Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Body + szk艂o "na ptaszki". Jakie ??


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 07 pa藕dziernik 2013 - 21:36

Witam.

 

Szukam body i szk艂a na pocz膮tek przygody zwi膮zanej z wykonywaniem zdj臋膰 ptakom. Oczywi艣cie z pewnej odleg艂o艣ci. Oczywi艣cie ma to by膰 sprz臋t dla "pocz膮tkuj膮cego". ;)

.... a mo偶e megazoom ??

B臋d臋 wdzi臋czny za wszelkie sugestie.


U偶ytkownik Tomek O edytowa艂 ten post 07 pa藕dziernik 2013 - 22:43


#2 OFFLINE   platynow艂osy

platynow艂osy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 pa藕dziernik 2013 - 22:44

W locie, czy "na stojaka"?

 

Pozdrawiam

Alek



#3 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 07 pa藕dziernik 2013 - 23:04

Tak do noszenia.



#4 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 07:01

W locie, czy "na stojaka"?

 

Tak do noszenia.

Ha ha :-)

Arkowi zapewne chodzi艂o czy ptaki lec膮ce czy nie lec膮ce - a to duuu偶a r贸偶nica.

Ja zapytam tak:

1. lec膮ce / nie lec膮ce?

2. du偶e / ma艂e?

3. stacjonarnie / spacerowo?

4. o wschodzie s艂o艅ca / w ci膮gu dnia?

5. itd...

A poza tym to w tym sporcie d艂ugo艣膰 ma kapitalne znaczenie, nigdy jej za wiele, wi臋c jak dla mnie absolutne min. to 300 mm (480 mm - APS-C Canon, 450 mm - APS-C Nikon, 600 mm - m4/3). No i jaaaasny! (f/4.0, f/2.8 ;)) Ze statywu czy mono wraz z 300/400 mm dasz rad臋 zrobi膰 ostre zdj臋cie przy np. 1/400 s (przy odrobinie szcz臋艣cia i spokojnej r臋ce nawet 1/200 s). Ale z ciemnym obiektywem lec膮ce ptaki o wschodzie s艂o艅ca... zapomnij. Zatem jak najd艂u偶szy i jak najja艣niejszy... no i zoom w艂a艣ciwie nie jest potrzebny.

Do艣膰 d艂ugo korzysta艂em z Sigma 100-300/4.0, obecnie mam Canon 400/5.6, jedyna "tania" sta艂ka do takiej zabawy w granicach 5000 z艂, jeszcze mo偶na rozwa偶y膰 bardziej uniwersalny 100-400...

Je偶eli naprawd臋 chcesz si臋 taki zdj臋ciami zaj膮膰 (a to wci膮ga! wierz mi...) to w/w powinno znale藕膰 si臋 w okolicy twoich zainteresowa艅. Innym, cz臋sto ta艅szym sprz臋tem si臋 da, ale komfortu nie b臋dzie, raczej sporo frustracji...

Megazoomy maj膮 d艂ugie ogniskowe na jakich ci powinno zale偶e膰 ale... w艂a艣nie tam s膮 najs艂absze! Im wi臋ksze zbli偶enie tym bardziej kiepski obraz...

W razie czego pytaj, podpowiem.

J.

 

PS. dobre body + fajne szk艂o i masz np. co艣 takiego...

Za艂膮czone pliki

  • Za艂膮czony plik  1301930.jpg   195,46 KB   51 Ilo艣膰 pobra艅

  • madpaw lubi to

#5 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1781 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 07:02

Aparat musi posiada膰 bardzo dobry AF, obiektyw musi by膰 jasny, najlepiej ze zmienn膮 ogniskow膮 kt贸ra dla ma艂ego obrazka b臋dzie wynosi膰 z 400mm, przy takich ogniskowych musi by艣 stabilizacja -body lub obiektyw.



#6 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1781 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 07:07

Jano- my艣l臋,偶e kolega na pocz膮tek lepiej poradzi sobie z zoomem ni偶 ze sta艂k膮 bior膮c pod uwag臋 jeszcze jej ogniskow膮.



#7 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 07:18

Jano- my艣l臋,偶e kolega na pocz膮tek lepiej poradzi sobie z zoomem ni偶 ze sta艂k膮 bior膮c pod uwag臋 jeszcze jej ogniskow膮.

Tak i nie.

 

...Oczywi艣cie z pewnej odleg艂o艣ci...

w 99% sytuacji b臋dzie brakowa艂o odleg艂o艣ci/zbli偶enia... uwa偶am, 偶e zoom do niczego nie jest potrzebny.

W tzw. megazoomach jako艣膰 na wi臋kszych ogniskowych jest naprawd臋 kiepska, 偶e nie wspomn臋 o AF kt贸ry nie wyrobi si臋 przy poruszaj膮cych si臋 ptakach.

Stabilizacja? 艣rednio przydatna chyba, 偶e robisz spaceruj膮ce po 艂膮ce czaple/偶urawie o wschodzie s艂o艅ca, do sikorek, dzi臋cio艂贸w itd., raczej si臋 nie przyda...

Zatem na pocz膮tek bior膮c to wszystko pod uwag臋 zaproponuj臋 lustro klasy 艣redniej + obiektyw w stylu 70-300 mm

PS. Kiedy ju偶 wiedzia艂em, 偶e foto przyrody mnie naprawd臋 kr臋ci i zmieni艂em C.30D -> C.50D -> C.1D3 oraz S.100-300 -> C.400 najwa偶niejsze pytanie na kt贸re pr贸bowa艂em sobie odpowiedzie膰 brzmia艂o... "Cz艂owieku, dlaczego dopiero teraz, dlaczego tak p贸藕no...?!" B)


U偶ytkownik Jano edytowa艂 ten post 08 pa藕dziernik 2013 - 07:40


#8 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 08:26

@Jano, moje dziwne pytania czy odpowiedzi wynikaja po prostu z niewiedzy. :)

Podaliscie mi kilka przyk艂ad贸w. OK. 

Pro艣ciej jednak dla mnie by艂oby gdybym dosta艂 jakie艣 linki do konkretnych body i szkie艂 o parametrach przez Was wymienionych. W samych opisach jestem pogubiony strasznie.  :rolleyes:



#9 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1781 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 08:58

np.

body:  http://allegro.pl/li...category-110667

szk艂a: http://allegro.pl/li...=category-50591

http://allegro.pl/li...=category-50591

 

Je艣li ma/mo偶e by膰 u偶ywany polecam: http://www.interfoto.eu/  https://www.e-oko.pl/

kupowa艂em troch臋 w ww i nie by艂o problemu, allegro to troch臋 jak loteria, no chyba 偶e nowy.



#10 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 14:26

np.

body:  http://allegro.pl/li...category-110667

szk艂a: http://allegro.pl/li...=category-50591

http://allegro.pl/li...=category-50591

 

Je艣li ma/mo偶e by膰 u偶ywany polecam: http://www.interfoto.eu/  https://www.e-oko.pl/

kupowa艂em troch臋 w ww i nie by艂o problemu, allegro to troch臋 jak loteria, no chyba 偶e nowy.

Nie s膮dzi艂em, 偶e body dla pocz膮tkuj膮cego to koszt 4.000

 

 

Ja zapytam tak:

1. lec膮ce / nie lec膮ce?

2. du偶e / ma艂e?

3. stacjonarnie / spacerowo?

4. o wschodzie s艂o艅ca / w ci膮gu dnia?

5. itd...

 

 

odpowiedzi:

 

1. wszystkie

2. wszystkie

3. spacerowo

4. raczej od 艣witu do zmierzchu, noc odpada :D

 

...a co艣 takiego, ma to sens ? http://www.fotomania...inepix-hs50exr/


U偶ytkownik Tomek O edytowa艂 ten post 08 pa藕dziernik 2013 - 14:47


#11 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1781 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 15:47

Mo偶e i drogo, ale jak p贸jdziesz w tani sprz臋t to p贸藕niej go sprzedasz ze strat膮 i kupisz lepszy ;) .

Na lepszym(dro偶szym),u偶ywanym w zasadzie ci臋偶ko straci膰.



#12 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 post贸w
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imi臋:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 16:00

Zajmuj臋 si臋 fotografi膮 co prawda nie ptasi膮 ale mam kilku koleg贸w w stowarzyszeniu kt贸rzy bawi膮 si臋 powiedzmy w tym temacie profesjonalnie wi臋c mog臋 podpyta膰.

Jednak podstawowe pytanie jaki masz bud偶et przewidziany bo to warunkuje jakby pr贸by dopasowania sprz臋tu. We藕 pod uwag臋 偶e do tego typu fotografii przyda艂 by si臋 statyw i tu nie mo偶na oszcz臋dza膰 no i g艂owica do statywy te偶 musisz mie膰  porz膮dn膮 jak kasa pozwoli to oczywi艣cie gimbal.Tu masz linka do strony kolegi http://www.marekpaluch.pl/ kt贸ry zajmuj si臋 tym profesjonalnie pracuje na systemie canona i przerobi艂 ju偶 wi臋kszo艣膰 puszek i wszystkie obiektywy dost臋pne na rynku je艣li b臋dziesz chcia艂 co艣 si臋 dowiedzie膰 to napisz do napisz zadzwo艅 do niego, przesympatyczna osoba i wielki pasjonat wi臋c wiele mo偶e pom贸c.

Daniel



#13 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Micha艂
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 16:49

Kolega za艂o偶yciel bezwiednie wrzuca si臋 w koszty 10k i wi臋cej. Mo偶e na pocz膮tek spr贸bowa膰 czego艣 " normalnego " i troch臋 nauczy膰 si臋 fotografii. Dopiero potem zsumowa膰 w艂asne a nie przeczytane do艣wiadczenia i zastanowi膰 si臋 co dalej. O ile dalej jeszcze b臋dzie.

Bo o ile przyzwoite amatorskie body z niejakimi mo偶liwo艣ciami, jeszcze mo偶na kupi膰 w miar臋 niedrogo ( np. Nikon D 90, D 7000; na Canonach si臋 nie znam a o Leicach nie b臋dziemy na razie rozmawia膰 :) ), o tyle d艂ugie szk艂o ( czy wr臋cz szklarnia ) i jeszcze jasne w dodatku, to ju偶 du偶e pieni膮dze.



#14 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 17:01

Kolega za艂o偶yciel bezwiednie wrzuca si臋 w koszty 10k i wi臋cej. Mo偶e na pocz膮tek spr贸bowa膰 czego艣 " normalnego " i troch臋 nauczy膰 si臋 fotografii. Dopiero potem zsumowa膰 w艂asne a nie przeczytane do艣wiadczenia i zastanowi膰 si臋 co dalej. O ile dalej jeszcze b臋dzie.

Przyznam, 偶e nie rozumiem przes艂ania...



#15 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Micha艂
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 17:42

Za艂o偶y艂em 偶e jeste艣 pocz膮tkuj膮cym amatorem fotografii. Mam racj臋? Gdyby by艂o inaczej, pewnie sam by艣 wiedzia艂 czego potrzebujesz. Jak na pocz膮tek, wydasz stosunkowo du偶e pieni膮dze na sprz臋t jaki potrzebujesz. Pytanie czy ten rodzaj fotografii dostatecznie Ci si臋 spodoba, uzasadniaj膮c tym samym powa偶ny wydatek? Chyba 偶e jeste艣 zdecydowany.

Takie mniej wi臋cej mia艂o by膰 przes艂anie.


U偶ytkownik skippi66 edytowa艂 ten post 08 pa藕dziernik 2013 - 17:43


#16 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 18:18

Zrobi艂em ju偶 kilka zdj臋膰 r贸偶nymi kompaktami. Jednak nic to nie wnosi do mojej wiedzy na temat lustrzanek, bo niby jak mia艂oby wnie艣膰. A zdecydowany to z pewno艣ci膮 nie jestem. Trudno by膰 zdecydowanym gdy nie wie si臋 czego dok艂adnie si臋 potrzebuje.

St膮d moje pytania.



#17 OFFLINE   madpaw

madpaw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 632 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Pawe艂
  • Nazwisko:Plesiak

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 20:54

Ja proponowa艂 bym Ci canon/nikon + obiektyw sta艂ke 400 mm powinna da膰 rade, EF 400 mm f/2.8 L IS II USM. Bardzo jasny obiektyw, zdj臋cia malinowe. Koszta, no c贸偶 hobby to hobby... jesli zamierzasz si臋 skrada膰 o wschodze s艂o艅ca do ptak贸w, spr贸buj najpier przed kupnem obiektywu (szk艂a), bo niekt贸rzy daruj膮 sobie po pierwszym wypadzie.


  • popper lubi to

#18 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Micha艂
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 21:03

Zrobi艂em ju偶 kilka zdj臋膰 r贸偶nymi kompaktami. Jednak nic to nie wnosi do mojej wiedzy na temat lustrzanek, bo niby jak mia艂oby wnie艣膰. A zdecydowany to z pewno艣ci膮 nie jestem. Trudno by膰 zdecydowanym gdy nie wie si臋 czego dok艂adnie si臋 potrzebuje.

St膮d moje pytania.

O ile dobre amatorskie body kupisz ( pisz臋 o Nikonie, bo tego sprz臋tu u偶ywam ) za jakie艣 2 - 2,5 tysi膮ca, o tyle obiektyw, taki powiedzmy 300 mm to ju偶 wydatek min. 5 tysi臋cy i wzwy偶. Np. Nikkor 400 f 2/8 to jakie艣 12 - 13 tysi臋cy z艂ociszy. W tym wypadku sky is the limit  :). Mo偶na oczywi艣cie szuka膰 u偶ywek. Dobry obiektyw nawet u偶ywany dalej mo偶e by膰 dobry, ale body raczej bra艂bym nowe. Istotny jest np. przebieg migawki. Itd, itd. D艂ugo by mo偶na.



#19 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Micha艂
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 21:09

Zreszt膮 do skradania w rosie albo padaj膮cym deszczu, przyda艂oby si臋 body uszczelnione. Czyli powiedzmy Nikon D 300 S. Aparacik z grupy semi - profi w formacie DX. Jakie艣 5 z kawa艂kiem za n贸wk臋. Chyba.



#20 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 08 pa藕dziernik 2013 - 21:36

Ja proponowa艂 bym Ci canon/nikon + obiektyw sta艂ke 400 mm powinna da膰 rade, EF 400 mm f/2.8 L IS II USM. Bardzo jasny obiektyw, zdj臋cia malinowe. Koszta, no c贸偶 hobby to hobby... jesli zamierzasz si臋 skrada膰 o wschodze s艂o艅ca do ptak贸w, spr贸buj najpier przed kupnem obiektywu (szk艂a), bo niekt贸rzy daruj膮 sobie po pierwszym wypadzie.

:-) Kolega oczywi艣cie tak tylko 偶artuje... ;) Nowy 400/2.8 II to co艣 oko艂o 40k PLN, na pewno nie dla amatora...

Canon 100-400/4.5-5.6 lub 300/4.0 lub 400/5.6 b臋dzie OK + Canon 60D / 70D ewent. 7DII lub 1dm3

 

PS. Koledzy, rozumiem, 偶e chcemy Tomka O zniech臋ci膰 na maxa :lol: No ale jakie hobby takie wydatki... ja do przyrody zatrzyma艂em si臋 na ten moment na C.1Dm3 + 400/5.6 i jest cacy, obecnie to jakie艣 8k PLN