Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#1081 OFFLINE   Koincydencja

Koincydencja

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:11

Edit: Robert to wytłumaczył bardziej fachowo.


Użytkownik Młody wędkarz edytował ten post 27 styczeń 2018 - 14:16


#1082 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:14

Sposób niezły, pod warunkiem, że nie będziemy regulować w trakcie łowienia hamulca.



#1083 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:18

Nie wykorzystasz możliwości kołowrotka. A bawiąc sie w teoretyzowanie, zakładam, że kołowrotek o takiej mocy hamulca nie jest stworzony do kija 20Lb.

Po za wszystkim musimy jeszcze uwzględnić charakterystykę blanku i w jakich zastosowaniach będzie służył. Czym innym jest 20Lb przy paraboli i 20Lb przy klasycznej pałce 



#1084 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:25

Sposób niezły, pod warunkiem, że nie będziemy regulować w trakcie łowienia hamulca.

Oczywiście, że będziemy regulowali w trakcie łowienia...kciukiem lub hamulcem (i wracamy do ustawienia początkowego ... no tak na jeziorze nie ma drzew! :(  :D ) 

Znowu wracam do praktyki... bardzo szybko wyczujesz (w praktyce) jakie jest prawidłowe/bezpieczne dokręcenie gwiazdy)

Ale np jest sytuacja kiedy trzeba dokręcić hamulec prawie na max. Przy łowieniu sandaczy nie ma prawa zagadać przy zacięciu. Należy jednak pamiętać o jego dopuszczeniu jak już rybę mamy na kiju ...znowu praktyka  ;)


Użytkownik BOB1 edytował ten post 27 styczeń 2018 - 14:25

  • golsyl lubi to

#1085 OFFLINE   Koincydencja

Koincydencja

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:31

:) Mój tamten wpis był trochę ironiczny. Zmiennych jest dużo. Gdyby wszystko przyjąć na sucho, to nie dałoby się wyholować okazowych np. szczupaków, sumów, na sprzęt np. okoniowy. Oprócz plecionki i wędki mamy jeszcze krętliki, agrafki, hak, etc. Inaczej wędzisko amortyzuje branie daleko od brzegu, a inaczej agresywne branie pod nogami.

Wiem jedno, że jak mam zbyt cienką plecionkę, to rybę dłużej męczę holem i mam mniejsze szanse wygrać z ewentualnym zaczepem. Jak mam zbyt grubą, to reguluję hamulec. A w multiplikatorze robi się to zdecydowanie łatwiej jak w stałoszpulowcu. No i grubsza plecionka sprawia, że odstrzałów jakoś tak mniej przy rzucaniu.


Użytkownik Młody wędkarz edytował ten post 27 styczeń 2018 - 14:33

  • golsyl i BOB lubią to

#1086 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imię:Krzysiek

Napisano 27 styczeń 2018 - 15:23

Ja wychodzę z takiego założenia, że najsłabszym elementem zestawu ma być wędka bo trzymam ja w ręku i czuje(mniej więcej oczywiście) ile jeszcze wytrzyma. Później jest linka a następnie najmocniejszy jest zestaw końcowy.
Co do multiplikatora to zawsze można wspomóc się palcem więc tym się zbytnio nie przejmuję.

Użytkownik erqgth edytował ten post 27 styczeń 2018 - 15:24


#1087 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 27 styczeń 2018 - 15:48

Kucharz może dosypać soli więcej , mniej i to będzie niemierzalne( smak potrawy). Komuś będzie smakowało, komuś nie...

 

Ale tam gdzie są opisane jednostkami fizycznymi jakieś wielkości zdawanie się na doświadczenie, czy przysłowiowy nos chyba nie jest poprawne.

 

No to może z dużą przesadą. Jeśli do kija  o mocy 10 Lb założę linkę 100 Lb i adekwatny kołowrotek jaka jest szansa, że po początkowym ustawieniu - o twardy zaczep... i późniejszych regulacjach nadal będzie wszystko ok?

 

"Czym innym jest 20Lb przy paraboli i 20Lb przy klasycznej pałce"

 

20 Lb zawsze będzie 20 Lb....

 

Przy paraboli jeśli będzie mocniejsza linka i hamulec strzeli w dolniku,  przy pałce na szczytówce. - Mylę się?



#1088 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imię:Krzysiek

Napisano 27 styczeń 2018 - 16:24

Popadasz w jakieś skrajności. Nikt nie łowi 10lb kijem z użyciem 100lb linek.
A co do doboru to spójrz jak w stanach łowią bassy. Tam linki 50lb-60lb to nic nadzwyczajnego i to do łowienia na robale i jigi.

Użytkownik erqgth edytował ten post 27 styczeń 2018 - 16:24


#1089 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 27 styczeń 2018 - 16:40

Ta skrajność była zamierzona. 

Przy zbliżonych wielkościach mamy tolerancje - mocy kija  - często na plus(wiele przykładów na tym forum), mocy linki - najczęściej na minus. Więc na "czucie" ustawianie hamulca zazwyczaj się sprawdza. Ale kiedyś dawno dwa kije złamałem - widocznie te tolerancje były w drugą stronę hahaha



#1090 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:15

..."Ale tam gdzie są opisane jednostkami fizycznymi jakieś wielkości zdawanie się na doświadczenie, czy przysłowiowy nos chyba nie jest poprawne"...

Tylko ,że drogi Romku, potem pytamy (pomimo tych realnych jednostek pięknie wykaligrafowanych na blanku: jakie jest REALNE cw w dole i w górze?  :D  :D  :D 

I bardzo często kij do 46gr ogarnia wedle naszego nosa i doświadczeń ...90gr. Nie będę już wspominał o plecionkach i opisywanych mocy...najczęściej praktyka idzie w drugą stronę.

​Dla tego też ja traktuje opisy z przymrużeniem oka i bazuje na "macanku w realu"


  • Koincydencja lubi to

#1091 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:36

Bob ja miałem spinning opisany 10-35 a miotał nawet 120g
Ron Thomson NX

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • BOB lubi to

#1092 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:38

O tym mówię.

Zabieram na giełde j.pl Cormorana opisanego 120 a ogarnie max70



#1093 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:50

To jak sum, to i 150 m mało będzie hahahaha

(...)

Wydaje mi się, że i 300m będzie mało... ;)

 

(...) można się nią brzydzić choć to dobra plecionka...

... i tak trzymam. Wybierałem, przebierałem, wreszcie znalazłem to co mi najbardziej odpowiada - KAMATSU Techron 4-splotową, w zależności od wędziska 0,03mm, 0,06mm i 0,16mm.

 

Ja wychodzę z takiego założenia, że najsłabszym elementem zestawu ma być wędka bo trzymam ja w ręku i czuje(mniej więcej oczywiście) ile jeszcze wytrzyma. Później jest linka a następnie najmocniejszy jest zestaw końcowy.
Co do multiplikatora to zawsze można wspomóc się palcem więc tym się zbytnio nie przejmuję.

Mam zupełnie odwrotne poglądy, im dalej od uchwytu, tym element zestawu używam słabszy. Wolę, żeby strzelił mi przypon, linka, a nie musiał obawiać się o wędzisko, nie zastanawiać się kiedy trzaśnie i trzymać w pogotowiu nożyczki (moje zęby skończyły wczoraj 69 lat i są już niestety na wymarciu) do cięcia linki w awaryjnej sytuacji. ;)

 

Bierz nie marudź. Jak Ci się spodoba to i tak zaraz będziesz szukał następnych „zabawek” .

To jest clou zagadnienia! B) Casting to choroba nieuleczalna... :P


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 styczeń 2018 - 18:54

  • Koincydencja, eRKa i pikeft lubią to

#1094 OFFLINE   mateo55

mateo55

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:W

Napisano 30 styczeń 2018 - 21:09

Witam wszystkich . Potrzebuje pomocy z doborem pierwszego zestawu castingowego . Łowił bede glownie glowkami od 5 do 10 gram i do tego guma od 2 do 5 cali do tego jakies woblery , wachadlowki i obrotowki do max 20 gram . Celem glownie bedzie szczupak i okon . Wymyslilem sobie tatule ct 100 hsl do tego okume black rock 2.13 5-25 . Czy da to rade i czy ma to sens ?? Moze jest ktos ze Szczecina kto by dal mi pomachac jakimkolwiek zestawem castingowym abym mogl sprawdzic czy przypasuje mi ta metoda  ;)  ? Z gory dziekuje za wszystkie rady i podpowiedzi  ;)



#1095 OFFLINE   hose4ras

hose4ras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDarłowo
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:<’)))>{

Napisano 30 styczeń 2018 - 21:18

Pod te glowki 5-10 gr masz na gieldzie phenix m1, gorzej z tymi waHadlowkami 20gr  :o

Tatula jak tatula na start nie jest zla ;)


Użytkownik hose4ras edytował ten post 30 styczeń 2018 - 21:19


#1096 OFFLINE   rothen

rothen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 674 postów
  • LokalizacjaBłonie k/W-wy
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Nowak

Napisano 30 styczeń 2018 - 22:33

Tatula podobno bardzo dobra .Miałem w łapkach ale to nie mój typ .Jak by nie był jest fenomenem i liderem w sprzedaży . Tylko czego ich tyle na giełdzie ? Nie ma Ryogi ,starych Zillionów :)

#1097 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 30 styczeń 2018 - 22:36

...nie ma :P


  • rothen i Alexspin lubią to

#1098 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 30 styczeń 2018 - 23:02

bo tatula jest nudna..... jest ot po prostu taka jak trzeba. ma pracować, ma nie przeszkadzać w łowieniu i tyle. no może jeszcze pasować troszkę czarnym i czerwonym kolorem do większości uniwersalnych kijaszków... tatula nie ma super nowoczesnych łożysk po milion dolarów za kulkę w łożysku, nie ma obudowy z nic nie ważącego materiału trwalszego niż wszechświat..... ona jest i po prostu pracuje...

dlaczego jest jej tyle na giełdzie..... bo lubimy jak coś jest "łaaał" albo ma jeden magiczny przycisk lub diamencik na końcu rączki..... nie terkocze, nie waży 50 gram, nie jest malutka.....ot taki wyrobnik...... osiołek do pracy :)

i za to ja ją lubię i ją mam i nie sprzedam :D


Użytkownik Przemsol edytował ten post 30 styczeń 2018 - 23:02


#1099 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 styczeń 2018 - 23:10

Do tego jest przystępna cenowo przez co bardzo popularna. Gdyby Ryogi czy inne maszynki z wysokiej półki były w takich cenach to nad wodami i na giełdzie było by ich więcej ;) tak jak z furami, zwykłego Forda Focusa można kupić po 5 minutach szukania w necie ale Focusa RS już nie

Myślę że Tatula + Black rock spokojnie można polecać jako taki uniwersał na start bez obciążania budżetu.
  • rothen, hose4ras i Alexspin lubią to

#1100 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2018 - 23:16

Tatula podobno bardzo dobra .Miałem w łapkach ale to nie mój typ .Jak by nie był jest fenomenem i liderem w sprzedaży . Tylko czego ich tyle na giełdzie ? Nie ma Ryogi ,starych Zillionów :)

Jest fenomenem i słusznie. Niedroga, TWS, mocne bebechy i możliwy design;. Kupowałem jako jeden z pierwszych na forum i nadal działa i cieszy oko.


  • Koincydencja lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych