Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Złapałem dzisiaj szczupaka! A co!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 sierpień 2013 - 22:03

Fajne, bardzo fajne. Sam nie wiesz, ale kolegę egzaminujesz, czy wie, gdzie rzeczona termoklina występuje.

Wiedzy Ci po prostu brakuje, ale uważasz, że ostrym piórem łatwo się to nadrabia.

W jednym się zgadzam "Świat jest pełen zadufanych w sobie bubków" tyle, że dodam - wpisujących się w dzisiejszy system: rację ma nie ten, który ma większą wiedzę, tylko ten, kto głośniej krzyczy.

Zatem prosto: wlazłeś kiedyś latem do jeziora, tak powiedzmy do pępka? Czułeś jakąś znaczącą różnice temperatury pomiędzy pępkiem a stopami??? Raczej nie, prawdaż? Zaś termoklina latem, w lipcu, zazwyczaj występuje na 7 - 8 metrach. Zazwyczaj. Zatem jeśli szczupak stał przy dnie na 1,5 m, jaka tam mogła być temperatura skoro przy powierzchni było ok.29? 26? 27? Może 25? Niechby nawet 20. Więc o jakim szoku termicznym mówimy??? Zresztą pozwól żeby dyskutanci sami bronili swoich tez i wzorów. W ten sposób będzie nam się łatwiej rozmawiało i kłóciło.

Aha, dziękuję za komplement.


Użytkownik skippi66 edytował ten post 01 sierpień 2013 - 22:04


#22 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 22:31

Zatem prosto: wlazłeś kiedyś latem do jeziora, tak powiedzmy do pępka? Czułeś jakąś znaczącą różnice temperatury pomiędzy pępkiem a stopami??? Raczej nie, prawdaż? Zaś termoklina latem, w lipcu, zazwyczaj występuje na 7 - 8 metrach. Zazwyczaj. Zatem jeśli szczupak stał przy dnie na 1,5 m, jaka tam mogła być temperatura skoro przy powierzchni było ok.29? 26? 27? Może 25? Niechby nawet 20. Więc o jakim szoku termicznym mówimy??? Zresztą pozwól żeby dyskutanci sami bronili swoich tez i wzorów. W ten sposób będzie nam się łatwiej rozmawiało i kłóciło.

Aha, dziękuję za komplement.

Eh Mistrzu szacun ;) Jak właziłem do jezior to na chleb mówiłeś jeszcze "eb". Wzór który przytoczyłem stworzył facet o nieprzypadkowo polsko brzmiącym nazwisku zaczynającym się na literę "P". Chociaż większość swojego życia spędził w Kanadzie, to karierę naukową zaczynał w Olsztynie.

Wzór określa teoretyczny zasięg epilimnionu (wiem, że dla internetowych trolli to trudne słowo).

W jasny sposób wynika z niego, że termoklina może zaczynać się już na pierwszym metrze pod powierzchnią, żeby było śmieszniej, w praktyce tak bardzo często jest. Wystarczy, że sprawdzisz to w sposób, który podałeś. Wchodząc do małego jeziora . Ale tego też nie uda się zrobić w Internecie :angry:



#23 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 sierpień 2013 - 23:53

 Jak właziłem do jezior to na chleb mówiłeś jeszcze "eb". 

Niemożliwe, ludzie tyle nie żyją.

Ile razy dawałem nura w letnich jeziorach, naprawdę zimno, tak że w gębę wbijało się tysiące lodowatych szpilek, robiło się poniżej 10 metrów. NIGDY na 1,5 m. Ale nich Ci będzie że BARDZO często jest inaczej. Trolle mają to do siebie że szybko się nudzą, więc daję spokój. Temat się zużył. Grunt że szczupak, choć w szoku i z zawałem, jednak odpłynął w siną toń. Może nawet wyszedł z tego i wkrótce odzyska zdrowie, kto wie...



#24 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 03 sierpień 2013 - 07:31

Ja ma trochę inne wytłumaczenie niż szok termiczny dla tej sytuacji. Ryba tak jak każde zwierze ma układ nerowy i może podczas zacięcia został uszkodzony jakiś splot i to spowodowało takie zachowanie ryby, może za tym porzemawiać to,  że szczupak "wywalił się do góry brzuchem". Miałem trzy takie zdarzenia, z czego dwa wczesną jesienią i o szoku termicznym nie mogło być mowy i tak jak w temacie dotyczyły one szczupaków, moje miały 80 + i wyjeżdzały z wody jak przysłowiowe kłody bez walki, po wypuszczeniu były jak odrętwiałe, kilka minut zajmowało im dojście do siebie i odpłynięcie. Dodam jeszcze,że Kilka takich zdażeń miał mój kolega łowiący białoryb.

 

Więc może tu tkwi odpowiedź.


Użytkownik misiek116p edytował ten post 03 sierpień 2013 - 07:32


#25 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 sierpień 2013 - 09:08

Ja jednak obstawiam wysoką temperaturę wody i marne warunki tlenowe, chociaż miałem podobny do twojego przypadek, tylko z boleniem, też konkretnym, ale tutaj to raczej teorii nie dorabiajmy, to są ryby i dopóki ichtiolog nie potwierdzi, że mają coś w rodzaju "pressure points" lepiej rozważania odpuścić. :)  ;)

 

Chociaż w samą moc oddziaływania na punkty ucisku jestem skłonny, jako fan Spocka, uwierzyć. B)

Znany mi jest również przypadek balwierza dżudoki z przedwojennego Przeworska, który stoczył tylko dwie walki, po czym okrzyknięto go mistrzem. 

Nikt już po zdobyciu tytułu nie miał odwagi z nim walczyć, właśnie dlatego, że znalazł na ludzkim ciele punkt, który uciśnięty podczas walki sprawiał, że przeciwnikowi puszczały zwieracze. ;)

Wracając do rybiego świata, taki właśnie punkt mają na całym ciele wiślane jazie, wystarczy na takiego spojrzeć krzywo podczas podbierania, zaraz defekuje...



#26 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 04 sierpień 2013 - 17:10

Chociaż w samą moc oddziaływania na punkty ucisku jestem skłonny, jako fan Spocka, uwierzyć. B)

Lubisz Volkan? Ja ich uwielbiam. Zwłaszcza T'Pol z ostatniej serii. Zatem jest nas już dwóch. Ktoś jeszcze się dołączy?  :)



#27 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 sierpień 2013 - 17:31

Przeskoczyć tak z osowiałego szczupaka, termokliny, na SF?

To nielogiczne!  :P

 

Ale w sumie, wątek Twój, tak że ...

 

... live long and prosper.  B)



#28 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 04 sierpień 2013 - 17:53

Przeskoczyć tak z osowiałego szczupaka, termokliny, na SF?

To nielogiczne!  :P

 

Ale w sumie, wątek Twój, tak że ...

 

... live long and prosper.  B)

SF bywa pomocne w łowieniu. Zawsze przed wyprawą polecam się opiece Mocy, mając w pamięci słowa Obi - Wana Kenobiego: don't under estimate the Power, Luke...  :)



#29 OFFLINE   piotro82

piotro82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Dziadura

Napisano 04 sierpień 2013 - 22:20

Ważne że rybka odpłynęła cała i zdrowa do wody, na pewno dojdzie do siebie i może w przyszłym roku znowu ją złowisz tylko większą a co do temp wody to w Odrze w środku nurtu 2 tyg temu miała już 22,5*C więc w wodzie stojącej jest to całkiem możliwe



#30 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 sierpień 2013 - 10:11

Lubisz Volkan? Ja ich uwielbiam. Zwłaszcza T'Pol z ostatniej serii. Zatem jest nas już dwóch. Ktoś jeszcze się dołączy?  :)

 

oni ;) i tchekov (der ossidepp) na 100% :lol:

 

Załączony plik  surprise.jpg   25,81 KB   66 Ilość pobrań


  • Dagon lubi to