Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Joker - historia przynęt Roberta Ciarki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
3684 odpowiedzi w tym temacie

#3161 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 marzec 2016 - 17:02

Perłowo-cielisty

Załączony plik  nurt1 (4).JPG   558 KB   5 Ilość pobrań

 

Czarny.

Załączony plik  nurt1 (5).JPG   507,8 KB   5 Ilość pobrań

 



#3162 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 marzec 2016 - 19:52

Jeszcze jeden tonący Nurt 5,5 cm. Te na filmach (czyli pokazane na fotografiach wyżej) zbrojone w Owner BC36 rozmiar 12. Zdjęcie tylnej kotwiczki czyni z nich pływającą wersję.

 



#3163 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2383 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 21 marzec 2016 - 14:57

Ten też esem jedzie?


Użytkownik Kielo edytował ten post 21 marzec 2016 - 14:57


#3164 OFFLINE   andre99

andre99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • Lokalizacjalegnica,legnickie,dolnośląskie
  • Imię:andrzej

Napisano 21 marzec 2016 - 20:26

Czyli których?

chodziło mi o tę gromadke maluchów bez drutu,okrągłe te,widze ze dopiero w toku


Użytkownik andre99 edytował ten post 21 marzec 2016 - 20:27


#3165 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 marzec 2016 - 21:23

Te okrągłe będą lada dzień usterzone i pstryknę foto.



#3166 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 marzec 2016 - 21:24

Ten też esem jedzie?

 One już tak mają :)


  • Franc i lajcik lubią to

#3167 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 22 marzec 2016 - 08:25

Jeśli chodzi o zmianę pracy Nurt-a to za wiele możliwości nie ma. Małe oczko przednie jest tak wystawione, że praktycznie na to nie pozwala. Poza tym jest to drut 8mm LSi, aż nadto solidny jak na tak mały wobler, ale jego zadaniem jest utrzymanie Dużego szalejącego bolenia :) Poza tym nie ma konieczności majdrowania przy tej przynęcie. Ta przynęta w zasadzie sama robi robotę w nurtach rzeki. Drobi, błyska, idzie esem, co więcej potrzeba. I najważniejsze. Powtarzalność pracy w każdej sztuce jest bezproblemowa do wykonania, wystarczy trzymać się raz ustalonych parametrów technicznych. Jest to wersja jednobryłowa, bez komór powietrznych, bez innych dziwnych rozwiązań wewnątrz. Balastowana kulkami stalowymi, więc można by rzec - kalibrowany :)


  • gulf, Kamil G i lajcik lubią to

#3168 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 22 marzec 2016 - 09:30

Drut 8 mm, to nie tylko bolenia, ale i całkiem sporego rekina utrzyma ;)


  • ezehiel lubi to

#3169 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2383 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 marzec 2016 - 10:33

Komory powietrzne i inne "dziwne rozwiązania" nie są dziwne ,stosuje się je jak i inne rozwiązania w konkretnym celu tylko trzeba wiedzieć w jakim i po co :-) ,do pracy esem nie są potrzebne można to załatwić w inny sposób a kształt woblera jak i rodzaj pracy podstawowej ma tu pierwszorzędne znaczenie (cygarowaty najprostszy) ,im wobler wyższy i bardziej spłaszczony wym trudniej zrealizować takie założenie.

Parametry techniczne ,dokładność hihi zawsze trzeba się ich trzymać ,bezwzględnie.

Fajnie wyszło i czy tylko na bolki ? ,moim szkromnym szdaniem kompletny odlot :-):-).


Użytkownik Kielo edytował ten post 22 marzec 2016 - 10:34

  • ezehiel lubi to

#3170 OFFLINE   Kamil G

Kamil G

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kamil

Napisano 22 marzec 2016 - 10:51

Nurt super uniwersał, milion zastosowań ale mnie i tak bardziej urzekł Krysto :) Mam słabość do takich wyraźnie lusterkujących boleniówek. Jestem pewien, że będzie robił robotę, taka przynęta z którą letnim wieczorem śmiało można lecieć na wiślane rafy zostawiając w domu inne wabiki :) Może w końcu i ja się wezmę za coś boleniowego, tak mi w tym tygodniu z @Muddlerem podnieśliście ciśnienie swoimi konstrukcjami :D

#3171 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2383 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 marzec 2016 - 11:08

Te są mocno lusterkujące Webster tylko przekrój korpusu taki że widać to hihih po oczach tylko :-).



#3172 OFFLINE   Kamil G

Kamil G

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kamil

Napisano 22 marzec 2016 - 11:41

Racja Kielo, do tego malowanie (jasne boki i ciemny grzbiet) też zmieniają wizualnie pracę w porównaniu do tego samego woblera pomalowanego jednym kolorem, ale podczas polowania, bolenie kierują się podobnie jak my przede wszystkim wzrokiem i z mojego doświadczenia wynika, że te wykljmowane przeze mnie najchętniej startują do woblerów, które migoczą i blyskają im przed oczami boczkami :) Przecinaki lekko drżące łowią u mnie tylko jak trafię ryby w amoku żarcia i w stadzie

#3173 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2383 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 marzec 2016 - 11:59

Webster przy boleniach jak i innych naszych rybach statystycznie rzecz ujmując oczywiście liczą się najbardziej oprócz pracy podstawowej te dodatki a w tych wobkach masz dwa ,S i nieregularne lusterkowanie ,dodatkowo nie są przeciążone ich praca jest niewymuszona subtelna ,jedyne co musisz zrobić to podejść rybę bo nie ważą 0,5kg hihihi.Ale ja uważam że pstrunie się nimi powinno łowić na małych i średnich rzekach:-).



#3174 OFFLINE   Kamil G

Kamil G

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kamil

Napisano 22 marzec 2016 - 13:30

Nie zasmiecajmy wątku Robertowi. Znasz się na rzeczy i wiesz o czym mówisz, zgadzam się z wieloma twoimi poglądami na temat woblerów, jesteś kompetentnym gościem w temacie więc kiedyś po prostu mozna się spotkać nad wodą i pogadać do woli :) Woblery Roberta są nieprzeciętnie dobre, piękne i basta! :)

#3175 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2383 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 marzec 2016 - 15:22

Dziękuję Webster :-) ,myślę że Joker się nie obrazi za takie pochwalne posty :-).

Przepuściłem tego o cho cho ,w sensie tych kształtów ,pierwsze jakieś 15lat temu SS robił pod pstrunie i dalej robi ,ja jako że kształt obmyty hihih tylko badałem a prace przekładałem/przekładam na inne kształty :-).

Na rybki zawsze :-) i wszędzie :-).


  • Kamil G i ezehiel lubią to

#3176 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 22 marzec 2016 - 17:57

Może w końcu i ja się wezmę za coś boleniowego, tak mi w tym tygodniu z @Muddlerem podnieśliście ciśnienie swoimi konstrukcjami :D


Te wepster odczep się Pan od boleniowek :) jakbyś nie miał ważniejszych rzeczy do roboty :D

Pozdr
M
  • joker, Kamil G i ezehiel lubią to

#3177 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 22 marzec 2016 - 21:50

W powyższej dyskusji widać różnice w preferencjach łowieckich, co jest naturalne pośród wędkarzy. :)

Po pokazaniu na filmach dwóch różnych trybów "pracy" Krysto pisali do mnie zwolennicy jednej jak i drugiej. Bo z woblerami już tak jest, że jednemu będzie jakiś model pasował i będzie na niego łowić ryby, a inny nawet na niego nie spojrzy. Temat to równie ciekawy jak i obszerny, i nie czas i miejsce by o nim.

 

W kwestii nowych konstrukcji Jokera na ten sezon.

Zacznę od tego, że Nurt 55 nie jest stricte boleniowy, co zresztą zdążył udowodnić na wodzie pstrągowej. To bardzo wszechstronny woblerek o szerokim spektrum zastosowań i kto wie, czy nie pewnego rodzaju uniwersał na wiele wód w warstwie wody do metra głębokości. Zarówno na rzekach, jak i jeziorach. Bo kto mi powie, że okoń bijący pod powierzchnią wody w stado słonecznicy, czy uklei nie zainteresuje się nim :)

Po powrocie ze Szwecji pokażę wam większego 7,5cm, a ten już bardziej pod bolenia, czy sandacza. Może z czasem pójdzie jeszcze dłuższy zobaczymy. Zrobiłem nawet testowo mocarną kolubrynę +30g o słusznych gabarytach, jednak opór jaki stawia w wodzie jest zbyt duży jak dla mnie i na mocnym rzecznym uciągu zamęczył by wędkarza, a nie o to chodzi w łowieniu ryb.

 

Co do Krysto, to zrobiłem dwie wersje cięższe, jedna z nich nawet bardzo ciężka i bez żalu odłożyłem je na bok. Nie będzie Krysto w innej masie. Jeżeli zrobię czego nie wykluczam, ciężką dalekosiężną boleniówkę, to będzie to przynęta z inną nazwą.

 

Najmocniejszą stroną Krysto według mnie jest szybki start przy niewielkich prędkościach. W porównaniu z Trillem, Kristo jest jak Ferrari, a Trill jak Mercedes. Drugim plusem jest to, że można wzmocnić błyski boków, więc mając dwa Krysto można jednego z nich zmodyfikować do własnych preferencji. Trzecim plusem jest możliwość poszarpywania, co w przypadku wielu "pocisków" jest niemożliwe by poszarpując uzyskać atrakcyjne zaburzenia pracy po torze prostym. Wracając do najmocniejszej strony. W płytkich łowiskach, na przykład na szerokich śród-rzecznych piaszczystych blatach, jakich na Wiśle nie brakuje, można często siadać nim na dnie i imitować startującą z dna rybę. Nie jestem łowcą boleni, do tego mi daleko, jednak parę lat temu na Wiśle powyżej Wyszogrodu udało mi się łowić z sukcesem bolenie na piaszczystej przykosie właśnie w ten sposób. Po prostu rzucałem przynętę powyżej kantu na piaszczysty blat i czekałem na pojawienie się bolenia, który cyklicznie zaganiał z dołka ukleje pod krawędź. Brania następowały po stracie przynęty z dna i były bardzo widowiskowe z uwagi na płytką wodę. Nie były to kolosy, jednak zabawa była przednia.

 

Natomiast jeśli chodzi o oszczędną pracę, to muszę wam powiedzieć, że kiedy robiłem wywiad na temat przynęt boleniowych, a było to dwa lata temu, powiedziało mi kilka osób, że bardzo często łowi się bolenie na woblery, których praca jest niezauważalna. Wtedy własnie pomyślałem, że do takiej pracy nie potrzeba robić sterowca, a bez-stera i wystrugałem Komę.

 

Załączony plik  Komy.jpg   541,61 KB   7 Ilość pobrań

 

Nie poszło ich zbyt wiele do wędkarzy w zeszłym roku, ale ilość pozytywnych informacji zwrotnych jakie otrzymałem plus złowione ryby, utwierdziło mnie w przekonaniu, że była to dobra decyzja. 

 

Amok, Koma, Krysto, Nurt. Chyba starczy pod bolenia póki co. Jest jeszcze tyle projektów na inne ryby. Do wyprawy na Szwecję dokończę jednego z nich, a potem przerwa z nowościami. Od połowy maja zapraszam z zamówieniami, będę wtedy miał wolne ręce :)

 

 



#3178 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4646 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2016 - 07:19

Robert, masz może filmik z pracą Komy? Od jesieni siedzę nad boleniowym wertykalem i praca wciąż mnie nie zadowala. O ile pod sandacza była by już ok. to pod bolka nie koniecznie ;)

#3179 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 marzec 2016 - 19:56

Mam ale słabo widać. Przy okazji nakręcę jeszcze raz . Tu mniejszy 7,5cm

 


Użytkownik joker edytował ten post 23 marzec 2016 - 20:01

  • grzegorzp i bertold12 lubią to

#3180 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4646 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2016 - 20:49

Ciekawa praca. Ja jednak zmierzam do uzyskania drobniutkiej,gęstej amplitudy. Takiego swoistego mrowienia ale wyczuwalnego w dolniku. Pozwoli to na bardzo dobrą kontrolę przynęty, nawet przy głębokim prowadzeniu. I jestem na dobrej drodze :)))))))
  • Maro1947 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych