Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kotwica


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:18

Bez przesady 20kg to chyba jak byś statkiem pływał. 10kg w zupełności starczy w 95% miejsc. 10kg to znowu nie jakiś ciężar, chyba że ktoś jest metroseksulany, ale nie posądzam o to szanownych użytkowników tego forum. Piszmy o swoich doświadczeniach, a nie na zasadzie gdybym...Koledzy podali ciekawe rozwiązania, ale i tak zostałbym przy swoim. Dwie linki odpadaja bo na pontonie wystarczy w zupełności jedna. Opaski częściowo rozwiązują ten problem, ale co zrobić jak trafimy więcej niż jedno zaklinowanie w ciągu dnia? Czy opaskę można użyć kilka razy, czy trzeba zakładać je od nowa? Ile czasu zajmuje zmontowanie czegoś takiego? 

10 kilo to czasem za mało na jezioro jak mocniej powieje. Wiem z doświadczenie, a nie z gdybania.... Dużo zależy od masy i wielkości łódki.



#22 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:45

Na jeziorze się zgodzę bo nie możemy ustawić kotwicy na długiej linie pod ostrym kątem, każdy stawia kotwicę pod łodzią, więc jak powieje przy mniejszym ciężarze to kotwica jedzie po dnie. Na rzece kotwiczenie na długiej linie to podstawa żeby stabilnie się ustawić i nie trzeba dużego obciążenia.



#23 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:52

Nie stosowałem tego patentu, ale chyba zacznę :) Myślę że chodzi o opaski takie jak na zdjęciu. Montaż kilka sekund.

Dokładnie o takie chodzi :)



#24 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:53

Nie stosowałem tego patentu, ale chyba zacznę :) Myślę że chodzi o opaski takie jak na zdjęciu. Montaż kilka sekund.

To na jakiej zasadzie dochodzi do ich zerwania bo te plastiki raczej ciężko zerwać?



#25 OFFLINE   Nebril

Nebril

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 12:30

Poglądowo rysunek :) Zielonym zaznaczyłem opaskę. Myślę ze przy użyciu najmniejszych dostępnych nie powinno być problemu z ich zerwaniem, po za tym, zawsze można delikatnie pomóc jej nożem.

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  4.jpg   29,74 KB   44 Ilość pobrań


#26 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 lipiec 2013 - 12:39

I chyba kolega wyżej rozwiał już wszystkie pytania jak ,gdzie ,kiedy.  Lepiej sam bym tego nie narysował, co by nie było już żadnych domysłów i niedomówień. A patent jest godny zaufania , sprawdzony i najważniejsze DZIAŁA :D  :D :D  



#27 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 lipiec 2013 - 12:42

To na jakiej zasadzie dochodzi do ich zerwania bo te plastiki raczej ciężko zerwać?

Tu nie chodzi aby zastosować opaski takiej jak do wiązania byka :D  w obórce, tylko dopasować jej wytrzymałość do mocy głównej linki kotwicznej. Najlepiej to zrobić za pomocą praktycznego testu na sucho



#28 OFFLINE   karpik 69

karpik 69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 13:51

To na jakiej zasadzie dochodzi do ich zerwania bo te plastiki raczej ciężko zerwać?

 

20 post http://www.forumsumo...tml&rowstart=10



#29 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:05

Ok, dzięki za wyjaśnienie, ciekawie to wygląda i na pewno się sprawdza. 



#30 OFFLINE   arti-zander

arti-zander

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Budzik Budziński

Napisano 24 lipiec 2013 - 16:10

10 kilo to czasem za mało na jezioro jak mocniej powieje. Wiem z doświadczenie, a nie z gdybania.... Dużo zależy od masy i wielkości łódki.

Zgadzam się. Na mojej łodzi (Solar 430) 9 kg cuma nie zdaje egzaminu.Przy niewielkim wietrze i falce jestem ściągany.Noszę się z zamiarem kupna gumowej kotwicy 14 kg plus do tego guma amortyzująca.

Niejednokrotnie łowiąc na małopolskich zaporówkach podczas wiatru i fali wolałem spłynąć do zatoki niż męczyć się na wodzie.



#31 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2013 - 17:15

Nawet wypuszczenie liny nie pomaga.



#32 OFFLINE   tier

tier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 20:50

na rzece te opaski to chyba jedna za drugą są zrywane. nie wyobrażam sobie wyciągnięcia kotwicy która siedzi w kamieniach Odry bez zerwania opaski :-) jednak zostane przy tradycyjnej ciężkiej gumowanej :-)

#33 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2013 - 23:25

Ale koszt takiej opaski to grosze. A montaż kilkanaście sekund. A 4 kilo w stosunku do 10 i wiecęj robią różnicę.



#34 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 26 lipiec 2013 - 21:43

Ja ostatnio zmieniłem ze zwykłej gumowej z dociążeniem razem około 15-16 kg na rozkładaną 3,5 kg.Panowie nie ma co się mocować bo to już czasem zapasy a mała rozkładana kotwica daje radę.

Patent z zaciskami też działa 


Użytkownik sebson edytował ten post 26 lipiec 2013 - 21:44


#35 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1188 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 26 lipiec 2013 - 22:26

Poglądowo rysunek :) Zielonym zaznaczyłem opaskę. Myślę ze przy użyciu najmniejszych dostępnych nie powinno być problemu z ich zerwaniem, po za tym, zawsze można delikatnie pomóc jej nożem.

Ja mam tą 5kg i po ostatnim wypadzie myslę że nawet 3 kg by wystarczyła ale z drugiej strony to nie ja się męczę tylko kolega z przodu ;)



#36 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 27 lipiec 2013 - 11:14

Ale czy np składaną kotwica 4 kg da się stanąć w nurcie rzeki powiedzmy na 4 m wodzie na 15 m lince ?



#37 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 28 lipiec 2013 - 09:12

Krzyś 9kg ogumowana i 15m linki i zawsze i wszędzie.



#38 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 29 lipiec 2013 - 21:07

Krzyś 9kg ogumowana i 15m linki i zawsze i wszędzie.

Moja łódka ma 4,5 m i na 9 kg gumowej kotwicy nie udawało mi się stanąć nawet dodając jeszcze odlewany ciężarek około 5-6kg też mnie czasem zabierało przesuwało.

Teraz na 3,5 kg  składanej nie mam takiego problemu wystarczy troszkę odpuścić linkę nie wspominając o zapasach 



#39 OFFLINE   andy126

andy126

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • Lokalizacjaszczecin

Napisano 01 sierpień 2013 - 14:33

witam

a ja kupiłem w decathlonie 2 ciężarki gumowane po 5 kg  po 30 zł każdy I świetnie się sprawdzają na odrze

pozdrawiam



#40 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:20

Ale czy np składaną kotwica 4 kg da się stanąć w nurcie rzeki powiedzmy na 4 m wodzie na 15 m lince ?

Powiem tak: długość kabla ( liny kotwicznej ) = min. 3 x głębokość wody/ łowiska. Oczywiście im więcej linki wypuścisz, tym lepiej. W nurcie może się zdarzyć że na zwykłym ciężarku będziesz jechał z prądem. Dlatego lepsza jest kotwica składana, patentowa, pługowa, CQR, Danfortha itd. Typów kotwic jest wiele. Grunt żeby wgryzła się w grunt :) Ktoś napisał że na Wiśle jest dużo drzew i jak o nie zaczepisz, to nie wyciągniesz kotwicy, dlatego ciężarek lepszy. Otóż nie jest tak do końca. Kotwice wyciągniesz prawie zawsze, pod warunkiem ze zastosujesz tzw. bojrep. Co to jest, poszukaj w necie, bo już nie mam siły więcej pisać. Warto się dowiedzieć.


  • zlotowlosy lubi to