderów proszę o jak najbardziej subiektywne opinie.

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 22 luty 2013 - 20:48

Fenix, tjuningowany avail, 2g... o spirali i tytanowych przelotkach tylko nie zapomnieć :D :D :D



#3 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 luty 2013 - 20:53

Kuba . Jak ty zapieprzasz w kajaku , po oceanie , z muchówką - to też nie jest normalne . Nie ?
Daj mi się spokojnie zmierzyć z moją paranoją .

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 22 luty 2013 - 20:56

Kuba . Jak ty zapieprzasz w kajaku , po oceanie , z muchówką - to też nie jest normalne . Nie ?
Daj mi się spokojnie zmierzyć z moją paranoją .

Wiesz, jest adventure :D

Jaki jest z 2g kijem w niepojęty sposób umyka mej percepcji :D, niemniej jednak - ja przecież nie bronię, tylko na najważniejsze elementy zwracam uwagę - bez tytanów w spirali feniks nie bangla ;)

 

:D



#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 luty 2013 - 21:01

Nie da sie tak.



#6 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 luty 2013 - 21:06

A bez spirali ?
Może ciut mocniejszy blank ?

#7 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:21

Witam,

 

Ja bym sugerowal poprosic o pomoc jakiegos kolege z okolicy, wyjsc z czyms podobnym nad wode i zobaczyc jakie sa ograniczenia, wady i zalety. Jesli nie lowiles wczesniej castem to zapewne sa zdecydowanie lepsze zastosowania  w Polskich i nie tylko realiach.

 

Pozdrawiam,

 

Bujo

 

P.S. Jesli Phenix to faktycznie tylko w tytanach, Kuba ma racje :) 



#8 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 luty 2013 - 21:52

Bujo. Ja łowię tylko castem .
Ja poprostu nigdy nie lowiłem castem tak lekko , a chciałbym. Zapytasz - " po co ? " . Odpowiem - nie wiem .
W pobliżu mnie , wiem że Tommy ma zestaw XUL z Chronarchem , ale zapewne z długą wędką ; ja chciałbym wędkę ok 210cm.
Może ktoś z Zabrza lub z Gliwic - nie wiem....
Zresztą ... ja mam Curado 51e na wędce od 3,5g.
Jak kupię Availa z myślą o przyszłym Chronarchu to mogę go wpakować do mojego Cu.i popróbować.
Ale wątek jest nie o tym.
Wątek jest o tym że jak już wydam na tą wędkę 1000 lub więcej ; to nie chciałbym ją po trzech razach wsadzić za szafę z poczuciem pomyłki.

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 22 luty 2013 - 22:28

P.S. Jesli Phenix to faktycznie tylko w tytanach, Kuba ma racje :)

I w spirali, nie zapominaj o spirali :D



#10 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 22 luty 2013 - 22:34

Łowię Phenixem UL opisanym do 7g ,choć przynęty UL do końca nie są bo od 4-5gcałość ,mniej nie potrzebuję a i z te stosuję sporadycznie.Mam model TX682 z serii spiningowej,w spirali przelotki Fuji aluoxy +sic szczyt i wcale tytany nie są konieczne :) Zbroiłem też FX701  tradycyjnie górą na alconit+sic od8LN do 5L ,który też działa.Obecnie jestem na ukończeniu FX661 przedłużanej do 210cm w spirali też w alconit od6LN do 4L.Powyższe kijki nadają się pod multic .ale ich wersje dwuskładowe są zupełnie odmiennej charakterystyki .Opisowe 7g to apsolutny maks ,gną się dość głęboko ,co nie dyskwalifikuje ich do wersji kastingowej ,ale moim zdaniem tylko spiralne zbrojenie wchodzi w grę i tu faktycznie może się nie obejść bez naprawdę najlżejszych przelotek.

Myślałem o wędce może nie ul ,ale jednak pod kleniowo-jaziowe wobki i odpuściłem temat,za dobrze mi się łowi w tej klasie spinem ,a wiem ,że ograniczenia w wersji castowej byłyby nieuniknione ;) Pod okonia sprawdzi się jak najbardzie bo główka 2g+paproch to jednak pocisk w porównaniu z takim Forecastowym groszkiem.

Reasumując polecam z Phenixa ale jednoskłady , przy dobrym młynku dasz radę i z pstrągowym małym wobkom' 

O wrażenia z użytkowania popytaj Andrzeja @endriu24



#11 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 23 luty 2013 - 07:06

Z waszych wypowiedzi jasno wynika że FX 701-2 będzie jednak do castingu blankiem za słabym ; przynajmiej o tyle że nada się tylko do bardzo wąskich zastosowań . Co będzie jeżeli wezmę mocniejszego FX 802-2 ; czy blank ten zaczyna współpracować przy tych 2g + ( w castingu ) , czy też ( jak to zwykle bywa ) jest niedoszacowany ?
Dalej ; czy przy tym blanku możemy poprowadzić linkę tradycyjnie i zacząć od przelotek na tyle dużych żeby obsłużyły i casting i spinning ?
( pazur przy uchwycie nie jest wymagany )
Czy użycie cięższych przelotek nie poprawi właściwości rzutowych tego kija we współpracy z multiplikatorem ? ( myślę o FX 802-2 )

#12 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 23 luty 2013 - 11:24

Akurat ten blank FX802-2 jest dość dobrze opisany 11g to moim zdaniem maks komfortu, jego dłuższy brat FX862-2 jest wyraźnię szybszy.Ja nie widzę na tych blankach zbrojenia uniwersalnego, racjonalny spasing zbyt by go obciążył. Castingowe górą sprawdzą się w jego przypadku,bo charakter szczytówki trochę inny jak w seriach z 1-ką na końcu.Co do przynęt to wszelkie jaziowo-kleniowe mikrusy będą z tego latać,więc okoniowe gumki czy jigi tym bardziej.

Ja jednak zachęcałbym do tych blanków spiralkę .bo kwestia obciążenia szczytówki choć jedną przelotką więcej,będzie zauważalna.

A czy FX701-2 nie podoła castingowi? Myślę ,że da radę  ,jeśli ktoś chce bawić się przynętami 1-6g całość(piszę o jigach ,wobki jaziowe 1.5-3g)to czemu .Jedynie sposób zbrojenia raczej nie ortdoksyjny.



#13 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 24 luty 2013 - 16:15

@samwieszkto najbliżej to chyba masz do mnie :-) do Pyskowic :-)

 

pozdro Maciek



#14 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 24 luty 2013 - 18:13

Rozumiem Maćku że masz najmniejszego Chronarcha , Curado lub Scorpiona z lekką szpulą i z magnetykiem ; i będziesz tak miły że pozwolisz mi się nim trochę pobawić gdy spotkamy się w sprzyjających okolicznościach . (?) Super.
A na jakiej wędce masz przypięte to cacko ?

#15 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 24 luty 2013 - 19:02

Na mhx S871-2 1/32-3/16 z Curado 51E z UL szpulką availa i magnetykiem :-) Patyk możesz obejrzeć w wątku z moimi kijami



#16 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 24 luty 2013 - 21:53

Maciek. Z przyjemnością cię odwiedzę . Pyskowice są faktycznie niedaleko.
Masz niesamowicie delikatną wędkę jak na casta , z tym większą ciekawością zobaczę jak lekko można rzucać. Tyle że spotkamy się za kilka dni - jak już będzie wiosna.
Prześlę ci moje dane na priv.

#17 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 26 luty 2013 - 12:37

Np to jak widzicie takie rozwiązanie :
FX 802-2. Uzbrojony po górze ( bez spirali ) w jakieś tańsze tytany ( np. ALPS ) z taką drobną modyfikacją że wymiar pierwszych przelotek dobrany tak żeby pasował do multika i do małego helikoptera ? Ponadto uchwyt kołowrotka - bez pazura.
Czy jest ktoś na tym forum kto powie że tak DA SIĘ ?
Jak nie - to sobie odpuszczę.

#18 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1620 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 26 luty 2013 - 13:48

Z takiego dziwowania nawet jak coś wyjdzie, to zapewne i tak będzie to w gruncie rzeczy lipa.

 

Postaw na normalny spin, bo łowienie plemnikami na cast nie ma sensu(poza sensem typu - bo ja tak chcę).


  • Kuba Standera lubi to

#19 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 26 luty 2013 - 14:44

Np to jak widzicie takie rozwiązanie :
FX 802-2. Uzbrojony po górze ( bez spirali ) w jakieś tańsze tytany ( np. ALPS ) z taką drobną modyfikacją że wymiar pierwszych przelotek dobrany tak żeby pasował do multika i do małego helikoptera ? Ponadto uchwyt kołowrotka - bez pazura.
Czy jest ktoś na tym forum kto powie że tak DA SIĘ ?
Jak nie - to sobie odpuszczę.

 

 

Wszystko sie da! 

 

tylko pytanie co Ci z tego wyjdzie??? :) 



#20 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 26 luty 2013 - 17:46

OK. Widzę że moja nowatorska myśl techniczna i instynkt wynalazcy nie zyskają sobie tutaj aprobaty...... Czas zamknąć ten wątek i nie "męczyć dupy". Zamówię normalnie ukręcony na okrętkę w tytanach badyl do casta - jak bóg i tradycja nakazują.