Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jeszcze raz o ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 17:53

Czy rzeczone przepisy, o których ostatnio była mowa, w wątku o cieknących Solvokrokenaach,  mają zastosowanie do przedmiotów używanych? 



#2 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 lipiec 2013 - 18:08

Tak.



#3 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 19:30

Momento: w relacji sprzedawca konsument - tak. W relacji konsument - konsument ma zastosowanie KC, arty 556-576. Nigdzie nie jest powiedziane, że przedmiotowe przepisy nie dotyczą używek - zatem dotyczą. Właśnie się boksuję z jednym skurczybykiem, który zamiast karabinu sprzedał mi kupę złomu. Nie jest lekko...



#4 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 lipiec 2013 - 19:33

Skoro mowa o ww. ustawie, to nie ma żadnego momento, bo dotyczy ona li tylko podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 1 tejże ustawy ;)

 

Nadto, ustawa mówi wprost o używkach.



#5 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:00

Dobrze. To teraz doradźcie. Wiadomym jest że sprzedawca jest nieuczciwy, ponieważ sprzedał przedmiot niekompletny w taki sposób, że jest on bezużyteczny. Zrobił to z pełną świadomością, kontakt bardzo nieprzyjemny. Zgodził się na zwrot pieniędzy po wysyłce przedmiotu. Jak zabezpieczyć się przed wałkiem. Trzeba wpisać coś do potwierdzenia odbioru, aby można się było czymś podeprzeć w razie "w"?


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 25 lipiec 2013 - 20:01


#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:16

Skoro mowa o ww. ustawie, to nie ma żadnego momento, bo dotyczy ona li tylko podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 1 tejże ustawy ;)

 

Nadto, ustawa mówi wprost o używkach.

 

Jakby Krzysiek znał ustawę, to by wiedział, że dotyczy także rzeczy używanych (art. 10). Z pytania wynika, że nie zna, zatem wolę się upewnić, o jaki konkretnie stosunek chodzi. Czy sprzedawca jest osobą fizyczną, czy prawną? Dlatego wspomniałem o rękojmi.



#7 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:19

Dobrze. To teraz doradźcie. Wiadomym jest że sprzedawca jest nieuczciwy, ponieważ sprzedał przedmiot niekompletny w taki sposób, że jest on bezużyteczny. Zrobił to z pełną świadomością, kontakt bardzo nieprzyjemny. Zgodził się na zwrot pieniędzy po wysyłce przedmiotu. Jak zabezpieczyć się przed wałkiem. Trzeba wpisać coś do potwierdzenia odbioru, aby można się było czymś podeprzeć w razie "w"?

 

Jeżeli kupiłeś przez Internet, to masz prawo odesłać przedmiot, bez podania przyczyny:

 

http://reklamacjatow...przez-internet/

 

Ja bym odesłał z opcją płatności za przedmiot przy odbiorze.



#8 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:26

Jakby Krzysiek znał ustawę, to by wiedział, że dotyczy także rzeczy używanych (art. 10). Z pytania wynika, że nie zna, zatem wolę się upewnić, o jaki konkretnie stosunek chodzi. Czy sprzedawca jest osobą fizyczną, czy prawną? Dlatego wspomniałem o rękojmi.

 

Ano nie zna, bo mu się nie chce czytać. Naganne postępowanie.  ;)

 

 

Jeżeli kupiłeś przez Internet, to masz prawo odesłać przedmiot, bez podania przyczyny:

 

http://reklamacjatow...przez-internet/

 

Ja bym odesłał z opcją płatności za przedmiot przy odbiorze.

 

O prawie odesłania wiadoma sprawa...etc. Chodzi o totalny brak zaufania. Pomysł z pobraniem dobry.  :)



#9 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:29

Spoko :)

Powodzenia.



#10 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:30

Dzięki. Nużące to jest. Kolejna pierdoła do załatwienia. Ciężkie jest życie frajera.  :D



#11 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:32

w zależności jaka jest wartość przedmiotu zachował bym rozsądek i pewną ostrożność

- żyjemy w kraju gdzie prawo nie jest aż tak rygorystycznie przestrzegane

i nie wszystko daje się tak łatwo wyegzekwować jak to jest napisane w ustawach

 

ja gdy coś wysyłałem lub odsyłałem - zawsze robiłem dla siebie zestaw fotek tego przedmiotu

i wysyłałem je do nadawcy (tak na wszelki wypadek "ksiądz gosposie ma" :D )



#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:32

Krzysiu, nie marudź, ciągle mam to samo. Tym razem wygląda na to, że gość mi podał nieprawdziwe dane, albo nie odbiera przesyłek z info o odstąpieniu od umowy sprzedaży.


Użytkownik krzysiek edytował ten post 25 lipiec 2013 - 20:33


#13 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:44

Krzysztofie, naturalnie, gdyby OP chociaż raz ją przeczytał, tego tematu w ogóle by nie było. Z drugiej strony, skoro pyta o tę ustawę (na co wskazuje temat), to sytuacja dla mnie jest jednoznaczna.

 

Aha, skoro sporo uwagi poświęcono ostatnio trollingowi :D , to dodam jedynie, że przedsiębiorca (sprzedawca), o którym mowa w art. 1 ust. 1 to nie koniecznie osoba prawna ;) Może nią być również osoba fizyczna. I nie tylko  :P  Warto o tym pamiętać i nie mieszać zbytnio językowo.



#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:07

:) Optymistyczne założenie z tą jednoznacznością.

 

Mógłbyś rozwinąć myśl? Jeżeli zgodnie z art. 55(1) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, to osoba fizyczna musiałby prowadzić działalność gospodarczą, aby się załapać do tej definicji (kwestia osób prawnych nie podlega dyskusji).

 

Uważasz, że Ustawa odnosi się do osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, czy także do innych podmiotów?



#15 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:14

Ok. sam się doszukałem - rozumiem, że chodzi o podmioty nie będące osobami prawnymi - np. spółki cywilne i osobowe...



#16 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:25

To nie kwestia tego, co ja uważam, ale tego, co jednoznacznie wynika z obowiązujących przepisów.

 

Otóż art. 1 ust. 1 wspomnianej ustawy stanowi, iż ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny).

 

"Sprzedaż rzeczy ruchomej w zakresie działalności przedsiębiorstwa" oznacza ni mniej ni więcej, jak sprzedaż rzeczy ruchomej dokonanej przez przedsiębiorcę (strona "konsumencka" z oczywistych względów nas w tym momencie nie interesuje). Ustawodawca precyzyjnie wyraził się co do tego, kto lub co jest owym podmiotem w treści art. 43 ind. 1 kodeksu cywilnego. Należy pamiętać, że tzw. ustawa konsumencka jest ustawą szczególną względem k.c. Nie oznacza to jednak, iż wobec braku takowego unormowania, nie stosuje się przepisów innych, aniżeli wynika to z jej treści. Powiem więcej, bez k.c. byłaby nic niewarta.

 

Nie ma podstaw, aby zawęzić stosowanie rzeczonej ustawy. Byłoby to nie tylko niezgodne z jej brzmieniem, ale i celem, jakim jest ochrona konsumenta, a więc osoby fizycznej, w relacji z przedsiębiorcą (a jego definicję już znamy ;) ).

 

Do miłego ^_^



#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:34

Ok. dzięki. O definicję przedsiębiorcy mi chodziło. Cały czas się uczę i myślę, że nie tylko ja ;)



#18 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:48

Nie ma za co Krzysztofie. Jeśli choć trochę udało mi się pomóc, jestem kontent ;)



#19 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 25 lipiec 2013 - 22:35

czyli jak kupię używany samochód to ile mam na  niego rękojmi czy tam innej wynikającej z prawa gwarancji od sprzedającego który jest zwykłym szarakiem jak ja i sprzedaż jest na mocy umowy kupna/sprzedaży?

a jak to się ma np. do komisu lub osoby która wystawia FV?



#20 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 lipiec 2013 - 23:46

Jeżeli kupujesz od osoby fizycznej, to standardowa umowa kupna-sprzedaży najczęściej zawiera częściowe lub całkowite wyłączenie rękojmi ("kupujący oświadcza, że stan techniczny jest mu znany i nie będzie wnosił z tego tytułu roszczeń w stosunku do sprzedającego"). Jednakże jeżeli masz do czynienia z tzw. podstępnym zatajeniem (art. 558 KC, par 2) rękojmia nadal działa - wyłączenie tego typu jest bezskuteczne. Zatem jeżeli właściciel auta miał szkody komunikacyjne, a twierdził, że nie, to możesz dochodzić np. obniżenia ceny.

 

W przypadku kupna używanego samochodu od przedsiębiorcy (vide powyżej) chroni Cię Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. W takim przypadku odpowiedzialności sprzedawcy nie można ograniczyć.