Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4203 odpowiedzi w tym temacie

#1381 OFFLINE   ArturK

ArturK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • Imię:Artur

Napisano 11 marzec 2018 - 18:54

Sprzedałem swoją stara łajbę i jestem na etapie wyposażania nowej. Dużo się zmieniło w elektronice wędkarskiej. Musiałem sporo poczytać o obecnych echosondach, bo jestem jeszcze z old schoolowego pokolenia, które cieszyło się z jakiejkolwiek echosondy, bo widziało się głębokość i dno . X-125 sprzedałem właśnie z łódka. Łezka się w oku kręci, bo człowiek się przyzwyczaił przez te lata. Trzeba iść jednak ze światem do przodu i zrobić przeskok technologiczny, wykorzystać większe możliwości obecnej elektroniki wędkarskiej. Czlowiek do dobrego się szybko przyzwyczaja... Do rzeczy, mam właśnie dylemat i chciałbym pdpytac o taka kwestie. Kupiłem elite 9 ti. Czujnik miał być zamontowany standardowo z tylu na pawęży. Pytałem u producenta lodzi, który będzie montował mi osprzęt na lodzi, czy kolumna silnika nie będzie czasem blokowała mi sygnału sonaru bocznego i podobno będzie blokowała jedna stronę. Trochę mnie to wkurzyło a gość podpowiedział zamontowanie drugiego echa, którego czujnik byłby na pawezy i widziałbym z tego echa mapę i standardowe echo z głębokością, służyłoby do navigacji przy pływaniu. Natomiast czujnik od elitki zamontować na aluminiowej sztycy, takiej jak maja Skandynawowie do vertikala i używać tego do łowienia. Co o tym myślicie? Myślałem, o zamontowaniu samego drugiego czujnika na pawezy i przekłdanie zamienne kabli od czujników. To byłoby jednak upierdliwe przy szukaniu ryb i częstej zmianie miejscówek. Czy jeśli nabyłbym starsza generacje elitki bez ti. Ma ona chyba oznaczenie elite 7HDI, to obsługiwałaby mapy?
  • HuchoTaimen lubi to

#1382 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2173 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 11 marzec 2018 - 19:22

Tak , stara seria Elite 7HDI, Elite 7Chirp oraz Hook 7Chirp obsługują mapy, uważaj aby tylko w nazwie nie miały litery "x" np 7x bo to wersja bez obsługi GPS.



#1383 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 11 marzec 2018 - 21:43

Sprzedałem swoją stara łajbę i jestem na etapie wyposażania nowej. Dużo się zmieniło w elektronice wędkarskiej. Musiałem sporo poczytać o obecnych echosondach, bo jestem jeszcze z old schoolowego pokolenia, które cieszyło się z jakiejkolwiek echosondy, bo widziało się głębokość i dno . X-125 sprzedałem właśnie z łódka. Łezka się w oku kręci, bo człowiek się przyzwyczaił przez te lata. Trzeba iść jednak ze światem do przodu i zrobić przeskok technologiczny, wykorzystać większe możliwości obecnej elektroniki wędkarskiej. Czlowiek do dobrego się szybko przyzwyczaja... Do rzeczy, mam właśnie dylemat i chciałbym pdpytac o taka kwestie. Kupiłem elite 9 ti. Czujnik miał być zamontowany standardowo z tylu na pawęży. Pytałem u producenta lodzi, który będzie montował mi osprzęt na lodzi, czy kolumna silnika nie będzie czasem blokowała mi sygnału sonaru bocznego i podobno będzie blokowała jedna stronę. Trochę mnie to wkurzyło a gość podpowiedział zamontowanie drugiego echa, którego czujnik byłby na pawezy i widziałbym z tego echa mapę i standardowe echo z głębokością, służyłoby do navigacji przy pływaniu. Natomiast czujnik od elitki zamontować na aluminiowej sztycy, takiej jak maja Skandynawowie do vertikala i używać tego do łowienia. Co o tym myślicie? Myślałem, o zamontowaniu samego drugiego czujnika na pawezy i przekłdanie zamienne kabli od czujników. To byłoby jednak upierdliwe przy szukaniu ryb i częstej zmianie miejscówek. Czy jeśli nabyłbym starsza generacje elitki bez ti. Ma ona chyba oznaczenie elite 7HDI, to obsługiwałaby mapy?

 

Nie wiem jaką masz łódź, ale prościej i taniej chyba będzie ogarnąć montaż tego totalscana w taki sposób, żeby silnik nie zasłaniał.

 

 
Załączony plik  pobrane.jpg   4,07 KB   20 Ilość pobrań
 
 
Załączony plik  IMG_20121230_141702.jpg   39,05 KB   19 Ilość pobrań


#1384 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 marzec 2018 - 22:05

Rewelacja, tylko ile łodzi ma taką możliwość ?



#1385 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1583 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 11 marzec 2018 - 22:45

Ja miałem zamontowany przetwornik lss2 na pawęży z boku w odległości od silnika ķtórą zalecił producent i nie miałem problemu z obrazem od strony silnika.
Stosuj się do zaleceń a wszystko będzie dobrze.
Powodzenia

#1386 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 11 marzec 2018 - 23:26

Pierwsze zdjęcie to Riverfox, a więc nawet w Polsce się da.



#1387 OFFLINE   Norcem

Norcem

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNorwegia

Napisano 12 marzec 2018 - 06:39

Zacznijmy od tego że simrad o lowrance to w zasadzie to samo. Evo3 I hds carbon.

A dwa, nie ma najlepszego przetwornika.
Wszystko zależy od tego gdzie i jak chcesz łowić. I do jakiej trawy zamontować. Czy zależy Ci na każdym szczególe dna, czy większy obszar Cię interesuje
Na łowienie do 50m w słonym taki tm150m plus totalscan jest fajną opcją. Plus drugi, nie potrzebujesz ekstra boksa. A i nie kosztuje to nie wiadomo ile.
Na bogato moduł bsm3000 i b265lhw i ss3d do tego silnik dziobowy motorguide x5 przez nmea2000 carbon 12"I hulaj dusza

#1388 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 marzec 2018 - 09:50

Niestety, ale kryształek od SI jest na końcu przetwornika. W tym roku zmieniam na P79 + GT30. GT30 jest krótki i pewnie nie będzie problemów. Myślałem o stopniu na rufie, ale ostatecznie zrezygnowałem.



#1389 OFFLINE   ~30

~30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaŻelechów
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 marzec 2018 - 16:42

Panowie, wybaczcie pytanie totalnego laika. Kupiłem sobie kajak, teraz pora zamontować na nim jakieś echo. Docelowo do pływania po niewielkich, płytkich wodach (max 6m). Z racji że będzie to pierwszy taki wynalazek w mojej wędkarskiej historii, dobrze by było gdyby nie był zbyt skomplikowany w obsłudze. Budżet operacyjny 1500zł na komplet(echo, czujnik, bateria). Dobrze by było żeby bateria zmieściła się w sonar podzie z kajaka feelfree...

Pomóżcie świeżakowi żeby jakiś cwany sprzedawca nie wcisnął mi leżaka z prehistorii, lub mniej zaawansowanego komputera do symulacji wybuchów nuklearnych...



#1390 OFFLINE   mmedenski

mmedenski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 197 postów

Napisano 12 marzec 2018 - 17:08

Garmin Striker 4dv plus. Jeszcze zostanie na uchwyt z przedłużką. Jak dołożysz 2-3 stówki kupisz 5dv plus.
Mam 4, wydaje się ok, choć jeszcze nie pływałem z nią.

Użytkownik mmedenski edytował ten post 12 marzec 2018 - 17:09


#1391 OFFLINE   ~30

~30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaŻelechów
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 marzec 2018 - 19:32

Garmin Striker 4dv plus. Jeszcze zostanie na uchwyt z przedłużką. Jak dołożysz 2-3 stówki kupisz 5dv plus.
Mam 4, wydaje się ok, choć jeszcze nie pływałem z nią.

Dzięki za sugestię. Jaki aku masz do niej zapięte?



#1392 OFFLINE   mmedenski

mmedenski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 197 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 07:00

Czekam na nowy kajak, jeszcze nie montowałem echa. Pływam też na silniku el. podejmę pod aku od niego

Użytkownik mmedenski edytował ten post 13 marzec 2018 - 07:02


#1393 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 18 marzec 2018 - 12:27

Po przejrzeniu wątku mam straszny zamęt.

Zamierzam nabyć echosondę, będzie to moja pierwsza.

Ma służyć do określania głębokości, struktury dna i jego twardości.

Głębokości różne od 1,5 do 60 metrów. przeważnie 6-12.

Nie będę rysował map.

Czy wybór Garmin Fishfinder 350C będzie dobrym rozwiązaniem w cenie +/- 1000 pln?

Za zakupem tego modelu przemawia kolorowy wyświetlacz 5" i podwójny stożek.

A może macie inne ciekawsze propozycje w tej cenie?


Użytkownik PiotrCz edytował ten post 18 marzec 2018 - 12:39


#1394 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 18 marzec 2018 - 14:21

350C to fajne echo, ale już z poprzedniej epoki. Jeśli dołożysz dwie stówki to możesz mieć np. Strikera 5 CV Plus, a to już zupełnie inna liga. Jeśli koniecznie ma być maks. 1000 zł to jest Striker 4 CV Plus. Oczywiście mówię o cenach w sklepach poza PL, np. w DE. W wątku promocje wędkarskie wrzuciłem ostatnio link do sprawdzonego sklepu z elektroniką w DE.



#1395 OFFLINE   rojek35

rojek35

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 marzec 2018 - 21:25

Za około 3 miesiące chcę zakupić pierwsze echo i im więcej czytam tym bardziej jestem głupi... Generalnie spiningować będę za szczupakiem i sandaczem przede wszystkim na dwóch dużych jeziorach w okolicy Olsztyna tj. na Dadaju i Wadągu. Są to głębokie jeziora na których planuję łowić do głębokości 15-20 m . Pływam pontonem o długości 3,3 m na silniku elektrycznym 60 lbs. Planuję łowić z opadu, w poziomie dużymi przynętami i w trollingu. Spróbować chcę też sił w verticalu. Mój budżet nie powala - 3200 zł max... I tu się zaczynają schody. Generalnie myślę, że o ile się nie mylę dobre dla mnie echo powinno mieć szeroki stożek do trolla i wąski do verticalu. Dowscan jak najbardziej wskazany ale czy sonar boczny też jest niezbędny? Rysowanie map też raczej by się przydało. O ile Dadaj jest w IG zmapowany dokładnie to na Wadąg nie ma praktycznie żadnych map. Teraz rozmiar... Czy na ponton 5cali będzie wystarczające, czy też celować w 7 cali ? Wstępnie wytypowałem 3 echosondy :
1. Lowrance Hook2 - problemem może być, że posiada jedynie szeroki stożek
2. Garmin Striker Plus - problemem mogą być tylko wąskie stożki oraz gorszy dostęp do map.
3. Simrad GO XSE - wszystkomający ale niedostępny w normalnych pieniądzach w naszym kraju...

Koledzy pomóżcie laikowi rozwiązać ten dylemat. Z góry dziękuję.

#1396 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 marzec 2018 - 22:37

Hook2 póki co jest niewiadomą jeśli idzie o mapy rastrowe czyli tworzone w reefmaster. Ig pewnie będzie czytał. Sonar boczny jak najbardziej. Pomaga w rozpoznaniu i namierzaniu. 5" to mało przy podziale na kilka okien... wybór trudny . Garmin cenowo chyba najlepiej wyjdzie

#1397 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 21 marzec 2018 - 22:49

Garmin cenowo jest zdecydowanie najlepszy, a teraz gdy dodano mapy do Strikera to jest to imho zdecydowanie najlepsza oferta w relacji cena-jakość. W sklepie mybait.de w tej chwili Striker 7 SV Plus z GT52 kosztuje 580 EUR, a Striker 9 SV Plus z GT52 720 EUR. Simrad GO 7 XSR (nowy model) z Totalscanem to w tej chwili 920 EUR.



#1398 OFFLINE   rojek35

rojek35

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 marzec 2018 - 23:16

Koledzy czytałem na forum, że przetwornik GT52 posiada wąskie stożki. Czy nie utrudnia to lokalizacji toniowych szczupaków podczas trollowania ? Czy Striker Plus z Niemiec będzie posiadał polskie menu ? Simrada Go7 w starszej wersji z totalscanem widziałem na hiszpańskim Waveinn za 3155 zł. Niby nieźle, ale trochę obawiam się dotyku.

#1399 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 21 marzec 2018 - 23:31

Co do wyższości przetwornika GT-40 nad GT-52 lub odwrotnie dla lokalizacji ryb w toni zdania są podzielone. Jest o tym sporo na forum w różnych wątkach. Z tym urządzeniem działają oba, więc możesz sobie dokupic GT-40, a z odsprzedażą tego z którego zrezygnujesz na forum raczej nie będzie kłopotu. Garmin będzie miał język polski. Natomiast sprawdź czy ten Simrad z Waveinn jest z polskiej dystrybucji, bo urządzenia Lowrance/Simrad mają geoblokady i wgrany język tylko kraju dystrybucji. Niczego nie kupowałem w tym sklepie, ale strona jest tłumaczona automatycznie, więc nie zanosi się moim zdaniem na polski towar. Oczywiście mogę się mylić, jak sprawdzisz to daj znać, bo sam jestem ciekawy - cena jest świetna.



#1400 OFFLINE   rojek35

rojek35

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 marzec 2018 - 23:49

Pisałem do nich w języku hiszpańskim ( korzystając z translatora ) zadając im pytania odnośnie języków oraz jednostek miar wgranych do oferowanych przez nich Simradów, jednakże nie doczekałem się odpowiedzi. Mogę się jedynie domyśleć, że mają wgraną europejską wersję oprogramowania po lokalizacji ich sklepu ( Hiszpania ) i zamieszczonej przez nich krótkiej informacji, źe obsługują w językach:
English (US), Angielski (UK), duński, niemiecki, hiszpański, fiński, francuski, grecki, islandzki, włoski, holenderski, norweski, portugalski, szwedzki




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych