Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#2121 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 02 październik 2020 - 19:09

Cześć, po raz kolejny robię przymiarkę do zakupu zestawu castingowego. Proszę o opinię czy Calcutta Conquest DC 101 nadaje się do obsługi przynęt w granicach 50-60g? Proszę również o sugestie odnośnie jakiejś wędki do tego multika. Długość około 210-230cm bardziej z przeznaczeniem pod twarde przynęty o masie 30-45g, mniejsze swimbaity, jerki. Dzięki

#2122 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 02 październik 2020 - 19:20

Nie wiem jak DC, ale wersję 101 bez DC ograniczała tylko ilość nawiniętej linki. Dół był też dobry. Myślę iż DC może zwiększa komfort, ale też ograniczy górę. Niemniej jednak tej gramaturze da radę.



#2123 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 15 październik 2020 - 09:26

Przyszła kolej i na mnie jeśli chodzi o casta. Zamówiłem sobie po prześledzeniu wątku, Kastkinga Royala na początek. Ktoś się wypowie na temat jego możliwości rzutowych jeśli chodzi o zakres wagi przynęt? Do tego potrzebuje budżetowego kija w granicach 250zł ale nie wiem za bardzo co wybrać. Nie będę łowił mega ciężko na początku. Myślę, że chciałbym mieć komfort z przynętami od 15g ale chciałbym też rzucić jakimś jerkiem do 60g. Znajdzie się taki kijek? Coś polecicie?

#2124 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 15 październik 2020 - 10:56

Jak na szczupaka to polecam dam yagi do 42 gram, jak sandacz to szukał bym czegoś szybszego. 

Trochę krótka rękojeść jak do gum ale jak zabieram jedną wędkę na szczupaki to najczęściej jest to ten dam.


  • drChlubicz lubi to

#2125 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 15 październik 2020 - 12:11

A sliderem 10 da się tym machnąć bez obaw? Czy to już granica dla tego patyka? Castem zamierzam łowić głównie szczupaki i chciałbym, żeby jednak wędka obsłużyła przynęty między 50 a 60g ale zarazem aby był komfort przy 15g. Znajdę coś takiego czy musiałbym zmniejszyć swoje widełki gramowe?

#2126 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 15 październik 2020 - 12:31

A sliderem 10 da się tym machnąć bez obaw? Czy to już granica dla tego patyka? Castem zamierzam łowić głównie szczupaki i chciałbym, żeby jednak wędka obsłużyła przynęty między 50 a 60g ale zarazem aby był komfort przy 15g. Znajdę coś takiego czy musiałbym zmniejszyć swoje widełki gramowe?

 

Rzucić się da gorzej z agresywnym prowadzeniem. Jak nie mam drugiego patyka do ciężkiego łowienia to często tym yagi łowię pigiem 20 cm + 10 gram. Za dużego komfortu już nie ma ale się łowi i ryby też siadają. 

Możesz rozważyć też wersję o oczko mocniejszą tylko ona może już dołem tak dobrze nie gadać. 

Pamiętaj że to jest patyk mocno budżetowy i na giełdzie za około 100 zł można wyrwać. 


Użytkownik siatkaz edytował ten post 15 październik 2020 - 12:33


#2127 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 15 październik 2020 - 13:09

Również polecam Yagi w wersji 15-53, był nawet przed chwilą na giełdzie za stówkę.

Dolnik faktycznie krótki, jak młynek da rade i nie przesadzisz z grubością plecionki, to od 15 g wystartuje, ma zapas więc można go do 60 przeciążyć, jeżeli zaś chodzi o jerki to z agresywnym prowadzeniem może być problem, od biedy da rade, ale nie będzie to ani zbyt komfortowe (długośc 2.2m) ani efektywne (szczyt się podda przy 60 g)   

Reasumując: Pod gumy 15-50g super, pod jerki max 40-45g od biedy można.   

Jak na ten budżet, to ładnie wykonany, mięsisty kij,  dobry na początek.

 

Może coś jeszcze innego np SG MPP lub XLNT 20-60g, ale to niech napisze ktoś kto miał z tym styczność.

pozdro

Michał

 

edit:  sprawdź to: http://jerkbait.pl/t...hsl-drag-click/


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 15 październik 2020 - 13:18


#2128 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 15 październik 2020 - 14:38

No to już wolę przesunąć granice budżetową i gramaturową w górę. Bo bardziej zależy mi na jerkowaniu. Waszym zdaniem kij do 80g będzie dobry?

#2129 OFFLINE   pulos1

pulos1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:andrzej

Napisano 15 październik 2020 - 17:00

Również polecam Yagi w wersji 15-53, był nawet przed chwilą na giełdzie za stówkę.

Dolnik faktycznie krótki, jak młynek da rade i nie przesadzisz z grubością plecionki, to od 15 g wystartuje, ma zapas więc można go do 60 przeciążyć, jeżeli zaś chodzi o jerki to z agresywnym prowadzeniem może być problem, od biedy da rade, ale nie będzie to ani zbyt komfortowe (długośc 2.2m) ani efektywne (szczyt się podda przy 60 g)   

Reasumując: Pod gumy 15-50g super, pod jerki max 40-45g od biedy można.   

Jak na ten budżet, to ładnie wykonany, mięsisty kij,  dobry na początek.

 

Może coś jeszcze innego np SG MPP lub XLNT 20-60g, ale to niech napisze ktoś kto miał z tym styczność.

pozdro

Michał

 

edit:  sprawdź to: http://jerkbait.pl/t...hsl-drag-click/

 

 

ciągle mam go na sprzedaż za 100 pln - Yagi 15-53g   :)



#2130 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 15 październik 2020 - 19:21

No to już wolę przesunąć granice budżetową i gramaturową w górę. Bo bardziej zależy mi na jerkowaniu. Waszym zdaniem kij do 80g będzie dobry?

Chyba najlepszy przedział na początek przygody z castem to właśnie 20-80

Sam zaczynałem od przedziału 30-80 i taniej jerkówki dragona (nadal ze mną), a potem to już poszło z górki :lol:


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 15 październik 2020 - 19:24


#2131 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 15 październik 2020 - 19:48

Sam zaczynałem od przedziału 30-80 i taniej jerkówki dragona (nadal ze mną), a potem to już poszło z górki :lol:


Opiszesz więcej co to za Dragon i jak się nim łowi? :)

#2132 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 16 październik 2020 - 00:41

Dragon Magnum Ti jerk cast 30-80, z pozoru sztywniaczek, ale pod rybką ok 70 cm praca aż po rękojeść, rzuca i szarpie wg opisu, młynek ok 230 g za lekki dla niego, idealnie ok 260-280g

tu ugięcie:  http://jerkbait.pl/t...gięć/?p=2661468

sprawdź również ten temat:

http://jerkbait.pl/t...-80g-z-pontonu/



#2133 OFFLINE   Wojtas_Samo_ZŁO

Wojtas_Samo_ZŁO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2020 - 21:29

Siema

 

Chciałby zacząć bawić się w casting. Poszukuje sprzętu który obsłuży mi przynęty (jerki, swimbaity, duże gumy na płycizny) od 30-35g do 90-100g + ew. pod suma (sporadycznie 1-2 razy w roku z łódki) - plecionki w przedziale 0,25-0,30mm. Ze wstępnych przymiarek i z tego co poczytałem w necie podobno niezłe są multiki ABU - znalazłem taki sprzęt:

https://allegro.pl/o...reka-9724829492

Cena jak dla mnie trochę wysoka, ale wolę zainwestować więcej w młynek a przyoszczędzić na 1-szym kiju.

Kijek np taki - długość około 2m:

https://allegro.pl/o...reka-9724829492

 

Dajcie znać, czy taki zestaw ma sens, podrzucie jakieś fajne propozycje w podobnym przedziale cenowym.

Chciałbym maksymalnie wydać na zestaw 800 zł

 

Pozdrawiam



#2134 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 27 październik 2020 - 00:31

Coś w ogóle już czytałeś na ten temat? czy po prostu zarejestrowałeś się i zadałeś pytanie? Bo zapewniam Cię że odpowiedzi na Twoje pytanie jest tutaj mnóstwo, wystarczyło by przelecieć ostatnich 10-15 stron chociażby tego tematu, a znalazł byś przynajmniej kilka ciekawych propozycji, ale dobra żeby nie było że się czepiam.

Jak chcesz zainwestować w porządny młynek to odpuść sobie Abu (czekam na lincz :unsure:) i weź Tatule Hd 200 albo Curado,  na Ali są za ok 500-550 PLN  a 11 listopada będą jeszcze taniej.  Jeśli zaś chodzi o kij, to do wszystkiego oprócz jerków polecam w tej gramaturze Volatile pike 50-90g (zwłaszcza z tym Sumem w tle), lub Westin W3 40-130,  ciężko będzie się wyrobić w budżecie, ale zestaw który podałem jest zdecydowanie wart tych pieniędzy, więc może warto dozbierać do tysiaka, zwłaszcza że nie wiele zostało.

Pod linkiem do kija czai się multik, więc nie wiem jaki kij miałeś na myśli.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 27 październik 2020 - 00:38

  • BOB lubi to

#2135 OFFLINE   Wojtas_Samo_ZŁO

Wojtas_Samo_ZŁO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2020 - 08:33

Dzięki za propozycję, ale ten zestaw jest trochę ponad mój budżet, który na początku miał być 500-600, teraz jest do około 800.

 

Co do wędki to rzeczywiście zdublowałem link z kołowrotka.

 

Link do wędki: https://allegro.pl/o...125g-8114715529

 

Pozdrawiam



#2136 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4555 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 27 październik 2020 - 08:53

Moim zdaniem ciut przykrótki do przynęt 80 - 100 gram o co najmniej 20 cm., ale to co pasuje mi niekoniecznie będzie pasować Tobie. Zwróć też uwagę na taki banał (według co po niektórych) jak długość dolnika ... Bo czym innym jest rzucanie takimi przynętami przez 2 czy 3 godzinki, a czym innym 3 dniowy wypad po ponad 8 godzin dziennie na wodzie. Jeśli nie masz jeszcze preferencji to i taki kij jak najbardziej się nada. Połowisz, zorientujesz się czego konkretnie chcesz i zmiana. Tak to leci niestety :D Co do multiplikatora to tatula jak najbardziej OK.



#2137 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 październik 2020 - 09:10

Michał, po co linczować, teraz za dużo słuszniejszych napięć naokoło nas.

Ja bym tak śmiało i jednoznacznie nie skreślał ABU. Trzeba wybrać jedynie odpowiedni model do planowanych zastosowań. Ja używam ABU i Daiwa (oraz kilka innych firm bo nie przywiązuję się do marek) 


  • mierzej i drChlubicz lubią to

#2138 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 27 październik 2020 - 11:37

@Wojtas...
Proponuje Ci zaczęcie przygody z castem od zestawu medium(ja tak zaczynałem.dzisiaj mam L,M,H)np.20-60.
Budowanie zestawu pod tzw.klocki i złe dobranie sprzętu(długość kija,dolnik,waga),może Cię szybko zniechęcić do najlepszej formy "spiningu", bo to jest waga ciężka i każdy detal o którym pisałem wyżej ma kolosalne znaczenie,chyba,że się myle to Koledzy mnie poprawią.Jerki pod 60 gr.to już takie małe kamienie a co dopiero klocek +-100 gr.Nie można w żadnej dziedzinie od razu popadać w skrajności,bo i tak na jednym zestawie się nie skończy,a i życie będzie łatwiejsze.
  • Biesan i BOB lubią to

#2139 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 27 październik 2020 - 14:19

Michał, po co linczować, teraz za dużo słuszniejszych napięć naokoło nas.

:good:

Ja bym tak śmiało i jednoznacznie nie skreślał ABU. Trzeba wybrać jedynie odpowiedni model do planowanych zastosowań. Ja używam ABU i Daiwa (oraz kilka innych firm bo nie przywiązuję się do marek) 

W sumie racja, nie tak to miało zabrzmieć.

Pomimo że sam użytkuję dwie sztuki Abu, to po nieudanej przygodzie z Revo X chyba mam jakąś awersję albo jestem co najmniej wyczulony, moim zdecydowanym faworytem jest Daiwa pod wzgl. kultury pracy i precyzji rzutów.

 

Wojtek i Sławek dobrze prawią, lepiej zacząć przygodę od trochę lżejszej gramatury, wtedy ten multik powinien być ok, ale mimo wszystko za te pieniądze wziąłbym w/w Tatulę, za chwilę zmienisz kij na większe c.w.  to młynek już będzie na to gotowy.

Co do kija to zerknij kilka postów wcześniej, kolega @gutekjelonki zapytywał w podobnym tonie.



#2140 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 04 listopad 2020 - 12:05

Witam, po wczorajszych rybach i wielu nie zaciętych braniach szczupakow tudzież spadow zaraz po zacieciu - przyczyna raczej spory hak i za delikatny kij, postanowiłem spróbować casta. Lowie gumami (herring shad 16, westin shad teez 16 , cannibal 15 na lekkich główkach, okazjonalnie obrotowka 6-7 , alga 3 lub glidery) . Bardzo rzadko jerki więc skupiamy się na gumach. Szukam wedki pomiędzy 20-60 z dość mocnym dolnikiem do zacinania koniecznie w dwuskladzie i max 2.13 - nie musi być katapulta oraz multiplikatora który w tym zakresie będzie w miarę prosty w obsłudze. Myślałem nad tatula lub curado dc i proszę o pomoc w wyborze. Budżet na wędkę ok 500zl chyba że warto dołożyć do np. Mhx mb844-2?

Użytkownik Olsztynteam edytował ten post 04 listopad 2020 - 12:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych