Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jeszcze raz o ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 26 lipiec 2013 - 08:23

czyli np: kupiłem z komisu, dostałem FV i po 2 tyg rozsypało się sprzęgło bądź zaczęły się świecić jakieś kontrolki z których wynika grubsza(finansowo) naprawa.

Czy w takiej sytuacji sprzedający jest zobowiązany do pokrycia kosztów bądź naprawy samochodu?



#22 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 lipiec 2013 - 08:39

Przeczytaj Art. 4 ust. 1 ustawy. Jeżeli wada wystąpiła do 6 m-cy od wydania towaru, przyjmuje się, że istniała w chwili wydania. Ale warto ustalić, jaki był/jest przebieg pojazdu i jaki jest normatyw dla wymiany sprzęgła w Twoim aucie. Bo zgodnie z Art. 7: „Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć". Przypuszczam, że jeżeli sprzęgło poleciało Ci +/- według normatywu, to szanse na dochodzenie naprawienia auta lub pokrycia kosztów naprawy (zgodnie z Art. 8, ust. 1) masz niewielkie. Zatem:

  1. W pierwszej kolejności sprawdź normatyw, spróbuj też zweryfikować, czy nie był cofany licznik,
  2. Jeżeli jesteś pewny swego, poinformuj sprzedającego pisemnie o wystąpieniu awarii, wezwij do jego naprawienia,
  3. W przypadku odmowy zwróć się do RPK (w Twoim przypadku będzie to P. Marlena Palimąka ze Starostwa W-wa Zachód – chyba).
  4. W dalszym postępowaniu powinieneś polegać na opinii RPK, który wezwie sprzedającego do złożenia wyjaśnień, naprawienia auta, etc.

Na czuja mogę powiedzieć, że jeżeli koszty są znaczne, a opinia RPK jest pozytywna, czeka Cię droga sądowa.


Użytkownik krzysiek edytował ten post 26 lipiec 2013 - 08:40


#23 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 lipiec 2013 - 10:05

Pawle, bez umowy wiele powiedzieć nie można. O zbadaniu stanu pojazdu w dniu zakupu, w kontekście tegoż stosunku zobowiązaniowego i chwili obecnej, chyba wspominać nie trzeba ;)

 

Co do zasady, skoro nabyłeś samochód od przedsiębiorcy, na siebie, jako konsument, chroni Cię wspomniana ustawa. Kluczowe jednak będą postanowienia umowne i ww. stan faktyczny.

 

Temat świeży? Nie poruszyłeś go, gdy pływaliśmy razem.



#24 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 26 lipiec 2013 - 12:41

Radek pytałem się czysto informacyjnie bo samochód który mam jest w moich rękach jakieś 4lata i już mi się opatrzył



#25 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 lipiec 2013 - 13:45

A, to całe szczęście ^_^