Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najnowsza nowość DAIWA TATULA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2818 odpowiedzi w tym temacie

#2201 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 15 grudzień 2018 - 23:29

Czołem Panowie,
Mam pytanie czy te lżejsze szpulki z Ali:

http://s.aliexpress.com/qYjq2iae

Faktycznie obsługują przynęty tylko do 18gr .?
Więcej nie da rady ? Myślałem, że do 30 gr da radę...

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 

 

Mam HD 200 i CT 100. Chciałem CT 100 do casta 5-14 a HD 200 do drugiego 15-40


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Sorry za poprzedni niepełny post.
Potrzebuje Tatulki do przynęt 5-25 oraz 25-60 Teraz do lekkiego casta mam CT100 i na ciężej HD200.
Do przynęt powyżej 100gram ma prorexa.
Chciałem Tatule wykorzystać jak powyżej. Dwa kije: jeden 14-40 może więcej a drugi 5-20.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja się poddaję.



#2202 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 16 grudzień 2018 - 00:59

Hubert się poddał. Ja Ci tylko powiem. Spasowanie zestawu ( multik+kij)  jest sprawą zasadniczą w castingu. Masz nieprzystające wymagania wynikające z braku podstawowej wiedzy o tej metodzie.


  • sucks_one i drag lubią to

#2203 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 03:17

Hubert się poddał. Ja Ci tylko powiem. Spasowanie zestawu ( multik+kij) jest sprawą zasadniczą w castingu. Masz nieprzystające wymagania wynikające z braku podstawowej wiedzy o tej metodzie.


Nie bardzo rozumiem.
„Bawię się castingiem od 15 lat i nie ma z tym problemu” moje pytanie miało miało na celu uzyskać odpowiedź na dwa pytania:
1) czy lekka szpula do Tatuli CT z Ali będzie w stanie podołać przynętom w granicach 30gr ?
2) Czy jest płytsza szpula do Tatuli HD 200,

chciałem wykorzystać Tatule HD200 do lżejszych przynęty gumowych do kija
14-40/50 gram. Nie chciałem inwestować w nowy multiplikator.

Nie wydaje mi się, że moja wiedza i umiejętności są zbyt małe.
A nawet uważam, że po 15 latach zabawy w casting mam dosyć dużą wiedzę na ten temat.
Jeżeli ten portal nie jest do zadawania takich pytań to czemu ma służyć ? JDM w fotelu ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2204 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 03:24

Rozumiem w takim razie, że nie szukasz kompromisu, tylko chcesz mieć 2 zestawy.
Trochę mało danych, bo 5 g wobler nielot to nie to samo co 5 g guma z ołowiem. Stawiam, że masz na myśli gumy. Osobiście zrobiłbym tak: wykorzystał szpulkę z Ali w CT 100 ( z oryginalnymi łożyskami) do przynęt 5-14, a oryginalną szpulkę do 15-40.
HD 200 zostawiłbym do "poważniejszych" przynęt.

PS. Zostaje jeszcze kwestia, czy osiągane odległości będą Cię satysfakcjonować oraz jakich wędzisk i linek będziesz używać.


Dziękuję, potwierdziłeś moje wnioski wyciągnięte z pracy multiplikatora w akcji.
Dziękuję


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • HaDe lubi to

#2205 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 16 grudzień 2018 - 07:24

Ten portal jest od zadawania pytań. W sumie to moje 3 sezony przy Twoich 15 wyglądają blado. Ale jak mogę Ci coś zasugerować to przejrzyj moją radosna twórczość sprzed blisko dwóch lat ( post nr 1477 z http://jerkbait.pl/t...-tatula/page-74 ), może trochę Ci jeszcze pomoże w doborze zestawów.

 

Tuningową szpulkę zakupiłem w celu obsłużenia jak najniższych gramatur przynęt. Do głowy mi nie przyszło próbować przekroczyć bezpieczną granicę podawaną przez producenta o 100 procent. Ale może warto zrobić testy dla przyszłych pokoleń.

 

Tu https://pl.aliexpres...c1-273f1019bd60 masz szpulkę, która powinna więcej wytrzymać.


  • koval75 lubi to

#2206 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 09:00

Ten portal jest od zadawania pytań. W sumie to moje 3 sezony przy Twoich 15 wyglądają blado. Ale jak mogę Ci coś zasugerować to przejrzyj moją radosna twórczość sprzed blisko dwóch lat ( post nr 1477 z http://jerkbait.pl/t...-tatula/page-74 ), może trochę Ci jeszcze pomoże w doborze zestawów.

Tuningową szpulkę zakupiłem w celu obsłużenia jak najniższych gramatur przynęt. Do głowy mi nie przyszło próbować przekroczyć bezpieczną granicę podawaną przez producenta o 100 procent. Ale może warto zrobić testy dla przyszłych pokoleń.

Tu https://pl.aliexpres...c1-273f1019bd60 masz szpulkę, która powinna więcej wytrzymać.


Dziękuję


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • HaDe lubi to

#2207 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 09:09

Powiedzmy 8-15 g zwykłą szpulką też się spokojnie obsłuży. Jak się chce "wyciągnąć" dół, to wypadałoby wpakować łożyska ceramiczne, które przy 30 g długo nie pociągną.


Nigdy nie robiłem „tuningu@, stąd moje pytanie. Bardzo dziękuję w tej odpowiedzi jest konkretna informacja. Dziękuję


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2208 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 10:39

Trochę może namieszałem.
Nigdy nie kupowałem lżejszych szpulek do Tatuli.
Latało wszystko jak chciałem, daleko i skutecznie. Było ok.
Ostatnimi czasy zachciało mi się odchudzić zestawy i zacząłem kombinować. Wymyśliłem sobie Tatule HD 200 podpiąć do Phenixa 14-35 a CT100 do Graphiteleadera 4-14.
Takie multiplikatora mam do dyspozycji i kombinuje jak je wykorzystać
Stąd moje pytanie, jak wcześniej wspominałem nigdy nie tuningowałem myltiplikatorów dlatego w tym zakresie moja wiedza jest marna


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2209 OFFLINE   snup

snup

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 grudzień 2018 - 10:44

Pytanie laika (nigdy daiwy, żadnej nie mialem): co w tej tuningowej szpulce ma nie wytrzymać 30gr czy nawet 50gr? Prodecent podaje, że zmieści ona linke 1.2-1.5 w ilosci ponad 100m. To "dość" grubo jak na przynety 3-18gr. Czy chodzi tylko o sam induktor i możliwości samego hamulca, który nie wyhamuje tak rozpędzonej szpuli?
  • koval75 lubi to

#2210 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 11:33

Pytanie laika (nigdy daiwy, żadnej nie mialem): co w tej tuningowej szpulce ma nie wytrzymać 30gr czy nawet 50gr? Prodecent podaje, że zmieści ona linke 1.2-1.5 w ilosci ponad 100m. To "dość" grubo jak na przynety 3-18gr. Czy chodzi tylko o sam induktor i możliwości samego hamulca, który nie wyhamuje tak rozpędzonej szpuli?


Chyba to jest tylko kwestia łożysk, tak jak kolega powyżej wspominał.
Ja używałem najniżej Tatule CT 100 do ok 10gr
Ale to byka guma. Przy nielotnych i lekkich woblerach jest dramat przy oryginalnej szpuli.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik koval75 edytował ten post 16 grudzień 2018 - 11:37

  • Novis lubi to

#2211 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 grudzień 2018 - 12:21

(...) Przy nielotnych i lekkich woblerach jest dramat przy oryginalnej szpuli.

Nie przesadzasz z tym dramatem? Z oryginalną szpulą (Tatula CT100HSL) schodzę bez uszczerbku na komforcie do 6g, a najniżej udało mi się rzycać 4g, tyle że z bardzo uważną kontrolą szpuli kciukiem i odległości nie imponujące - około 10m, w porywach (wiatru) do 15m - a to na małych rzeczkach (Grabia, Widawka) często sięga drugiego brzegu.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 16 grudzień 2018 - 12:23

  • koval75 lubi to

#2212 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 12:34

Nie przesadzasz z tym dramatem? Z oryginalną szpulą (Tatula CT100HSL) schodzę bez uszczerbku na komforcie do 6g, a najniżej udało mi się rzycać 4g, tyle że z bardzo uważną kontrolą szpuli kciukiem i odległości nie imponujące - około 10m, w porywach (wiatru) do 15m - a to na małych rzeczkach (Grabia, Widawka) często sięga drugiego brzegu.


Trochę może przesadzam ale szukam złotego środka . Możliwe, że go nie ma i tyle. U mnie też odległości w granicach 10m ale na Wiśle dlatego szlak mnie trafia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2213 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 grudzień 2018 - 12:39

(...) U mnie też odległości w granicach 10m ale na Wiśle dlatego szlak mnie trafia

Jeśli chodzi o Wisłę, to się nie dziwię, pod warunkiem że to nie Wisła w Wiśle... ;)


  • bob74 lubi to

#2214 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 16 grudzień 2018 - 12:44

Jeśli chodzi o Wisłę, to się nie dziwię, pod warunkiem że to nie Wisła w Wiśle... ;)


Niestety to duża Wisła


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Alexspin lubi to

#2215 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 16 grudzień 2018 - 19:36

Łowiłem i w deszcz i w zimę nawet utopiłem tytule i dalej łowiła, drag działał jak trzeba. To problem nie tylko tatuli. W każdym multiku jak źle zamocujesz plecki będzie się ślizgała. Nawet w steezie za 3 klocki 😉.
  • mifek lubi to

#2216 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 grudzień 2018 - 21:49

Łowiłem i w deszcz i w zimę nawet utopiłem tytule i dalej łowiła, drag działał jak trzeba. To problem nie tylko tatuli. W każdym multiku jak źle zamocujesz plecki będzie się ślizgała. Nawet w steezie za 3 klocki .

Ejjjj. A to steez sam nie nawija linki na szpulkę????

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

#2217 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 17 grudzień 2018 - 08:32

Ten portal jest od zadawania pytań. W sumie to moje 3 sezony przy Twoich 15 wyglądają blado. Ale jak mogę Ci coś zasugerować to przejrzyj moją radosna twórczość sprzed blisko dwóch lat ( post nr 1477 z http://jerkbait.pl/t...-tatula/page-74 ), może trochę Ci jeszcze pomoże w doborze zestawów.

 

Tuningową szpulkę zakupiłem w celu obsłużenia jak najniższych gramatur przynęt. Do głowy mi nie przyszło próbować przekroczyć bezpieczną granicę podawaną przez producenta o 100 procent. Ale może warto zrobić testy dla przyszłych pokoleń.

 

Tu https://pl.aliexpres...c1-273f1019bd60 masz szpulkę, która powinna więcej wytrzymać.

 

Więc tak, czekam na szpulkę. Zamówiłem tą z podanego przez Ciebie linka. Teoretycznie opisana 3-18 gr ( trochę cięższa niż inne z ali, bo waży 11.4 gr a nie 10.7 gr ) a więc faktycznie pokrywa się to +/- z moimi obecnymi potrzebami. Bardzo dziękuję. Z mojej strony postaram się przeprowadzić podobne testy do Twoich i zdam relację jak to wygląda w porównaniu do oryginalnej szpulki.

Tak jak sugerowałeś  Tatule HD 200 faktycznie od dwóch czy trzech sezonów miałem podpiętą pod kij 40-80 ( jerki ) lub drugi 30-70 ( gumy ), ale również zdarzyło mi się parę razy podpiąć pod kij 14-35 ( a tak naprawdę w moim odczuciu górne cw 50/60 ) i latały przynęty w granicach 25-35 gr. Stąd też mój pomysł na płytszą szpulę do HD 200, ponieważ samo body jest dosyć kompaktowe i bardzo lubię używać tego multiplikatora. 


Użytkownik koval75 edytował ten post 17 grudzień 2018 - 08:32

  • HaDe lubi to

#2218 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 17 grudzień 2018 - 09:07

:good:

Jest jeszcze kwestia o której wypadałoby wspomnieć. Obaj łowimy w miejscach gdzie priorytetem jest odległość. Obawiam się, że rzuty najlżejszymi przynętami niekoniecznie mogą Cię satysfakcjonować. A szczególnie jeżeli zamierzasz łowić woblerkami. W tym sezonie testowałem takie łowienie z różnymi wędziskami. Zarówno krótkimi jak i ok. 2.9 m. z multiplikatorem przeznaczonym do UL. Fakt, że woblery oscylowały w granicach 2-2.5 g. Wniosek: mam teraz kleniówkę ze stałoszpulowcem. 3, 4-ro gramowe lotne przynęty też niekoniecznie mogą Cię satysfakcjonować. Ale chyba takie gramatury Cię nie interesują. Wyżej może być już tylko lepiej.

 

Jak zamówiłeś szpulkę, to może jeszcze dokup sobie chińskie ceramiki. Koszt niewielki, a doświadczenia jakiego sam zdobędziesz nic Ci nie zastąpi.

 

Teraz jest zima - czas na eksperymenty. Jednego dnia przetestuj przynęty z oryginalną szpulką i łożyskami, drugiego z ceramikami, trzeciego i czwartego ze szpulką z Ali w różnej konfiguracji łożysk. Sam określisz swój (bardzo ostatnio modny termin) komfort. 

 

Zastukaj na priv do Andrzeja @draga i  Aleksandra @Alexspina, który łowi Tatulami, w tym również z lekką szpulką i chińskimi ceramikami. Bankowo opisze Ci swoje doświadczenia.


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 17 grudzień 2018 - 09:15

  • koval75 i bob74 lubią to

#2219 OFFLINE   Marek998

Marek998

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 19 grudzień 2018 - 23:04

Witam. Czy jest sens zmieniać szpule w Daiwie Tatula 103 XH-TW na lekką z Ali żeby zacząć przygodę z UL?

#2220 OFFLINE   Marek998

Marek998

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 19 grudzień 2018 - 23:04

Witam. Czy jest sens zmieniać szpule w Daiwie Tatula 103 XH-TW na lekką z Ali żeby zacząć przygodę z UL?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych