Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spinning vs Casting


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
132 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 05 luty 2008 - 13:27

heheheehe DOBRE!!!

i bardzo życiowe :D

#62 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 05 luty 2008 - 13:53

Moj szwagier kompletuje wlasnie papiery na budowe domu. Miedzy innymi zmienily sie w ostatnim czasie niektore przepisy. Dlatego mial nadzieje, ze uda mu sie zaoszczedzic troche pieniedzy. W jednym z biur, pani za okienkiem zamiast odpowiedzi na jego pytanie oznajmila ; pan, to chyba pierwszy raz buduje dom ! :huh:
Tak jak by kazdy inny mial ich kilka.
Dla niej byl moj szwagier tez osoba jedna z wielu, zadajacych podobne pytanie.

#63 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 05 luty 2008 - 17:29

]
koledzy Sith i Daro, jeśli nie dostrzegacie absurdalnosci zadanego tu pytania to jest to wasz problem. Zwłaszcza w kontekscie tego jak rozwija sie to forum i jakich uzytkowników skupia wokół siebie jerkbait.pl

A co jest lepsze, Boże Narodzenie czy Wielkanoc ?? Tylko mi nie piszcie, że nie ma głupich pytań.. B)

JW


Na czym polega absurdalność zadanego tu pytania? chciałem się dowiedzieć dlaczego użytkownikom podoba się bardziej jedna z 2 metod, i na podstawie wypowiedzi podjąć decyzje czy warto iść troche w kierunku castingu czy dać sobie spokój.

co do użytkowników jakie skupia w sobie jerkbait.pl : może masz racje.. najlepiej zrobić test na wiedzę wędkarską i inteligencje
rejestrujących... tak by Ci początkujący i mniej obyci nie mieli tu wstępu. Ciekawy jestem do czego to doprowadzi? najpierw jedna
osoba żuci hasło: Stop noobom wędkarskim, druga: stop ludziom do 18 roku życia, a można znajdzie się taka która powiem stop
czarnym :wacko: co już uważam za skrajny przypadek chorej psychiki :unsure:
Szczerze mówiąc po takich postach nie mam ochoty odpisywać... ale to chyba troche dyskryminowanie? Jeśli chcecie forum dla
elity wędkarskiej 1 słowo wystarczy i nie będe się narzucał Embarassed

Co do Bożego Narodzenia i Wielkanocy... czy jest coś złego w zapytaniu się np. co ktoś lubi w obu tych świętach, dlaczego są dla niego tak magiczne i jakie emocje wzbudzają? ( tylko że to nie jest forum o tej tematyce )

#64 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 05 luty 2008 - 17:44

No i patrzcie tylko, jedno niewinne pytanie, może i retoryczne,
ale nie dla wszystkich i robi się, no co się robi, nie wiem jak
to nazwać. Robi się to co każdy widzi, nie ma się co dziwić, że
w Sejmie też się nie mogą dogadać, my już chyba tak mamy(my Polacy). No a nas tu na forum jest prawie trzy razy tyle co na Wiejskiej. :lol:
Pozdro Jachu

#65 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 luty 2008 - 17:51

.....na podstawie wypowiedzi podjąć decyzje czy warto iść troche w kierunku castingu czy dać sobie spokój.

Jasne pytanie, jasna odpowiedz: wedlug mnie nie warto.

Ale tylko praktyka danego ludzia, z rzeczona wedka w reku (spining/casting/180cm/200/210/230/260/275/290/300/320/330cm da miarodajna odpowiedz.

Gumo

#66 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 05 luty 2008 - 17:52

No i patrzcie tylko, jedno niewinne pytanie, może i retoryczne,
ale nie dla wszystkich i robi się, no co się robi, nie wiem jak
to nazwać. Robi się to co każdy widzi, nie ma się co dziwić, że
w Sejmie też się nie mogą dogadać, my już chyba tak mamy(my Polacy). No a nas tu na forum jest prawie trzy razy tyle co na Wiejskiej. :lol:
Pozdro Jachu

:lol: :lol: :lol:

#67 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 luty 2008 - 17:54

na podstawie wypowiedzi podjąć decyzje czy warto


@PaNeK

podejmij tą decyzję na podstawie własnej praktyki a nie cudzych opinii. Po prostu spróbuj. Są takie decyzje, które trzeba w życiu podjąć samemu a nie oczekiwać, że inni podejmą je za nas.

Jest na tej stronie, w artykułach oraz wypowiedziach na forum, ogrom materiału dotczący jednej i drugiej metody - skorzystaj z tych zasobów.

Pozdrawiam i zamykam wątek

#68 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1854 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 październik 2013 - 12:34

temat zapomniany itd. itp. ale że chciałem zadac pytanie wielce podobne, a nie znalazłem na nie w wątku odpowiedzi odgrzewam kotleta:)

Chodzi konkretnie o porównanie czułości patyka uzbrojonego pod cast i spinn zbudowanego na tym samym blanku, chodzi mi konkretnie o blank MHX MB 842-2.

Zastanawiam się nad złożeniem patyka na tym blanku pod gumy i pod którym zbrojeniem patyk będzie lepiej przekazywał co dzieje sie z przynętą "do ręki" jest to dla mnie podstawowe kryterium

Obstawiam że patyk zbrojony pod casta będzie czulszy...ale nie mam pewności.

Pozdrawiam



#69 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 29 październik 2013 - 14:19

Większa czułość jak to nazwałeś "do ręki" będzie w zestawie cast.



#70 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1854 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 październik 2013 - 14:30

...castem łowiłem jedynie okazjonalnie, nie moim a pożyczonym, i zauważyłęm że jakby lepiej to wygląda, ale chciałem sie utwierdzić w przekonaniu że tak jest.

Zestawu castingowego nie posiadam, czasem pożyczę od kumpla i dzionek przełowię, nawet kijek na jakimś blanku PacBay im6 potrafil przekazac info opadowe "do ręki", a spinn z odrobinkę lepszego węgla już nie był tak czuły.

Chyba trzeba będzie kijek zamówić na tym MHX i kręćka w komplecie zakupić.

...a jak sie nie spodoba to do ludzi ;)



#71 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 29 październik 2013 - 16:25

zadales ciezkie pytanie ^^ ja proponuje rozdzielic to na 4 kategorie

H - przynety 80-120 gram (jerki)
Tym przypadku tylko casting - jest o wiele poreczniejszy, wygodniej sie rzuca i prowadzi przynete, multiplikatory sa bardziej wytrzymale do takich zadan.

MH -przynety 40-80 - tu dla mnie dalej zwycieza casting, choc spinig nie odstaje za daleko. Za castigiem dalej pozostaja argumenty jak
- czulosc lowienia
- precyzja rzutu
- wygoda lowienia ( w moim przypadku )


M - przynety z przedzialu 10-40
Przedzial uwazany przez nas jako uniwersalny - bolen sandacz szczupak i chyba nakczesciej stosowany.
zaletami castingu sa
- porecznosc zestawu
- czulosc zestawu
- wieksza wytrzymalosx multiplikatorow np - jesienna orka na glowkach 35 gram czy kurki
- operatywnosc zestawem - krotki dobrze wywazony kijek nie meczy nas nawet przez wiele godzin lowienia.

zaletami spiningu sa
- latwosc oddawania dalszych rzutow ( np boleniowe woblery o masie 10-15 gram )
- koszt zestawu
- dostepnosc kijow i kolowrotkow na polskim rynku

L - przynety 1-10
tutaj casting zaczyna odstawac od spiningu i tym razem zaczniemy od niego

zalety spiningu
- koszty zestawu
- latwosc rzutu malyni przynetami
- duza ilosc tak zwanych wklejek ktore sprawdzaja sie przy lowieniu okoni, wzdreg,
- latwosc dopasowania kija pod swoje preferencje

zalety castingu
i tu mam oprocz lepszej czulosci jest jeszcze jedna zaleta dolladbosc rzutow

za to casting w tym przedziale rzutowym to juz oprocz sporych pln, potrzebuje dosyc sporych umiejetnosci jezeli chodzi o rzuty czstingiem.
Za to daje wiele frajdy i jak okonie nie gryza jest uciecha z rzucania paprochem 3 cm na 2 gramowej glowce :)

oczywiscie jest to dosyc uogolnione ale tak to mi sie rysuje - szczerze dla mnoe casting wygrywa w kazdej kategori oprocz ul - l.
  • phantom72 i peplik lubią to

#72 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1854 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 październik 2013 - 16:33

Co do zastosowania casta w to zgadzam sie jak najbardziej i znam je dobrze, jerking póki co mnie nie przekonuje, kilka razy próbowałem i nie widze opcji aby długim kijem z korbą cały dzień jerkami machać, dla mnie oczywista oczywistość.

 

H i MH - cast

M - jak dla mnie zależy od wody, jeśli rzeka to bardziej widzę spinn, lubię długie kije tak od 2,6 do 2,9 m, jeśli woda stojąca to raczej cast, bardziej poręczny

 

L- tylko spinn, szkoda kasy na sprzęcik do Li UL pod casta, a spinnem ogarnie się wszystko bez problemu i po mniejszym koszcie



#73 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 29 październik 2013 - 22:30

Przeczytałem cały wątek ponieważ pytanie zadane przez autora również mnie nurtuje. No nie mogę :wacko: człowiek zadał pytanie w 2008 roku i po kilku stronach bzdur które ludzie wypisywali i przez które trzeba mi było przejść dopiero dziś ktoś coś sensownego napisał ,dzięki Hubertus za odświeżenie tematu a pozostałym za odpowiedz.



#74 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 29 październik 2013 - 23:17

Co do zastosowania casta w to zgadzam sie jak najbardziej i znam je dobrze, jerking póki co mnie nie przekonuje, kilka razy próbowałem i nie widze opcji aby długim kijem z korbą cały dzień jerkami machać, dla mnie oczywista oczywistość.

 

H i MH - cast

M - jak dla mnie zależy od wody, jeśli rzeka to bardziej widzę spinn, lubię długie kije tak od 2,6 do 2,9 m, jeśli woda stojąca to raczej cast, bardziej poręczny

 

L- tylko spinn, szkoda kasy na sprzęcik do Li UL pod casta, a spinnem ogarnie się wszystko bez problemu i po mniejszym koszcie

 

Tu bym polemizował, "L - tylko spin" w moim przypadku gdzie często łowie na małych (wąskich) kanałach, rzeczkach itp odległość nie jest potrzebna a z łódki to chyba też nie bardzo, a precyzja. A zestaw nie musi kosztować majątku. Myślę, że w granicach 700-800zl da się już coś porządnego znaleźć np curado e51 czy scorpion i jakiś kijek nawet widziałem z kilku pracowni za te 200-300zl. Fabryczne jeszcze taniej. Czułość i frajda duża. Ale jeśli ktoś szuka "po mniejszym koszcie" to nie mam rozwiązania, Może spin ;-) ??

 

pozdrawiam

Adam


  • Meme lubi to

#75 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 29 październik 2013 - 23:26

tak ale w wypadku gdzie liczy sie precyzja rzutu :) scorpion 1001 + lekki kiejk wyjdzie okolo 700 zł :)


  • Warcisław lubi to

#76 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 29 październik 2013 - 23:38

Piszecie Panowie, że w zestawie castingowym jest "lepsze czucie". Zapytam dlaczego? Czy będzie, aż tak duża różnica, kiedy uzbroimy dwa takie same blanki, jeden spin, a drugi cast, produktami z tej samej półki? Pytam z czystej ciekawości bo póki co spiningiem operuje, a doświadczenia z castem bardzo mizerne.

#77 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 29 październik 2013 - 23:50

Piszecie Panowie, że w zestawie castingowym jest "lepsze czucie". Zapytam dlaczego? Czy będzie, aż tak duża różnica, kiedy uzbroimy dwa takie same blanki, jeden spin, a drugi cast, produktami z tej samej półki? Pytam z czystej ciekawości bo póki co spiningiem operuje, a doświadczenia z castem bardzo mizerne.

 

Ciężko to wytłumaczyć najlepiej poczuć w łapie. Wyjdź nad wodę z kimś kto ma jakiś taki kijek i poczujesz to na 100% ja nawet na cięższym zestawie czuje jak szuram po wodorostach trawkach itp nie wspominając tego kopa jak rybka walnie ;-) polecam



#78 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 29 październik 2013 - 23:59

tak ale w wypadku gdzie liczy sie precyzja rzutu :) scorpion 1001 + lekki kiejk wyjdzie okolo 700 zł :)

 

Trochę strzelałem te 800 ;-) ja zawsze staram się rzucać gdzie ja chce a w spinie nie do końca mi to wychodziło, w caście dużo bardziej precyzyjnie. Początki były takie sobie (nikt mnie nie uczył tyle co z for i yt) ale teraz już jest ok, dodam że łowie wyłącznie na casting raptem niecały rok, wcześniej tylko liznąłem tego miodu raz czy dwa, odstawiłem.. Decyzja dojrzewała ze 3 czy 4 lata ;-) i nie żałuje.

 

Pozdrawiam



#79 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 30 październik 2013 - 00:04

Piszecie Panowie, że w zestawie castingowym jest "lepsze czucie". Zapytam dlaczego? Czy będzie, aż tak duża różnica, kiedy uzbroimy dwa takie same blanki, jeden spin, a drugi cast, produktami z tej samej półki? Pytam z czystej ciekawości bo póki co spiningiem operuje, a doświadczenia z castem bardzo mizerne.

Jest podstawowa roznica - linka w normalnym kolowrotku spiningowym zalamuje sie na rolce - tlumiac drgania

W cascie reka obejmuje multik ( w moim przypadku ) i linka nie ma zadnych zalaman. sygnał idzie po lince az do reki.


Tak jak kolega pisał trzeba miec w łapie zestaw castingowy i to poczuć :)


  • Dienekes lubi to

#80 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 30 październik 2013 - 00:12

Jest podstawowa roznica - linka w normalnym kolowrotku spiningowym zalamuje sie na rolce - tlumiac drgania

W cascie reka obejmuje multik ( w moim przypadku ) i linka nie ma zadnych zalaman. sygnał idzie po lince az do reki.


Tak jak kolega pisał trzeba miec w łapie zestaw castingowy i to poczuć :)

 

Tak, zapomniałem też dopisać, że część wędek ma odkryty blank pod paluchem (przynajmniej moje mają ;-) ) to też dodaje extra czucie polecam - jak szuram po dnie to jakbym widział te trawki normalnie przed oczami ;-)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych