Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

GPS przeno艣ny czy razem z echosond膮 - sugestie


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 19:49

Interesuje mnie tylko pobyt na wodzie :) macie jakie艣 sugestie w tym temacie? Jakie艣 rozbie偶no艣ci co do dok艂adno艣ci, itp.? Wygody nawigacji??



#2 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 19:57

Jak du偶y ekran to mo偶e by膰 combo. Jak ma艂e - osobno.



#3 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 20:12

Lowrance mark5X pro   takie mam echo, ale mog臋 kupic inne...jednak na pewno nie z wi臋kszym ekranem ni偶 ta powy偶ej...



#4 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1394 post贸w
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 21:21

Je偶eli ma by膰 combo z niedu偶ym ekranem to poczekaj na Elite 5 HDI, albo teraz Humminbird 597 HD DI Combo. Elite 5 b臋dzie raczej sporo ta艅sze ni偶 Humminbird. Je艣li chodzi o r臋czny gps to np w garminach jest masa r贸偶nych map topograficznych do wgrania i to jest fajne.

 

Przed wyjazdem do SE 艣ci膮gn膮艂em map臋 topo tego偶 pi臋knego kraju na garmina . Dok艂adno艣膰 mapy idealna, wszystko idealnie odwzorowane a by艂em na jeziorze mocno pokr臋conym z du偶膮 ilo艣ci膮 odn贸g i zatoczek wszelkiej ma艣ci. 呕adnego gotowca mapy SE 偶ebym m贸g艂 wrzuci膰 na kart臋 echa nie znalaz艂em.

 

Na garmina r臋cznego jest r贸wnie偶 du偶o map z batymetri膮 i 艣r贸dl膮dzie i morze np. bluechart. Co ciekawe s膮 艂atwe do odnalezienia w "kioskach" w necie ;-). Mapy do echosond s膮 niestety bardzo drogie a pod tym wzgl臋dem internet i np. zatoka pir..., kuleje. Oczywi艣cie mo偶na robi膰 mapy samemu ale jest to niew膮tpliwie w choler臋 zabawy.

 

Podsumowuj膮c moje wypociny. U偶ywam echa z gps a r臋czny garmin i tak zawsze pod r臋k膮.



#5 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Kamil

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 21:22

Witaj,
jak tylko na wodzie to combo, u偶ywam. Du偶o wygodniej si臋 nap艂ywa na miejsc贸wki bo jednocze艣nie patrzysz na echo i map臋, nie musisz biega膰 oczyma. Szacunkowy b艂膮d pozycji to z regu艂y d艂ugo艣膰 艂贸dki wi臋c bardzo dobrze. Jak p艂ywasz we mg艂臋, czy w nocy i nie masz wbitego portu z kt贸rego wyp艂ywasz to 艂atwo do niego wr贸cisz bo na mapie masz narysowan膮 ca艂膮 drog臋 od momentu w艂膮czenia echa. To tyle co mi na szybko do g艂owy wpad艂o



#6 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 post贸w
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 06 wrzesie艅 2013 - 22:00

R臋czniaka wo偶臋 tylko na nieznanych i niebezpiecznych wodach, np.w Norwegii. Korzystam z dok艂adnej mapy na combo a r臋czniak daje mi komfort psychiczny, 偶e jak co艣 padnie to wr贸c臋 do bazy nawet we mgle i w nocy...



#7 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3421 post贸w
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 04:05

Ja recznego tak jak wyzej tylko na morze biore w sondzie duzo wygodniejszy

#8 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 post贸w

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 08:52

Witam,
Kr贸tko "my way". Zanim kupi艂em sond臋 z GPS (Lowrance) mia艂em ju偶 r臋cznego GPS. R臋czniaka u偶ywam w艂a艣ciwie podczas ka偶dej wycieczki, wyjazdu, rower, bieganie itp.(kwestia map).
Przy moim trybie 偶ycia i sp臋dzania czasu (hmmm nie tylko w臋dkowanie) dla mnie jest bardziej u偶yteczny.
Dlaczego kupi艂em takie echo ? Zale偶a艂o mi na rejestracji danych z echa na jakie艣 zewn臋trzne urz膮dzenie via 艂膮cze szeregowe - wtedy w gr臋 wchodzi艂 komputer (ew co艣 mniejszego z 艂膮czem RS). Obecnie mam rejestrator danych, kt贸ry jest w pude艂ku z akumulatorem (jaki艣 czas temu pisa艂em o tym na forum). Wykonuj臋 sobie sam mapy batymetryczne w贸d, po kt贸rych p艂ywam. I to w艂a艣ciwie dla mnie by艂 jedyny pow贸d kupna echa z GPS - nota bene inne modele Lowrance, kt贸re wysy艂aj膮 dane NMEA na zewn膮trz maj膮 wbudowany odbiornik GPS (nie analizowa艂em innych producent贸w). Tak wi臋c mam to (GPS) w echu niejako z "dobrem inwentarza". Nie p艂ywam stale 艂odzi膮, nie u偶ywam echa jako autopilota na 艂odzi (modele z GPS to "potrafi膮"), nie p艂ywam "po waypointach". Ale jak jest w echu to go wykorzystuj臋.... Oczywi艣cie GPS r臋cznego u偶ywam jeszcze w czasie innego typu w臋dkowania oraz wtedy kiedy zale偶y mi na "kamufla偶u". Wiesz tu na forum dyskusje dotycz膮 naprawd臋 takiego typu sprz臋tu - od haczyka poprzez kije do GPS - o kt贸rym wi臋kszo艣膰 ludzi czyta b膮d藕 ogl膮da na folderach (lub wcale). Niejednokrotnie s艂ysza艂em ju偶 w艣r贸d "tubylc贸w", 偶e przyje偶d偶aj膮 "takie miastowe" z telewizorkami i g贸...no maj膮, a to "trzeba umie膰 a nie ma膰". To tyle
Pozdro
R

U偶ytkownik RobbyG edytowa艂 ten post 07 wrzesie艅 2013 - 08:54


#9 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 11:13

Je偶eli ma by膰 combo z niedu偶ym ekranem to poczekaj na Elite 5 HDI, albo teraz Humminbird 597 HD DI Combo. Elite 5 b臋dzie raczej sporo ta艅sze ni偶 Humminbird. Je艣li chodzi o r臋czny gps to np w garminach jest masa r贸偶nych map topograficznych do wgrania i to jest fajne.

 

Przed wyjazdem do SE 艣ci膮gn膮艂em map臋 topo tego偶 pi臋knego kraju na garmina . Dok艂adno艣膰 mapy idealna, wszystko idealnie odwzorowane a by艂em na jeziorze mocno pokr臋conym z du偶膮 ilo艣ci膮 odn贸g i zatoczek wszelkiej ma艣ci. 呕adnego gotowca mapy SE 偶ebym m贸g艂 wrzuci膰 na kart臋 echa nie znalaz艂em.

 

Na garmina r臋cznego jest r贸wnie偶 du偶o map z batymetri膮 i 艣r贸dl膮dzie i morze np. bluechart. Co ciekawe s膮 艂atwe do odnalezienia w "kioskach" w necie ;-). Mapy do echosond s膮 niestety bardzo drogie a pod tym wzgl臋dem internet i np. zatoka pir..., kuleje. Oczywi艣cie mo偶na robi膰 mapy samemu ale jest to niew膮tpliwie w choler臋 zabawy.

 

Podsumowuj膮c moje wypociny. U偶ywam echa z gps a r臋czny garmin i tak zawsze pod r臋k膮.

 

Czeka膰 na Elite 5 HDI?

wydawa艂o mi si臋, 偶e jest w USA dost臋pna ju偶 za 460 USD??



#10 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Kamil

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 11:43

To tylko lowrance produkuje sondy? Ja uzywam humminbirda i jestem zadowolony, nawet bardzo. Poza tym mozna troszke dolozyc i kupic 598 z SI

#11 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 11:47

NIe chce mi si臋 rozgryza膰 huminbirda jak mia艂em lowranca...lowrance w usa ma menu po polsku, a nie jakie艣 blokady jak huminbird...



#12 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1394 post贸w
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 12:09

To tylko lowrance produkuje sondy? Ja uzywam humminbirda i jestem zadowolony, nawet bardzo. Poza tym mozna troszke dolozyc i kupic 598 z SI

 

Oczywi艣cie 偶e nie, przecie偶 napisa艂em ..lub Humminbird 597 HD DI, co do modelu 598 to nie widzia艂em na 偶ywo i nie wypowiem si臋 jak wygl膮da SI na 5 calowym ekranie. Czy jest to czytelne wed艂ug was ?

Nie chce mi si臋 rozgryza膰 huminbirda jak mia艂em lowranca...lowrance w usa ma menu po polsku, a nie jakie艣 blokady jak huminbird.

 

Uwa偶aj bo mo偶na si臋 naci膮膰 na polsk膮 wersj臋 oprogramowania w modelach US kt贸rej mo偶e by膰 po prostu brak. Lowrance wprowadzi艂 paczki j臋zykowe, gdzie w standardowej paczce nie ma polskiego. Dost臋pny jest u lokalnych dystrybutor贸w. Taka sytuacja jest w Elite 7 kt贸r膮 u偶ytkuj臋. Paczki j臋zykowe pojawi艂y si臋 wraz z pierwsz膮 艂atk膮 oprogramowania. Nie jestem na 100% pewien, ale Lowrance sprzedaj膮c nowe echa ze zaktualizowanym softem mo偶e ju偶 paczki j臋zykowe umieszcza膰. Przy zakupie w US trzeba si臋 po prostu upewni膰.

 

Co do Elite 5 HDI to napisa艂em 偶e czeka膰 gdy偶 w Polsce nie jest jeszcze dost臋pna..oczywi艣cie 偶yjemy w dobie globalnej wioski i wszystko mo偶na przytarga膰 sk膮d nam si臋 podoba.

 

Podpisuj臋 si臋 obiema r臋kami pod stwierdzeniem kolegi @RobbyG o telewizorkach i tubylcach



#13 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Kamil

Napisano 07 wrzesie艅 2013 - 14:01

Jak kupisz echo ze SS albo SI to i tak b臋dziesz si臋 musia艂 troszk臋 pouczy膰. W przypadku echa ze skanem bocznym lepiej wychodzi humminbird, ma wbudowany SI w przetwornik i cenowo te偶 lepiej. Polski j臋zyk w humminbirdach do zrobienia bez problemu. Jak co艣 to priv.



#14 OFFLINE   kielbasa99

kielbasa99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 post贸w
  • Lokalizacjadom

Napisano 08 wrzesie艅 2013 - 09:23

Jak chodzisz po lesie , np grzyby ;) , r臋czny sie bardziej przydaje.... czasami te偶 nie trzeba tarmosi膰 echa ;) Ja si臋 przyzwyczai艂em do r臋cznego , a echo mo偶esz sobie kupi膰 cos w stylu hds 5x ,kt贸re jest du偶o ta艅sze od plotera (pomijam blokady )....a jak wiadomo nic nie pokazuje dna jak lcx czy hds ;)

pozdro



#15 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 08 wrzesie艅 2013 - 19:38

Jak chodzisz po lesie , np grzyby ;) , r臋czny sie bardziej przydaje.... czasami te偶 nie trzeba tarmosi膰 echa ;) Ja si臋 przyzwyczai艂em do r臋cznego , a echo mo偶esz sobie kupi膰 cos w stylu hds 5x ,kt贸re jest du偶o ta艅sze od plotera (pomijam blokady )....a jak wiadomo nic nie pokazuje dna jak lcx czy hds ;)

pozdro

 

HDS lepsiejszy od HDI...ci臋偶ki widz臋 temat...du偶o przemy艣le艅 mnie czeka z tym echem :)



#16 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 post贸w
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 09 wrzesie艅 2013 - 08:05

Na twoim miejscu bra艂bym Elite 5 HDI albo 7 HDI masz wtedy  sonar 3 w 1 , HDS fajny , tylko by mie膰 wszystkie funkcje trzeba go rozbudowa膰.


U偶ytkownik Kajtelek2 edytowa艂 ten post 09 wrzesie艅 2013 - 08:05


#17 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Kamil

Napisano 09 wrzesie艅 2013 - 08:25

Na twoim miejscu bra艂bym Elite 5 HDI albo 7 HDI masz wtedy  sonar 3 w 1 , HDS fajny , tylko by mie膰 wszystkie funkcje trzeba go rozbudowa膰.

No i wtedy robi膮 si臋 koszty, humminbirda nie trzeba i masz "wash&go" czyli wszystko w jednym.



#18 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 21 pa藕dziernik 2013 - 10:27

Min膮艂 miesi膮c...mo偶e jakie艣 nowe koncepcje co do echa? Co wzi膮膰 w cenie do 2500 z艂, a co w cenie do 4000 z艂?



#19 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Kamil

Napisano 21 pa藕dziernik 2013 - 11:31

Do 4000 to tylko humminbird 798. Ostatnio w w膮tku o takowym sonarze wklei艂 kto艣 link z dobr膮 promocj膮 na niego. Na gie艂dzie sprzedaje kto艣 598, troszk臋 ubo偶szy od 798 ale cena ni偶sza.



#20 ONLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 21 pa藕dziernik 2013 - 16:29

gdzie to 598 na gie艂dzie?