Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

DAIWA Alphas ITO 103L – Ai - nowy artykuÅ‚


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#21 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts

Posted 07 February 2008 - 14:41

Nie chce sie tu za bardzo wychylac, ale MG 7 z plytsza szpula( ta zielona :D)obsluguje mi Mepsa 2 (ok. 4 g) z palcem w d... .I to przy moich mizernych umiejetnosciach.

#22 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 posts
  • LokalizacjaKatowice

Posted 07 February 2008 - 17:06

Pięknie Spigot !!!

#23 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 07 February 2008 - 17:15

dzieki za tekst, przystepnie napisane i przede wszystkim rzeczowo

kolowrotek znam troche (i jeden i drugi), zaluje ze oddalem w dobre rece, bo faktycznie alphas to swietne mlynki, totalny allround ograniczony mozliwosciami kija do ktorego jest przykrecony ...
jezeli mi sie nadarzy dobra okazja to chyba sobie znowu itö kupie

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,605 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 07 February 2008 - 17:27

z palcem w d... .I to przy moich mizernych umiejetnosciach.


No, jak widać nie takich mizernych. Ja tam na przykład z palcem w d... rzucać to nawet nie próbuję. Czułbym się bardzo niekomfortowo.



#25 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,730 posts

Posted 07 February 2008 - 17:29

:lol: :huh: :lol:

#26 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 07 February 2008 - 17:52

[quote]
z palcem w d... .I to przy moich mizernych umiejetnosciach.
[/quote]

No, jak widać nie takich mizernych. Ja tam na przykład z palcem w d... rzucać to nawet nie próbuję. Czułbym się bardzo niekomfortowo.


[/quote]
nie wspomne, ze bylbys taki nie elegansky :mellow:
jade do szpitala, przepona mi pekla :lol:

#27 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts

Posted 07 February 2008 - 18:56

Nie przypuszczalem ze, bedac w grupie ekspertow,bierze sie wszystko tak doslownie. :mellow: Zastanawiam sie jak to powiedziec, zeby zadnego nie urazic ? :unsure:
Dla mnie jest to tylko slowo,jednak zyjac w wolnym kraju macie swobode dzialania. Moze odkryjecie swoje dotychczas skryte sklonnosci i upodobania. <_<

#28 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,529 posts
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Posted 07 February 2008 - 19:31

artyk klasa,i opisany tak jak lubię,a Friko poczucie humoru tez I klasa :lol: Daro to tylko żarty,ale to chyba czaisz

#29 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts

Posted 07 February 2008 - 19:48

:mellow: :mellow: :mellow: :lol: nawet sie nie roskrecilem
Pozdrawiam
Daro ;)

#30 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 posts
  • Lokalizacjatam gdzie szczupÅ‚e :-)
  • ImiÄ™:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Posted 07 February 2008 - 20:51

Witam

A ja powiem tak: nad Drawą rzucałem od Spigota i Daiwą Alphas i Daiwą Steez i jak bym w pysk dostał. Po prostu jak bym te multiki znał od lat. Rzuty lekkimi wabikami robiłem na totalnym luzie i od strzału. Najlżejszą zabawkę jaką mam to Scorpion ale jednak Magforce przebija inne hamulce w kategorii ultra light.

pozdrawiam Maciek

#31 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 07 February 2008 - 21:01

Witam Wszystkich maniaków :lol:

tak w skrócie chciałem napisać że ciężko się pisze od strony technicznej artykuł o multiku.Dużo w głowie mało na ekranie :lol:
Ciężej się pisze wtedy kiedy pisze się go pierwszy raz, a
najciężej wtedy kiedy wiesz że będą go czytać stare wróble :lol:

Dziękuję za Waszą opinię czas zabrać się za następne DAIWA

Jerzy !!!!!

obiecuję szerokość szpuli na pierwszy plan artykułu :lol:

suwmiarki w dłoń


#32 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 07 February 2008 - 21:03

Witam

A ja powiem tak: nad Drawą rzucałem od Spigota i Daiwą Alphas i Daiwą Steez i jak bym w pysk dostał. Po prostu jak bym te multiki znał od lat. Rzuty lekkimi wabikami robiłem na totalnym luzie i od strzału. Najlżejszą zabawkę jaką mam to Scorpion ale jednak Magforce przebija inne hamulce w kategorii ultra light.

pozdrawiam Maciek


siema MACIEJKA !!








#33 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 posts
  • Lokalizacjatam gdzie szczupÅ‚e :-)
  • ImiÄ™:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Posted 07 February 2008 - 22:20

;) Siema Rafka

Musiałem to powiedzieć wiem że błądziłem :D

pozdro Maciek

#34 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 posts
  • LokalizacjaÅ»ary, lubuskie

Posted 08 February 2008 - 00:09

Świetnie napisany artykuł, krótko, rzeczowo, bez zbędnych ochów i achów.
Jednakże w dyskusji pojawiło się tyle kuriozalnych opini i informacji, że nie mogę się powstrzymać od komentarza.
Szpula Alphasa waży 15,4 g. 1,6 g waży łożysko, które wyjmujemy i ważymy razem ze szpulą, a potem porównujemy z ciężarem szpuli Shimano bez łożysk - to przekłamanie.
Dziwi mnie jednak, czemu do takich (lajtowych) młynków jak alphas, Pixy czy Presso nie stosuje się rozwiązań typu free spool choć mozna takie rozwiazanie spotkać w średniakach typu TD-X czy TD-A HSTA ??
@Jerzy - to nieprawda. Daiwa od lat stosuje system free floating spool (prawie we wszystkich modelach) - do rzutu szpula jest całkowicie odłączana od napędu. Tak jak w Revo STX i PRM
w revo PRM i w shimano sa takie same wymiarowo łożyska. 3x10x4
Ale tylko a jednej strony - od hamulca. Od strony napędu szpula PRM kręci się na łożysku 5x11x4, a Shimano na 3x10x4. To istotna różnica.
Pablos napisał(a) dnia Thu, 07 February 2008 05:19

Zgadzam się co do średnicy szpuli w 100%, ale powiedz, gdyby konstruktorzy w MMg7 zamontowali to samo łożysko (co jest w ramie) na szpuli to byłaby jakaś róznica w rzucaniu tymi lżejszymi czy mniej lotnymi wabikami???




Przy 5g do których udało się zejsć remkowi i Friko przy teście..

tak.

Od 10g woblerów czy jigów do których ten multik jest przeznaczony...

nie.
Tego zupełnie nie rozumiem. Skąd te różnice? To samo łożysko, w tym samym miejscu....



#35 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,500 posts
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Posted 08 February 2008 - 07:06

Cieszę się, że powstają artykuły, pisane na bazie własnych doświadczeń i konkretnych przykładów.
Wędkarz, taki jak ja, może pełną garścią czerpać taką wiedzę.

Gratuluje Rafał.
Artykuł lekkostrawny i dający pojęcie, co z młynkiem można a czego nie do końca da się zdziałać.
Mnie to w zupełności wystarcza.
Zwięzły opis, przybliża możliwości całego zestawu a fotki wskazują wymownie, jakimi wabikami da się jeszcze machnąć.
A ryby, choć głosu nie mają, też coś mówią :D

Szkoda rzeczywiście, że tego młynka już nie robią, jak zaznacza Jerzy.
No ale to nie Twoja wina.



#36 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 08 February 2008 - 09:37

Cześć Sawal


Pokolei

1)
w każdym multiplikatorze podczas rzutu szpula jest free bo inacze nie mogłaby się kręcić !! :mellow: W każdym multiplikatorze Daiwa czy shimano jaki miałem w rękach szpula była odłączana od napędu. Istota super free było przeniesienie łożyska na rame multiplikatora i odciażenie tym samym szpuli.

2)
Co do łożysk w revo PRM to...masz rację!! Pomyliłem się, 3x10x4 jest tylko w bocznym panelu, na osi łozysko jest wymiarowo wieksze.. Dzięki za uwagę.. :D

3)
chodzi o masę szpuli nic wiecej, gdyby na szpuli nowego MG było łożysko to masa tej szpuli byłaby większa i to zapewne przełożyłoby się na dolny zakres rzutowy. Moim jednak zdaniem MG z oryginalna szpulką to nie jest multiplikator do lajtowego łowienia i tyle.


pozd JW :D




#37 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Posted 08 February 2008 - 10:25

Moim jednak zdaniem MG z oryginalna szpulkÄ… to nie jest multiplikator do lajtowego Å‚owienia i tyle.


Co to jest wg Ciebie lajtowe Å‚owienie?

#38 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 posts
  • LokalizacjaÅ»ary, lubuskie

Posted 08 February 2008 - 11:02

:mellow:
Oczywista oczywistość :mellow: Tylko ja dalej nie rozumiem, dlaczego napisałeś, że w Daiwach Alphas, Pixy i Presso takiego systemu nie ma. A może chodziło o to, że Daiwa nie stosuje systemu super free Shimano?
ad 3.
Dwa takie same multiki, dwie takie same szpule, dwa takie same łożyska. Raz wyjmujemy szpulę razem z łożyskiem, z drugiego wyjmujemy szpulę bez łożyska (zostaje w obudowie). Raz łożysko widzimy a raz nie - to jedyna różnica. Po zmontowaniu oba multiki mają identyczną budowę, działają identycznie i mają identyczne własności rzutowe - nie będzie między nimi żadnych różnic.
No bo przecież rzucamy zmontowanym multikiem, a nie szpulą z ręki :D

#39 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 posts
  • LokalizacjaBremen

Posted 08 February 2008 - 12:48

@Jezy:
Bez wchodzenia w fachowe vokabularium: Miedzy free spool i super free spool jest jakas roznica. Po nacisnieciu spustu rozsprzeza sie naped od szpuli. To maja chyba wszystkie multiki jako ceche wspolna. Elementem laczacym przekladnie ze szpula jest taki podluzny, zazwyczaj mosiezny, walek zebaty, ktorego powiezchnia czolowa zakleszcza sie ze szpula w czasie nawijania. Ten wlasnie element spoczywa bezposrednio na osi szpuli (jest widoczny po jej wyjeciu w ramie po stronie przekladni). W multikach, ktorych szpule posiadaja wbudowane wlasne lozyska, nie gra roli, czy oska sie swobodnie obraca, czy tez nie. Natomias we wszystkich innych konstrukcjach, w ktorych oska jest polaczona na stale ze szpula, a lozyska znajduja sie w obudowie, spoczywajacy na niej w czasie rzutu wlasnie ten mosiezny element (coprawda odlaczony w tym momencie od szpuli), powoduje opory, ktore w jakims tam stopniu chamuja szpule.
W super free ten problem jest rozwiazany w ten sposob (o ile sie orientuje), ze ten mosiezny walek zebaty wlasnie nie spoczywa na osi w czasie rzutu, czyli jest kompletnie odlaczony od niej...
To tak mniej/wiecej bez brania do reki rysunku technicznego i spisu czesci...

Pozdrawiam --Yacaré--

#40 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 08 February 2008 - 15:10

Co to jest wg Ciebie lajtowe Å‚owienie?



to takie w którym musze komfortowo w każdych warunkach posyłac gdzie chcę np. 5g butchera salmo. To jest dla mnie lajtowe łowienie. To, że MG7 czy AR rzucaja takimi przynetami jeszcze nie oznacza, ze sa predysponowane właśnie do takiego łowienia. Podobnie jak tytułowy Alphas ITO. :D

Sawal..

Powiem jedno, mamy różne zdanie na ten sam temat.

Ludzka rzecz. :D

pozd JW :D