Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting na sportowo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 09 październik 2007 - 08:57

Czy próbowano kiedyś rozgrywać konkurencje Open czyli casting rywalizował w tej samej konkurencji ze spiningiem i jak one wypadały?

#22 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 09 październik 2007 - 09:45

Nie ma takiej możliwości, ponieważ regulamin zawodów rzutowych ściśle określa jaki sprzęt może być użyty do każdej konkurencji.

#23 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 październik 2007 - 15:21

Czy próbowano kiedyś rozgrywać konkurencje Open czyli casting rywalizował w tej samej konkurencji ze spiningiem i jak one wypadały?

To było pytanie o wyższość jednego sprzętu nad drugim :D

#24 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 09 październik 2007 - 15:38

[quote]
Czy próbowano kiedyś rozgrywać konkurencje Open czyli casting rywalizował w tej samej konkurencji ze spiningiem i jak one wypadały?
[/quote]
To było pytanie o wyższość jednego sprzętu nad drugim :D
[/quote]
Nie dokońca Sławku. Nie chciałem niczego w ten sposób dowodzić. Jako osoba nigdy nie używająca ruchomej szpuli jestem ciekaw jak się ma to porównanie. Poza tym celność rzutu to jedna z wielu składowych wpływających na opinie o sprzęcie.
W tym roku przyszło mi chyba jak w żadnym dotychczas łowić stawiając na precyzję rzutu.
Swoją drogą powinno się takie konkurencje rozgrywać też wspólnie. Wiadomo, że najszybciej pływa sie stylem dowolnym czyli kraulem, a mimo to inne style mają się dobrze.

#25 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 październik 2007 - 15:47

Moim zdaniem (nie czuję się wyrocznią i nigdy nie zamierzam nią być) celny jest użytkownik sprzętu, albo celny nie jest. Myślę, że celność przy odpowiednim treningu można osiągnąć taką samą przy pomocy o ruchomej i stałej szpuli. To raczek kwestia preferencji. Mi ruchomą szpulą rzuca się przyjemniej więc i trening sam z siebie staje się przyjemniejszy. W związku z tym ruchomą szpulą będę rzucał celniej. Jednak nie jest to kwestia sprzętu, lecz człowieka. Oczywiście są różnice w obu kołowrotkach, ale w stosunku do innych cech rzucającego (sprawność itp) są raczej marginalne (popraw mnie Januszu jeżeli się mylę :D).
Co innego jeżeli mówimy o odległościach. Ale odpowiedź na to pytanie pozostawię już tylko Januszowi.

#26 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 09 październik 2007 - 18:21

Nie mylisz się Sławku. Wszystko jest kwestią przekonania osoby do wybranego przez siebie sprzętu i to jest tylko kwestia opanowania przez trening odpowiedniej techniki rzutowej. Maksymalne wyniki w rzutach docelowych uzyskuje się zarówno sprzętem spinningowym jaki i multiplikatorowym, czyli 100 pkt na 100 mozliwych. Jednak, w konkurencji spinningowej tzw. przysłowiowych setek na M.Europy czy Świata jest ok. 3-4 razy więcej niż w multi. Ale wcale nie świadczy to o tym , że trudniej zrobić setkę w multi niż w spinningu. Poprostu w konkurencjach multi startuje dwa razy mniej zawodników.
Natomiast co do rzutów na odległość, to jak na razie minimalną przewagę ma spinning. Na tegorocznych Mistrzostwach Europy w finałach najlepszy zawodnik w rzucie spinningiem oburącz ciężarkiem 18 g osiagnął 123,76 m a w odległości multi oburącz takim samym ciężarkiem najlepszy wynik to 119,91 m. Te 4 m różnicy w obu odległościach, może częściowo wynikać z minimalnych różnic w warunkach atmosferycznych podczas rozgrywania tych konkurencji.

#27 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 23 październik 2007 - 11:11

A czy ktoś mógłby napisać jakiej długości spiningów używa sie przy konkurencji odległościowej?

#28 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 23 październik 2007 - 11:51

Wędziska jakie używa się do rzutów na odległośc mają długość od 3,5 m do 4 m o ciężarze wyrzutu od 100 do 150 g i typowej akcji szczytowej, a nie którzy zawodnicy używaja wędzisk jeszcze sztywniejszych - pomimo że ciężarek jaki jest używany waży tylko 18 g.

#29 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 23 październik 2007 - 11:56

Wędziska jakie używa się do rzutów na odległośc mają długość od 3,5 m do 4 m o ciężarze wyrzutu od 100 do 150 g i typowej akcji szczytowej, a nie którzy zawodnicy używaja wędzisk jeszcze sztywniejszych - pomimo że ciężarek jaki jest używany waży tylko 18 g.

Dziękuję. To daje pewne wyobrażenie co do dobrania wędki do dalekich rzutów. Nie w sensie zawodniczym ale wędkarskim.


#30 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 23 październik 2007 - 14:08

Wędziska jakie używa się do rzutów na odległośc mają długość od 3,5 m do 4 m o ciężarze wyrzutu od 100 do 150 g i typowej akcji szczytowej, a nie którzy zawodnicy używaja wędzisk jeszcze sztywniejszych - pomimo że ciężarek jaki jest używany waży tylko 18 g.


a tak wogóle to ciekawe stwierdzenie. Jakkolwiek związek miedzy długością wedziska a odległością rzutu jest bezdyskusyjny, to argument za stosowaniem bardzo sztywnego wędziska mnie ciekawi. Powszechnie, nad wodą, łatwiej o powtarzalne (również dalekie) rzuty kijem ładujacym się głebiej niż sztywnym kołkiem. Zwłaszcza jak rzucamy wabikiem sporo lzejszym niż deklarowane c/w wedziska. Stąd pewnie większość japońskich kijów castingowych ma akcję regular.
będę wdzięczny za wyjaśnienia. :D

pozd JW :D

#31 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 23 październik 2007 - 14:21

Wszystko zależy od stylu jakim się rzuca na odległość. Przy stylach dynamicznych , gdy ciężarek wyrzucany jest prawie z pełnego obrotu (koła) na zwisie o długości wędziska potrzebne są sztywne wędziska o szczytowej akcji, które nadają ciężarkowi większą prędkość a tym samym wpływaja na odległość rzutu.
Przy wędkowaniu nie ma potrzeby używać tak twardych wędzisk, ale jeżeli chcemy łowić na duzych odległościach bardziej wskazane są wędziska o akcji szczytowej niz parabolicznej.
Ponad to wędziska paraboliczne w pewnym zakresie korygują błędy wędkarza, natomiast wędziska sztywne i o akcji szczytowej wymagają od wędkarza perfekcyjnej techniki.

#32 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 23 październik 2007 - 20:50

Wszystko zależy od stylu jakim się rzuca na odległość. Przy stylach dynamicznych , gdy ciężarek wyrzucany jest prawie z pełnego obrotu (koła) na zwisie o długości wędziska potrzebne są sztywne wędziska o szczytowej akcji, które nadają ciężarkowi większą prędkość a tym samym wpływaja na odległość rzutu.
Przy wędkowaniu nie ma potrzeby używać tak twardych wędzisk, ale jeżeli chcemy łowić na duzych odległościach bardziej wskazane są wędziska o akcji szczytowej niz parabolicznej.
Ponad to wędziska paraboliczne w pewnym zakresie korygują błędy wędkarza, natomiast wędziska sztywne i o akcji szczytowej wymagają od wędkarza perfekcyjnej techniki.



witam

Ok tylko co to znaczy akcja szczytowa? Miałem wiele kijów opisanych jako fast czyli o akcji szczytowej a ładowały się przy rzucie w różny sposób. Np popularny St croix Premier 17 lbs 6,6 ładował się wysoko, analogicznej długości i mocy Lamiglas CP już ładuje się znacznie głebiej. Oba sa opisane jako fast. Premierem znacznie łatwiej posyłało się na duże odległości wabiki nieco cięższe niż lamiglasem CP. Ponadto zawsze krótszy casting bedzie z natury rzeczy szybszy niż długi 2 składowy spinning. Zauważyłem również, że kije castingowe bardzo rzadko są budowane na blankach typu hot shot czy drop shot. Takie kije sa bardzo sztywne. Czy można założyć, że sportowa technika rzutowa to inna bajka i klasyczne wędkowanie rządzi się innymi nieco prawami?

pozd JW :D

p.s tak wogóle to pytam nie bez powodu, gdyż chciałbym połowić surfcastingowo z plaży i wiem, ze daleki rzut i długi kij jest koniecznoscią.. :D

#33 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 24 październik 2007 - 06:28

Coś mi się wydaje, że z tą szybkością długiego kija to jeszcze o co innego chodzi. Jeżeli się mylę to proszę o porawę bo z fizyki nie byłem najlepszy (nie chcę twierdzić czyja to wina - moja czy nauczycieli).
Szybkość o której mówisz Jerzy to prędkość kątowa. Tu rzeczywiście krótkim kijem łatwiej jest wykonać szybki ruch. Jednak jeżeli decydująca byłaby prędkość kątowa to podlodówką byłoby najłatwiej (nawet dziecko dałoby radę).
Jednak to jaką energię nadamy przynęcie nie zależy bezpośrednio od prędkości kątowej a od prędkości liniowej jaką przynęcie nadamy szczytówką (czyli od prędkości szczytówki). Dlatego ciąg ku dłuższym wędziskom, które teoretycznie dają większą możliwość dalekiego rzutu. Jednak w tym przypadku dochodzą opory związane z długością. Im dłuższy kij tym trudniej go poruszyć (siła razy ramię).
Dlatego chyba dąży się do zoptymalizowania długości kija by z jednej strony był jak najdłuższy (by można było rzucać daleko) z drugiej by jednak był na tyle krótki byśmy mieli na tyle siły, by dać radę nim manipulować i w pełni nad nim panować.


#34 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 24 październik 2007 - 08:11

Mówisz Jurku, że wędziska różnie się ładują, jedne wysoko drugie niżej i tak to jest z producentami i stosowanymi przez nich oznaczeniami . Jeżeli pójdziesz do sklepu i weźmiesz do ręki wędziska różnych firm, ale o tej samej długości i tym samym ciężarze wyrzutu, to zobaczysz że każde wędzisko ma inną akcję.
Napisałeś , że Premierem który ładował się dużo wyżej niż Lamiglas wykonywałeś bez problemów dłuższe rzuty. I tu masz odpowiedź na swoje pytanie o akcję szczytową. Wędziska o akcji szczytowej ładują się krócej, ale szybciej i z większą siłą oddają ugięcie wędziska. Natomiast wędziska które ładują się głębiej, są miększe a przez to wolniej oddają włożoną w nie siłę. Co do techniki sportowej, to na pewno jest ona znacznie odmienna od technik użytkowych (klasycznych), a jak one wyglądają to polecam dołączone filmiki.
A co do surfcastingu, to może pora zoorganizować w Polsce zawody surfcastingowe, takie jak rozgrywane są w Stanach czy Anglii. Uczestniczyliśmy w ub. roku na Mistrzostwach Świata w Irlandii w jednej z konkurencji surf tj.rzut ciężarkiem 100 gram na odległość.Było na co popatrzeć, rzucalismy pożyczonym sprzętem od Anglików, tyle tylko że oni rzucali 200 - 240 m,a nasz najdłuższy rzut to 186 m.
http://casting.lismo...s_casting1.html
http://pl.youtube.co...ery=surfcasting



#35 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 24 październik 2007 - 08:31

Też nie jestem fizykiem ,ale chyba Sławku jesteś troszkę w błędzie. Przynęta uzyskuje prędkość liniową dopiero po wyrzucie i o tej prędkości liniowej decyduje prędkość kątowa i przyłożona siła. Masz rację, że przy krótkim wędzisku prędkość kątowa będzie większa i że dłuższym wędziskiem trudniej jest przyspieszyć niż krótkim, ale jeżeli pomnożysz włożoną siłę przez ramię ( długość ramion, wędziska i długość zwisu) to uzyskany wynik przy długim wędzisku będzie dużo większy niż przy wędzisku krótkim. Oczywiście bez przesady z tą długością wędziska przy klasycznym wędkowaniu. W końcu musimy jeszcze swobodnie operować wędziskiem w zależności od warunków jakie mamy na łowisku.

#36 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 24 październik 2007 - 08:58

Też nie jestem fizykiem ,ale chyba Sławku jesteś troszkę w błędzie. Przynęta uzyskuje prędkość liniową dopiero po wyrzucie i o tej prędkości liniowej decyduje prędkość kątowa i przyłożona siła. Masz rację, że przy krótkim wędzisku prędkość kątowa będzie większa i że dłuższym wędziskiem trudniej jest przyspieszyć niż krótkim, ale jeżeli pomnożysz włożoną siłę przez ramię ( długość ramion, wędziska i długość zwisu) to uzyskany wynik przy długim wędzisku będzie dużo większy niż przy wędzisku krótkim. Oczywiście bez przesady z tą długością wędziska przy klasycznym wędkowaniu. W końcu musimy jeszcze swobodnie operować wędziskiem w zależności od warunków jakie mamy na łowisku.

W trakcie wyrzutu również możemy chyba mówić o prędkośi liniowej przynęty. Przy tej samej prędkości kątowej przynęta na krótkim kiju będzie miała mniejszą prędkość liniową niż ta na długim kiju. Czyli na dłuższym kiju zostanie nadane większe przyspieszenie przy tej samej prędkości kątowej.
Co do przykładanej siły to jeszcze jedna myśl mnie naszła. Otóż ramię do której przykładana jest siła zaczyna się od (?)naszej górnej ręki (przy rzucie oburącz), czy też od któregoś punktu pomiędzy naszymi rękoma? Dlatego siłę przyłożoną do rękojeści pomnożoną przez rozstaw naszych rąk (albo do wspomnianego punktu pomiędzy rękoma) należałoby jeszcze porównać z długością kija i siłą jego bezwładności (z jednoczesnym uwzględnieniem masy przynęty-obciążenia).
Dlatego nie wiem jak to naprawdę jest i wydaje mi się, że jednak jakaś optymalna długość wędziska do rzutów na odległość istnieje (przy uwzględnieniu siły rzucającego, jego wzrostu, techniki itp cech).
Czy mógłby się odezwać jakiś fizyk?? :D


#37 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 24 październik 2007 - 09:36

Witam
Janusz racja, szybkim i sztywnym kijem rzucało sie dalej, ale relatywnie cieższe wabiki. Jeśli kij jest opisany jako 7-21g to sztywny premier lepiej i dalej rzuca wabiki bliższe górnemu c/w ( a nawet przekraczajace górny c/w). Lamiglas CP zdecydowanie jest lepszy jeśli łowimy przynetami do około 12-13g. Ponadto zaciekawiło mnie to, że w rzutach sportowych uzywa się kijów o c/w 100-150g a rzuca się tylko 18g ciężarkiem. Przy rzutach nad woda nie trzeba specjalnie tłumaczyć jak wyglądałby rzut kijem do 150g kiedy wabik miałby poiżej 20g.. :wacko:
Sławek coś wtym jest ja nie zauwarzyłem specjalnej róznicy w odległosciach rzutu między kijem 6,6 a 7,4.
pozd JW :D

#38 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 30 październik 2007 - 22:52

I jest nowy rekord Anglii w rzucie ciężarkiem 18 g na odległość.
Anglik Endy Miller podczas zawodów klubowych uzyskał fantastyczną odległość 132 metrów. Nie wiem przy jakiej prędkości wiatru uzyskano ten wynik, ale jest on fenomenalny.

#39 OFFLINE   janusz

janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 30 październik 2007 - 23:03

I nastepne rekordy Anglii w multi uzyskane na tych samych zawodach:
ciężarek 50g - 204.63m Steve Morris
ciężarek 75g - 234.84m Steve Morris
ciężarek 100g - 261,07m Steve Morris

I co Wy Koledzy na te odległości ???????

#40 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 31 październik 2007 - 14:42

Jak to co :o, jakieś 55m kopytem, na 20g główce (z wiatrem) :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych