Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najnowsza nowość DAIWA TATULA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2834 odpowiedzi w tym temacie

#801 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 grudzień 2015 - 18:58

Jak dla mnie to brakuje jakiejś podkładki pomiędzy łożyskiem (element nr 83), a tulejką (element nr 81), która jest w środku łożyska oporowego (element nr 82). Jednak na schemacie nie ma w tym miejscu żadnej podkładki, a wszystkie podkładki i elementy są zamontowane zgodnie ze schematem dołączonym do multika... I bądź teraz mądry i pisz wiersze...

 

Dziś nie wytrzymam i znowu go rozkręcę i pokombinuję... ;)



#802 OFFLINE   Lipkor

Lipkor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • Lokalizacjakujawsko pomorskie / Koronowo
  • Imię:Darek

Napisano 16 grudzień 2015 - 19:20

Właśnie sprawdzałem w swojej i luz po osiowy jest minimalny, jakieś 0,1mm. Może spróbuj skasować ten luz jakąś cienką podkładką jeżeli tak Cię drażni.



#803 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 grudzień 2015 - 19:26

Najgorsze, ze nie mam porównania jak było od samego poczatku, jak tylko multik przyszedł. Dziś spróbuje jeszcze podmienić z powrotem łożyska na tulejki i sprawdzić czy cos to da.

Luz jest ok 1mm wg mnie, moze nawet mniej. Cieżko mi określić (i raczej nikt organoleptycznie nie jest w stanie stwierdzić) czy luz ma 0,3mm czy 0,7mm. Na pewno luz jest znacznie bardziej odczuwalny niz w tej używanej, która dziś dostałem.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 16 grudzień 2015 - 19:27


#804 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 grudzień 2015 - 21:32

Rozkrecilem obie Tatule. Złożone sa identycznie, kolejność wszystkich elementów identyczna. Podmieniłem nawet z powrotem łożyska na tulejki teflonowe. Luz jest nadal na osce. Zaznaczam, ze jest minimalny, moze z pół mm ale na pewno bardziej odczuwalny niz w drugiej, w której praktycznie nie występuje. Luz na osi jest odczuwalny na zdjętych wszystkich elementach (korba, gwiazdka, elementy hamulca). Widać, ze "wyciągana" palcami óska "chodzi" minimalnie w łożysku oporowym i kulkowym. Jest to delikatny luz, ktorego nie ma w drugim egzemplarzu.

Nie mam niestety pomysłu dlaczego w tym jednym jest, a w drugim nie...

#805 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 16 grudzień 2015 - 21:38

U mnie również występuje ów luz, minimalny około 0,1mm ale występuje.

103shl-tw

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Manniek66 edytował ten post 16 grudzień 2015 - 21:38

  • MarcinZet lubi to

#806 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 grudzień 2015 - 21:54

Rozkrecilem obie Tatule. Złożone sa identycznie, kolejność wszystkich elementów identyczna. Podmieniłem nawet z powrotem łożyska na tulejki teflonowe. Luz jest nadal na osce. Zaznaczam, ze jest minimalny, moze z pół mm ale na pewno bardziej odczuwalny niz w drugiej, w której praktycznie nie występuje. Luz na osi jest odczuwalny na zdjętych wszystkich elementach (korba, gwiazdka, elementy hamulca). Widać, ze "wyciągana" palcami óska "chodzi" minimalnie w łożysku oporowym i kulkowym. Jest to delikatny luz, ktorego nie ma w drugim egzemplarzu.

Nie mam niestety pomysłu dlaczego w tym jednym jest, a w drugim nie...

Kuba, pożycz w pracy szczelinomierz i sprawdzisz dokładnie. W razie coś , to możesz ze szczelinomierza zrobić podkładkę. Ale 0,1 mm to na pewno musisz dać luzu. Szczelinomierz ma ulepszone blaszki i będzie świetnym materiałem, chyba że można gdzieś kupić takie cieniutkie .



#807 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 00:35

Ten luz nie jest jakoś wyczuwalny podczas pracy multika. Jedynie jak sie chwyci za korbę i zacznie nią ruszać to czuć luz na osi. Nie przeszkadza mi to, bo łowiąc nie wykonuje sie takich ruchów ale zastanawia mnie dlaczego w jednym, nowym egzemplarzu jest taki objaw, a w drugim, używanym tego nie ma? I pytanie, czy to ja cos spieprzyłem rozkręcając go i smarując, czy tak było od poczatku, czego nie zauważyłem.

Mocno tez przesadziłem z wielkością tego luzu, to na pewno nie 1mm, a moze 0.2-0.3mm. Nie mniej słychać takie stukanie przy próbie wymuszenia tego luzu. Próbując wszystkich sposobów doszedłem do wniosku, ze to problem z łożyskiem nad oporowka. Wg mnie ono ma luz wzdluzny w gnieździe i podkładka nie dociska go odpowiednio. Nie mniej, spróbowałem dać druga identyczna podkładkę (z drugiego multika) i jest to samo... :(

Użytkownik Żbiku edytował ten post 17 grudzień 2015 - 01:29


#808 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2015 - 00:45

Ten luz nie jest jakoś wyczuwalny podczas pracy multik. Jedynie jak sie chwyci za korbę i zacznie nią ruszać to czuć luz na osi. Nie przeszkadza mi to, bo w ten łowiąc nie wykonuje sie takich ruchów ale zastanawia mnie dlaczego w jednym, nowym egzemplarzu jest taki objaw, a w drugim, używanym tego nie ma? I pytanie, czy to ja cos spieprzyłem rozkręcając go i smarując, czy tak było od poczatku, czego nie zauważyłem.

Mocno tez przesadziłem z wielkością tego luzu, to na pewno nie 1mm, a moze 0.2-0.3mm. Nie mniej słychać takie stukanie przy próbie wymuszenia tego luzu. Próbując wszystkich sposobów doszedłem do wniosku, ze to problem z łożyskiem nad oporowka. Wg mnie ono ma luz wzdluzny w gnieździe i 1 podkładka nie dociska go odpowiednio.

Też mam to pukanie przy próbie uzyskania luzu. Pewnie to norma.



#809 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 01:01

Dlatego odpuszcze temat i nie drążę juz więcej, bo nie mam żadnego pomysłu, co to moze byc...

#810 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 17 grudzień 2015 - 01:04

Dlatego odpuszcze temat i nie drążę juz więcej, bo nie mam żadnego pomysłu, co to moze byc...

Wiesz, sprawdzę moje młyny (Tatuli w stadku nie mam co prawda) jutro pod tym względem i dam znać... to jest ciekawy temat, powinniśmy dojść do sedna problemu.



#811 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2037 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 17 grudzień 2015 - 09:27

Przepraszam za małą prywatę ale powiedzcie mi proszę gdzie zaopatrzacie się w podkładki regulacyjne?



#812 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 09:32

Na pewno u Mefisto bedą.

#813 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 17 grudzień 2015 - 09:59

Żbiki nie ma sie czym przejmować - raczej to zależne od sprawowania osi z korpusem - miałem nowe mlynki które tak miały od 1 dnia a inne całe życie były sztywne :) w niczym to nie przeszkadza bo i tak takich ruchów nie wykonujesz :)

#814 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 10:15

Żbiki nie ma sie czym przejmować - raczej to zależne od sprawowania osi z korpusem - miałem nowe mlynki które tak miały od 1 dnia a inne całe życie były sztywne :) w niczym to nie przeszkadza bo i tak takich ruchów nie wykonujesz :)

Dokładnie, tak jak mówisz, dlatego też nie przejmuję sie tym znacząco jakoś. Choć lubię wiedzieć co i dlaczego, a tu po prostu nie mam koncepcji...



#815 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 17 grudzień 2015 - 10:33

Powody maga być kilka - osadzenie łożyska w korpusie a trzpienia w nim, osadzenie i stosowanie dalszych elementów na trzpienia a może po prostu luz techniczny i tak ma być :) licho go wie :)
  • wojt1988 lubi to

#816 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 15:37

Wiec tak pomiary dokonane luz jest we wszystkich multikach ktore posiadam to  0.20 mm , wiec raczej chyba ma byc. 



#817 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 18 grudzień 2015 - 16:44

Koledzy chciałem zamienic tulejki teflonowe worma czy wymiary łożyska to 4x7x2,5 .

#818 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 18 grudzień 2015 - 16:46

Tak, dokładnie takie. Przy okazji przesmaruj bo sucho.

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka

#819 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 18 grudzień 2015 - 17:44

Dzięki bardzo Maniek masz jakies namiary gdzie mozna je dostac. Smarowanie bedzie jak przyjedzie jeszcze jest w drodze :).

Użytkownik kolo807 edytował ten post 18 grudzień 2015 - 17:45


#820 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 18 grudzień 2015 - 19:16

Na allegro zwykłe łóżyska wysokoobrotowe tylko zalej dobrą oliwką. Dokup jeszcze dwa do knobów :) Ja mam ezo ale to już przerost formy nad treścią.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych