Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4203 odpowiedzi w tym temacie

#2641 OFFLINE   w.czajczynski

w.czajczynski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Wojtek

Napisano 25 luty 2020 - 16:56

Witam kolegów,
Nosze się z zamiarem kupna echosondy i mam dylemat czy raymarine element 12” czy humminbird solix 12” g2
Jak z tworzeniem map w humm i z obrazowaniem bocznym

Może ktoś miał styczność i pomoże

Pozdro

#2642 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 25 luty 2020 - 19:45

Solix 12 G2 Mega Si+ jest ponad dwukrotnie droższy od Elementa 12 HV, więc ciężko te echa porównywać. Jeśli masz kasę to nie ma się nad czym zastanawiać, bo solix jest znacznie bardziej zaawansowanym i  pod każdym względem lepszym urządzeniem.


  • Sonary i mapy lubi to

#2643 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 29 luty 2020 - 20:23

 

A tutaj FB i zdjęcia z tego testu.

https://www.facebook...?type=3


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 29 luty 2020 - 20:25

  • nurek28, cabage i chlodnica lubią to

#2644 OFFLINE   S-e-b

S-e-b

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 marzec 2020 - 08:44

Panowie,

zwracam się do Was o pomoc. Stoję przed wyborem zakupu pierwszej echosondy...do wyboru mam Garmin Striker 9SV plus z GT52 lub GT40 oraz nowość na rynku Lowrance Hook Reveal 9 z tripleshot... Czy ktoś z szanownych kolegów "bawił się" nowym Lowrance-m ?



#2645 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 24 marzec 2020 - 18:57

Podpinam się pod post kolegi wyżej, też mam identyczny wybór :D Dodatkowo zapytam, mnie głównie interesuje boczny sonar oraz tworzenie/ściągnięcie aktualnych map



#2646 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 332 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 24 marzec 2020 - 19:45

Witam,wybór echosondy to jest problem do swojej właściwej doszedłem za trzecim podejściem , pierwsza to Humminbird DX200 ,druga Humminbird 728 ,  trzecia wybór padł  na Helix 7 CHIRP GPS si G2.


Użytkownik perch22 edytował ten post 24 marzec 2020 - 19:51


#2647 OFFLINE   Kasjan

Kasjan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaAugustów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 kwiecień 2020 - 19:35

Hej! Przeczytałem wątek dwa lta wstecz ale dalej potrzebuje pomocy.

Budżet : 2000-3000zł

Głownie pływam po okolicznych jeziorach łódką 3,9m z silnikiem 5km, czasem elektryk.

Jeziora do max głębokości 20m.

Nigdy wcześniej nie miałem żadnej echo (nie licząc deepera). Pływam głównie za rybami drapieżnymi ale i stado leszczy na bata było by fajnie odnaleźć.

Lokalny sprzedawca poleca mi Garmina Strikera 9SV + GT52 czy to będzie sobry wybór? Nie potrzebuje dokupować map.

#2648 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1518 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 15 kwiecień 2020 - 20:56

Wziąłbym jeszcze pod uwagę Hook Reveal Tripleshot 9" - ciut ponad budżet - ale świeży model z fajnymi funkcjami.



#2649 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 kwiecień 2020 - 21:14

Pozwolę sobie skopiować to, co dziś pisałem na fb w podobnym pytaniu:

 

Garmin, Element,małe Helix są ok. Najprostsze w obsłudze będzie Lowrance Hook Reveal - jeden suwak do kontrastu, ostrości danych. Te pierwsze wymienione wymagają doświadczenia w obsłudze i regulacji parametrów obrazu- w zależności od warunków głębokości. Do Garmina masz mapy socjalne, u pozostałych jest tak sobie. Oczywiście płatny Sonarchart jest. Do mapowania na wodzie nie potrzebujesz nic oprócz SD w przypadku Garmina, Lowrance i Elementa. Humminbird wymaga karty Zerolines za +400zł, ale rysuje ci na niej mapę głębokości, twardości dna oraz skupisk roślinności. Garmin w Quckdraw da ci mapę głębokości, niektórzy użytkownicy mają zastrzeżenia co do palety kolorystycznej w tym wariancie mapowania. Raymarine ma również własny system mapowania- Realbathy. Niuans tutaj jest taki, że najmniejsza rozdzielczość izobat to 1m, czyli nie odwzoruje pośrednich izobat- 2,5m, 3,3m itd. W Lowrance też jest niuans - Genesis Live trzeba pilnować, bo raz zrobiona mapa zapisana w pliku na SD - w przypadku dużej zmiany poziomu wody- na rzece, zaporówce- będzie rysowana od nowa. Trzeba pilnować ustawień offsetu głębokości tak, by trzymać się poziomu wody z początku pływania za mapą. Lowrance jako jedyne narysuje ci mapę struktury dna- a to dość przydatna funkcja. Sonar boczny- jak dla mnie wygrywa Lowrance- zasięgiem i łatwością ustawień. Element jest ostry - to fakt, ale zasięg kilkanaście metrów na stronę max- w wysokich częstotliwościach, z pełnym obrazem po bokach. w 350khz ryby się świecą ładnie w niebieskiej palecie kolorystycznej, ale nie widzisz detali na dnie. Wszystko zależy jakie masz priorytety( sonar boczny, DI, czy zwykły sonar 2D.Plusem elementa jest bardzo jasny ekran, czego może braknąć Garminowi. Helix ma bdb sonar boczny, ale w wariancie mega, zwykły 455- w Helix5 i 7 poprzednich generacji nie urywa tyłka i trzeba znaleźć optymalną prędkość przesuwu ekranu- polecam 2 do 5, paleta 11 rządzi w tych mniejszych helixach. Garmin ma poprawny sonar boczny, ale mi osobiście nie podobają się palety kolorystyczne- bo ta pomarańczowa słabo wyświeca ryby.



#2650 OFFLINE   tomi81

tomi81

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 21:37

Witajcie,

Jakiś czas temu, w stosownym wątku, pytałem o wybór pomiędzy 7’ HDSa a TI2 9’. Po namyśle wybór padł na Elitke (przez większy ekran).Miałem zamiar ją wkrótce nabyć kiedy trafiłem na takie same ceny Humminbird HELIX 9 CHIRP MSI+ GPS G3N Mega. Przyznaje - zgłupiałem. Wymagania niezmienne - zbiorniki jak jeziora pojezierza augustowskiego oraz Siemianówka, w tym możliwość robienia własnych map. Czytałem post wyżej kolegi Macieja, wiec ograniczenia i różnice znam. Za Helixem zdaje się przemawiać lepszy ekran, SI także na 1,2 Mhz (po drodze i 800 też będzie), nie mniej kosztem braku dotykowego ekranu (jak w Elitce). Nie znalazłem
tez informacji o możliwości robienia mirrora ekranu na komórce itd. w przypadku Helixa. Prośba o sugestie biorąc pod uwagę jakość obrazowania, szybkość samego urządzenia i znane problemy z użytkowaniem jednego lub drugiego (kwestie potrzeby zakupu odpowiedniej karty do robienia map pomijam).

#2651 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 kwiecień 2020 - 21:53

HB nie strumieniuje danych na ekrany zewnętrzne, jest chyba tylko apka do wymiany waypointów. 

Szybkość obsługi będzie większa w Lowrance - ekran dotykowy+ prosta regulacja si/di i temat zamknięty. 

Hb wygrywa ekranem i khz- ale to wiesz. 

Jak lubisz  customowo- bierz HB, jak chcesz mieć nieco szybciej i proście w użytkowaniu, kosztem nieco gorszej jakości obrazu- bierz Lowrance.



#2652 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 980 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 15 kwiecień 2020 - 21:55

Witajcie,

Jakiś czas temu, w stosownym wątku, pytałem o wybór pomiędzy 7’ HDSa a TI2 9’. Po namyśle wybór padł na Elitke (przez większy ekran).Miałem zamiar ją wkrótce nabyć kiedy trafiłem na takie same ceny Humminbird HELIX 9 CHIRP MSI+ GPS G3N Mega. Przyznaje - zgłupiałem. Wymagania niezmienne - zbiorniki jak jeziora pojezierza augustowskiego oraz Siemianówka, w tym możliwość robienia własnych map. Czytałem post wyżej kolegi Macieja, wiec ograniczenia i różnice znam. Za Helixem zdaje się przemawiać lepszy ekran, SI także na 1,2 Mhz (po drodze i 800 też będzie), nie mniej kosztem braku dotykowego ekranu (jak w Elitce). Nie znalazłem
tez informacji o możliwości robienia mirrora ekranu na komórce itd. w przypadku Helixa. Prośba o sugestie biorąc pod uwagę jakość obrazowania, szybkość samego urządzenia i znane problemy z użytkowaniem jednego lub drugiego (kwestie potrzeby zakupu odpowiedniej karty do robienia map pomijam).

Rynkami za trzęsło  , w zależności jak firmy stoją finansowo  może być tak  , że ceny będą obniżać żeby się utrzymać na powierzchni  . To nie są artykuły pierwszej potrzeby . Zapowiadają  że branża turystyczna kulturalna  do której sam się zaliczam będzie mieć sporo problemów . Reasumując  ceny mogą nas nie zile zaskoczyć 



#2653 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1518 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 15 kwiecień 2020 - 21:56

Zasięg bocznego będzie lepszy w Elitce - różnice w jakości obrazu subtelne na korzyść HB. Pamiętaj że fizyki nie oszukasz i te 1.2 Mhz. Jakość ekranu / matrycy ciut lepiej w HB - (błyszczący ekran i trochę inna paleta kolorów) , ale co kto lubi.

Więcej użytkowników znajdziesz w Lowrance i te urządzenie będzie Ci łatwiej odsprzedać w późniejszym czasie. Jedno i drugie to bdb echo. Osobiście wybrałbym Lowrance , ale to moje osobiste preferencje. HB miałem ale przeszkadzała mi złożoność obsługi menu ( niby więcej możliwości ale jednak więcej klikania niż Lowrance).

 

 

Witajcie,

Jakiś czas temu, w stosownym wątku, pytałem o wybór pomiędzy 7’ HDSa a TI2 9’. Po namyśle wybór padł na Elitke (przez większy ekran).Miałem zamiar ją wkrótce nabyć kiedy trafiłem na takie same ceny Humminbird HELIX 9 CHIRP MSI+ GPS G3N Mega. Przyznaje - zgłupiałem. Wymagania niezmienne - zbiorniki jak jeziora pojezierza augustowskiego oraz Siemianówka, w tym możliwość robienia własnych map. Czytałem post wyżej kolegi Macieja, wiec ograniczenia i różnice znam. Za Helixem zdaje się przemawiać lepszy ekran, SI także na 1,2 Mhz (po drodze i 800 też będzie), nie mniej kosztem braku dotykowego ekranu (jak w Elitce). Nie znalazłem
tez informacji o możliwości robienia mirrora ekranu na komórce itd. w przypadku Helixa. Prośba o sugestie biorąc pod uwagę jakość obrazowania, szybkość samego urządzenia i znane problemy z użytkowaniem jednego lub drugiego (kwestie potrzeby zakupu odpowiedniej karty do robienia map pomijam).



#2654 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 16 kwiecień 2020 - 00:02

Zasięg bocznego HB ma większy przy 455 kHz (Elite Ti2 91 m na stronę vs 120 m na stronę u HB), ale co ciekawe mniejszy przy 800 kHz (37,5 m na stronę w HB vs 46 m w Ti2). No i ma 1,2 MHz (60 m na stronę), której nie ma w Ti2.


Użytkownik Maciek. edytował ten post 16 kwiecień 2020 - 00:16


#2655 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 kwiecień 2020 - 07:36

Z tego co widzę po screenach na różnych forach internetowych- HB odjechało z sonarem bocznym konkurencji bardzo daleko. W 455khz widziałem po 80m na stronę, MSI+ działa głębiej niż 10m na spokojnie no i sygnał  nie zdycha na miękkim dnie jak było do tej pory. A wszystko na stockowych przetwornikach, bez żadnych modułów. Poszli swoją drogą - wzmocnili sygnał i są efekty. Lowrance poszło na skróty- softowo dopalili wyświetlacz echa, dodali nowe palety kolorystyczne i....zostali w tyle. Pojawiają się plotki na zachodzie o Livesight2-ale to chyba wishfullthinking bardziej niż realia.  Nawet Garmin  po updacie softowym ma teraz lepszy DI a niewiele gorszy SI od Lowrance 

Póki co, Navico spadło w moim rankingu na trzecie miejsce- w tierze flagowców, bo nie ma nic ciekawego ponad poprawny SI i ekrany dotykowe od środkowej półki w górę. HB jest dla mnie nr 1 właśnie przez sonar boczny  i możliwość wpięcia nowego mega360, które jest faktycznie mega. Zapytam się autora screenów, czy mogę je wkleić w wątku- bo jest na co popatrzeć i sprawdził dla mnie parametry odświeżania ekranu na różnych prędkościach....Niestety, nie ma róży bez kolców- dotykowy ekran wyłącznie w Solixach, gdzie do M360 trzeba 12 cali realnie, czyni ten zestaw najdroższym spośród wariantów "na bogato". 

Nr 2 to Garmin po ostatnich modach- lvs32 i za perspektywę, która może zastąpić na płytkiej wodzie widok 360 i jest dostępna do różnych ekranów. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł coś więcej napisać na ten temat- po doświadczeniach własnych...



#2656 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 16 kwiecień 2020 - 08:55

Zgadzam się jako użytkownik HB 12" G3N Mega, że obraz SI jest MEGA i czasem zapomina człowiek, że pływa, aby łowić, tylko gapi się w szczegóły podwodnego świata - tak trywialnie, ale takie fakty.

 

Co do ustawień - są faktycznie mniej szybkie w operowaniu jak w "dotyku" - ale raz ustawione i zapamiętane są dostępne klawiszami szybkiego dostępu - to bardzo przyspiesza operowanie.


  • Sonary i mapy lubi to

#2657 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 kwiecień 2020 - 09:14

 Żeby nie było, że na Navico psy wieszam tylko... obserwuję rosyjskie doświadczenia w poprawie jakości obrazu z przetwornikami 3in1 oraz starym przecież Lss2. 

Okazuje się, że wpięcie ich do sonaru poprzez moduł Lowrance sonarhub poprawia jakość obrazu w detalizacji  - powiększają się obrazy ryb i szczegółów dna. Moduł ma załadowany soft, który ma inną prędkość obrazu SI niż w sofcie echa i efekt jest całkiem, całkiem. Tyko, że to znów kula kabli&co. Co do Lss2HD, to moim zdaniem jest to przetwornik używany przez pana Eastona (Fishtec Lowrance) do tworzenia jego map struktury dna w wysokiej jakości. 

Z kolei niezbyt sprawdzają się do tych map dane z najnowszych przetworników HB, Lowrance- być może Reefmaster, Sonar TRX niezbyt radzą sobie z ich obsługą. Testowałem to w ubiegłym roku, bo dostałem logi - a rezultaty tych testów były w zgadywance z wrakami.

HB ma zupełnie inną kompresję obrazu, mniejszą, detale są większe i przez to wyglądają lepiej niż te same obiekty na ekranach od Navico. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 16 kwiecień 2020 - 09:15


#2658 OFFLINE   tomi81

tomi81

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 16 kwiecień 2020 - 13:02

Dzięki za powyższe wskazówki i odpowiedzi. Oglądałem „nieco” screenów z SI i faktycznie - robi wrażenie. Coraz trudniejszy wybór ;-). Dopytam jeszcze o możliwość cofania obrazu (tam gdzie się już przepłynęło) - w TI2 możemy cofnąć ekran, zaś zaznaczając dany punkt (np na SI) mamy jego równoczesne oznaczenie na mapie, DI itd - czy podobne rozwiązanie jest możliwe w HB?

#2659 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 kwiecień 2020 - 13:25

Dzięki za powyższe wskazówki i odpowiedzi. Oglądałem „nieco” screenów z SI i faktycznie - robi wrażenie. Coraz trudniejszy wybór ;-). Dopytam jeszcze o możliwość cofania obrazu (tam gdzie się już przepłynęło) - w TI2 możemy cofnąć ekran, zaś zaznaczając dany punkt (np na SI) mamy jego równoczesne oznaczenie na mapie, DI itd - czy podobne rozwiązanie jest możliwe w HB?

 Historię zapisu w Hb można podejrzeć, ale trzeba mieć loga zapisanego i go odtworzyć w menu zapisu. Bezpośredniego cofnięcia zapisu nie było w G1 i na stan mojej wiedzy nie ma go obecnie- choć mogę się mylić. 



#2660 OFFLINE   tomi81

tomi81

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 16 kwiecień 2020 - 16:43

@Maciej - dziękuje. Rozumiem, że analogicznej opcji jak w TI2 tzn. oznaczenia punktu na np. SI (nawet na aktualnym ekranie) i równoczesnego jego oznaczenia na DI i mapie (jako waypointa) HB nie posiada?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych