Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jesiotr z Wisły


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 grudzień 2013 - 14:31

Całkiem możliwe. W Wikipedii pisze że jesiotr definitywnie wyginą w Polsce raptem 30lat temu.
 

Pamiętam nekrologi jesiotra zachodniego wiszące w niektórych sklepach wędkarskich :(



#22 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 08 grudzień 2013 - 14:48

Całkiem możliwe. W Wikipedii pisze że jesiotr definitywnie wyginą w Polsce raptem 30lat temu.

Z Wikipedii:

"Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jesiotr bałtycki jest gatunkiem zanikłym w Polsce (kategoria EXP). Od lat 40. XX wieku nie stwierdzono obecności osobników młodocianych. Ostatnie osobniki notowano na terenie Polski w 1965 w dolnym biegu Wisły, w okolicach Chełmna oraz w ujściu Wisły w 1972, a prawdopodobnie ostatniego z populacji bałtyckiej złowiono w maju 1996 w Estonii."

I tutaj nie do końca wiem co myśleć :huh: :

W 1983 albo 4 plątałem się służbowo po rejonie na płd od Białegostoku. Wędka dyżurna w służbowym aucie była obecna i wygospodarowaem sobie czas na wędkowanie na wschód od drogi nr. 19 na Narwi. Oczywiście Narew wygląda tam zupełnie inaczej niż ta np. w ok. Pułtuska czy nawet Łomży.

Ale do rzeczy: spotkałem starszego pana który pilnował stada krów pewnie ze wszystkich okolicznych wsi bo stado duże a wsie mijane to takie bardziej osady były. Dowiedziałem się że "elektrykę" to im założyli jakoś tuż przed stanem wojennym :o do głowy mi nie przyszło że w latach 80 takie miejsca w naszej socjalistycznej ojczyźnie były.

Jednak pytałem o ryby i dowiedziałem się że jest : szcziuka, płocica, okóń, jaziwica i bieługa :huh: .

Cztery pierwsze kumam ale bieługa? pytałem jak wygląda.

Nie pamiętam słowo w słowo ale ;

"wielkie panie, nos długii i chrzęści po bokach. A panie jak my utłukli to jaja panie czarne we środku a jakie dobre!"

Nijak mi nie pasuje żeby jesiotr przedarł się z Wisły przez tamę w Dębę czy Włoclawku i dotarł do górnej Narwii ale pan twierdził że jeszcze kilka lat wcześniej bieługa była :o . Nie potrafił podać daty ale uważał że 5-10 lat nazad ? czyli na początku lat 70?

A mówił że w czasie wojny to było tego dużo więcej, no ale wtedy nie było zapory na ZZ.



#23 OFFLINE   erixon

erixon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 15:05

Taki jesiotr trafił się ze 2 lata temu znajomemu w okolicach Kazimierza Dolnego na pęczek pijawek, oczywiście w Wiśle :)

 


Użytkownik erixon edytował ten post 08 grudzień 2013 - 15:08


#24 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 08 grudzień 2013 - 15:27

Takie jesiotry to by było wspaniałe urozmaicenie naszych wędkarskich eskapad.
Ale jak je chronić panie Prezydencie ?
Jak je chronić przed krwiożerczymi mięsiarzami ?

#25 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 grudzień 2013 - 15:36

Kara śmierci, ewentualnie bezwzględne dożywocie.  Innymi słowy trwałe wyeliminowanie mięsiarza.


  • majunio lubi to

#26 OFFLINE   meyger

meyger

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:41

A to ci niespodzianka :blink:

ja jeszcze takiej nie miałem.

Ale mięsiarze z moich stron jak by się dowiedzieli że takie ryby są w Wiśle w naszych stronach,

to 100% żadna by tego spotkania nie przeżyła. :( :angry: :( :angry:



#27 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:39

Słyszałem, z pewnego źródła że dopływy Odry też były zarybiane jesiotrem (kilka lat temu). Podobno rybki wg badań szybko spływały do morza ale też już trafiały się w Odrze ryby dużo większe niż zarybieniowe - prawdopodobnie powracające z morza.  



#28 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:52

Mała szansa ale może się uda. :)



#29 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:58

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych łowione były jeszcze pojedyncze sztuki w Bugu. Słyszałem o sztuce ważącej blisko 100 kg, a mówili to ludzie z okolic Mierzwic i Kózek, którzy pamiętali, że tuż po wojnie jesiotrów było bardzo dużo.



#30 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 08 grudzień 2013 - 21:19

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych łowione były jeszcze pojedyncze sztuki w Bugu. Słyszałem o sztuce ważącej blisko 100 kg, a mówili to ludzie z okolic Mierzwic i Kózek, którzy pamiętali, że tuż po wojnie jesiotrów było bardzo dużo.

A przed wojną kupowane jesiotry od rybaków na Powiślu wcale nie były najdroższą rybą, sandacz i łosoś były droższe.



#31 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2013 - 22:46

Fajnie by było, żeby jesiotry co jakiś czas stawały się u nas przyłowem, na drugą Fraser szans nie mamy (to już inna historia), ale wtedy należaloby zafundować rzekom kilkuletnie SPA, tj.: wolne od rybaków i łowiących (w naszym wydaniu pewnie zakazano by wszystkim...) :D Szanse na to są równie duże jak na +30 jutro ;)



#32 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1636 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 23:53

Kara śmierci, ewentualnie bezwzględne dożywocie.  Innymi słowy trwałe wyeliminowanie mięsiarza.

W Rosji mozna za to życiem zapłacić a i tak biorą jak się trafi  :P



#33 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 00:24

W stanie Wisconsin podczas 5 tygodnowego okresu kiedy mozna zlowic i zabrac( po uprzednim zakupie specjalnego zezwolenia na zabranie jednego w roku) wymiarowego jesiotra lokalni straznicy DNR tak sie wczuwaja w swoja prace ze nie jest obcy widok straznika siedzacego w nocy na drzewie i podgladajacy wedkarzy przez night vision. 

Kary za zabranie niewymiarowej ryby ida w tysiace $ (wymiar w zaleznosci od roku 58 lub 70 kilka cali) ale trafiaja sie tacy ktorzy ryzykuja....

Miesiac temu bylem swiadkiem jak jeden z naszych rodakow pobil swoj zyciowy rekord jak sie pozniej okazalo 68 cali, chociaz zlowil ta rybe metoda gruntowa to i tak hol takiej ryby robil wrazenie. 

Dwa lata temu kiedy prowadzilem leniwie gume ktora wczesniej posmarowalem zapaszkiem ryby zamiast musky zlowilem metrowego jesiotra uuu...ta rybka ma power!!! Zeby czesciej takie rybki lowic z przypadku....wcale bym sie nie obrazil

p18k.jpg


  • tpe i lukomat lubią to

#34 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 09 grudzień 2013 - 08:06

W Polsce jesiotr zachodni jest objety ochroną. Nie wolno go owić, a tym badziej zabierać. Moim zadaniem łowienie i zabieranie tego gatunku z wód otwartych to już przestępstwo przeciw środowisku.



#35 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 09 grudzień 2013 - 10:28

W Polsce jesiotr zachodni jest objety ochroną. Nie wolno go owić, a tym badziej zabierać. Moim zadaniem łowienie i zabieranie tego gatunku z wód otwartych to już przestępstwo przeciw środowisku.

Wedle najnowszej wiedzy ostatnie jesiotry jakie żył w Polsce to były jesiotry ostronose,a nie zachodnie.... Od kilku lat prowadzone jest restytucja jesiotra ostronosego w dorz.Wisły i Odry więc jeżeli komuś się trafi jakiś jesiotr to radziłbym wypuścić jeżeli się ich nie rozróżnia).

Nawt jeżeli będzie to jesiotr rosyjski,syberyjski czy jakiś bastard to raczej w środowisku szkody nie wyrządzi,a za jakieś 10 lat być moze będą wracały nasze pierwsze ostonose (jeżeli rybacy w Bałtyku,zalewach i rzekach nie wybiją ich do ostatniego).

 

Choć w sumie nie wiem po co maja wracać ,bo jakoś nikt się nie kwapi żeby udrażniać rzeki i przygotowywać im tarliska....

Kolejna restytucja po polsku,jak coś wróci to wyłapać ,pałą w łeb,wytrzeć,wyprodukować narybek ,zgarnąć kasę z budżetu i zarybić...

 

Pewnie powielimy wielki sukces jakim była restytucja łososia.... :(


  • czocho lubi to

#36 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 09 grudzień 2013 - 11:24

Eksponat z Muzeum Płockiego, ryba złowiona w latach 30-tych ubiegłego wieku.

 

Załączony plik  jesiotr.jpg   76,66 KB   6 Ilość pobrań



#37 OFFLINE   FanAtyk

FanAtyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Przemek

Napisano 09 grudzień 2013 - 11:58


 

Choć w sumie nie wiem po co maja wracać ,bo jakoś nikt się nie kwapi żeby udrażniać rzeki i przygotowywać im tarliska....

Kolejna restytucja po polsku,jak coś wróci to wyłapać ,pałą w łeb,wytrzeć,wyprodukować narybek ,zgarnąć kasę z budżetu i zarybić...

 

Pewnie powielimy wielki sukces jakim była restytucja łososia.... :(

Hehe, to jest piękne w naszym kraju. Opracować program restytucji, wyciągnąć nań kasę, wpuścić ryby i liczyć chyba na to że przeskoczą wszystkie zapory :lol: w drodze do Bałtyku, gdzie będą już czekać rybacy :)



#38 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 09 grudzień 2013 - 12:14

Oglądałem taki film ,właśnie o odnowieniu jesiotra hahaha pokazywali tam że wpuszczają ,opowiadali ,pływali łódkami ,pilnowali itp.itd ,generalnie fajny filmik ,taki podnoszący na duchu tylko niestety na koniec pojawia się właśnie zdanie jakiegoś kolesia że przecież tamy są na Wiśle :-(.

Załamka:-(.



#39 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 13:03

A są w Polsce jakieś rzeki baz tam , MEW i progów wodnych ?

#40 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 grudzień 2013 - 14:52

Bug???