Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrąg potokowy czy troć? zagadka...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 04 grudzień 2013 - 22:19

Bartek , spokojnie , moj post odnosil sie do kokosza , nie do Ciebie :) myśle że już wszystko jasne w tym temacie.

#22 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 04 grudzień 2013 - 22:32

Ależ ja niespotykanie spokojny człowiek jestem  :D



#23 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 13:08

http://www.ww.media....ure&id=44&nid=8

 

To znany łowca okazów.



#24 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 05 grudzień 2013 - 15:41

Ten pstrąg Drążka to pochodzi z Poru, to, że z Tanwi to ściema...była gdzieś o tym nawet dyskusja na jakims forum :)



#25 OFFLINE   0ktopus

0ktopus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPodhale
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Pojedyniec

Napisano 17 grudzień 2013 - 12:56

Ta rybka została złowiona na Dunajeckiej zaporówce,Dla mnie jak coś ma czerwone kropy to pstrąg,a ten miał dość wyraźne z jednej strony.Zrobiłem nowy model woblera  i chciałem zobaczyć jak będzie chodził,widoicznie ryki też były tego ciekawe.Piszę rybki bo siadły dwa wtedy...drugi był trochę mniejszy


Użytkownik 0ktopus edytował ten post 17 grudzień 2013 - 12:58


#26 OFFLINE   matiazay

matiazay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 postów
  • LokalizacjaLublin/Polska
  • Imię:MAti

Napisano 19 grudzień 2013 - 21:07

. post do usunięcia


Użytkownik matiazay edytował ten post 19 grudzień 2013 - 21:09


#27 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 19 grudzień 2013 - 22:52

Troche dziwnie kombinujecie. Ryby zlowione sa w Czorsztynie - sztuczny zbiornik i mlody. Nazywanie ryb na podstawie ,,kropek i kolorow''...Hmm... Jesli ja od ilus tam lat mieszkam w Irlandii, to jestem Irlandczykiem czy Polakiem? Poslugujac sie kluczem ,,kropki i kolory'' zostane Irlandczykiem, bo mam rude wlosy :)

Dajcie spokuj z tymi trociami i pstragami, bo to wylacznie nieszczesliwe polskie nazewnictwo - nie znam podobnego przypadku w innym jezyku ( roznicowanie czegos co jest tym samym). Pstrag to jest pstrag, raz migruje, raz osiada w rzece czy jeziorze, a wszedzie tam gdzie populacje sa geograficznie oddzielone -albo zasiedlaly zbiorniki/ rzeki w roznych okresach ( lodowce)- wytworzyly sie lokalne formy, czesto genetycznie zroznicowane. Ale bez problemu krzyzujace sie, bo to caly czas ten sam gatunek Salmo trutta...Kiedy nasze polskie jeziora byly mlodsze, to z cala pewnoscia wystepowaly w nich pstragi powszechnie. Dzis ryby te wystepuja przede wszystkim w rzekach ( Polska) , gdyz tam sa dla nich lepsze warunki srodowiskowe. Ale jesli maja mozliwosc wyboru rzeka - jezioro ( jak Czorsztyn na przyklad), to chetnie wybieraja jezioro, a rzeke traktuja jako miejsce rozrodu/ okresowego zasiedlenia. W krajach gdzie jeziora sa mlode ( powstaly stosunkowo niedawno ) pstragi przede wszystkim zasiedlaja jeziora - wiecej pokarmu, tlen ok, czesto warunki do tarla...Pstrag w jeziorze to jest najnormalniejsza rzecz na swiecie - tylko jezioro musi miec warunki srodowiskowe dla tego gatunku. W Polsce ktos dla takich pstragow wymyslil jakas niepotrzebna nazwe i ciagle powracaj te same niepowazne dyskusje i pytania. 

Pozdro


Użytkownik bigos edytował ten post 19 grudzień 2013 - 22:54


#28 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 20 grudzień 2013 - 23:03

No dobra, a słynne hamerykanskie brałn trołty z miczigenu? To troćki czy potokowce?

Nie wiem jak myszygenie ale w Ontario brałn trołt to był pstrąg potokowy. Moja największa fisza z Notałasaga Riwer miała coś kole 6-7 funtów i chyba 26 inczy :P .

Przechodzimy na poliszinglisz? ;)



#29 OFFLINE   0ktopus

0ktopus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPodhale
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Pojedyniec

Napisano 21 grudzień 2013 - 08:37

Troche dziwnie kombinujecie. Ryby zlowione sa w Czorsztynie

 

No nie zupełnie w Czorsztynie,tylko w zbiorniku wyrównawczym tego zalewu;)


Użytkownik 0ktopus edytował ten post 21 grudzień 2013 - 08:40


#30 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 21 grudzień 2013 - 09:09

Na który podobno wydawana jest ograniczona ilość licencji. Coś jakby "Morskie oko" dla wybranych.

#31 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 21 grudzień 2013 - 10:44

Bigos, a czy te ryby nie zalatują trochę tęczakiem? Słabo ostatnio widzę... ;)



#32 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 21 grudzień 2013 - 14:12

No nie zupełnie w Czorsztynie,tylko w zbiorniku wyrównawczym tego zalewu;)

 

To nie ma znaczenia. Zadnego zbiornika tam wczesniej nie bylo, wiec trudno oczekiwac, ze w 20 lat wyksztalcila sie jeziorowa forma ( rasa)...

Szkoda mordowac te duze osobniki. Skoncza sie tak jak wszedzie.

Pozdro

 

A Tepe do Specsavers :)



#33 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 grudzień 2013 - 14:44

To nie ma znaczenia. Zadnego zbiornika tam wczesniej nie bylo, wiec trudno oczekiwac, ze w 20 lat wyksztalcila sie jeziorowa forma ( rasa)...
Szkoda mordowac te duze osobniki. Skoncza sie tak jak wszedzie.
Pozdro

A Tepe do Specsavers :)

A nie jest tak ze w zależności od środowiska pstragi dorastają wolniej i jakby w efekcie żyją dłużej przystepujac do tarla wielokrotnie.
Ryby z jeziora szybciej rosną i krócej żyją?
Czytałem artykuł o tym w ww chyba w zeszłym roku...
Prawda to?

#34 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 grudzień 2013 - 14:55

Na który podobno wydawana jest ograniczona ilość licencji. Coś jakby "Morskie oko" dla wybranych.

Ile licencji jest wydawanych na morskie rocznie?
Pytam z ciekawości - nie po drodze mi tam...

#35 OFFLINE   000kamyk000

000kamyk000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 21 grudzień 2013 - 15:46

Czy jakieś licencje są w ogóle wydawane??

Czy tylko "wybrani" mogą połowić tak jak np. na zbiorniku dobczyckim??


Użytkownik 000kamyk000 edytował ten post 21 grudzień 2013 - 15:48


#36 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2013 - 16:02

Ile licencji jest wydawanych na morskie rocznie?
Pytam z ciekawości - nie po drodze mi tam...

"Morskiego Oka" dotyczy kategoryczny zakaz połowu.



#37 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 21 grudzień 2013 - 18:44

A nie jest tak ze w zależności od środowiska pstragi dorastają wolniej i jakby w efekcie żyją dłużej przystepujac do tarla wielokrotnie.
Ryby z jeziora szybciej rosną i krócej żyją?
Czytałem artykuł o tym w ww chyba w zeszłym roku...
Prawda to?

 

Pierwsze slysze. Feroxy na przyklad rosna bardzo szybko ( zeby nie powiedziec ekspresowo) i potrafia zyc bardzo dlugo + wycierac sie wielokrotnie- jak wszystkie pstragi, wlacznie z migrujacymi do morza. Najstarszy zbadany ferox mial 23 lata ( Szkocja)...W jeziorach bytuja rozne rasy pstragow, jedne sa dlugowieczne, inne zyja krotko. U mnie w bajorku ferox potrafi przezyc kilkanascie lat, a brown po 5-7 idzie zwykle do nieba...Generalizowanie czegokolwiek w przypadku Salmo trutta to gigantyczny blad. Gatnek jest mega plastyczny i nie trzyma sie sztywnych regul. Nie mozna napisac ze pstragi robia to czy tamto, bo co obszar, to te ,,pstragi'' sa troche inne ( chyba ze ktos tak jak w Polsce je wymieszal...)...A jak sa inne, to maja troche inna biologie, morfologie...Ale nie sa na tyle inne, zeby mialy jakis problem w krzyzowaniu sie. Teoretycznie. Bo na przyklad rasy zyjace w tych samych zbiornikach unikaja takiego krzyzowania - maja rozne okresy tarla i wybieraja inne rzeki do tarla :) Temat rzeka...


Użytkownik bigos edytował ten post 21 grudzień 2013 - 18:45

  • Guzu lubi to

#38 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 grudzień 2013 - 18:48

Pierwsze slysze. Feroxy na przyklad rosna bardzo szybko ( zeby nie powiedziec ekspresowo) i potrafia zyc bardzo dlugo + wycierac sie wielokrotnie- jak wszystkie pstragi, wlacznie z migrujacymi do morza. Najstarszy zbadany ferox mial 23 lata ( Szkocja)...W jeziorach bytuja rozne rasy pstragow, jedne sa dlugowieczne, inne zyja krotko. U mnie w bajorku ferox potrafi przezyc kilkanascie lat, a brown po 5-7 idzie zwykle do nieba...Generalizowanie czegokolwiek w przypadku Salmo trutta to gigantyczny blad. Gatnek jest mega plastyczny i nie trzyma sie sztywnych regul. Nie mozna napisac ze pstragi robia to czy tamto, bo co obszar, to te ,,pstragi'' sa troche inne ( chyba ze ktos tak jak w Polsce je wymieszal...)...A jak sa inne, to maja troche inna biologie, morfologie...Ale nie sa na tyle inne, zeby mialy jakis problem w krzyzowaniu sie. Teoretycznie. Bo na przyklad rasy zyjace w tych samych zbiornikach unikaja takiego krzyzowania - maja rozne okresy tarla i wybieraja inne rzeki do tarla :) Temat rzeka...

 

Bardzo ciekawe to co piszesz. 

Odszukam ten material porownujacy pstraga potokowego, troc jeziorowa i troc wedrowna. Lyknalem przedstawione tezy, uboga wiedza ichtiologiczna nie pozwolila krytycznie podejsc do zagadnienia...



#39 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 21 grudzień 2013 - 18:57

Panowie jaja chyba sobie robicie w tych dewagacjach co to za rybka.Ani to trotka a ani potok poprostu wyżarty teczak.Trafiaja się takie na Czorsztynie.



#40 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 21 grudzień 2013 - 18:58

Bardzo ciekawe to co piszesz. 

Odszukam ten material porownujacy pstraga potokowego, troc jeziorowa i troc wedrowna. Lyknalem przedstawione tezy, uboga wiedza ichtiologiczna nie pozwolila krytycznie podejsc do zagadnienia...

 

To by trzeba bylo napisac ze na terytorium Polski ( najlepiej jeszcze ktorym :)), taka a taka rasa wykazuje jakies tam tempo wzrostu/dlugo-krotkowiecznosc. Bo generalnie znowu wyjdzie polprawda. Polski pstrag wedrowny wytrze sie raz czy dwa i zwykle finito ( choc ostatnio srednia mu idzie w dol ostro do 0...), a ryby majace podobna biologie ( sea trout, sea run brown), a zyjace w innych obszarach naturalnego lub nie wystepowania, potrafia sie wycierac wielokrotnie i to bedzie blizej 10 niz 2...Ale jak znajdziesz material to chetnie poczytam co tam wybadali u tych naszych kundli.