Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzana 2008


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
257 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2008 - 09:50

Wiedzialem Mateusz ze wyjasnisz wszystkim zainteresowanym jak sie sprawy maja.

Dzieki za info.
Nie bede ukrywal ze jestem w te klocki zieleniak Embarassed
Guzu


#62 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 27 marzec 2008 - 18:21

@Guzu - ciężko to opisać w kilku zdaniach ale skoro zaczęliśmy to warto się pokusić i rozwinąć nieco temat. Zaznaczam również, że nie podejmuję się oceny do którego z gatunków zaliczyć Twoją brzanę. Nie czuję się znawcą Iberyjskich brzan i bez rybki w ręku można się nieźle pomylić.

No to na początek kilka gatunków <_< :

Brzana andaluzyjska, żółta (Andalucian, Gypsy, Amarillo) - Barbus sclateri. Dorastają ponoć do 14 kilo, oficjalny rekord chyba 11kg. Średnio łowi się ryby do 4 kilo. występuję w całym regionie Andaluzji.

Wspomniana brzana comizo zwana również brzaną iberyjską - Barbus comizo. Rekordowe ryby osiągały 17-18 kilo. Największe rozmiary osiąga w rejonach Extremadura i w północno-zachodniej Andaluzji.

Brzana śródziemnomorska (Mediterranean, Valencian) - Barbus guiraonis. Największe łowione sztuki dochodziły do 9 kilo, średnio 1-3 kilowe. Spotkamy je w regionach Valencji i Murci, a także w prowincji Gudalajara, Castilla la Mancha.

Zwykła brzana (common) - Barbus barbus. Dorasta do przeszło 10 kilo. W hiszpani spotkamy ją w północnej Extremadurze, Castilli Leon i zachodnich częściach Castilli la Mancha.

Graels Barbel - Barbus graellsii. Dorasta do 6 kilo i około 80cm. Występuje w regionach Pais Vasco, Navarra, La Rioja i w północnych częściach Katalonii.

Hiszpańska brzana zwykła (nie znam polskiej poprawnej nazwy) (barbo comun, barbito, spanish common barbel) - Barbus bocagei. Dorasta do 5 kilo.

Brzana małogłowa (?) (smallhead barbel, Barbo cabecicorto, Barbo cabecipequeno) - Barbus microcephalus. Niektóre źródła podają, że osiąga tylko 2 kilo inne że aż 9 kilo. Występuje w południowej Extremadurze, zachodniej Huelvie w Andaluzji i jak się doszukałem także w rzece Guadiana w Castilla la Mancha.

Brzana górska (a może brzanka?) - Barbus meridionalis. Ta dla odmiany dorasta do 2 kilo i spotkamy ją tylko w rejonie północnej Navarry i północno-wschodniej Katalonii.

Barbo de cola roja (collirojo barbel) - Barbus haasi. Do pół kilo, występuje w Navarra, w zachodniej części La Rioja, Aragon i wschodniej Katalonii.

Jak widzicie jest tam niezła zadyma z tymi brzanami. Szperając po sieci sam w końcu zgłupiałem, którą z nich złapałem. Tym bardziej, że te moje 67cm szczęścia skusiło się dokładnie w rzece Guadiana w Castilli la Mancha, a tam występuje kilka tych dużych gatunków brzan. Sądzę, że trzeba sporo doświadczenia aby na pierwszy rzut oka prawidłowo je wszystkie odróżniać. Oczywiście nie pomylimy brzany żółtej z innymi, ale już te wszystkie brzany zwyczajne, z comizo (jeśli nie będzie miała 15 kilo) itp. są bardzo trudne. Dodatkowo aby utrudnić sprawę ich rejony występowania często się zazębiają lub wręcz nachodzą na siebie.




#63 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2008 - 20:32

Solidna porcja informacji.

Dzieki Mateusz!

Pozdrawiam z Katalonii

Guzu

#64 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2008 - 09:29

W/w brzany do pooglądania:
http://www.jjphoto.d...e/a_intro11.htm

#65 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 28 marzec 2008 - 14:39

Brzana marzy mi sie od zawsze. Nigdy nie złapałem. W tym roku mam zamiar to zmienić albo spiningiem albo muchówką chyba na Olzie.

#66 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 28 marzec 2008 - 19:37

Tylko nie pospadajcie z krzeseł :D http://pl.youtube.com/watch?v=vfCDa1S0Rkg&feature=relate d

#67 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 28 marzec 2008 - 19:46

Jeszcze jeden. http://pl.youtube.com/watch?v=_nb4VeV6qmo&feature=relate d

#68 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2008 - 21:50

Niby ostrzegałeś, ale nic to...spadłem i to z wielkim impetem !!
Coś niesamowitego...
Mam wielką nadzieje że w stalowych i kamiennych zwaliskach pod Mostem Gdańskim może być/jest podobnie :D

Pozdrawiam
Kuba

#69 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 28 marzec 2008 - 22:06

Niezła jazda by była na takim brzanowisku B)

#70 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 kwiecień 2008 - 18:17

jak zobaczyłem ten malutki podbierak to myślałem że to na tego łabędzia będzie :D

#71 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 05 kwiecień 2008 - 06:51

W tym filmie 16lb14 River Ouse Barbel najpierw bawili sie pół godziny w sesje zdjęciową i wycieranie rybie śluzu łapami a później prawie ją reanimowali :wacko:

#72 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 kwiecień 2008 - 23:14

Witam,

Korzystajac z konca tygodnia wybralem sie na zwiad po Katalonii.
Bez wedki - za to z aparatem.

Cel - brzany.

Udalo sie znalezc bardzo ciekawy kawalek rzeki (zalaczam foto).

Zdjecie zalaczone podchodzi z dosc duzej odleglosci (rzut kamieniem tak okolo).
Szacujac na podstawie proporcji ciala, odleglosci i tego ze plywala sama - wydaje mi sie ze ten Pan mogl miec w graniach 70 - 80 cm :D

Mam nadzieje ze kolejna wizyta, juz z wedka, pozwoli sie o tym przekonac :D

Zabrzaniony Guzu :D

Załączone pliki



#73 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 kwiecień 2008 - 23:16

A tu jeszcze kilka fotek z tego kawalka rzeki - tak dla oddania klimatu :D




Guzu

Załączone pliki



#74 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 06 kwiecień 2008 - 23:48

Guzu, piekne klimaty tam masz u siebie!! Powodzenia z tą rybka :D

#75 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 07 kwiecień 2008 - 12:29

@Guzu - duuuuża ta rzeka. Może być ciężko. Guadiala była znacznie mniejsza. W Andaluzji też prościej mi było namierzyć brzany w dopływach Guadalquivir. W głównej rzece oczywiście też je widziałem, ale nie znalazłem sposobu aby się do nich dobrać.
Jeśli ta piękna rzeczka ze zdjęć, ma jakieś dopływy większe niż kilka metrów szerokości, to szanse na brzany mogą wzrosnąć. Wówczas byle rynna lub głębszy zakręt będą potencjalnym domkiem wąsatych śliczności.
Widziałem też sporo ryb w zbiornikach zaporowych, ale tam ganiałem za bassami i zębatymi. :mellow:

#76 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 kwiecień 2008 - 14:39

na takich wyplyceniach stoja i u mnie, tylko w malych grupkach, woda czysta, malo miejsc do ukrycia sie, wiec trudno sie do nich dobrac

#77 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 07 kwiecień 2008 - 19:08

Panowie Miłośnicy Brzan.

Zawsze lub prawie zawsze brzany wyciągałem tuż za przelewem na pograniczu nurtu i cofki lub wejścia silnego nurtu w płań.
Brzana na takiej wodzie uderza gwałtownie i często są podpięcia w okolicach pyska. Moje doświadczenia opieram na rzece Dunajec, Poprad, które w wielu miejscach przypominają tą na zdjęciach. W w/w miejscach ryba ma mało czasu na kombinowanie i działa szybko i zdecydowanie. Tu gdzie je widać na płyciznach (fotka), wychodzi na patrol lub słoneczko. Nie widziałem by żerowała. Super widać żer brzany z mostu. Idą jedna za drugą, pobierając pokarm z dna i robiąc charakterystyczne lustra (podobnie świnka i certa). W pewnym momencie (pobranie chyba konkretnej karmy) robi nawrót o 180 stopni i schodzi na tył stada (kilka sztuk podobnej wielkości) i zaczyna się od nowa marsz w górę rzeki. W rynnach jest inaczej, stoją przy skale wysuwając się tylko do pobrania pokarmu i powrót. Branie brzany z mojego doświadczenia w nurcie polegało na uderzeniu lub przytrzymaniu wahadła, woblerka lub nimfy. Wszystkie zestawy zawsze prowadziłem przy dnie, wręcz szorując o dno.


#78 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 15 maj 2008 - 11:26


Witam dzisiejsza 49cm wzięła na przelewie mocny przeciwnik


Witam,
przykro mi ale muszę usunąć to zdjęcie, ponieważ brzana została złowiona w okresie ochronnym.




#79 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 15 maj 2008 - 11:42

Cytat z regulaminu PZW:

3. Ustala się następujące okresy ochronne ryb :
- boleń - od 1 stycznia do 30 kwietnia
- brzana - od 1 stycznia do 30 czerwca
- brzana karpacka - od 1 stycznia do 15 lipca
...... :wacko:

#80 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 15 maj 2008 - 11:50

Witam
Ale to był przylów i została ona WYPUSZCZONA