Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zalew na rzece Brok


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   adamek

adamek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaTo tu, To tam
  • Imię:Adam

Napisano 23 luty 2013 - 15:14

Witam. W mojej okolicy w miejscowości Czyżew Osada na mojej rzece Brok ruszyła budowa zalewu. Zalew ma być forma rekreacji dla miejscowych ale czy to nie popsuje rzeki ?? Jakie będą konsekwęcje tej budowy?? Co się stanie z rzeka na dolnym odcinku gdzie podczas niżówki w niektórych miejscach jest 20 cm wody ?? Ja nie jestem ichtiologiem ani chydrotechnikiem i chciałbym żeby ktoś wyjaśnił jakie będą wady czy zalety tamy wybudowanej na tej niewielkiej rzece. Zapraszam do dyskusji.  

 

 http://www.wysokomaz...-oraz-molo.html



#2 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 23 luty 2013 - 15:51

Zbiornik w jakiś sposób będzie oddziaływać na rzekę. Z poziomem wody poniżej w okresach niżówek może być problem (jak w roku ubiegłym). Z opracowała dot. składu ichtiofauny na rzece Brok nie wynika, że to jakaś unikatowa woda z "unikatowymi" gatunkami ryb (reoflne (czyt. rzeczne)), raptem jakieś miętuski były wyławiane plus płotki, szczupaczki, okonie i kiełbie. Na uwagę zwracają ślizy i różanki, to już jakiś punkt zaczepienia. Przez Czyżew wiele razy przejeżdżałem, wiele razy widziałem Brok i ta woda to taki kanałek. Powinieneś się cieszyć, że powstanie tam większy zbiornik, miejscowa ludność będzie miała pod nosem fajny magazyn rybiego białka ^_^  Będzie gdzie wyskoczyć pospinować. Poniżej Czyżewa rzekę zasilają dopływy, większe bądź mniejsze i myślę, że tragedii nie będzie.

 

Wracając do niżówki. Lat temu wiele rozmawiałem z człowiekiem znający rz. Nurzec na której również istnieje zb. wodny. Poniżej piętrzenia brak wody latem daje się we znaki, a to spora rzeka (na wysokości Ciechanowca), przejeżdżałem więc wiem.

 

Pozdrawiam

Salmo



#3 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2013 - 17:09

Rzeka rzece nie równa. Przykład lubelskiej Bystrzycy-w środku zalew Zemborzycki a w górze i dole pstrągi i lipienie na rekord Polski hej ! :D



#4 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 23 luty 2013 - 17:29

Rzeka rzece nie równa. Przykład lubelskiej Bystrzycy-w środku zalew Zemborzycki a w górze i dole pstrągi i lipienie na rekord Polski hej ! :D

 

Tyle, że rozmawiamy o skutkach na rzece poniżej zbiornika...

 

Pozdrawiam

Salmo



#5 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2013 - 19:06

Tyle, że rozmawiamy o skutkach na rzece poniżej zbiornika...

 

Pozdrawiam

Salmo

No ja też...



#6 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 23 luty 2013 - 19:27

Nie słyszałem o pstrągach i lipieniach na rekord Polski poniżej zbiornika. Czemu zatem PZW nie obejmie tego ochroną na zasadzie "wody górskiej"?

 

Niech się wypowiedzą osoby łowiące te duże kropki i lipki poniżej zbiornika, sam z chęcią dowiem się o tym z pierwszej ręki.

 

Pozdrawiam

Salmo



#7 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 24 luty 2013 - 20:28

Wg mojej wiedzy przede wszystkim wzrośnie temperatura w wodzie poniżej. Jeśli nie ma tam tzw ryb szlachetnych to nie powinno to w niczym przeszkadzać typowym mieszkańcom wody. Poza ślizem i miętusem naturalnie - bo te raczej zanikną.

Czy zbiornik ma być w ciągu cieku czy jako boczny? W tekście niby wspomniano że "wzdłuż prawego brzegu". Generalnie po kilku latach podczas ciepłej pory roku woda może wyglądać tak:

 

0036.jpg

Jest to zdjęcie wody poniżej jednej z niewielkich zaporówek. Nie życzę Ci takich widoków...



#8 OFFLINE   adamek

adamek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaTo tu, To tam
  • Imię:Adam

Napisano 25 luty 2013 - 14:34

O tej zaporowce wiem tyle co napisali w linku ktory podałem. W Czyżewie gdzie powstaje zalew rzeka moze i przypomina kanał ale kilka kilometrów w dół rzeka robi się szeroka i głeboka ma szerokie i głebokie zakrety dzikie burty itp . Rzeka poniżej tamy ma tylko jeden dopływ który jest daleko w dole rzeki i to po nim głownie robi się glebsza szersza i ma kilka starorzeczy. Mnie ten zalew wogole nie cieszy bo wedkowanie w nim nie bedzie dla mnie przyjemnoscia bo na tych 2 ha wody napewno bedzie mnostwo wedkarzy ktorzy beda walić w leb wszystko co sie nawinie i pijanych ,,turystów'' . Wole juz lowić w kanałku w ciszy i spokoju niż na takim zalewie . Mam nadzieje ze rzeka poniżej sie jakos obroni i nie bedzie wygladala jak ze zdjiecia powyżej . 



#9 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 25 luty 2013 - 14:36

Nie martwiłbym się na zapas ;)

 

Pozdrawiam

Salmo



#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2013 - 14:54

Zbiornik w jakiś sposób będzie oddziaływać na rzekę. Z poziomem wody poniżej w okresach niżówek może być problem (jak w roku ubiegłym). Z opracowała dot. składu ichtiofauny na rzece Brok nie wynika, że to jakaś unikatowa woda z "unikatowymi" gatunkami ryb (reoflne (czyt. rzeczne)), raptem jakieś miętuski były wyławiane plus płotki, szczupaczki, okonie i kiełbie. Na uwagę zwracają ślizy i różanki, to już jakiś punkt zaczepienia. Przez Czyżew wiele razy przejeżdżałem, wiele razy widziałem Brok i ta woda to taki kanałek. Powinieneś się cieszyć, że powstanie tam większy zbiornik, miejscowa ludność będzie miała pod nosem fajny magazyn rybiego białka ^_^  Będzie gdzie wyskoczyć pospinować. Poniżej Czyżewa rzekę zasilają dopływy, większe bądź mniejsze i myślę, że tragedii nie będzie.

 

Wracając do niżówki. Lat temu wiele rozmawiałem z człowiekiem znający rz. Nurzec na której również istnieje zb. wodny. Poniżej piętrzenia brak wody latem daje się we znaki, a to spora rzeka (na wysokości Ciechanowca), przejeżdżałem więc wiem.

 

Pozdrawiam

Salmo

 

 

Nie wiem kto robil te opracowanie, powaga. Rzeka w dolnym biegu jest na prawde ciekawa, duzo ryb, przepiekne klenie ale bardzo ciezkie do zlowienia i cos jeszcze co napewno zdechnie jak temperatura podskoczy :( Szkoda :( :( :( 



#11 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 25 luty 2013 - 15:09

Nie wiem kto robil te opracowanie, powaga. Rzeka w dolnym biegu jest na prawde ciekawa, duzo ryb, przepiekne klenie ale bardzo ciezkie do zlowienia i cos jeszcze co napewno zdechnie jak temperatura podskoczy :( Szkoda :( :( :(

 

Czy czytaliśmy to samo? Nie wiem, wiem jednak, że jakiekolwiek metody poboru prób (siata, elektro, wędka) są obciążone błędem i w połączeniu dają ciekawszy obraz sytuacji. Na dwóch hektarach woda na pewno się ogrzeję o kilka stopni, ale nie martwiłbym się o zniszczenie rzeki poniżej i masowym wymieraniu gatunków.

 

@Bujo, poznałem Twoje nastawienie do "takich" rzeczy i nie dziwi mnie Twój wpis tutaj ;)

 

Pozdrawiam

Salmo



#12 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1188 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 25 luty 2013 - 17:58

Czy czytaliśmy to samo? Nie wiem, wiem jednak, że jakiekolwiek metody poboru prób (siata, elektro, wędka) są obciążone błędem i w połączeniu dają ciekawszy obraz sytuacji. Na dwóch hektarach woda na pewno się ogrzeję o kilka stopni, ale nie martwiłbym się o zniszczenie rzeki poniżej i masowym wymieraniu gatunków.

 

@Bujo, poznałem Twoje nastawienie do "takich" rzeczy i nie dziwi mnie Twój wpis tutaj ;)

 

Pozdrawiam

Salmo

A znasz może przykład gdzie zaporówka dobrze wpłynęła na cały ekosystem w rzece  :rolleyes: .Przeważnie jest kilku szczęśliwych którzy sobie na początku chwalą np łowcy białorybu czy szczupaków  .Ale po kilkudziesięciu latach jest lament że woda kwitnie i tp.



#13 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2013 - 18:08

Salmo,

 

Chodzi ci o hodowle lososi w Irlandi? Brok jest strasznie urokliwa rzeka i jak na mazowieckie warunki niesie bardzo zimna wode. Plynie przepieknym korytem, dzikim, w wiekszosci miejsc nie jest skalany ludzka reka. Czy wyzsza temperatura to zniszczy? Nie wiem, nie moja to specjalnosc. Fakt, ze do miejsc gdzie lowie z Czyzewa jest pare ladnych kilometrow ale obawiam sie, ze cos tam jednak zdechnie a szkoda...

 

Bujo



#14 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 25 luty 2013 - 18:48

A znasz może przykład gdzie zaporówka dobrze wpłynęła na cały ekosystem w rzece  :rolleyes: .Przeważnie jest kilku szczęśliwych którzy sobie na początku chwalą np łowcy białorybu czy szczupaków  .Ale po kilkudziesięciu latach jest lament że woda kwitnie i tp.

 

Zaporówka, mega zaporówka, 2 ha lustra wody i pewnie mało oszałamiająca objętość... Rzeka dzika, meandrująca poradzi sobie w procesie samooczyszczania i takie obrazki jak na fotce wyżej nie będą obserwowane. Woda zapewne kwitnąć będzie więc żadna to tajemnica. Lamentu wielkiego nie przewiduję, jedynie typowe polskie narzekanie, że ryb nie ma ;)

 

 

Salmo,

 

Chodzi ci o hodowle lososi w Irlandi? Brok jest strasznie urokliwa rzeka i jak na mazowieckie warunki niesie bardzo zimna wode. Plynie przepieknym korytem, dzikim, w wiekszosci miejsc nie jest skalany ludzka reka. Czy wyzsza temperatura to zniszczy? Nie wiem, nie moja to specjalnosc. Fakt, ze do miejsc gdzie lowie z Czyzewa jest pare ladnych kilometrow ale obawiam sie, ze cos tam jednak zdechnie a szkoda...

 

Bujo

 

Ciekawe ile stopni ta rzeka miała w ubiegłe lato... :rolleyes:  Nie twórzmy legend, za zimna woda być latem nie mogę bo jak niby szanowny kleń miałby się wycierać? :P  Może gdzieś tam płynie w ciepłe kraje, nie znaju.

 

Robicie z tego taki problem jakby woda miała iść z przydomowego bojlera :huh:  Parę stopni więcej, a przy tak niewielkim zacienieniu koryta (info brane z opracowania) sądzę, że różnicy wielkiej nie zrobi. Ilość roślinności spowalniającej nurt sprawia, że proces sedymentacji i oczyszczania idzie pełną parą (jeżeli coś źle mówię proszę mnie poprawić). Zbiornik powstanie, czy się to komuś na forum podoba czy nie, więc... ^_^

 

Pozdrawiam

Salmo



#15 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2013 - 21:51

Zaporówka, mega zaporówka, 2 ha lustra wody i pewnie mało oszałamiająca objętość... Rzeka dzika, meandrująca poradzi sobie w procesie samooczyszczania i takie obrazki jak na fotce wyżej nie będą obserwowane. Woda zapewne kwitnąć będzie więc żadna to tajemnica. Lamentu wielkiego nie przewiduję, jedynie typowe polskie narzekanie, że ryb nie ma ;)

 

 

 

Ciekawe ile stopni ta rzeka miała w ubiegłe lato... :rolleyes:  Nie twórzmy legend, za zimna woda być latem nie mogę bo jak niby szanowny kleń miałby się wycierać? :P  Może gdzieś tam płynie w ciepłe kraje, nie znaju.

 

Robicie z tego taki problem jakby woda miała iść z przydomowego bojlera :huh:  Parę stopni więcej, a przy tak niewielkim zacienieniu koryta (info brane z opracowania) sądzę, że różnicy wielkiej nie zrobi. Ilość roślinności spowalniającej nurt sprawia, że proces sedymentacji i oczyszczania idzie pełną parą (jeżeli coś źle mówię proszę mnie poprawić). Zbiornik powstanie, czy się to komuś na forum podoba czy nie, więc... ^_^

 

Pozdrawiam

Salmo

 

Co to sie stalo? Ojciec naczelny zrobil amnestie dla banowiczow?

 

Jeszcze chwila i @petrus vel pikeman vel wig20 itd pokaze nam wreszcie zdjecia szczupakow 150 cm, przez te pare lat na pewno pobil rekord. O lososiach po 50 funtow z rzeki Tay nie wspomne z czystej zazdrosci;

 

@michaelfly zapewne zechce nam sprzedac Lamiglasa i Sustaina

 

@cezorator poda przepis na szczupaka 20 kg

 

@pirania sprzeda przynety RH

 

Jednym slowem zycie na portalu stanie sie ciekawsze :) :) :)



#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 luty 2013 - 22:23

Łojtam, narzekasz

 

Te "kilka stopni" to może być dla niektórych gatunków być lub nie być.

Oczywiście, zapominamy o zjawiskach takich jak odtlenowana woda idąca z dolnych przepustów, za to bogata w nutrienty.

Zapominamy o zakończeniu transportu rumoszu skalnego, dzięki czemu poniżej zapory z roku na rok jest coraz mniej żwiru.

Ale

Nie tak dawno, kilku niby rozsądnych ludzi nas przekonać usiłowało, ze farma łososiowa na kilkadziesiat tyś sztuk w ujściu systemu corrib to "no big deal". Codziennie usiłuje się nas przekonać, ze np dzieci z in vitro można poznać po bruzdach na twarzy czy że pedofilia to tylko "namiętności które były, są i będą" i stąd są ważniejsze tematy. Matka Madzi, by daleko nie szukać.

Może Polska jest takim krajem, gdzie za wszystko trzeba sie zabrać, nomen-omen - od dupy strony. Dać zarobić kilku cieciom po drodze, a jak się okaże,  ze jednak jakby decyzyjna małpa podrapała sie chwile po dyńce i zastanowiła co robi, to zniszczeń można by było uniknąć, to wtedy wyłoży się kasę jeszcze raz, by te same ciecie naprawiły co zepsuły. A co tam, w końcu jesteśmy bogaci, stać nas... Jak na lotnisko w Modlinie czy autostrady najdroższe chyba na kontynencie.

"Polacy, nic się nie stało..."

:D



#17 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 25 luty 2013 - 23:03

Co to sie stalo? Ojciec naczelny zrobil amnestie dla banowiczow?

 

Jeszcze chwila i @petrus vel pikeman vel wig20 itd pokaze nam wreszcie zdjecia szczupakow 150 cm, przez te pare lat na pewno pobil rekord. O lososiach po 50 funtow z rzeki Tay nie wspomne z czystej zazdrosci;

 

@michaelfly zapewne zechce nam sprzedac Lamiglasa i Sustaina

 

@cezorator poda przepis na szczupaka 20 kg

 

@pirania sprzeda przynety RH

 

Jednym slowem zycie na portalu stanie sie ciekawsze :) :) :)

 

Widzę, że ton wypowiedzi się zmienił. Melisę polecam lub jakieś hormony :lol:

 

 

Łojtam, narzekasz

 

Te "kilka stopni" to może być dla niektórych gatunków być lub nie być.

Oczywiście, zapominamy o zjawiskach takich jak odtlenowana woda idąca z dolnych przepustów, za to bogata w nutrienty.

Zapominamy o zakończeniu transportu rumoszu skalnego, dzięki czemu poniżej zapory z roku na rok jest coraz mniej żwiru.

Ale

Nie tak dawno, kilku niby rozsądnych ludzi nas przekonać usiłowało, ze farma łososiowa na kilkadziesiat tyś sztuk w ujściu systemu corrib to "no big deal". Codziennie usiłuje się nas przekonać, ze np dzieci z in vitro można poznać po bruzdach na twarzy czy że pedofilia to tylko "namiętności które były, są i będą" i stąd są ważniejsze tematy. Matka Madzi, by daleko nie szukać.

Może Polska jest takim krajem, gdzie za wszystko trzeba sie zabrać, nomen-omen - od dupy strony. Dać zarobić kilku cieciom po drodze, a jak się okaże,  ze jednak jakby decyzyjna małpa podrapała sie chwile po dyńce i zastanowiła co robi, to zniszczeń można by było uniknąć, to wtedy wyłoży się kasę jeszcze raz, by te same ciecie naprawiły co zepsuły. A co tam, w końcu jesteśmy bogaci, stać nas... Jak na lotnisko w Modlinie czy autostrady najdroższe chyba na kontynencie.

"Polacy, nic się nie stało..."

:D

 

Dobrzy jesteście w prowadzeniu internetowych wojenek, ale na pewno odbędzie się to bez mojej skromnej osoby :ph34r: :P

 

Jerkbait nie zmieniło się jak widać...

 

Pozdrawiam

Salmo



#18 OFFLINE   terionik

terionik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 luty 2013 - 08:11

szkoda, że tego nikt nie wziął pod uwagę:

"W lutym 2012 r. Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW zatwierdził bilans
Okręgu za rok 2011 oraz preliminarz budżetowy na rok 2012 , a także
szereg uchwał, m.in.:


w sprawie utworzenia oznakowanego zimowiska ryb na rz. Brok od 1
stycznia 2013 r. w miejscowości Czyżew (pow. wysokomazowiecki). Czas
trwania zimowiska wyznaczono na okres od 1 listopada do 31 marca każdego
roku. "



#19 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 26 luty 2013 - 19:21

szkoda, że tego nikt nie wziął pod uwagę:

"W lutym 2012 r. Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW zatwierdził bilans
Okręgu za rok 2011 oraz preliminarz budżetowy na rok 2012 , a także
szereg uchwał, m.in.:


w sprawie utworzenia oznakowanego zimowiska ryb na rz. Brok od 1
stycznia 2013 r. w miejscowości Czyżew (pow. wysokomazowiecki). Czas
trwania zimowiska wyznaczono na okres od 1 listopada do 31 marca każdego
roku. "

 

Wniosłoby to coś do dyskusji? Zrobili chronione zimowisko dla płotek, miętusów i przyszłozarybieniowych szczupaczków?

 

WOW!!! :blink:

 

Pozdrawiam

Salmo



#20 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 26 luty 2013 - 19:50

Wniosłoby to coś do dyskusji? Zrobili chronione zimowisko dla płotek, miętusów i przyszłozarybieniowych szczupaczków?

 

WOW!!! :blink:

 

Pozdrawiam

Salmo

 

Panie Salar,

 

Naucz sie pan rozumiec slowo pisane, spojrz na mojego posta ( pierwszego w tym watku) i wysnuj wnioski!!! 

 

Bujo


Użytkownik Bujo edytował ten post 26 luty 2013 - 19:51