Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

DAIWA Alphas ITO 103L – Ai - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 luty 2008 - 09:37

Cześć,
Z rokiem 2003 DAIWA wypuściła na rynek model multiplikatora niskoprofilowego pod nazwą ALPHAS 103. Młynek spakowany w małej ramie z zastosowaniem do łowienia średnimi przynętami. Po sukcesie rynkowym tego modelu w roku 2005 DAIWA w porozumieniu z f. MEGABASS skomponowały na bazie ALPHAS 103 model, któremu nadano nowy i drapieżny wizerunek. Oficjalna nazwa multiplikatora to: ALPHAS ito 103 – Ai.

Zapraszam serdecznie do lektury artykułu o multiplikatorze Daiwa Alphas ito. Swoimi doświadczeniami podzielił się z nami Spigot.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 07 luty 2008 - 11:44

Patrzac ze strony uzytkownika jest to dobry artykul, prosty i rzetelny.. Czytajac to co napisales ,uzyskalem dosc pelny obraz mozliwosci tegoz multika.
Ps. co to za rzeka na przedostatnim zdjeciu.Mam wrazenie, ze ja znam i, ze w niej uczylem sie bedac dzieckiem plywac.

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18596 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2008 - 11:49

@spigot

dzięki, strawiłem porcję wiedzy z przyjemnością. Widzę że waga szpulki w Alphasie jest taka sama albo o 1 gram większa niż w moim okrąglaku CV-Z103L. Na mojej wadze wskazuje 16 gram (Remek świadkiem) ale ona jest niedokładna więc myślę że +/- 1 gram można doliczyć. Tak jak pisze @jerzy na forum, waga szpulek Daiwy jest rzeczywiście spora w porównaniu do shimano

dzięki za artykuł, znowu się czegoś dowiedziałem :D

#4 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 12:09

artykuł fajny, ale mam kilka uwag i pytań wszak poto jest forum B)

Po pierwsze Alphas ITO jest już nie produkowany od dłuzszego czasu i coraz trudniej będzie kupić nowe albo niewiele używane modele. Tekst zasadniczo spóźniony niestety o conajmniej dwa lata.. :(

W samym tekscie zabrakło mi cennej informacji o wymiarach szpulki, chodzi oczywiście o średnice zewnętrzną i szerokosć.

Fajnie by było, gdybyś podał realną pojemność szpulki przy użyciu jakiejs powszechnie dostępnej żyłki, np. Sufix

Ponadto mnie przynajmniej interesuje zakres pracy magnetyka, czy po zmianie MagForce`a V na +R widać jakąś zmianę w charakterze pracy hamulca. Zasięg, rzuty techniczne typu pitching czy flipcast itd. Informacja, ze jest cichszy jest cenna. Hałas wydawany przez Magforce V w standardowej TD SOL czy Alphasie 103L był irytujacy <_<

Podobała mi się uwaga Spigota o próbie odchudzania szpulki przez producenta. Fakt, nawiercali ją jak mogli a i tak wyszło im 17g !! :huh: cecha charakterystyczna seryjnych szpulek Daiwy. Dla przykładu podam, że poteżny curado 201 DPV ma szpulkę o masie 13,7g a lajtowa Pixy ma szpulę o masie 14g !!! :o

Jeszcze dochodzi waga linki i pojemnosć. Ale mimo wszystko pokazuje to zupełnie inną filozofię w produkcji szpul u największych japońskich producentów.

Jestem ciekawy porównania właściwosci użytkowych tuningowanego alphasa Ito z Nowym alphasaem R edition.

pozdrawiam JW :D



#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 luty 2008 - 12:41

Jurku,
Łowiłem Alphasem ITO fajna zabawka (bo rzeczywiście tak wygląda). Ta jak napisał Spigot - chodzi jak masełko i dodatkowo bardzo cicho. Generalnie bardzo fajny młynek. Osobiście nie polecałbym go do przynęt 4g choć rzeczywiście można nim coś takiego rzucić. Komfort jednak, jak napisał Spigot jest dość niski nawet na otwartym łowisku nie mówiąc już o zakrzaczonej rzeczce pstrągowej, gdzie nie ma niekiedy miejsca na cyrki z wędką.

Taaaa ... szpulki Daiwa ma dość ciężkie to fakt. Nawet najnowsze z serii LC do Steeza nie grzeszą masą. Niestety jest to troszkę związane z konstrukcją tych multików, a w szczególności z konstrukcją hamulca rzutowego ale z tego co wiem są szpulki tuningowane, które są lżejsze od tych fabrycznie danych. Tą, którą ITO (??) władował do Daiwy pochodzi oryginalnie z firmy I'ZE Factory.

Pozdrawiam
Remek

#6 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 12:53

Dlamnie jest to nie zrozumiałe. Mam na mysli masy szpulek do Daiwy. Nie mam nic przeciwko kiedy konstrukcje takie jak millionaire 203 sw maja 21g szpule i sa dodatkowo łożyskowane. Bo 30g jig poruszy niemalże każda szpulę w 90% multiplikatorów, a średnie okrąglaki są do takich właśnie wabików przeznaczone.

Dziwi mnie jednak, czemu do takich (lajtowych) młynków jak alphas, Pixy czy Presso nie stosuje się rozwiązań typu free spool choć mozna takie rozwiazanie spotkać w średniakach typu TD-X czy TD-A HSTA ?? :wacko:
Zresztą CC51 też ma łozyskowaną szpulke.

masa szpul daiwy wynika też jak napisał Remek z budowy hamulca, induktor magnetyka jest spory i cięzki.

JA liczę, że spigot opisze też znacznie atrakcyjniejszego zilliona czy Steeza.. B)





#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 luty 2008 - 13:02

Dziwi mnie jednak, czemu do takich (lajtowych) młynków jak alphas, Pixy czy Presso nie stosuje się rozwiązań typu free spool choć mozna takie rozwiazanie spotkać w średniakach typu TD-X czy TD-A HSTA ??


Dla tych samych, dla których w Daiwie nie produkuje się multików z cyfrową kontrolą hamulca rzutowego. Poza tym ... dla nich to jest wystarczające. Żaden Japończyk nie rzucałby Alphasem ITO 4g przynętami. Baaaa nawet by o tym nie pomyślał. Wziąłby po prostu spinna i poszedłby na ryby :D

pozdrawiam
Remek


#8 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 07 luty 2008 - 13:17

Remek,Jerzy
Czytajac wasze wypowiedzinie,nie czytajac wczesniej artykulu Spigita, nie wiedzial bym o czym gadacie. <_<

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 luty 2008 - 13:22

Bredzimy nie? :lol:

#10 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 07 luty 2008 - 13:30

Nie jest tak zle, ale jestem szczesliwy,ze poczatki mam poza soba. :mellow:

#11 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 13:41

remek nie dokońca chyba wim co masz na myśli? Free spool jest rozwiazaniem jakby stworzonym dla multików klasy Medium i Light. Popatrz na chronarcha 51 czy curado 101D. Nikt nie konstruował tych multików do rzucania paproszkami, a mimo to 4g wabiki lataja z nich całkiem znośnie. Podobnie z Metanium Mg i Antaresem AR. Bassowe multiplikatory do nastogramowych wabików a 6g wypuszczą bez zbędnej ekwilibrystyki.. To m.in. wynik minimalizacji masy szpuli i nie obciążania jej łozyskiem

Czesto na forach pojawia się pytanie a od ilu gram rzuca ?? I nacześciej pada odpowiedż a no se rzuca do 10g tak dla przykładu.

To ze jakis multik rzuca 10g nie znaczy, ze należy go polecac do takich wabików. Powód jest prosty. Chcesz łowić na 10g wabiki kup mmultik rzucajacy 5g. Jak chcesz łowić na 5g zastosuj konstrukcje przystosowaną do 3g. Komfort łowienia będzie nieporównywalnie większy przy takiej konfiguracji sprzętu. Jakiś czas temu napisałęm, ze CC 51 czy Pixy nie powstały dla ultralajtowych onanistów sprzętowych ( w skrócie UOS ;) ) tylko dla tych co chcą w każdych warunkach móc skutecznie łowić na wabiki 5-7 i wiecej gram.

czesto zapominamy o tym polecajac jakieś konkretne konstrukcje nowo pytajacym na forum... B)

Ja też nie poleciłbym multika z 17g szpulą do 4g hornecików. Alphas 103 to idealny lekki multik na kij 14-17 funtów i do wabików 8-25g właśnie. Tak jak napisał spigot...

pozd JW



#12 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 07 luty 2008 - 13:43

artykuł fajny, ale mam kilka uwag i pytań wszak poto jest forum B)

Po pierwsze Alphas ITO jest już nie produkowany od dłuższego czasu i coraz trudniej będzie kupić nowe albo niewiele używane modele. Tekst zasadniczo spóźniony niestety o co najmniej dwa lata.. :(

W samym tekscie zabrakło mi cennej informacji o wymiarach szpulki, chodzi oczywiście o średnice zewnętrzną i szerokosć.

Fajnie by było, gdybyś podał realną pojemność szpulki przy użyciu jakiejs powszechnie dostępnej żyłki, np. Sufix

Ponadto mnie przynajmniej interesuje zakres pracy magnetyka, czy po zmianie MagForce`a V na +R widać jakąś zmianę w charakterze pracy hamulca. Zasięg, rzuty techniczne typu pitching czy flipcast itd. Informacja, ze jest cichszy jest cenna. Hałas wydawany przez Magforce V w standardowej TD SOL czy Alphasie 103L był irytujacy <_<

Podobała mi się uwaga Spigota o próbie odchudzania szpulki przez producenta. Fakt, nawiercali ją jak mogli a i tak wyszło im 17g !! :huh: cecha charakterystyczna seryjnych szpulek Daiwy. Dla przykładu podam, że poteżny curado 201 DPV ma szpulkę o masie 13,7g a lajtowa Pixy ma szpulę o masie 14g !!! :o

Jeszcze dochodzi waga linki i pojemnosć. Ale mimo wszystko pokazuje to zupełnie inną filozofię w produkcji szpul u największych japońskich producentów.

Jestem ciekawy porównania właściwosci użytkowych tuningowanego alphasa Ito z Nowym alphasaem R edition.

pozdrawiam JW :D




Witaj Jerzy
postaram się wyjaśnić parę rzeczy :


1.( jerzy )Po pierwsze Alphas ITO jest już nie produkowany od dłuzszego czasu i coraz trudniej będzie kupić nowe albo niewiele używane modele. Tekst zasadniczo spóźniony niestety o conajmniej dwa lata.. :(

chyba nie masz mi za złe że jestem w posiadaniu ALPHASA ITO od ponad pół roku!! Gdybym miał go wcześniej na pewno zdążyłbym napisać że są jeszcze produkowane i jak za pewne wiesz były ręcznie polerowane. Nie napisałem tej uwagi ponieważ trafia się na portalach jeszcze używki.
Zwróć uwagę z innego punktu.Wyczytuje z artykułu jakiś Kowalski że nie są już produkowane i przestaje go artykuł interesować pomimo że kołowrotek wzbudził zainteresowanie i chęć kupna.


2.( jerzy )W samym tekscie zabrakło mi cennej informacji o wymiarach szpulki, chodzi oczywiście o średnice zewnętrzną i szerokosć.

masz rację nie napisałem aczkolwiek mogłem ale nie chciałem robić z artykułu tablicy 10 przykazań Bożych. Artykuł miał trafić do wszystkich użytkowników tego forum.
Jak wiesz szpule niczym się nie różnią a zwłaszcza w szerokości jak i w wymiarach. Powinieneś wiedzieć miałeś ALPHASA do celów UL. W ito jak pisałeś nawiercono więcej otworów a i tak masa szpuli wyszła 17g. Zbędnym będzie tutaj tłumaczenie różnicy pomiędzy MF-V a MF- Type R i zmian w szpuli.

Odnośnie różnicy pracy MF-sów Jerzy napisałem to co dostrzegłem
cichszy -precyzyjniejszy co można jeszcze napisać że każde kliknięcie skraca rzut o 0,28m ??
No proszę Cię :mellow:





#13 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 07 luty 2008 - 14:01

Świetny artkuł, przeczytałem z wielkim zainteresowaniem!!

To m.in. wynik minimalizacji masy szpuli i nie obciążania jej łozyskiem

Jerzy ale powiedz jeśli obciążysz szpulę łożyskiem, to będzie to widoczne tylko podczas jej wyciągnięcia do ważenia. Po ponownym włożeniu jej do multika łożysko i tak zagniżdża się w ramie więc teoretycznie szpula tego nie odczuwa?? Tak jak jest np. pomiędzy Revo Premier a Mmg7. Tu różnice wagi szpulki sa minimalne i gdy odjąc łożysko od szpulki revo to waga wyjdzie ta sama, a nawet lżejsza...
Oczywiście tylko teoretyzuje :D

#14 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 14:02

masz rację nie napisałem aczkolwiek mogłem ale nie chciałem robić z artykułu tablicy 10 przykazań Bożych. Artykuł miał trafić do wszystkich użytkowników tego forum.
Jak wiesz szpule niczym się nie różnią a zwłaszcza w szerokości jak i w wymiarach. Powinieneś wiedzieć miałeś ALPHASA do celów UL. W ito jak pisałeś nawiercono więcej otworów a i tak masa szpuli wyszła 17g. Zbędnym będzie tutaj tłumaczenie różnicy pomiędzy MF-V a MF- Type R i zmian w szpuli.



No i tu bym polemizował. Takie informacje sa właśnie dla wszystkich użytkowników forum a nie dla mnie. Na forum krąży informacja o tym, żw jednym z istotniejszych parametrów multika jest srednica zew. szpuli. Im mniejsza tym bardziej możemy zejsć z masą przynęt. Gdybys podał takie dane to w każdej chwili nowo czytajacy mógłby określić do czego taki multik mógłby mu słuzyć. Ponadto danych tych niema ani na Daiwa seiko anie na TT wiec twój tekst byłby unikatem.. :D

Si ja

JW

#15 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 14:10

Świetny artkuł, przeczytałem z wielkim zainteresowaniem!!
Jerzy ale powiedz jeśli obciążysz szpulę łożyskiem, to będzie to widoczne tylko podczas jej wyciągnięcia do ważenia. Po ponownym włożeniu jej do multika łożysko i tak zagniżdża się w ramie więc teoretycznie szpula tego nie odczuwa?? Tak jak jest np. pomiędzy Revo Premier a Mmg7. Tu różnice wagi szpulki sa minimalne i gdy odjąc łożysko od szpulki revo to waga wyjdzie ta sama, a nawet lżejsza...
Oczywiście tylko teoretyzuje :D



nie do końca Pablos. w konstrukcjach do lotnych i cięzszych wabików masa łożsyka dołozona do szpuli jest w praktyce pomijalna. Ale w przypadku kiedy mówimy o multiku do rzucania lekkimi i często nielotnymi wabikami to już odgrywa pewna rolę, podobnie jak jakosć tego łozyska przekłada się na możliwosci rzutowe multiplikatora.

Revo PRM i M-MG to tylko z pozoru podobne multiplikatory, ten pierwszy nie nadaje sie do efektywnego i powtarzalnego łowienia lekkimi wabikami. Ale większe znaczenie niż łożysko na szpuli ma tu włąśnie średnica zew. i spora pojemność szpuli..

#16 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 07 luty 2008 - 14:19

Zgadzam się co do średnicy szpuli w 100%, ale powiedz, gdyby konstruktorzy w MMg7 zamontowali to samo łożysko (co jest w ramie) na szpuli to byłaby jakaś róznica w rzucaniu tymi lżejszymi czy mniej lotnymi wabikami???

#17 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 14:27

Zgadzam się co do średnicy szpuli w 100%, ale powiedz, gdyby konstruktorzy w MMg7 zamontowali to samo łożysko (co jest w ramie) na szpuli to byłaby jakaś róznica w rzucaniu tymi lżejszymi czy mniej lotnymi wabikami???



Przy 5g do których udało się zejsć remkowi i Friko przy teście..

tak.

Od 10g woblerów czy jigów do których ten multik jest przeznaczony...

nie.

#18 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 07 luty 2008 - 14:34

Ok dzieki! :D
Do tego jeszcze moge dodac, że łożyska w Revo Premier sa widocznie większe więc ten multik może służyc również do cięższych wabików ;) Ciekawe czy Alphas poradziłby sobie z 40gr gumami bez uszczerbku na zdrowiu?
Dzieki jeszcze raz :o
Pozdrówki!

#19 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 07 luty 2008 - 14:35

Spigot,

dzieki za informatywny artykul. Co mi wpadlo w oko, jest, ze linka lamie sie dosc ostro na wodziku, zanim idzie do przelotek... uwazam to za blad konstrukcyjny ( w moim Revo Premier jest z reszta to samo) - tym bardziej, iz kanstrukcja pozwala na na zastosowanie owalnego pierscienia wodzika... ale to moze tylko detal.
Ciekawa informacja bylo dla mnie podanie konkretnych odleglosci osiaganych woblerami o wadze 4-6 g - czesto sie czyta tylko ... lata calkiem komfortowo...

Jerzy ale powiedz jeśli obciążysz szpulę łożyskiem, to będzie to widoczne tylko podczas jej wyciągnięcia do ważenia. Po ponownym włożeniu jej do multika łożysko i tak zagniżdża się w ramie więc teoretycznie szpula tego nie odczuwa?? Tak jak jest np. pomiędzy Revo Premier a Mmg7. Tu różnice wagi szpulki sa minimalne i gdy odjąc łożysko od szpulki revo to waga wyjdzie ta sama, a nawet lżejsza...
Oczywiście tylko teoretyzuje Smile


@Pablos: Zgadzam sie z Twoim punktem widzenia: Samo lozysko wbudowane w szpulke zwieksza jej wage tylko o ta czesc, ktora sie staje masa ruchowa, czyli pierscien zewnetrzny (plus jakies tam dodatkowe masy kulek itp.). W odwrotnym wypadku, kiedy os jest polaczona ze szpula na stale, wzrasta masa szpuli o mase osi plus mase pierscienia wewnetrznego lozyska usytulowanego w ramie.
Czyli tak podsumowujac wychodzi +/- na to samo...

Pozdrawiam --Yacar--

#20 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 luty 2008 - 14:39

pablos

w revo PRM i w shimano sa takie same wymiarowo łożyska. 3x10x4.
Róznica jest tylko w jakosci tych łożysk. ja w swoim PRM słysze szumy i trzaski w łożysku po 3 wyprawach na ryby. Mimo zapewnień producenta, ze są Salt water proof..


w praktyce


Bull shit !! :mellow: :mellow:

pozd JW :o :mellow: