Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gdzie wędkować? Okolice Oslo...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 14:11

Mam prośbę i zarazem pytanie.
 

Na początku sierpnia wybieram się na dłuższy urlop do Norwegii a dokładnie do miejscowości oddalonej od Oslo o 40km o nazwie Hobøl:

http://en.wikipedia.....org/wiki/Hobøl
 

Oczywiście jakiegoś travelka zabiorę i teraz prośba do kolegów o poradę gdzie można fajnie połowić.
Nie chodzi mi o jakieś potwory, łowienie z brzegu, będzie auto do dyspozycji ale też fajnie by było żebym nie musiał pokonywać jakiś ogromnych dystansów.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję :)



#2 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 23 lipiec 2013 - 14:40

Auto bedziesz miał?(nie doczytalem że bedziesz mial).
Niestety raczej nie unikniesz kilometrów.
Jak z dostępem do łódki?
Chodzi o to ze wiekszość jezior i rzek jest slabo dostepnych z brzegu.
Rzeka Gloma szczególnie delta
Jezioro Øyeren. Osobiscie znam tylko delte Glomy wpadajaca do tego jeziora.
Masz Oslofiord. Tu akurat mozna spokojnie połowić z brzegu.
Oczywiście jest sporo wiecej miejsc. To tylko przyklady.

Sprzet proponowal bym sandaczowy kijek do okolo 35-40 gram max. Raczej spory i dość szybki kolowrotek do tego. Taki zestaw dobry jest tu i na jezioro i na rzekę. Jak równiez na fiord. Drugi kjiek to ciezka okoniówka. Tak do okolo 20-25 gram. Tu sie nie paproszy. :P
Podstawa to gumy na głôwkach i woblery gleboko schodzące. Jak łowimy na 1,5 metra to narzeka sie ze plytko tu jest. :D
Podstawa ryb to:okoń,szczupak,troche sandacza ale raczej malego. We fiordzie dorsz ale tez maly. Czasami czarniak. Makrela,śledz.

Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 23 lipiec 2013 - 15:08


#3 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 15:17

Wędkę biorę jedną,travel do 35g. Kołowrotek 3000. Akcja kija zbliżona do idealnej sandaczówki.
Raczej tylko łowienie z brzegu... raczej głównie na gumę.

Jak w ogóle wygląda z łowieniem na jeziorach? Jakieś zezwolenia? Czytałem że tam większość jezior to wody prywatne...
Bardziej myślałem o łowieniu z fiordu,ale potrzebuję konkretne namiary typu nazwa miejscowości lub zdjęcie satelitarne. W zeszłym roku byłem na rybach na fiordzie co prawda dwa razy ale połapaliśmy tylko bardzo małe dorsze. Nie mam pojęcia gdzie o tej porze roku gromadzą się tam ryby,czy głęboka woda czy płytka?

Po Glomie pływałem w zeszłym roku, niestety tylko turystycznie, przepiękna rzeka :) Jakie ryby na niej można połowić i w jakich miejscach?

Co do dojazdu to te kilkadziesiąt km mogę przejechać jeśli będzie trzeba,ale żeby też nie było tak że odległości będą mierzone w setkach ;)

 



#4 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 lipiec 2013 - 16:02

Podłączę się do pytania - czy łowił ktoś może kwietniowe albo majowe trocie/łososie w fiordach albo ujściach rzek w okolicy Oslo?

Przymierzam się do 3-4 dniowego wypadu tanimi liniami i z namiotem. Podobno mozna wiosna fajnie polowic, ale to niepotwierdzone informacje.

 

Może ktoś wie coś więcej albo lepiej sam łowił? Ma sens taki wypad?

 

Z góry pięknie dziękuję :)



#5 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 23 lipiec 2013 - 18:22

Na Glommie łowiłem w okolicach miejscowości Koppang. Rzeka piękna, ale bardzo trudna. Można przejść kilka kilometrów i ryby nie powąchać, a można z jednego dołka 20 lipieni wyciągnąć. I właśnie na tym odcinku to gatunek dominujący, potem pstrąg i szczupak. Innych rybek szczerze powiedziawszy tam nie złapałem. No i jakieś gacie by się przydały, z brzegu raczej ciężko będzie. 

Gdzieś tam niedaleko wpada taka rzeczka Atna, a może Atma - nie pamiętam. Jest niewielka, ale za to cholernie szybka. Jak się zapięły kropki takie 40 cm to pół kilometra w dół za nim  :) . Cały ten obszar wodny raczej ubogi w żarcie, więc ryby maksymalnie wykorzystują wszelakie wylęgi, rójki, itd, wtedy to eldorado. Co prawda z muchą przede wszystkim biegałem, ale na niewielkie blaszki czepiały się nawet lipienie do 20 cm i zębate do ... 1 metra  :)


Użytkownik jabadaon edytował ten post 23 lipiec 2013 - 18:29


#6 OFFLINE   dawidaol

dawidaol

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaLidzbark Warmiński
  • Imię:Dawid

Napisano 23 lipiec 2013 - 18:47

Byłem u rodzinki na wakacjach i łowiłem w okolicach Dikemark'a ( Nordvannet ). Piękne miejscówki na szczupaka i okonia ! Parę ładnych pasiaków złowiłem. Sprawdzają się głównie ciemne gumki. 


Użytkownik dekiel11 edytował ten post 23 lipiec 2013 - 18:47


#7 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 20:04

A powiedzcie jak wygląda sytuacja z zezwoleniami na jeziora i rzeki? Wyczytałem gdzieś że większość tych wód to wody prywatne i nie ma opcji tam połowić... Czy to prawda? Przez Hobol przepływa mała rzeczka w której widziałem chyba pstrągi ale skąd pewność czy można tam łowić... Nie chcę mieć nieprzyjemności :)



#8 OFFLINE   dawidaol

dawidaol

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaLidzbark Warmiński
  • Imię:Dawid

Napisano 23 lipiec 2013 - 20:18

Tu jeden z norweskich okoni - na zdjęciu akurat 35+, za bardzo nie miałem czasu dobrze poznać łowiska  :( a szkoda bo naprawdę tego warte. 

Załączone pliki


Użytkownik dekiel11 edytował ten post 23 lipiec 2013 - 20:23


#9 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 22:14

No fajny, chociaż powiem szczerze że będąc tam wolałbym raczej nie skupiać się na okoniach...
Interesuje mnie bardziej duży szczupak czy jakieś łowienie "offshore" z fiordu za jakimś czarniakiem czy ew. dorszem.
Okoni to można się nałowić u nas :)



#10 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 24 lipiec 2013 - 17:18

Na czarniaczka dobre są wahadłówki . długie ciężkie. rybopodobne kolory. Czarniak t taki boleń z fiordu. raczej nie nastawiaj się na jakieś okazy bo Oslofiord dobrze przetrzebiony jest.

Możesz spróbować w okolicach Drobak(tamte okolice znam ciut)

Mimo wszystko proponował bym okonie bo mozna trafić coś naprawdę fajnego.Nawet 50+

A co do szczupaka to mam bardzo marne zdanie na temat tych osobników tu w Norge. Walczą jak szmaciarze. Przynajmniej u mnie.


Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 24 lipiec 2013 - 17:20


#11 OFFLINE   Nesta

Nesta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaLier (Norwegia) / Wałcz
  • Imię:Michał

Napisano 24 lipiec 2013 - 22:05

Witam.

Podepne sie troche do tematu. Od wiosny mieszkam w Lier obok Drammen. Liczyłem, że w Norwegii będę miał w okolicy rzeki do łowienia na muche a okazało sie, że najbliższa którą znalazłem jest o 2h 30min jazdy samochodem. Na pocieszenie 30 metrów do domu mam Lierelve w której od czasu do czasu trafi się troć.

Może był ktoś w okolicy i zna albo pstrągową rzeke lub jezioro ze szczupakami-okoniami gdzie da sie łowić z belly?

 

@womar

Łowiłem cały kwiecien w okolicach Moss i Fredrikstad we fiordzie, pare troci złowiłem ale wielkoscią nie powalały (max 40cm).

 

Pozdrawiam



#12 OFFLINE   rybak176

rybak176

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGościcino

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:11

Nesta a jezioro Vansjo już odpuściłeś? W ten weekend wybieram się  na nocke, ostatnio sandacze biorą mi dopiero od 22, nie wiem czy to przez te upały czy jak. Z rzekami faktycznie ciężko u nas a na fiordzie wielkościowo lipa choć ilościowo szło się pobawić:)pzdr

 

A w fiordzie koło oslo wiosna łapałem dorsze, flądry i czerniaki, Zdarzały się lokomotywy nie do zatrzymania na szczupakowym zestawie:)



#13 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 23:01

Panowie, konkretne miejsca namiary adresy! Bardzo proszę bo nie znam tam absolutnie nic rodzina też nie. :)



#14 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 26 lipiec 2013 - 07:55

Jedz do Drobak. Tam znajdz brzeg i możesz łowić. idziesz po prostu wzdłuż brzegu i łowisz. Nabrzeże jest ogólnie dostępne po całej dlugości. Jedynie pamiętaj o tym zeby nie zostawć auta bez zapłaconego parkingu bo możesz  być zdziwiony . (oczywiście tam gdzie jest to akurat to płatne.

 

 

W sobote jadę na vansjo.

Rybak. Co do tych lokomotyw we fiordzie to  jestem zdziwiony ze nie dałeś im rady. dorsz nie jest ryba szczególnie waleczną.  No chyba że trafiłeś troć.



#15 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 26 lipiec 2013 - 08:29

Dzięki Migotka za pomoc :) A jeziora w okolicy Drobak jakieś są gdzie te wielkie okonie mieszkają?



#16 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 26 lipiec 2013 - 11:09

http://kart.gulesider.no/

powiększ sobie miejsca gdzie chcesz łowić i bedziesz widział jeziora czy rzeki.

Niestety jeziora zwykle mają mało dostępne brzegi.  Albo krzaczory do samej wody ,albo zapadające się torfy. Choć na pewno w niektórych da się z brzegu połowić.

Duże okonie są w wielu jeziorach. To nie jest tak ze są to jakieś tajne  przez poufne łowiska.

Choćby Vansjo.  kilka tygodni temu trafiliśmy w szało okoniowego żerowania i w ciągu około półtorej godziny złowiliśmy około 150 koloni 35+

Akurat Vansjo ma dość dostępny brzeg więc mozesz tam spróbować. Łowi tam troche Polaków. Niestety traktują często to łowienie jako  podstawę menu żywieniowego  wszystko trafia do gara.

jak chcesz to dam Ci na priva dojazd do tego dostępnego brzegu


Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 26 lipiec 2013 - 11:13


#17 OFFLINE   Nesta

Nesta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaLier (Norwegia) / Wałcz
  • Imię:Michał

Napisano 26 lipiec 2013 - 20:14

Nesta a jezioro Vansjo już odpuściłeś? W ten weekend wybieram się  na nocke, ostatnio sandacze biorą mi dopiero od 22, nie wiem czy to przez te upały czy jak. Z rzekami faktycznie ciężko u nas a na fiordzie wielkościowo lipa choć ilościowo szło się pobawić:)pzdr

@rybak176 na Vansjo nie byłem bo w kwietniu przeprowadziłem sie pod Drammen. Na szczupakach byłem pare razy z belly na Hillestadvannet koło Holmestrand. Najwiekszego miałem pod 90cm ale nie podoba mi sie woda, wszedzie równo 2-2,5 metra, zielona woda. Na wrzesien musze znalesc cos innego. W przyszłym roku kupie ponton to sie do zebatych przyłoże.

Teraz jak mam wolne to jezdze na Hunneselva z muchą prawie pod Gjovik, ale też nie do konca mnie ta rzeka satysfakcjonuje mimo że zawsze kilka 40+ pstrągów sie trafi. Dla mnie za dużo ludzi, za blisko droga itp. Będę musiał sie wypuscic jeszcze dalej chyba.

Wieczorami chodzę na Lierelva ze spinem, jak trocie wejdą to co chwile widać spławy. Kilka złowiłem, najwieksza miała może 55cm, ale za to bardzo waleczna. Raz miałem cos konkretnego, ale rozgieło ownera. Tubylec twierdzi, że łowi trocie i łososie codziennie, ale oni łowią na robaki.

Widziałam też zdjecie łososia 22kg z Drammenelva z tego roku, ale ten temat narazie odpuszczam.

Pozdrawiam.



#18 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 27 lipiec 2013 - 00:46

Migotka daj znać jak tam Ci na Vansjo poszło :) Czy były jakieś sandacze większe niż 50 cm? :P Znam kilka fajnych miejsc sandaczowych, gdzie można połapać dużo niestety bez rewelacji co do wielkości...



#19 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 27 lipiec 2013 - 20:40

Migotka daj znać jak tam Ci na Vansjo poszło :) Czy były jakieś sandacze większe niż 50 cm? :P Znam kilka fajnych miejsc sandaczowych, gdzie można połapać dużo niestety bez rewelacji co do wielkości...

byliśmy.

Trochę okoni max 40 cm. trochę sandaczyków ale bez rewelacji i. jeden szczupak około 4 kg.

Generalnie było ok jedynie gabaryty sandaczyków typowe dla Vansjo



#20 OFFLINE   kamilos

kamilos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Lokalizacjawasilkow
  • Imię:kamil
  • Nazwisko:sienko

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:22

sognsvann to takie male jeziorko kolo oslo mozna nawet metrem dojechac jest tam okonia max 40 cm trotki sie trafiaja male pstrazki

 a o szczupaku nic nie napisze bo nie zlowilem. na tym jeziorku z karzdej strony da sie łapac


Użytkownik kamilos edytował ten post 27 lipiec 2013 - 21:24