Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Wieprz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
212 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 12 maj 2023 - 12:11

Jeśli planujesz dłużej spędzać czas nad wodą to proponuje dolne odcinki. Nawet jeśli kajak wypłynie ze Zwierzyńca to do takich "Brodów" będzie po jakiś 2 godzinach. Najwięcej spływa do Rudki więc ten odcinek jest najbardziej obciążony. Nawet na tygodniu. Teraz to  nie wcześniej jak 10 zaczynają pływać.



#182 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 12 maj 2023 - 20:25

Trochę lipnie, lubię zatrzymać się koło wiaty na wysokości Kawęczyna.



#183 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 13 maj 2023 - 07:29

Trochę lipnie, lubię zatrzymać się koło wiaty na wysokości Kawęczyna.

Teraz jeszcze w tym rejonie nie ma tragedii. Najgorzej jest na odcinku Obrocz-Rudka, także pod względem gatunku „kajakarzy” - trzoda płynąca tamtędy rozsiewa śmieci po brzegach (i jakoś Park Narodowy nie widzi problemu), a do Rudki dociera często w stanie skrajnego upojenia alkoholem. Pozostaje łowienie od świtu do pierwszego transportu bydła.
Na odcinku Kaczórki-Bondyrz też już pływają choć dużo mniej intensywnie. W dni powszednie da się łowić.
Niestety skala demolki rzeki przez firmy kajakowe i ich klientów, sugeruje ze niebawem Wieprz będzie pustynią.
  • Fr0ntliner lubi to

#184 OFFLINE   Sneer80

Sneer80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 29 lipiec 2023 - 12:28

Cześć, złożyło mi się dość niespodziewanie, że będę z rodziną kilka dni w okolicach Zwierzyńca. Mam ze sobą muchówkę, mam spining. Kompletnie nie znam tych okolic, a z dzieciakami nie będę też miał zbyt dużo czasu na wędkowanie i poznanie rzeki. Czy ktoś może podpowiedzieć w jakich okolicach mogę próbować brodzić i na jaką rybę (pstrąg/kleń) raczej się nastawiać? Z góry dziękuje za podpowiedzi

#185 OFFLINE   gregx1

gregx1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOświęcim
  • Imię:Grzegorz

Napisano 30 lipiec 2023 - 13:06

3 lata temu łowiłem z powodzeniem w samym Zwierzyńcu. Brodzić można bez problemu. Głębsze miejsca można obejść albo zrobić z brzegu. Muchówką nie zawsze da się dobrze operować przy krzakach i drzewach. Spinning (zwłaszcza w wersji UL) dużo łatwiejszy. Najwięcej było pstrąga, sporadycznie trafiały się lipienie. Kajaki najbardziej dawały w d... w okolicach weekendu. Generalnie bardzo pozytywnie wspominam tamten wakacyjny tydzień.



#186 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 styczeń 2024 - 12:48

Wybrałem się nad Wasz Wieprz. W ten ponury dzień można sobie chociaż pomarzyć o przyszłym i powspominać poprzedni sezon. Miłego oglądania! 



#187 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 28 styczeń 2024 - 14:03

Wieprz jest trudny i choc najlepsze lata ma już dawno za sobą to potrafi odpłacić choć okupione jest to zazwyczaj motogodzinami spędzonymi na dojazdach i samym lowieniu.
Ale z całą pewnością nie jest to rzeka gdzie możesz łowić ryby na wzrok, zupełnie nie ten typ wody
Przyrodniczo petarda bo czasem przypomina miniaturkę dzikiego Bugu
Napisz gdzie startowałeś i gdzie skończyłeś

#188 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 28 styczeń 2024 - 14:38

Jeszcze do połowy lat 90-tych, nawet latem w czasie upałów, woda była kryształ- na całym odcinku. Potem zbudowali zbiornik do nagrzewania i w konsekwencji do mętnienia wody i wieprz się skończył....

#189 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 styczeń 2024 - 15:01

Napisz gdzie startowałeś i gdzie skończyłeś

W opisie filmu na YT zawsze podaję dokładne namiary



#190 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 28 styczeń 2024 - 15:01

Teraz kryształową wodę widzę tylko przy podwyższonym stanie wody gdy zaczyna płynąć już po łąkach
Jak wraca do koryta jest jaka jest choć na filmie faktycznie jest syfiasta ponad miarę

#191 OFFLINE   lamiglas

lamiglas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • Imię:Antek

Napisano 02 luty 2024 - 17:30

Dolny Wieprz to taka dziwna rzeka  ze im wyzsza woda tym czystsza .



#192 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 02 luty 2024 - 21:33

Dolny Wieprz to taka dziwna rzeka ze im wyzsza woda tym czystsza .


Nie ma w tym nic dziwnego. Wysoka woda (nie powodziowa), zostawia cały syf na przybrzeżnych trawach i łąkach. Woda w korycie= syf z Nielisza.

#193 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 02 luty 2024 - 21:47

Woda w korycie= syf z Nielisza.

Nie no bez przesady
Licząc dolny Wieprz powiedzmy od Łęcznej do do Nielisza jest lekko licząc 100km rzeką
Jaki by tam syf nie płynął to dopłynąć nie ma prawa
Ponadto jesienią woda w Nieliszu była czysta (klarowna) a na rzece w Łęcznej taką sobie

Bardziej bym tu upatrywał przyczyny w prostowaniu koryta i usuwaniu z niego wszelkich zastawek typu zwalone drzewa
Zrobili momentami taki trochę kanał w którym woda bez przeszkód i spowolnień płynie powodując erozję brzegów które w większości są muliste (czarnoziem) lub luźno ilaste
Czysta woda jest najczęściej w momencie jak już płynie po łąkach lub przy niżówce jak się dość długo utrzymuje stabilny stan wody

Użytkownik jajakub edytował ten post 02 luty 2024 - 21:48


#194 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 03 luty 2024 - 10:46

Nie no bez przesady
Licząc dolny Wieprz powiedzmy od Łęcznej do do Nielisza jest lekko licząc 100km rzeką
Jaki by tam syf nie płynął to dopłynąć nie ma prawa
Ponadto jesienią woda w Nieliszu była czysta (klarowna) a na rzece w Łęcznej taką sobie

Bardziej bym tu upatrywał przyczyny w prostowaniu koryta i usuwaniu z niego wszelkich zastawek typu zwalone drzewa
Zrobili momentami taki trochę kanał w którym woda bez przeszkód i spowolnień płynie powodując erozję brzegów które w większości są muliste (czarnoziem) lub luźno ilaste
Czysta woda jest najczęściej w momencie jak już płynie po łąkach lub przy niżówce jak się dość długo utrzymuje stabilny stan wody


Masz pewnie trochę racji. Pisząc-syf z Nielisza- miałem na myśli nieco bardziej złożony proces.
Wydaje mi się, podkreślam wydaję mi się, że przyczyna brunatnej wody w ciepłej porze roku jest następująca:

Stosunkowo duży i płytki zbiornik bardzo szybko nagrzewa się. Woda wypływająca ze zbiornika jest dużo cieplejsza, niż w rzece być powinna. O ile często w samym zbiorniku jest jeszcze w miarę czysta, to po pokonaniu stosunkowo krótkiego dystansu rzeka zbiera substancje odżywcze(z samego zbiornika też ich sporo wypływa), co w połączeniu z anormalnie ciepłą wodą powoduje błyskawiczny rozwój nieznanego mi gatunku(ów) mikroorganizmu, który barwi wodę na brunatny kolor. Powoduje, to jeszcze jedną ważną konsekwencję. Otóż znikoma przejrzystość wody uniemożliwia wzrost podwodnej roślinności, która w dużym stopniu oczyściła by wodę poprzez filtrację oraz zużywanie składników odżywczych. Tym sposobem koło się zamyka i Wieprzem płynie żur do samego ujścia.
Przy wysokiej wodzie zachodzi filtracja na zalanych trawach, przy niskiej stabilnej, rzeka tak nie "ryje"-mniej żarcia dla mikroorganizmów powodujących zabarwienie wody.
Zimą woda jest stosunkowa czysta, ponieważ jest zbyt zimna aby brunatne glony(czy coś podobnego) mogły się w dużej ilości rozwijać.
Temperaturę wody zwiększa również mniejsze zacienienie rzeki, spowodowane wycinką drzew przez bobry. Jest to jednak(chyba)tylko % tego, co powoduje Nielisz.
Wracając do dużo czyściejszej wody zimą, niezależnie od stanu rzeki. Nie można przypisać zmętnienia wody głównie erozji brzegów, gdyż zimą, czy latem zachodzi stosunkowo podobnie przy danym stanie wody.

Pamiętam, gdy za małolata(początek lat 90-tch) kąpałem się w Wieprzu, woda była wtedy zimna(subiektywne odczucie) nawet w upały. Teraz w lecie w czasie panowania wysokich temperatur, można siedzieć w wodzie zanurzonym po szyję cały dzień i pić zimne piwko...

To co tu napisałem, to tylko moje domysły(oprócz rzecznych kąpieli :) ) nie poparte badaniami :) .

Może ktoś ma dostęp do jakiś naukowych opracowań odnośnie, np parametrów wody(chemii, biologii? itd), to chętnie bym poczytał. Pewnie, nie tylko ja.

Pozdrawiam. Bartek.
  • Gelor78 lubi to

#195 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 luty 2024 - 14:13

Zapewne wina leży gdzieś pośrodku
Tak czy siak mamy to co mamy czyli piękną, dziką rzekę niestety brudnawą i nieco pustą

#196 OFFLINE   darek1972

darek1972

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 luty 2024 - 15:53

Z tym nieco,to lekko powiedziane,pusta,bardziej pasuje.



#197 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 03 luty 2024 - 18:25

Pamiętam jak w miejscu gdzie jest zbiornik w Nieliszu były dołki po 4metry i było widać dno jak by wody było co najwyżej do pasa.

#198 OFFLINE   tomek1996

tomek1996

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaMielec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ogorzałek

Napisano 12 luty 2024 - 17:13

Da się się teraz łowić na Wieprzu powyżej zapory przy tak wysokiej wodzie czy raczej odpuścić? Mam 150km i nie chcę jechać w ciemno

#199 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 14 luty 2024 - 09:56

Da się się teraz łowić na Wieprzu powyżej zapory przy tak wysokiej wodzie czy raczej odpuścić? Mam 150km i nie chcę jechać w ciemno

Chyba poniżej zapory?  Łowić się da ale nie ma to najmniejszego sensu.



#200 OFFLINE   Sneer80

Sneer80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 luty 2024 - 10:35

Podobnie jak kolega Tomek, jestem ciekaw, czy przy takiej wysokiej wodzie jest sens łowić na odcinku powyżej zbiornika w Nieliszu. Czy jest ktoś kto chciałby się podzielić swoją wiedzą?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych