Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak rzucić za horyzont ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   turboaspius

turboaspius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 11:12

Witam

 

Mam zamiar zbudować boleniową armatę na blanku długości ok 2,7m. Najważniejsza jest odległość rzutu. Wędka będzie uzbrojona w przelotki Fuji alconite typu Y i L. Prosiłbym o pomoc w doborze wielkości, oraz ilości przelotek.

 

Typowe przelotki Fuji do takiej wędki to: Y30,Y16,Y10,Y8L,L7,L7,L6,L6,L6,TOP6

 

Może mają koledzy jakieś doświadczenia co można w tym zmienić, aby wyciągnąć jeszcze więcej?

Kiedyś przypadkiem trafiłem na tekst kolegi "krzysiek" w którym wspomniał, że zamiana przelotki Y16 na Y20 daje już widoczne rezultaty.

 

pozdrawiam



#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:12

Może tak być, ale nie  musi. Zależy to od tego, czy użyjesz żyłki, czy plecionki, od współśrodkowości stożka, od tego, czy operujesz przynętą z dolnego, czy z górnego zakrwsu cw. etc. Nie jestem pewien, ale wtedy mówiłem chyba o talonie mario i o przelotkach LV, ale głowy sobie obciąć nie dam. Różnica LV30, LV20 vs. LV30, LV16 wynosiła kilka metrów na dystansie kilkudziesięciu.

 

Proponuję, żebyś zrobił testy rzutowe na przelotkach zamocowanych na taśmę, a wtedy wszystkiego się dowiesz z pierwszej ręki...

 

A tak narginesie - po tej Y10 być może można dać niżej niż Y8L i nie męczyć kija tymi siódemkami, a przynajmniej nie dwiema... Zastanów się też nad zbrojeniem szczytu. Ile to ma być lb? Jaki blank?


Użytkownik krzysiek edytował ten post 12 sierpień 2013 - 14:12


#3 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:14

. Różnica LV30, LV20 vs. LV30, LV16 wynosiła kilka metrów na dystansie kilkudziesięciu.

Na którym zestawie rzucało się dalej?



#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:15

Płynniejszym :)

LV30-LV20



#5 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:41

Odpowiednie uzbrojenie wazna sprawa, ale wazniejsze jest posiadac odpowiedni blank do takich rzutow.

Z tego co wyczytalem i obserwuje nad woda, to taki kij nie moze sie charakteryzowac wybitnie ugieciem szczytowym, raczej nie powinien byc  z akcja x-fast. Optymalnie mysle, ze akcja moze byc mod-fast lub fast.

Bardzo wazny jest tez cw.  dobrze jesli jest chociaz do 50 gr ;) 

Do dalekich rzutow to raczej dlugosc 270cm to tak najmniej ;] i  wazne jest by taki kij mial dolnik by mozna bylo chwycic obiema dlonmi i iiiii ciepnac tak wlasnie za horyzont ;/



#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:59

3 metrowa pała mod-fast tomoze być jakiś hardcore :) No chyba, że uściślimy i chodzi o kij o pełnym ugięciu, ale z relatywnie wysokiego modułu i lub o sprężystej konstrukcji. Powinien się głęboko ładować i pięknie gasnąć. Mam takie casty 2,75 o środkowym ugięciu - fajnie rzucają.



#7 OFFLINE   turboaspius

turboaspius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 14:59

Blank ma to być Phenix Karabela PST894-2    8-12lb     8-21 gr.  akcja niestety EX FAST (chociaż jedni piszą FAST???) + plecionka 10lb.

Nie stać mnie na robienie prób :( , więc mogę polegać jedynie na opiniach bardziej doświadczonych kolegów.



#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 sierpień 2013 - 15:12

Kiedys zdarzylo mi sie czytac na forum wypowiedzi kilku Specow. Pamietam ze, wedle jego wlasnych wpisow, jeden z nich lowil regularnie okonie 70 metrow od brzegu na gumy. Takze to, co tak naprawde, pownienes zrobic to liczyc, ze ktos z tak zaawansowanych wedkarzy zabierze glos i opowie na co i jak lowi...



#9 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 12 sierpień 2013 - 16:11

Też miałem lepsze osiągnięcia rzutowe na stożku 30Y,20Y,12Y niż na szybszym 30Y,16Y,10Y potem zeszedłem do 8LV  jedną 7L,,i 4 x 6L przelotki bardzo lekkie S 6 z FishingArt (są dużo lżejsze od Fuji) latało bardzo dobrze więc nie zawsze szybszy i lżejszy stożek jest lepszy ale najlepiej przetestować sprawę. Można pokusić się na jedną 6L i 3x5L ,zawsze będzie szybszy i lżejszy szczyt i jak radzi Krzysiek sprawę trzeba przetestować 



#10 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 17:59

Blank ma to być Phenix Karabela PST894-2    8-12lb     8-21 gr.  akcja niestety EX FAST (chociaż jedni piszą FAST???) + plecionka 10lb.

Nie stać mnie na robienie prób :( , więc mogę polegać jedynie na opiniach bardziej doświadczonych kolegów.

Sam spasing nie gwarantuje dalekich rzutów,przed chwilą miałem w rękach armatkę właśnie na tym blanku uzbrojonym od Y20 do 4L pod kręcioł shimano 4000 i boleniowe ,standardowe ,dalekosiężne wobki latają po horyzont :) A poligon to dolna przyujściowa Wisła,więc odległości potrzebne dość spore.Wađnie tego spasingu ,no prawie bo kończony na 5L i ciut łagodniejszy stożek użyję w armatce boleniowej na blanku StC elit 9' c/w 21g.Przelotki to sici Phenixa ,Y-ki minimalnie wyższe jak Fuji :D 



#11 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 12 sierpień 2013 - 18:25

No to już wiem jaki bedzie u mnie spacing w Elitce ;)  :lol:  :lol:  :lol:



#12 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 997 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:31

Blank ma to być Phenix Karabela PST894-2    8-12lb     8-21 gr.  akcja niestety EX FAST (chociaż jedni piszą FAST???) + plecionka 10lb.

Nie stać mnie na robienie prób :( , więc mogę polegać jedynie na opiniach bardziej doświadczonych kolegów.

 Według Was ta wędka to przykład  boleniowej armaty?



#13 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:46

No dobra ,armatki w deklarowanym c/w. :) Wiadomo ,że są bardzie predysponowane blanki do przynęt większego kalibru.



#14 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 997 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 12 sierpień 2013 - 21:04

ok, chcąc rzucic dalej, trzeba użyć cięższej przynety i do tego lotnej - wiadomo, czy użycie wobka 17g + zamach wędka na maxa- ten blank jest do tego stworzony?, czy to juz będzie za dużo??



#15 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 21:24

macałem na sucho kilka 894 w różnym uzbrojeniu. jedyny, który mi się spodobał to kij łukasza masiaka na mikroprzelotkach, chyba jakichś tytanach. cięty, ostry, nieźle wyważony. pozostałe dość mocno leciały na pysk, ale to chyba cecha większości długich phenixów.

 

pod takie przynęty @tibhar brałbym 895 ubrany maksymalnie lekko z nieprzesadnie krótką rękojeścią. będzie pan zadowolony.


  • tibhar lubi to

#16 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 sierpień 2013 - 21:37

Nie wiem czy Pst 895 jest taki dobry do dalekich , szczególnie lekko ubrany. Jak dla mnie lepiej rzuca i dalej rzuca się Batsonem ist1085f.



#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 sierpień 2013 - 07:43

Moim zdaniem z kija o realnej mocy 12lb ciężko będzie zrobić armatę, ale cóż - powodzenia. Karabeli w ręku nie miałem, ale żeby ten projekt miał sens, to przy tej mocy musi być relatywnie szybki i sprężysty. A z wariantami uzbrojenia to bym jednak poeksperymentował, bo jak go przeciążysz, to ciężko ci będzie rzucać za horyzont takim krowim ogonem.



#18 OFFLINE   turboaspius

turboaspius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 09:34

Też miałem lepsze osiągnięcia rzutowe na stożku 30Y,20Y,12Y niż na szybszym 30Y,16Y,10Y potem zeszedłem do 8LV  jedną 7L,,i 4 x 6L przelotki bardzo lekkie S 6 z FishingArt (są dużo lżejsze od Fuji) latało bardzo dobrze więc nie zawsze szybszy i lżejszy stożek jest lepszy ale najlepiej przetestować sprawę. Można pokusić się na jedną 6L i 3x5L ,zawsze będzie szybszy i lżejszy szczyt i jak radzi Krzysiek sprawę trzeba przetestować 

Coś takiego planuję właśnie zrobić: 30Y,20Y,12Y,Y8L,7L,6L,6L,6L.

 

Cytat kolegi Rheinangler z opisu blanku PST 945:

 

"Eksperymenty z uzbrojeniem:
Zrobiłem dwa:
Pierwsza wersja w tytanach,- poza niewielką różnica w wadze niewiele dała, kij nadal lekko leciał na pysk, za to pogorszyła się obsługa lżejszych niż wskazuje opis kija wabików. Zabieg ten wydaje mi się zbędnym nic nie dającym wydatkiem.

Druga wersja w Alconitach i Sic na szczycie, wędka nadal nieznacznie leci na pysk (punkt równowagi przesunął się o niecałe 2cm), ale w stopniu do zaakceptowania, nadal jest szybka i komfortowa w użyciu za to dolny cw i poniżej obsługuje znacznie lepiej niż w tytanach,- wyraźna różnica."

 

Myślę, że to bardzo podobne blanki, więc nie chcę ładować się w tytany.

 

Mam jeszcze pytanie. Przy blanku który pracuje podczas rzutu raczej częścią szczytową, zamiana przelotek położonych bliżej uchwytu (np. Y16 na Y20)

coś zmienia w jego pracy?



#19 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 sierpień 2013 - 09:44

Przy 12lb – raczej tak:

- blank będzie nieco inaczej obciążany przy rzucie i przelotki będą inaczej gasić linkę,

- przy holu znaczenie może mieć fakt, że inne są odległości między przelotkami, a linka wcześniej obciąży Y16 (bo jest niższa) niż Y20 – inny będzie rozkład kątów linki na przelotkach.

 

Aspius, nie męcz, zrób te testy :)

Nie na wszystkie pytania otrzymasz odpowiedź, chyba że trafisz na forumowicza, który testy zrobił na tym własnie blanku i sprzeda Ci wiedzę uyskaną mozolnie w ciągu wilu godzin prób za przysłowiowe piwo. Będziesz miał problem z głowy, co nie znaczy, że optymalne z jego punktu widzenia rozwiązanie Ci przypasuje.


Użytkownik krzysiek edytował ten post 13 sierpień 2013 - 10:07


#20 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 13 sierpień 2013 - 09:58

..widziałem kilku takich rzucających poza horyzont...przeważnie byli to castigowcy z brodą na szpuli podczas rzutu cięzkim wabikiem...gorzej było ze sciągnięciem zestawu :D :P


  • popper lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych