Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery Adama L.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
402 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 04 wrzesień 2013 - 10:08

Wiesz co może i masz racje żeby nacinać po lakierowaniu ale ja nacięcia robie jeszcze przed struganiem w prostokątnym klocku za pomoca kontownika i proxona a raczej przed szlifowaniem bo nie użuwam nożyka gdyż póki co robię woblerki z sosny nie mam gdzie kupić lipy na mieście
a w sośnie się cieżko struga łatwiej wyciąć kształt korpusu cieniutką piłką a potem papierkiem sciernym nadać ostateczny kształt .
Po malowaniu i lakierowaniu tarczką diamentową oczyszczam rowek i wklejam ster nie zauważyłem żeby gdzies lakier spękał od tego może gdybym tobil to ręcznie to by popękał ale przy tarczy tego nie zauważyłem . A po za tym pierwsze testy woblera robie w wannie jeszcze przed zalaniem obciążenia i stelaża wkłdam obciążenie ster i sprawdzam jak sie zachowuje jesli cos nie tak dokladam lub odejmuje obciążenie kombinuje ze sterami itp.
Co jak co to dopiero mój chyba piąty wobler tak że jeszcze kupa nauki i wyciągania różnych wniosków zanim wszysyko będzie nieskazitelne

narazie woblerki robie wlaśnie w celu nauki nie na sprzedaz czy dla kogos wyłącznie dla siebie a jak już osiągnę wyższy lewel i bede wiedzial co z czym jak i do czego na pewno bedziecie łowić na moje wobki Taaaakie ryby :)
  • dropshot lubi to

#22 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 10:52

Zobaczysz  ze jak dojdziesz do wprawy to będziesz ciął pod ster na końcu:) ale to jak opracujesz już jakies swoje sprawdzone modele. Ja tez na początku robiłem tak jak Ty, ale teraz potrafie już wiele rzeczy przewidzieć zanim coś zrobię.

 

Oczywiścię życzę samych sukcesów :) pozdrawiam



#23 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 06 wrzesień 2013 - 07:40

są i kolejne
Bobik miał przypominać lina niestety nie wyszlo i bliżej mu do okonka bez pręg hehe i jeszcze zamiast mgiełki ze spreja poleciały jakies krople cholerne może za slabo rozmieszalem
a drugi z wobków to tonący Buster nazwe wymyslila moja malzonka i tak zostalo :D
pierwsza próba oklejania tiulem i folią alu wszystko na szybko na klej typu kropelka dziś kupie szewski przezroczysty to nastepne wyjdą pewnie lepjej a po pracy malowanko :)

Załączone pliki


Użytkownik lolo_STG edytował ten post 06 wrzesień 2013 - 08:24


#24 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 08 wrzesień 2013 - 18:46

po testach Bobików mogę śmiało powiedzieć że łowią ryby niestety dziś i wczoraj same maluchy na pstrążka 2 pistolety takie 20 cm i kilka podobnej wielkości okoni i na pozostale bobiki po kilka okoni od 10 do 25 cm
Niestety moje łowiska są chyba tak przełowione ze nawet nie liczylem na nic wiekszego co wedkarza spotkalem to zly mowi ze nic sie nie dzieje ani pukniecia tak ze ciesze sie ze chociaz kontakt z rybą mialem . ale nie dziwi mnie ten stan rzeczy tyle starych wedkarzy lodziami plywa i wszystko co ledwo wymiarowe dostaje od razu w leb to potem ryb nie ma

Załączone pliki


Użytkownik lolo_STG edytował ten post 09 wrzesień 2013 - 07:35


#25 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 09 wrzesień 2013 - 07:24

a tutaj filmik z pracą Bobika cośtam może zauważycie . musze sobie kamerkę sprawić i pomocnika do nagrywania bo samemu i telefonem to ciężko


wobler pracuje już przy bardzo wolnym prowadzeniu i wtedy czuć go na kiju przy szybszym prowadzeniu przestaje byc wyczuwalny mimo że nadal pracuje ale może przy czulszym kijku będzie inaczej zamiata ogonem bardzo szybko a głowa delikatnie tylko chodzi na boki

Użytkownik lolo_STG edytował ten post 09 wrzesień 2013 - 07:28


#26 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 10 wrzesień 2013 - 22:11

Właśnie skonczyłem malować kolejny model malowanie znane już z Bobika chciałem sprawdzić czy będę umiał pomalować innego wobka w podobny sposób i chyba dałem radę :)
teraz w lakier i jak czas pozwoli w sobote potestuje sie jak pracuje .

Załączone pliki



#27 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 19 wrzesień 2013 - 11:34

Witajcie ludzie, jeżeli tu ktoś zagląda prosił bym o poradę.
Wystrugałem wczoraj taki korpusik , Załączony plik  obciążenie.jpg   24,71 KB   77 Ilość pobrań
na korpusie jest zaznaczony prostokąt w tym miejscu planuje umieścić obciążenie. Czy waszym zdaniem to dobre miejsce w tym korpusie ?
Czy może umieścić część obciążenia przed oczkiem do mocowania kotwicy i część za oczkiem ?
Miejsce gdzie będzie oczko to 1/3 długości wobka, (kreska na środku prostokąta) korpus mierzy 6 cm

I może jeszcze teoretycznie jaką prace uzyskam dając obciążenie w zaznaczonym miejscu , a jaka jak dam obciążenie więcej przed i trochę za oczkiem?

Wiem mogę do tego dojść metodą prób i błędów ale może ktoś coś ciekawego poradzi.

Pozdrawiam Adam

#28 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 12:17

Sądząc po kształcie korpusu, bedzie to raczej wobler o dosyć szerokiej pracy X i może (ale nie musi) szeroko ale niezbyt agresywnie migotać bokami, druga sprawa to kształt i kąt steru. Jeśli dodasz więcej obciążenia przed oczkiem poszerzysz pracę X. Ja bym równomiernie rozmieścił obciążenie po obu stronach oczka i wkleił ster gdzieś pod kątem 45 stopni ster delikatnie szerszyod korpusu, zaokrąglony. Ja bym widział to tak:

 

xo1w.jpg

 

Na mój gust powinien z tego wyjść taki mały leszczyk, lub płoteczka, kwestia malowania. Powinien zejść na ok 1m i dawać się fajnie ,,jerkować". Jesli wobek jest z lipy to będziesz potrzebował na oko gdzieś z 0,7-1g obciążenia (łącznie z kotwicami i kółkami łącznikowymi) do prawidłowego wyważenia, jeżeli ma to być wobek pływający. To takie moje domysły z mojego skromnego doświadczenia. Myślę że doskonali weterani jakich jest tutaj sporo dorzucą coś od siebie :)  a dobre rady bywają bezcenne



#29 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 wrzesień 2013 - 13:21

Adamie, propozycja Piotra jest OK, tylko przednie oczko widziałbym w połowie pomiędzy tym z rysunku a sterem.

Po kolorze wnoszę, że jest to balsa, więc ilość ołowiu + kotwiczki powinna wzrosnąć :)

Zresztą, zrobisz jak zechcesz.

Powodzenia w eksperymentowaniu.


  • maniek44 lubi to

#30 ONLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3656 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 wrzesień 2013 - 14:00

a tutaj filmik z pracą Bobika cośtam może zauważycie . musze sobie kamerkę sprawić i pomocnika do nagrywania bo samemu i telefonem to ciężko


wobler pracuje już przy bardzo wolnym prowadzeniu i wtedy czuć go na kiju przy szybszym prowadzeniu przestaje byc wyczuwalny mimo że nadal pracuje ale może przy czulszym kijku będzie inaczej zamiata ogonem bardzo szybko a głowa delikatnie tylko chodzi na boki

Tego filmu nie da się otworzyć, wyskakuje napis, że video jest prywatne.



#31 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 19 wrzesień 2013 - 14:30

Filmik już dostępny
materiał to lipa wczoraj przyszla paczuszka od mi106 :)
dzięki panowie za rady zrobie tak jak radzicie i zobaczymy jak to będzie pływać a następnie zrobię kilka korpusów i będę kombinował :)

co da przesunięcie oczka bliżej steru ?
i jak to jest z tymi sterami ? ster szerszy praca bardziej agresywna a węższy to praca delikatniejsza ? tak czy na odwrót
sory za takie pytania na pewno znalazł bym odpowiedź na forum ale internet mam jedynie w tel tetaz jestem w pracy i ciezko cos czytac jak co chwile ktos przyjezdza kupic opony albo zalatać opone

#32 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 15:06

W teorii szerszy - mocniejsza praca, dłuższy - głębsza, ale musi to współgrać z odpowiednim kątem, obciążeniem i kształtem korpusu. Reasumując wszystko musi się zgrać dając zamierzony efekt, bo np jeśli dasz za duży ster albo np za szeroki, a kąt będzie zbliżony do 90 stopni wtedy jest duża szansa że wobka będzie wywalać. Jeśli ster bedzie za krótki lub za wąski może zgasić pracę, ale to się tyczy raczej sterów za wąskich. Za krótki ster natomiast może sprawić że wobka Ci będzie obracać wokół jego osi. Ostatnio miałem taki przypadek jak ustawiałem szerszenia (zajrzyj do mojego wątku) ster niby ok, ale za cholerę wobek nie chciał się ustawić, a przeginanie oczka nic nie dawało. Przyjrzałem się mu i stwierdziłem że ster jest trochę za krótki tzn tak podpowiedziała mi intuicja :) skoro tak to dosłownie odgiąłem go w stronę ogona o jakiś 1mm tak że stał się bardziej prostopadły i eureka wobek zaczął śmigać, ale zbyt mała długość i tak mnie wkurza bo wobek ładnie drobi, ale nie idzie prosto tylko mikro zyzgakiem. Lepiej czasem dać ster większy, dłuższy i szerszy i ewentualnie go zmniejszać niż potem wycinać i wklejać na nowo...


Użytkownik czerwcowy0520 edytował ten post 19 wrzesień 2013 - 15:07


#33 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 wrzesień 2013 - 19:12

Muszę cię zmartwić :-) w tym temacie niestety nikt się nie wypowie :-) a już na pewno nie ci co wiedzą o co chodzi :-) jedyna porada jaka dostaniesz to praca X i tyle :-)

Ale możesz sam dojść do wielu wniosków :-) weź namiot ,100 różnych korpusów ,sterów  ,pół kilo ołowiu i rozbij się na miesiąc nad jakąś rzeką hahahah ,dużo rzeczy będziesz wiedział jak wrócisz ale nikomu nie powiesz :-)



#34 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 wrzesień 2013 - 19:45

(...)
co da przesunięcie oczka bliżej steru ?
i jak to jest z tymi sterami ? ster szerszy praca bardziej agresywna a węższy to praca delikatniejsza ? tak czy na odwrót
(...)

Wielkość steru, kształt korpusu, środek ciężkości, pływalność (lub tonięcie) woblera, a także miejsce przedniego, brzusznego i tylnego oczka mają wpływ na pracę (lub jej brak). Mały ster umocowany prawie pionowo na samym przedzie woblera może dać mu pracę drobną i migotliwą, ten sam ster ale grubszy (głównie chodzi o jego krawędź) może tą pracę zupełnie zgasić, a przesunięty trochę do tyłu (pow. 10% długości woblera) może dać lusterkowanie oraz głębiej wprowadzić tego samego woblera. Oczko bliżej steru daje mocniejszą pracę ogonkiem woblera (X lub Y, zależy od obciążenia). Może też doprowadzić do katastrofy - kręcenia "bączków". Zbyt wysoko podniesione gasi zupełnie pracę. Z kolei przy przeciążonych "boleniowych" pociskach bez sterowych pozwala uzyskać lusterkowanie i / lub machanie ogonkiem. Nie ma jedynej słusznej zasady. To tak jak z budową łodzi. Są zasady ogólne, ale konstrukcje różnią się między sobą czasem znacznie, bo i zastosowania są różne. A nawet przy teoretycznie takich samych zastosowaniach, różne podejście do materiałów może wymusić (czasem bardzo) różne konstrukcje. 

 

Wszystko co napisałem nie jest żadną "wiedzą tajemną". Po prostu ilość zmiennych jest tak duża, że tylko doświadczenie pozwoli Ci tworzyć świadome i udane konstrukcje. Jak napisał Kielo 

 

(...)

Ale możesz sam dojść do wielu wniosków :-) weź namiot ,100 różnych korpusów ,sterów  ,pół kilo ołowiu i rozbij się na miesiąc nad jakąś rzeką hahahah ,dużo rzeczy będziesz wiedział jak wrócisz ale nikomu nie powiesz :-)

Nie powiesz, bo niektórych rzeczy powiedzieć się nie da :)



#35 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 wrzesień 2013 - 20:11

To może taka rada :-) :-):-)

Zrób sobie kilka korpusów 4 cm , z dwóch połówek ,tak jak opisywał to Maciek (Wobler129 ,wejdź w jego wątek i poczytaj) o wysokości 1,5 - 2cm i szerokości 0,5cm ,nie wklejaj nigdzie obciążenia ,będziesz je sobie wkładał gdzie będziesz chciał :-) ,oczko brzuszne w każdym woblerze niech będzie o 0,5mm - 1mm przesunięte w stronę dupki w stosunku do pierwszego woblera ale w tym pierwszym kotwica nie może zaczepiać się o ster a w tym ostatnim obie nie mogą się zaczepiać o siebie ,będziesz miał jakieś 3 - 4mm manewru .Przednie oczko w każdym musi być tak wysunięte żebyś mógł swobodnie regulować ,góra dół ,prawo lewo.

Na początek zacznij od nacięcia na ster dokładnie pod oczkiem tak żeby oczko prawie do niego dotykało (potem będziesz się bawił w różne odległości nacięć na ster względem przedniego oczka)

Leć z tym nad wodę ,na miejscu wkładaj różne stery ,różne ciężkości kotwic z kółeczkami łącznikowymi (nie wielkości tylko ciężkości bo do takich wobków nr.12) , wkładaj w różne miejsca paski ołowiu.

Załóż sobie że praca woblera to nie X ,ma lusterkować , pływać ,drobno pracować ,schodzić na 0,3 - 0,5m na opuszczonym kiju a jak podniesiesz ma wyjść na powierzchnię i smużyć nie wyskakując z wody nawet w silnym nurcie.W każdym woblerze maźnij sobie głowę na czarno flamastrem będziesz lepiej widział tego nie Xa :-).

Jeszcze dodam żebyś przypadkiem nie robił tego w sośnie bo się załamiesz psychicznie :-).

Jak to zrobisz ,a zrobisz jak będziesz wytrwały to dowiesz się bardzo szybko wielu ciekawych rzeczy :-).

Nic nie powiedziałem hahahah :-) ale rada jest jak siemasz Wiktor hahahah.


Użytkownik Kielo edytował ten post 19 wrzesień 2013 - 20:52

  • joker i Piotrek Milupa lubią to

#36 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 20 wrzesień 2013 - 10:30

Dzięki wielkie za odpowiedzi
poczytałem tu i tam sporo ciekawych i nowych rzeczy sie dowiedziałem początki bywają trudne i ciężkie ale jak troche teori utrwali sie w głowie to i do praktyki łatwiej podejść teraz tylko nastrugać sie trzeba i teorie sprawdzic i poznać nad wodą w praktyce .

na razie nie mam wiecej pytań muszę sam do czegoś dojść, wy powiedzieliscie wystarczająco dużo jak dla mnie amatora lurebuildingu i wędkarstwa również.
Długa droga przede mną ale wytrwam dam rade !
  • wojtekmat lubi to

#37 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 wrzesień 2013 - 20:19

Adamie, może to o co zapytam wyda się dziwne, jednak osobiście nie wpadłbym na twój sposób na robienie woblerów. Pytanie.

 

Czy nie byłoby dla ciebie ciekawiej, gdybyś najpierw sam określił pracę przyszłej przynęty i do tego szukał właściwego rozwiązania?

Innymi słowy, jaki chcesz osiągnąć rezultat, wydaje się lepszym podejściem.

Jeśli strugasz sobie jakiś kształt, ot tak, bo sobie go wymyśliłeś, a nie wiesz jak ma pracować i być może nawet nie wiesz, co chcesz na ten wobler złowić i w jakim łowisku, to każda podpowiedź gdzie ten ster masz dać jest o kant d... potłuc. 

 

To co napisał Kielo w ostatnim wątku ma sens. A najbardziej ten zwrot ​"Załóż sobie". Zachęcam cię, abyś spróbował robić przynęty od opisania co i gdzie chcesz na to złowić. Ja tak robię i szybciej przeszedłem z niczego do całkiem dobrych rezultatów. Ty też dasz radę :)


  • Kamil G lubi to

#38 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 23 wrzesień 2013 - 07:58

Witaj Joker twoje pytanie nie wydło mi się dziwne masz zupełną racje i w tym kierunku będę sie starał podążać .
Myslalem ze to dobra droga żeby sie czegos nauczyc dojsc do jakichs wnioskow ale praca bez wczesniej okreslonego planu jest malo satysfakcjonujaca i o "kant d..."
wiedzialem caly czas na jakie ryby woblery chce robic tylko mialem do tego zle podejscie mowilem sobie co wyjdzie to wyjdzie moze nada sie na szczupaka z jeziora moze na okonia a moze i pstragi z gorskiej rzeczki sie skusza .
Teraz zacznę jeszcze raz od nowa bo wiem że struganie malowanie i inne czynnosci nie sprawiają mi klopotu
Ale tym razem zaczne od planowania i przemysleń.
A i w razie pomocy wiem że będę miał się do kogo zwrócić zawsze jakąś dobrą radą poratujecie

Pozdrawiam

#39 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 wrzesień 2013 - 21:40


Myslalem ze to dobra droga żeby sie czegos nauczyc dojsc do jakichs wnioskow ale praca bez wczesniej okreslonego planu jest malo satysfakcjonujaca

 

Bystry jesteś, daleko pójdziesz :)



#40 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 25 wrzesień 2013 - 07:35

wczoraj powstal kolejny model coś pod pstąga a i na szczupaczka się też nada
praca srednioagresywna z delikatnym migotaniem boczkami narazie testy tylko w domowym akwenie zwanym wanną ale wypadly pozytywnie w niedziele wyskoczę na testy terenowe nad rzeczke to zobaczymy.

hehe a teraz zagadka :)
czego imitacje próbowałem zrobić?
Załączony plik  czba.jpg   32,56 KB   120 Ilość pobrańZałączony plik  czba1.jpg   24,34 KB   96 Ilość pobrańZałączony plik  czba2.jpg   25,25 KB   81 Ilość pobrańZałączony plik  czba3.jpg   28,38 KB   71 Ilość pobrań

Użytkownik lolo_STG edytował ten post 25 wrzesień 2013 - 09:44





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych