Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ROPA W WIŚLE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 13 grudzień 2007 - 07:16

Codziennie do Wisły wpada wszystko to co pół Warszawy robi pod siebie i jakoś nikt nie podnosi takiego larum...


Ponad 70 % Warszawy gwoli ścisłości. I mimo ze to mieszkańcy miasta, to raczej takie bardziej organiczne związki, ulegające w miarę szybkiej biodegradacji wydalają, a nie związki ropopochodne :D.. A larum to podnoszą wszyscy.. Bo za dwa lata nieźle za to kasę z nas pociągną...
A w tym całym syfie przemysłowym, który kiedyś płynął było coś pozytywnego.. Rybki tak jechały fenolem, ze nie nadawały sie raczej do konsumpcji..


#22 OFFLINE   Singor_ths

Singor_ths

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2007 - 10:16

to co sie stało to masakra...degradacja środowiska...
:(


#23 OFFLINE   Singor_ths

Singor_ths

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2007 - 10:22

powinni kazać wszystkim, odpowiedzialnym za to co się stało, plywać w basenie pełnym ropy przez dwa tygodnie...

#24 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 13 grudzień 2007 - 10:49

Nowe wiesci w tym temacie:

http://miasta.gazeta...76,4757883.html

#25 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 13 grudzień 2007 - 11:04

powinni kazać wszystkim, odpowiedzialnym za to co się stało, plywać w basenie pełnym ropy przez dwa tygodnie...



Podobno to zdrowe jest. Kapiele w ciepłej ropie. Sasin chciał taki zakład w Otwocku wybudować.

#26 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 13 grudzień 2007 - 12:15

Spokojnie. Jest to duża katastrofa, ale mam wrażenie, że ryby wyjątkowo nie ucierpią.
Przez lata skład chemiczny naszych rzek przypominał utrwalacz do wywoływania zdjęć i jakoś rybki miały się chyba lepiej niż obecnie. Codziennie do Wisły wpada wszystko to co pół Warszawy robi pod siebie i jakoś nikt nie podnosi takiego larum...


@Baloo

Masz dużo racji, ale każda następpna dawka trucizny to już źle :( . Ciekawi mnie także, jakich środków chemicznych używają ratownicy do neutralizacji ropy - może masz jakieś info?

Pzdr. Kryst :D


#27 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 13 grudzień 2007 - 14:22

Zobaczymy co dalej teraz będą walić granulat a ciekawe jakie on ma właściwośći. A jak wiadomo rybki niektóre mogą go spożyć jak zrzucą go na jakieś zimowisko. Dobrze że jednak woda w tym roku jest wysoka jak nigdy.

#28 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 13 grudzień 2007 - 15:44

Ciekawi mnie także, jakich środków chemicznych używają ratownicy do neutralizacji ropy - może masz jakieś info?

Pzdr. Kryst :D


OK. Sam znalazłem odpowiedź. Mój informator powiedział, że żadne środki chemiczne nie są używane, gdyż powodują większe spustoszenia niż sama ropa. W takim przypadku jak ostatni, ustawia się pływające tamy, których zadaniem jest spiętrzenie pewnej ilości ropy z powierzchni, aby później, w zależności od grubości warstwy zebrać ją przy pomocy separatorów (zasysa wodę i ropę, i je rozdziela) lub absorbentów pływających, które zbiera się po pewnym czasie i oddaje do utylizacji. Według niego nic nie opada na dno. Niestety, w trzcinach i na rozlewiskach ropa zostanie, szczególnie w tym przypadku, kiedy wyciek rozciągnął się na na powierzchni wody na wielu kilometrach.

@Baloo

W związku z powyższym miałeś racje: rura warszawska bardziej zanieczyszcza :(

Pzdr. Kryst :D

#29 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 16 grudzień 2007 - 17:10

Czyżby nowa PLAMA ?? :/ ORLEN jest największym trucicielem w Polsce :/

http://wiadomosci.on...74,11,item.html

#30 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2007 - 17:37

Z tego co ja rozumiem to pojawiła się nowa plama z rezerwowej rury :(

Najpierw Ptasia Grypa, a teraz plama na Wiśle :( . Gdzie był wtedy Donald ( Premier Tusk )?!

Zdałem Egzamin na kartę wędkarską i nie chciałbym żeby ryby zniknęły :( :( :(

#31 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 16 grudzień 2007 - 17:46

Gdzie był wtedy Donald ( Premier Tusk )?!

Ciekawe rozumowanie :wacko:
Moze chwila refleksji przed pisaniem glupot na forum ?

Guzu


#32 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 16 grudzień 2007 - 17:47

Gratuluje!

Powodzenia nad naszymi wodami!



#33 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 16 grudzień 2007 - 17:58

Koledzy!!!,musimy w jakis sposob zaprotestowac,tak nie moze byc ze co tydzien bedziemy czytac w prasie ze ropa leje sie do Wisly,piszmy do Ministra Srodowiska,szlak mnie trafia jak to czytam :( :( :(

http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

#34 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 16 grudzień 2007 - 18:06

Ja również uważam że należy złożyć protest na ręce Ministra środowiska - portal jerkbait ma chyba taką możliwość? Lub poprzez pisma wędkarskie - powinno się żądać ukarania winnych i oczekiwać wyjaśnień co w tej sprawie się zrobiło, jaka jest kara itp. Czytając, oglądając i słuchając tego co mówią ci, którzy pracują przy usuwaniu skutków wycieku - że nie ma śniętych ryb czy martwych zwierząt, należy to między bajki włożyć - do neutralizacji wycieku użyto jakichś środków chemicznych - bezpiecznych dla środowiska? Watpię. Zróbmy jakieś listy z podpisami i wyślijmy gdzie trzeba - jest nas tutaj ponad 1000 osób. Jeśli nie zrobimy nic, sprawa przejdzie bez echa i w niedługim czasie będziemy mieli najdłuższy na świecie ściek, jakim jest Wisła...

#35 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 16 grudzień 2007 - 18:07

Gdzie był wtedy Donald ( Premier Tusk )?!

Ciekawe rozumowanie :wacko:
Moze chwila refleksji przed pisaniem glupot na forum ?

Guzu


No własnie - co do tego ma TUSK? Wina leży po stronie ORLENU...

#36 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 16 grudzień 2007 - 21:38

Plama ropy na Wisle ma dł 20km,oto nowe informacje w tym temacie

http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

#37 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 17 grudzień 2007 - 00:00

To co się dzieje na Wiśle to apogeum nieudacznictwa, braku wyobraźni, braku jakiegokolwiek poszanowania dla przyrody. Dopuścić do ponownego skażenia rzeki - to jest możliwe tylko w Polsce i na głębokiej rosyjskiej Syberii. Panowie z PERN-u będą teraz opowiadać bajki o odwiertach, o tym że sprawdzili zapasową nitkę przed puszczeniem nią paliwa itp. itd. A oni mają po prostu zardzewiały rurociąg, który się sypie jak domek z kart. Przecież wygodniej jest przydzielać sobie premie, n-te pensje niż ponieść nakłady na utrzymanie swojej zardzewiałej infrastruktury.
Minął już prawie tydzień a PZW jako dzierżawca obwodów rybackich na dolnej Wiśle nie zajął stanowiska w tej kwestii - to jest kompletna żenada i ręce opadają....
Może faktycznie my, jako społeczność tego portalu możemy jakoś zabrać głos w tej sprawie - na PZW nie liczmy....

#38 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 17 grudzień 2007 - 07:27

Oprócz narzekania możemy pomóc.
Załączam apel szefa fundacji Ja, Wisła. Wszak wędkarze to najczęstszy bywalcy nad wodą:

Wczoraj, 16 grudnia, nastąpiła kolejny, wyciek oleju z rurociągu firmy PERN przebiegającego pod dnem Wisły pomiędzy miejscowościami Gąbinek a Bógpomóż. Sytuacja jest bardzo poważna. Ze względu na znaczny obszar skażenia (300 km rzeki x dwa brzegi= 600 km!) niezbędne jest aktywne współdziałanie mieszkańców nadwiślańskich miejscowości ze Strażą Pożarną przy lokalizacji plam oleju zatrzymanego przy brzegach. Zaangażowanie miejscowej ludności i lokalnych organizacji pozarządowych jest jedyną szansą na pełny i skuteczny monitoring przyrodniczy.


PROSIMY WSZYSTKICH O PRZEKAZYWANIE INFORMACJI DO MIESZKAŃCÓW MIEJSCOWOŚCI NADWIŚLAŃSKICH POMIĘDZY WŁOCŁAWKIEM A GDAŃSKIEM O TO BY CODZIENNIE SPRAWDZALI SYTUACJĘ NA RZECE KOŁO SWOICH MIEJSCOWOŚCI I:

- W PRZYPADKU WYKRYCIA PLAM OLEJU GROMADZĄCYCH SIĘ PRZY BRZEGACH NATYCHMIAST INFORMOWALI O TYM STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998
- W PRZYPADKU ZNALEZIENIA CHORYCH LUB MARTWYCH PTAKÓW LUB INNYCH ZWIERZĄT BLISKO RZEKI NATYCHMIAST INFORMOWALI O TYM FUNDACJĘ JA WISŁA TEL. 502 276 612, LUB E-MAIL: FUNDACJA@JAWISLA.PL

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA OD OSÓB I/LUB ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, KTÓRE MOGĄ POMÓC W MONITORINGU WISŁY POMIĘDZY WŁOCŁAWKIEM A GDAŃSKIEM.
TEL. 502 276 612, LUB E-MAIL: FUNDACJA@JAWISLA.PL

W PONIEDZIAŁEK, PO WIZJI LOKALNEJ W MIEJSCU AWARII OGŁOSIMY NASTĘPNY KOMUNIKAT NA WWW.JAWISLA.PL


W sobotę 15 grudnia pojechaliśmy (WWF+STOP+JA WISŁA) drugi raz skontrolować sytuację po wycieku oleju opałowego z rurociągu firmy PERN przebiegającego pod dnem Wisły pomiędzy miejscowościami Gąbinek a Bógpomóż. Nasza ekipa kubeczkami od kefiru zbierała olej z zastoiska koło Gąbinka. Cztery osoby w ciągu kilku godzin zebrały 80 litrów. Dwie kolejne załogi monitorowały brzegi Wisły pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą. Okazało się że prawy brzeg jest praktycznie czysty, za to lewy jest w wielu miejscach silnie zanieczyszczony olejem. Zawiadomiona straż pożarna natychmiast przysłała motorówki i 400kg sorbentu zneutralizowała plamy pomiędzy 740 a 745 km szlaku Wisły. Nie dostrzegliśmy żadnych szkód wśród ptaków, łabędzie czyste, bieliki aktywne. Straż Pożarna przy pomocy wszelkiego dostępnego sprzętu profesjonalnie stara się zwalczać plamę. (Brakuje dużych zapór przeciwolejowych, które rozpięte w poprzek całego koryta rzeki były by w stanie wyłapać cały olej). Wróciliśmy wieczorem bardzo zmęczeni i zmarznięci (strażacy też są na ostatnich nogach) zastanawiając się jak dalej można pomóc strażakom w akcji. Tymczasem w niedzielę nastąpił nowy wyciek. Plama ma podobno 10 km kwadratowych i grubość 1 cm! Jeśli to prawda, jest bardzo niedobrze. Jedziemy w poniedziałek o świcie, sprawdzić jak wygląda sytuacja na miejscu. Z Warszawy mamy 200 kilometrów w jedna stronę. Ciężko będzie dojeżdżać tam codziennie. Potrzebni są ludzie którzy mieszkają nad Wisłą w terenie dotkniętym wyciekiem.


Przemek Pasek
Fundacja Ja Wisła


#39 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 17 grudzień 2007 - 16:06

Wciąż nie wiadomo skąd wyciekł olej do Wisły,Ekolodzy, którzy przybyli na miejsce wycieku, badają dokładnie stopień zagrożenia

http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

#40 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2007 - 17:55

Nie daleko w mojej miejscowości, jest pobliska fabryka. Co tam produkują, to ja nie wiem.
Nie raz z tatą widzieliśmy drobne plamy na powierzchni wisły przy samym brzegu. Ponoć ludzie nic nie zrobili. Uważali że to tylko drobna plama...
Ja cóż nie mogłem nic zareagować, gdyż miałem mniej więcej 13 lat. Ojciec by mnie uwierzył, ale i tak nikogo by nie powiadomił ( ponieważ łowi tylko nad jeziorem ).
Pamiętam brzeg pod którym leżały zdechłe ryby na plaży przy samym brzegu Wisły.

Ta pirania74, Orlen to raczej głowy do tego nie ma. W głowie mają same pieniążki, i ich środowisko raczej nie interesuje.

Żal mi ich...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych