Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4203 odpowiedzi w tym temacie

#2681 OFFLINE   camel

camel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 27 kwiecień 2020 - 21:48

Koledzy, czytając Wasze rady, na moje raczej płytkie wody (6÷8 m) wybrałem garmin striker plus 7 z gt 40, ale pojawia się propozycja zakupu raymarine element 7 i zgłupiałem, czy pozostać przy garmin czy dopłacić do raymarine ?, Proszę o poradę, a zależy mi na dobrym bocznym.

#2682 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 28 kwiecień 2020 - 04:53

Sonar TRX otwiera .rsd od Garmina i może wyeksportować jako .csv głębokość uzyskaną poprzez wygenerowanie linii dna. Istnieją konwertery plików QD to .csv i odwrotnie. Niemniej to pozwala używanie w echu tylko danych nawigacyjnych, bo nie ma specjalnie jak użyć tych czysto wędkarskich - twardośći, SI. Bawiłem się konwerterem do .IMG garminowskiego, ale z kolei to wymaga zainstalowania zmodyfikowanego softu operacyjnego w echu i działa tylko dla niektórych modeli Garmina. Niespecjalnie jest więc o czym mówić. 

Garmin to taka sama filozofia jak Raymarine- morski rodowód adaptowany dla wędkarskich zastosowań. Dużo przetworników, bardzo dużo, dobry marketing i konsekwentnie od lat - coraz silniejsze wejście w rynek wędkarski cenami oraz technologiami live, których nie ma u konkurencji. 

Sonar TRX  tak otwiera, ale już nie eksportuje bez rozszerzeń...

Bardzo wygodne rozwiązanie...

 

Podawanie głębokości na ekranie echa bierze się z prostego automatu w echu, z najmniejszej częstotliwości. Działa całkiem nieźle na wodzie, ale nie można mieć do tego 100% zaufania.

Przy tworzeniu map potrzeba jest korygować wskazania fantometru z bardziej zaawansowanym obrazem.

Często się zdarza, że sygnał na głebokość został zamieniony na podstawie jak wiązka odbija się od roślinności..... Mając pełen podgląd z SI lub DI łatwo to skorygować.

 

Z graminem, w jednym programie to, w drugim programie tamto, a zrobienie mapy wyświetlanej przez garmina to już opis na kilka stron i okazało się, że jestem na zrobienie mapy na Garmina jednak za głupi......

 

Dlatego niech Garmin robi sobie dalej głupków w kogo innego.

 

PS. Napinacze od Garmina (a więc profesjonaliści) też nie umieli sobie takiej mapy wygenerować, mając komputer, ze wszelkim oprogramowaniem.



#2683 ONLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 kwiecień 2020 - 07:18

Sonar TRX  tak otwiera, ale już nie eksportuje bez rozszerzeń...

Bardzo wygodne rozwiązanie...

 

Podawanie głębokości na ekranie echa bierze się z prostego automatu w echu, z najmniejszej częstotliwości. Działa całkiem nieźle na wodzie, ale nie można mieć do tego 100% zaufania.

Przy tworzeniu map potrzeba jest korygować wskazania fantometru z bardziej zaawansowanym obrazem.

Często się zdarza, że sygnał na głebokość został zamieniony na podstawie jak wiązka odbija się od roślinności..... Mając pełen podgląd z SI lub DI łatwo to skorygować.

 

Z graminem, w jednym programie to, w drugim programie tamto, a zrobienie mapy wyświetlanej przez garmina to już opis na kilka stron i okazało się, że jestem na zrobienie mapy na Garmina jednak za głupi......

 

Dlatego niech Garmin robi sobie dalej głupków w kogo innego.

 

PS. Napinacze od Garmina (a więc profesjonaliści) też nie umieli sobie takiej mapy wygenerować, mając komputer, ze wszelkim oprogramowaniem.

Tak, ale powyższe i twoje i moje dotyczy map profi, a nie kredek bambino - nie ważne czy pod szyldem G, H czy L, bo S nie ma i raczej nie będzie mieć. Ja chyba zacznę jednak swój projekt,  YT/blogowy by pokazać pewne rzeczy i możliwości- dla tych, którzy chcą więcej niż standard, albo w ogóle chcą....


  • bassy, sucks_one i Rebel64 lubią to

#2684 OFFLINE   camel

camel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 28 kwiecień 2020 - 10:30

Czyli w jednym zdaniu garmin czy raymarine?

#2685 ONLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 kwiecień 2020 - 10:42

Konkretnie jakie? Bo Garminów jest spore stadko a Raymarine ma trzy segmenty ech wędkarskich.



#2686 OFFLINE   camel

camel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 28 kwiecień 2020 - 11:44

Garmin striker plus 7 z gt 40, czy raymarine element 7?, zależy mi na dobrym bocznym.

#2687 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 28 kwiecień 2020 - 12:17

To jednak weź Raymarine Element 7. Skanowanie boczne jest lepsze.



#2688 ONLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 kwiecień 2020 - 12:29

Garmin striker plus 7 z gt 40, czy raymarine element 7?, zależy mi na dobrym bocznym.

Jeżeli nie zależy ci na zasięgu sonaru bocznego- weź Raymarine, jak Krzysztof pisze. 15m na stronę czytelnego sonaru w wysokich khz jest do osiągnięcia. Striker z Gt40 to nie jest zły wybór, ale Hooki te nowe dają dobre świecenie ryb i  zasięg. Wiadomo, że nie mają częstotlowości Raymarine, ale zasięg o wiele większy. Rozdzielczości ekranu te same. Element ma bardzo jasny ekran, a to w słońcu przydatna sprawa. Poziom trudności obsługi- zbliżony do Garmina. Echa Lowrance mają jeden suwak od kontrastu - co przyśpiesza obsługę na wodzie. Jeżeli masz znajomych z echami - to może pomóc podjąć decyzję, bo ta sama marka oferuje możliwość wymiany map, miejscówek obławianych przez was. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 28 kwiecień 2020 - 12:57


#2689 OFFLINE   Maciek25

Maciek25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 01 maj 2020 - 19:50

Panowie potrzebuje porady odnośnie wyboru echo. Planuję zakup czegoś na Wisłę, wiadomo że głębokości nie będą zbyt duże szczególnie w tym roku ma być do trolla i ewentualnie do werta. Fundusze 1500 - 2000 to już max. Myślałem o strikerze 5 lub lowrance Hook2 5. Podobno striker ma wąski stożek i nie wiem czy zda to egzamin. Nie mam doświadczenia z echosondami.

Być może już takie pytanie było ale 135 stron przeleciec to trochę za dużo.

Będę wdzięczny za pomoc!

#2690 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 01 maj 2020 - 21:33

Też uważam, że przeszukiwanie bazy wiedzy jest bez sensu.


  • sucks_one lubi to

#2691 OFFLINE   Maciek25

Maciek25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 01 maj 2020 - 22:00

Bez sensu nie jest ale 90 % tej wiedzy jest mi nie przydatne bo nie będę łowił na jeziorach o gł 20 czy 30 metrów, zaporowkach, nie potrzebuje tak modnych teraz sprzętów za 7 czy 10 tysi. Nie zawsze też człowiek ma czas na wertowanie tak obszernego wątku i wyłapywanie pojedynczych- potrzebnych informacji.

Ale dzięki za dojebke, po to przecież jest forum 😉
  • Sleepy Jeezy i PiernikTorunski lubią to

#2692 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 01 maj 2020 - 22:05

Mam podobny budżet i zastanawiam się na lowrance hook reveal 5.

   
  • wicher_dziki_koń lubi to

#2693 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 02 maj 2020 - 08:27

To nie chodzi wcale o dojebkę. Jak posiądziesz tą wiedzę to pomożesz komuś kto potrzebuje jej tylko odrobinę a cała reszta jest mu zbędna.  ;)

A to o czym myślałeś będzie wystarczające ( a zarazem do dupy) na płytkiej wodzie. Płytka woda = jak najszerszy stożek, najlepiej jednak skanowanie boczne.


  • kostom63 lubi to

#2694 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 maj 2020 - 17:32

Mam podobny budżet i zastanawiam się na lowrance hook reveal 5.

 


Też się zastanawiam nad w/w i Garminem 5.
Może ma ktoś już tego Hook Revael 5, 7 lub 9 i coś napisze.

#2695 OFFLINE   dolot

dolot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kozieł

Napisano 06 maj 2020 - 18:38

Mam 9 ale jeszcze nie zdążyłem odpalić, a stałem przed podobnym dylematem tyle że mi bardziej widzi się cieniowanie w mapach lowrance niż kolorowanka niczym przedszkolaka w garminie reszta wydaje mi się porównywalna z tego co zdążyłem zauważyć po filmach na Youtube nie jest to sprzęt wysokiej klasy więc nie ma się co spodziewać rewelacji niczym w elite ti czy helix msi

Użytkownik dolot edytował ten post 06 maj 2020 - 18:41

  • wicher_dziki_koń lubi to

#2696 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 06 maj 2020 - 20:22

Dla mnie przede wszystkim funkcjonalność FishReveal i dostępność różnorakich map, w tym mapowanie w czasie rzeczywistym, sprawia, że  Hook Revael to super oferta, zwłaszcza, że w dobrych pieniądzach.

 

Szczególnie dla początkującego użytkownika ww. funkcja i prostota dostosowania - dostrojenia - urządzenia, daje Lowrance przewagę nad Garminem.


  • wicher_dziki_koń lubi to

#2697 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 maj 2020 - 20:34

ale hook reval nie obsluguje AT5 bodajze, tak samo jak hook2



#2698 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 811 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 maj 2020 - 08:13

Czołem.

Bez zbędnych ceregieli - same konkrety.

Pływam sobie wespół z Garminem Strikerem Plus 4CV - standardowy przetwornik GT 20.

Ostatnio pływałem ze Strikerem 7SV ze standardowym przetwornikiem GT 52. Denerwowało mnie, że jest taki wąski stożek bez możliwości jego zmiany. Na 15 metrach głębokości na echu widziałem tylko zarys dna. O SV w ogóle na takiej głębokości nie pisze bo to nie ma żadnego sensu. W zasadzie Striker 7SV działał tak jakbym sobie tego życzył do głębokości - powiedzmy 6.5-7 metrów. Póżniej w zasadzie mogło by go nie być.

Na swojej czwórce widzę to co bym chciał - wszak mogę ustawić sobie szerszy lub węższy stożek - jak chce. 

Wędkuję z 3m pontonu więc nie potrzebuje nie wiadomo czego.

Ale....

Zachciało mi się bocznego sonaru - teraz pytanie w związku z tym, że chciałbym się przesiąść na coś - myślę max 7 cali bo i tak echo będzie blisko mnie.

Co będzie najlepszym wyborem ?

Przyznam, że patrzyłem na Lowrance Elite 7 Ti2 z przetwornikiem AI 3 in 1 - trochę drogo.

Nie będę korzystał z map - sam chce je robić, pływając po zbiornikach (choć gdy echo będzie miało możliwość czytania - in+ = nie mus)

Nie będę podpinał cuda wianków - Sieć NMEA nie będzie używana

Zależy mi na dobrym przetworniku, który będzie dawał mi możliwość pływania na 455kHz lub 800kHz ale także na 77/83/200 kHz 

Podsumowując - chcę przesiąść się z 4 na większy ekran - zachować dobre właściwości sonaru tradycyjnego (wąski i szeroki stożek) oraz uzbroić się w dodatkową funkcję sonaru bocznego, który nie ma być dodatkiem samym w sobie - tylko ma działać dobrze.

Pewnie Elitka 7 Ti2 spełni aż nadto te wymagania - pytanie czy w tańszych pieniądzach niż w/w coś znajdę ?


Użytkownik scOOtt edytował ten post 07 maj 2020 - 08:15


#2699 ONLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 maj 2020 - 08:26

Czołem.

Bez zbędnych ceregieli - same konkrety.

Pływam sobie wespół z Garminem Strikerem Plus 4CV - standardowy przetwornik GT 20.

Ostatnio pływałem ze Strikerem 7SV ze standardowym przetwornikiem GT 52. Denerwowało mnie, że jest taki wąski stożek bez możliwości jego zmiany. Na 15 metrach głębokości na echu widziałem tylko zarys dna. O SV w ogóle na takiej głębokości nie pisze bo to nie ma żadnego sensu. W zasadzie Striker 7SV działał tak jakbym sobie tego życzył do głębokości - powiedzmy 6.5-7 metrów. Póżniej w zasadzie mogło by go nie być.

Na swojej czwórce widzę to co bym chciał - wszak mogę ustawić sobie szerszy lub węższy stożek - jak chce. 

Wędkuję z 3m pontonu więc nie potrzebuje nie wiadomo czego.

Ale....

Zachciało mi się bocznego sonaru - teraz pytanie w związku z tym, że chciałbym się przesiąść na coś - myślę max 7 cali bo i tak echo będzie blisko mnie.

Co będzie najlepszym wyborem ?

Przyznam, że patrzyłem na Lowrance Elite 7 Ti2 z przetwornikiem AI 3 in 1 - trochę drogo.

Nie będę korzystał z map - sam chce je robić, pływając po zbiornikach (choć gdy echo będzie miało możliwość czytania - in+ = nie mus)

Nie będę podpinał cuda wianków - Sieć NMEA nie będzie używana

Zależy mi na dobrym przetworniku, który będzie dawał mi możliwość pływania na 455kHz lub 800kHz ale także na 77/83/200 kHz 

Podsumowując - chcę przesiąść się z 4 na większy ekran - zachować dobre właściwości sonaru tradycyjnego (wąski i szeroki stożek) oraz uzbroić się w dodatkową funkcję sonaru bocznego, który nie ma być dodatkiem samym w sobie - tylko ma działać dobrze.

Pewnie Elitka 7 Ti2 spełni aż nadto te wymagania - pytanie czy w tańszych pieniądzach niż w/w coś znajdę ?

Ti2 szukaj na północy, happyangler i sportfiskeprylar.se, a jeżeli  z językiem polskim- to u nas najtaniej widziałem za 4,2kpln na naszych papierach z menu pl. 

Ja już trochę opływałem ten 3in1, bo do tej pory pływałem na diabelskim wynalazku Navico czyli ss3D, 3in1 ma mniejszy zasięg, ale detal większy i ryby ładniej się świecą. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 07 maj 2020 - 08:27


#2700 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 07 maj 2020 - 08:30

Podpinam się pod powyższe pytanie. Stoję przed identycznym "problem".




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych