Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak przechytrzyć większego okonia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 04 październik 2017 - 11:31

Pytam przewrotnie bo łowisz teraz głęboko. Zastanawiałem się gdzie tym razem stały ...



#62 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 październik 2017 - 11:38

Wbrew pozorom od końca września były bardzo blisko brzegu, brania trafiały się nawet na 4-5m przy rzutach na 8m. Miałem brania i na płytkim 5-6m i na głębokim około 9-10m. I jak tu wyciągnąć jakieś wnioski :) :) :) 



#63 OFFLINE   Okoniołowca

Okoniołowca

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 04 październik 2017 - 11:42

Nie liczyłem jeszcze bo najpierw chciałem obłowić samo dno :)  Pierwszy rzut, drugie podbicie i w opadzie ostre BUM! :)

i 15tak wylądował w dłoni? ;)


Użytkownik Okoniołowca edytował ten post 04 październik 2017 - 11:42


#64 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 październik 2017 - 12:03

i 15tak wylądował w dłoni? ;)

 

Nie, 9szt okoni 33-38 + fajny szczupak z przyłowu ale to już z głębszej wody 11-12m ;)  Na fluorocarbonie zawsze jest ostra jazda z szczupakiem na okoniówce ;) 



#65 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 04 październik 2017 - 12:05

Fachowcy i ludzie o nerwach jak stal potrafią w ułamku sekundy odróżnić branie okoniowe od szczupakowego. Poczekać aż szczupak, który przy ataku prawie zawsze odkręca głowę, ją wyprostuje i wtedy zacinać, nie narażając się tak bardzo na obcinkę.


  • wobler129, Hesher i Okoniołowca lubią to

#66 OFFLINE   robbertzam

robbertzam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 04 październik 2017 - 12:59

W ostatni weekend wyskoczyłem na ryby z mocnym nastawieniem na dużego okonia. W moim wykonaniu to z reguły czterocalowy ES.

Plan był taki, że tylko i wyłącznie guma w tym rozmiarze i jazda! Niestety wziąłem ze sobą kolegę, który co drugi rzut targał na przynęty max dwa cale pasiaki w rozmiarze 15-25 cm, a ja nic,tylko jakieś skubnięcia. Moja słaba psychika nie wytrzymała i szybko też przesiadłem się na mniejsze wabiki, co od razu za skutkowało większą ilością wyjętych ryb ale w bardzo przeciętnym rozmiarze.

Na ostatnim przystanku kolega zaczął się ze mnie nabijać, że nie wytrzymałem nawet pół godziny, a tyle było gadania jak to będę sie trzymał dużych gum.Uniosłem się honorem i na ostanie 5 minut wróciłem do ES 4''. Efekt ?  W  trzech rzutach dwa największe okonie dnia (30+) mimo, że wcześniej przez pół godziny rzucaliśmy małymi gumami na tej miejscówce.

Wnioski na przyszłość

- nie bać się dużych gum bo brań będzie mniej ale szansa na grubaska jest znacznie większa.

- trzymać się ustalonych założeń!

- ...i (dla słabych psychicznie jak ja) nie zabierać ze sobą kolegi ! ;)


  • eRKa lubi to

#67 OFFLINE   Okoniołowca

Okoniołowca

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 04 październik 2017 - 13:44

Ostatnimi czasy to 15-20cm okonki zażerają 3 calowe kajtki że ledwo wystaje z mordki główka jigowa więc stwierdzenie, aby nie bać się z wielkością gumy jest trafne :D



#68 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 październik 2017 - 14:35

Największe swoje okonie łowiłem w listopadzie na wodzie 10 metrów. Kopyto 4L i główka 15gram. Zestaw na typowego szczupaka po polsku. Stalowy przypon i plecionka 20 LB. Brały aż miło. Nigdy na tym jeziorze PZW Suwałki nie złowiłem tak grubych okoni jak w zeszłym roku, w listopadzie.  



#69 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 04 październik 2017 - 15:33

Opukiwales dno czy w tobi brały?

#70 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 04 październik 2017 - 18:30

      Miałem dziś tylko jedno branie i do tego bez finału ale... Łowiłem na silicone 7cm i 5g Pb, prowadziłem wabik nad dnem co jakiś czas pozwalając mu pacnąć w glebę, ryby były w wodzie ale niekoniecznie chciały bawić się ze mną w gumę, po 137 podaniu mam branie, co ciekawe nie był to typowy pstryk, puknięcie czy atomowe bum tylko wyraźne i mocne pociągnięcie linki, dokładnie jak by ktoś pod wodą chciał sprawdzić nastaw hamulca w moim młynku, chwycił linkę i ciągnął w swoją stronę... Zacinam i ryba dostaje hakiem w szczękę, szybko kluczy nie mogąc obrać kierunku ucieczki, pulsuje na moim pacyficu aby po kilku chwilach wypiąć się i zniknąć w toni, jej ciężar oceniłem na około kilogram.

 

      Mam do siebie pretensję, przez chwilowy brak odpowiedniej, mam na młynku czerwoną linkę o 100% za grubą, pleć nie tnie wody jakbym chciał, wabik nie opada jak powinien a wiatr dopełnia dyskomfortu wykorzystując opór jaki stawia w powietrzu ten wstrętny postronek...Reasumując, trudno jest złowić okonia kiedy nasz zestaw jest nieodpowiedni do stosowanej metody, nawet jeśli łowimy prawidłowo i mamy dobrą przynętę to wystarczy aby jeden element zestawu nie pasował i mamy brania z głowy, wyjątkiem jest sytuacja kiedy ryby są w amoku i biją we wszystko co wpadnie do wody ale z taką sytuacją mamy do czynienia...tylko wyjątkowo. 


  • Paweł Bugajski i dawidzcm lubią to

#71 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 październik 2017 - 18:59

Opukiwales dno czy w tobi brały?

raczej nie wyobrażam sobie łowić w toni takim zestawem. Brały na glebie.

#72 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 05 październik 2017 - 08:03

u mnie jest problem tego typu ze jak zalozylbym 2,5g po prostu lowilbym w miejscu gdzie tego okonia nie ma , podlreslam nie mam czym polywac, ciezar wymusza na mnie odleglosc do miejsca gdzie ten okon jest , ja poprostu rabie 3h w jednym miejscu po to by wymusic branie , gdybym zszedl z flowka nizej z pewnoscia mogloby to sie odbyc duzo szybciej.


  • wobler129 lubi to

#73 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 05 październik 2017 - 08:55

Też znam ten temat, wczoraj miałem taki wiatr, że na lekko poprostu się nie dało.



#74 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 05 październik 2017 - 11:02

Idzie armagedon porywy 140km/h, ciśnienie szaleje. Ciekawe jakby się zachowywały okonie np. w piątek rano :)  I czy do jeziora będzie się dało dojechać.

 

bbc84e02a833230cgen.jpg



#75 OFFLINE   szczupakabra

szczupakabra

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 05 październik 2017 - 14:15

No, no, czadowe wykresy.



#76 ONLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 05 październik 2017 - 16:42

FRS1985 kolega łowi podobnie ale u niego siadają szczupaki a okonie są przyłowem, a ile ty łowisz w ten sposób szczupaków w stosunku do okoni?

#77 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 05 październik 2017 - 21:04

U mnie Maciej wygląda to tak biore szybki kij o progresaywnym ugięciu do ok 30g wyrzutu , pletka 10lb , fluo 0.30 , agrafka i przynęty powiedzmy od 9cm do 13cm w moich ulubionych kolorach typu motor plus fajerwerki , najlepiej jak drobi fajnie ogonem , ponizej 15g ołowiu nie niżej , 21g 22g preważnie to max i jeżeli wiem , że gruby jest na hacie albo bedzie to pizgam tak długo aż w koncu siada, u mnie wczesnojesiennie i poznojesiennie 100% skutecznosci , gruby jak zasysa 13cm gume to główki nie widać , szukam ostrych spoadów raczej unikam blatow , niewielkie mam pole manewru bo nei mam łodzi , nie bawie sie w delikatesy i ultralajty bo nie chce co chwile odczepiac jakiegos gargamela wole jak skubie w ogonek ale sie nie kaleczy. 50 od paru lat nie moge przebic koncze jak calkiem niedawno na 48Ce ale wierzę :) bawie sie troszke w atraktory ostatnimi casu i nawet to czasami cos klepie nasze pasiaki wiec chyba warto. Także Macieju drogi walczymy :) moaj ulubiona guna ma okonia to luantic te te większe ;)

 

 

Wyrazy uznania, jeśli regularnie i w zamierzony sposób łowisz w jeziorach z brzegu okonie ponad 40 cm :good: 


  • popper lubi to

#78 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 06 październik 2017 - 08:59

Tak łowię je w miare regularnie , zdarza mi się w ten sposób przyciąć szczupaka , ale jest to tendencja raczej 5 do 1go lub wyrzej, ktoś wspominał o braniach zabieranych , właśnie sporo brań wiekszych okoni takich 30+ też tak u mnie wyglada. ja z premedytacja na okonie czekam do przymrozkow bo wtedy mam pewnosc ze bedą tam gdzie sie ich spodziewam , teraz jest to loteria poprostu odwiedzaja dane miejscowki co nie zawsze skutkuje ryba .



#79 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 06 październik 2017 - 09:07

U mnie na domowej wodzie regularnie brały oxy około 40 cm w czerwcu i lipcu. W sierpniu już bardzo słabo, chociaż przypuszczam, że dalej były na tych samych miejscówkach. Wrzesień to już totalna tragedia mimo, że ławice drobnicy dalej są w tym samym rejonie. Jak będzie w piździerniku ? Zobaczymy ...


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 06 październik 2017 - 09:07


#80 OFFLINE   rapek

rapek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjasudety

Napisano 06 październik 2017 - 12:35

Reguły nie ma ,zawsze szukam stada drobnicy i tam są okonie.Tego roku są na głębokiej wodzie 8m i tam je łowie  a kilka lat wstecz do listopada łowiłem je na metrowej wodzie a później w ogóle się gdzieś wyniosły.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych