Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Sposoby pomiaru-Wasze sposoby


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 12:29

Sytuacja: jeste艣 sam/sama nad wod膮. 艁owisz niez艂膮 ryb臋. Oczywi艣cie chcesz dokona膰 pomiaru d艂ugo艣ci, przed jej wypuszczeniem.
Jak tego dokona膰? Jak zmierzy膰, by ryba bez zbytniego uszczerbku, na zdrowiu, trafi艂a z powrotem do wody.
Podajcie prosz臋 Wasze sposoby

Nie u偶ywam z zasady podbieraka ani siatek. I przyznaj臋, 偶e mam z tym czasem k艂opoty. Przyda艂aby si臋 trzecia a nawet czwarta r臋ka :lol:
Szczeg贸lnie gdy teren jest trudny, ryba du偶a a nikogo do pomocy w pobli偶u. Zdarza si臋, 偶e nie mierz臋 wcale. Ale czy to jest rozwi膮zanie?


#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 12:38

Od ko艅ca w臋dki do...
Od przelotki do...
Kawa艂ek linki/偶y艂ki ucinam na miar臋 ryby...

#3 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 13:03

Miarka z kieszeni do r臋ki, chwyt ryby pod pokrywy skrzelowe, szybkie przy艂o偶enie miarki od czubka pyska ryby do ko艅ca p艂etwy ogonowej i masz wymiar zgodny co do milimetra. :D



#4 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 13:27

Waldku,

Je艣li jeste艣 na 艂odzi, to dobrym rozwi膮zaniem jest miarka, mo偶e by膰 nawet papierowa, przyklejona do burty. Na brzegu, hmm... orientacyjny pomiar przy kijku chyba jest najszybszy. Tylko prosz臋 nie nacinaj go <_< :lol: :lol: :lol: :lol:

#5 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3529 post贸w
  • LokalizacjaIre
  • Imi臋:Tomek

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 13:49

Polecam tak膮 miark臋, sam mam ich 4

http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisp lay?CMID=TOP_SEARCH_GO&langId=-1&searchOption=produc ts&hvarSearchString=38-426-800-00&catalogId=10001&am p;partNumber=44413&storeId=10151&y=11&cmCat=SEAR CHRESULTS&x=3&ddkey=CFPage

#6 OFFLINE   traker

traker

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 190 post贸w
  • Lokalizacjaokolice Stargardu Szcz.

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 17:26

Najlepiej po艂o偶y膰 na trawie i zmierzy膰 - nie przesadzajcie - pewnie sam hol bardziej rybie szkodzi ni偶 30 sekund na trawie.

#7 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 17:27

Zanm oczywi艣cie te sposoby. Sam najcz臋艣ciej stosuj臋 metod臋 @Rognisa.
To ju偶 mam opanowane do perfekcji. Nie zaszkodzi jednak poszukiwa膰 lepszych sposob贸w.
W臋dziska nie nacinam ale kiedy艣, na pe艂nych szklakach, umieszcza艂em r贸偶nokolorowe sta艂e omotki pocz膮wszy od 30 cm i dalej, co 5 cm.

#8 OFFLINE   S艂awek

S艂awek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 post贸w
  • LokalizacjaPolska p贸艂nocna :)

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 17:48

Zanm oczywi艣cie te sposoby. Sam najcz臋艣ciej stosuj臋 metod臋 @Rognisa.
To ju偶 mam opanowane do perfekcji. Nie zaszkodzi jednak poszukiwa膰 lepszych sposob贸w.
W臋dziska nie nacinam ale kiedy艣, na pe艂nych szklakach, umieszcza艂em r贸偶nokolorowe sta艂e omotki pocz膮wszy od 30 cm i dalej, co 5 cm.

Ja to robi艂em lakierem. Po prostu okleja艂em najpierw dwoma kawa艂kami ta艣my sampoprzylepnej blank w poprzek tak, by pomi臋dzy nimi by艂a przestrze艅 oko艂o 1-2 mm. T膮 przestrze艅 zamalowywa艂em albo pod kolor blanku (nigdy nie b臋dzie identyczny), albo pod kolor omotek. R贸wnie偶 robi艂em to co 5 cm :D

#9 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 post贸w
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 18:15

Eeech - kiepskie metody macie. Ja robi臋 tak. Patrz臋 na ryb臋 i na oko oceniam ile mo偶e mie膰 a potem do tego szacunkowego wymiaru dodaj臋 5cm.... 偶eby kumplom nie powiedzie膰 偶e mia艂a mniej ni偶 mia艂a. Zanim sko艅cz臋 w臋dowa膰 dodaj臋 kolejne 5cm... tak na wszelki wypadek. Oczywi艣cie po powrocie do domu dodaj臋 jeszcze 5cm... dla wi臋kszego wra偶enia. A nast臋pnego dnia rano.....

Polecam te偶 tak膮 miark臋 jak tpe1 wklei艂. Po 99 groszy za sztuk臋 - kupuj dziesi臋膰, w ka偶de pude艂ko wk艂adasz jedn膮 i z g艂owy. Nie zapomnijcie tylko po pomiarze doda膰 do wyniku 5 cm dla pewno艣ci...

#10 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 18:21

Eeech - kiepskie metody macie. Ja robi臋 tak. Patrz臋 na ryb臋 i na oko oceniam ile mo偶e mie膰 a potem do tego szacunkowego wymiaru dodaj臋 5cm.... 偶eby kumplom nie powiedzie膰 偶e mia艂a mniej ni偶 mia艂a. Zanim sko艅cz臋 w臋dowa膰 dodaj臋 kolejne 5cm... tak na wszelki wypadek. Oczywi艣cie po powrocie do domu dodaj臋 jeszcze 5cm... dla wi臋kszego wra偶enia. A nast臋pnego dnia rano.....

Polecam te偶 tak膮 miark臋 jak tpe1 wklei艂. Po 99 groszy za sztuk臋 - kupuj dziesi臋膰, w ka偶de pude艂ko wk艂adasz jedn膮 i z g艂owy. Nie zapomnijcie tylko po pomiarze doda膰 do wyniku 5 cm dla pewno艣ci...


@Tomaszek, ja pyta艂em powa偶nie a Ty od razu wyje偶d偶asz z wywodem naukowym. To ju偶 przesada :lol: W艂a艣ciwie, nie zawadzi spr贸bowa膰 :D

#11 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 post贸w
  • LokalizacjaW艂odawa

Napisano 14 kwiecie艅 2008 - 20:03

Witam. M贸j spos贸b.
Ryby zawsze, powtarzam, zawsze wyjmuj臋 z wody podbierakiem. Bez podbieraka na rybach czuj臋 si臋 jakbym 艂owi艂 bez karty w臋dkarskiej, czyli 藕le si臋 czuj臋 i nieswojo. Podbierak musi by膰 odpowiednio du偶y, np. conajmniej 60 cm 艣rednicy (czasem wi臋cej, w zale偶no艣ci od wielko艣ci spodziewanych ryb) i o odpowiednio g艂臋bokiej siatce (bezw臋z艂owej koniecznie). Nie podbieram ich r臋k膮 i nigdy tego nie b臋d臋 robi艂. Wyjmowanie ryb r臋k膮 ogl膮da艂em wielokrotnie na filmach i nad wod膮. Przewa偶nie to smutny, brutalny i nie zawsze skuteczny spektakl. Czasem 偶enuj膮cy. Wi臋c wyci膮gni臋t膮 rybk臋 k艂ad臋 na trawie (nie wyjmuj膮c z podbieraka) lub wp贸艂 zanurzon膮 na nadbrze偶nej ro艣linno艣ci i mierz臋. Przewa偶nie si臋 udaje. Czasem nie mierz臋 ryby wcale, chc膮c skr贸ci膰 jej pobyt poza wod膮 i poprzestaj臋 na orientacyjnym stwierdzeniu- kle艅 ok. 42 cm, szczupak ok. 63 cm. Taka miark臋 (w miar臋 dok艂adn膮) wielu z nas ma w oczach.
Podbierak mam przytroczony do k贸艂ka na plecach kamizelki w臋dkarskiej (nawet taki du偶y) i jest 艂atwo i szybko dost臋pny.
Je艣li faktycznie zale偶y nam na zdrowiu ryby- u偶ywajmy hak贸w bezzadziorowych. To wa偶ne. Powoduje to mniejsze obra偶enia (zdecydowanie mniejsze) i skraca czas jej wyhaczania. Ja zadziory zgniatam we wszystkich swoich przyn臋tach- od sztucznych muszek na haczykach nr 22 po najwi臋ksze jerki wa偶膮ce po 90 gram. Nigdy tego nie 偶a艂owa艂em, wr臋cz przeciwnie. Nigdy nie u偶yj臋 haczyka/kotwiczki z zadziorem. Howgh :D
Pozdrowienia

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Remek

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 07:24

Wyjmowanie ryb r臋k膮 ogl膮da艂em wielokrotnie na filmach i nad wod膮. Przewa偶nie to smutny, brutalny i nie zawsze skuteczny spektakl. Czasem 偶enuj膮cy.


Absolutnie NIE! Wyjmowanie r臋k膮 to najskuteczniejsza metoda tylko ... trzeba nabra膰 wprawy i pokona膰 pewien l臋k. Zapewniam Ciebie, 偶e nie ma to nic wsp贸lnego z brutalnym czy 偶enuj膮cym spektaklem oczywi艣cie pod warunkiem, 偶e kto艣 ma do艣wiadczenie (o kt贸re zreszt膮 nie trudno).

Pozdrawiam
Remek


#13 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 post贸w

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 07:32

zale偶y jeszcze jakich ryb! Ja naprzyk艂ad nie lubi臋 podbiera膰 r臋k膮 sandaczy i wi臋kszo艣ci ryb morskich. Podbieranie sandacza r臋k膮 na Warcie sko艅czy艂o si臋 sporym opatrunkiem na d艂oni. Morskie ryby s膮 cz臋sto naje偶one kolcami albo twardymi i ostrymi 艂uskami. Mnie si臋 wydaje, 偶e najbezpieczniejszym sposobem (zar贸wno dla ryb jak i 艂owiacego)jest podbierania ryb chwytem powy偶ej p艂etwy ogonowej. O ile anatomia ryby nato pozwala :unsure:

to taki ma艂y Of op w temecie o pomiarach odleg艂osci sorry @Popper

JW B)

#14 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Remek

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 07:54

Jurku, zgadza si臋 - ma艂ego pstr膮ga podbierasz inaczej ni偶 szczupaka. Wypowiada艂em si臋 w kontek艣cie szczupak贸w. Reszt臋 ryb (tych mniejszych) podbieram za kark.

pozdrawiam
Remek

#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 10:34

Sposob pomiaru zostal podany, trzeba miec ze soba miarke. Jezeli ryba nie nalezy do okazow, wzglednie stac nas na to zeby pomiar sobie odpuscic...to odpuscic.
Po co np. mierzyc szczupaka ok. 50cm? Po kilku doswiadczeniach oceni sie taka rybe na oko.

Duzo zalezy od gatunku...ja preferuje podbieranie ryb reka na tyle malych, zeby mozna bylo swobodnie objac kark. Ryby wieksze albo w warunkach trudnych (np. podbieranie z malej lodki na duzej fali) wole brac podbierakiem.
Pojawiaja sie problemy bo ryba mota sie z reguly kotwicami. Dlatego wszedlem w posiadanie najwiekszego dostepnego w BPS podbieraka z gumowa siatka.
Ryby sa latwe do wyjecia z tej siatki, niestety maszyna ta jest dosc ciezka w manewrach (gumowa siata powoduje ciezar).

...trzeba nabra膰 wprawy i pokona膰 pewien l臋k.

Pare razy pokonywalem te l臋ki w ten sposob, ze pozniej plywalem z reka obwiazana w szmate.
Jest prawie pewne, ze (mysle o szzcupaku) na drugi dzien kondycja bedzie gorsza bo rana sie bedzie slimaczyc...
Czy warto ryzykowac majac w perspektywie kilka dni lowienia?

Mierzenie to nie calosc zagadnienia. A co jak zachce sie zrobic sobie zdjecie?
Ostatnio trenowalem....mam aparat cyfrowy z takim odwracalnym ekranem, tak, ze mozna sie w nim widziec a takze to, co obejmuje kadr.
Wystarczy ustawic na w miare pewnym podlozu aparat i uruchomic funkcje robienia zdjecia z opoznieniem.
Jednak moze to sie okazac bardzo trudne w praktyce, jednak mozliwe..w przeciwienstwie do lustrzanek.

Gumo



#16 OFFLINE   Adam 艁uczak

Adam 艁uczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 10:40

ma艂e, podwymiary itd ola膰 lub do kija, du偶e i tak trzeba na brzeg zazwyczaj wtedy r臋ce wolne

#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 11:59

Je艣li chodzi o l膮dowanie r臋k膮 to tak dobieram si臋 do ryb raczej srednich - je艣li s膮 jako艣 trudno zachaczone - w ponad po艂owie przypadk贸w staram si臋 takiej ryby nawet nie dotyka膰 i odpi膮膰 j膮 bardzo mocnymi kombinerkami (ig艂otrzymacze i inne ma艂e dinksy sa dobre przy muchowaniu, przy du偶ych hakach zupe艂nie nie dzia艂aj膮) w wodzie bez mierzenia i wyci膮gania. Czy ryba mia艂a 71 czy 76 nie robi wi臋kszej r贸偶nicy (o ile nie jest pstr膮giem :mellow: ) - po prostu by艂a na oko mi臋dzy 7 a 7 i p贸艂 dyszki.
Du偶e zawsze podbierakiem takim jak na karpie

@Herman - chcia艂bym widzie膰 jak na plecach nosisz podbierak w kt贸ry wejdzie 1,20m z艂ej ryby :unsure:

#18 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 post贸w
  • LokalizacjaW艂odawa

Napisano 15 kwiecie艅 2008 - 18:51

@Herman - chcia艂bym widzie膰 jak na plecach nosisz podbierak w kt贸ry wejdzie 1,20m z艂ej ryby :unsure:


Nosz臋 normalnie, jak John Wilson na swoich filmach o w臋dkowaniu. Chocia偶 gdzie mi tam do Wilsona :D Jest du偶y, okr膮g艂y i posiada sk艂adany trzonek, kt贸ry mo偶na roz艂o偶y膰 lew膮 r臋k膮 (i lew膮 r臋k膮 sprawnie odpi膮膰 podbierak z k贸艂ka na plecach kamizelki). 呕enuj膮ce momenty podbierania ryb r臋k膮 widzia艂em np. na filmach wydawnictwa W臋dkarstwo Moje Hobby. Mniejsza o to. Moim zdaniem podbierak to najbezpieczniejszy dla ryby spos贸b na jej wyj臋cie z wody. Taki zreszt膮 spos贸b egzekwuj膮 na 艂owiskach specjalnych (San) i 偶aden inny. Jak najmniej dotykania ryb r臋k膮. Podbierakiem mo偶na te偶 wcze艣niej zako艅czy膰 hol zanim jeszcze ryba si臋 ca艂kiem wypompuje.
Mam 6 r贸偶nych podbierak贸w, kt贸rych u偶ywam w zale偶no艣ci od okoliczno艣ci. Najcz臋艣ciej ma przy sobie podr臋czny podbieraczek, w kt贸ry wchodzi 4 kg drapie偶nik i z takim najcz臋艣ciej je偶dz臋 na pstr膮偶ki i przeci臋tne szczupaki czy sandacze.
Zaznaczam, 偶e przedstawiam tylko sw贸j punkt widzenia i my艣lenia i 偶e nie mam du偶ego do艣wiadczenia w 艂owieniu du偶ych ryb, kt贸re tylko z rzadka czepiaj膮 mi si臋 haczyka :D 艁owi臋 w polskich wodach. Ni znam reali贸w szwedzkich czy angielskich.

#19 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 16 kwiecie艅 2008 - 05:54

No i zesz艂o z pomiaru na podbieranie ale, to r贸wnie interesuj膮ce :D

Nie u偶ywam podbieraka od zawsze.
Nie brodz臋 chyba, 偶e nadbrze偶ny sajgon nie pozwala, na 艂owienie z brzegu.
W艂a艣ciwie, to nie widuj臋, nad takimi wodami jak Kwisa, B贸br, Odra, spinningist贸w z podbierakiem. A je艣li ju偶, to wyjatki. Cze艣ciej zdarzy si臋 taki widok nad Odr膮.
Dla mnie podbierak, to zb臋dny balast, komplikuj膮cy to, co ma by膰 przyjemno艣ci膮.

Nie ukrywam, 偶e mia艂em takie zap臋dy i zabiera艂em podbierak ze sob膮 :lol: .
Regu艂膮 by艂o, 偶e do domu ju偶 nie wraca艂 :angry:
Brak praktyki i nawyk贸w a efekt, to pozostawienie gdzie艣 w krzaczorach a raz zdarzy艂o mi si臋 utopi膰 ten wspania艂y sprz臋t.
Natomiast je艣li ju偶 mia艂em go u偶y膰, to:
- albo ryba da艂a si臋 wyholowa膰, bez problemu, do r臋ki,
- albo nie mie艣ci艂a si臋 w tym ustrojstwie,
- albo.....zosta艂 w baga偶niku ;)

Dlatego uwa偶am, 偶e sensowne zastosowanie znajduje podbierak podczas 艂ow贸w na paj臋cze 偶y艂eczki, i paproszkowe przyn臋ty duzych ryb. No i w 艂odzi mo偶e byc przydatnym narz臋dziem, gdy burta wysoka a ryba du偶a ale to diametralnie inne warunki. Du偶y podbierak le偶y w zasi臋gu r臋ki i w niczym w艂a艣ciwie nie przeszkadza.
Zasiadki gruntowe pomin臋 milczeniem, bo nie ten portal.

PS
Jedyny raz, kiedy sensownie u偶y艂em podbieraka, zdarzy艂 si臋 w Dziwn贸wku czy te偶 Dziwnowie (myl臋 te miejscowo艣ci), na pigalaku przy rzece. Z艂owi艂em ogromnego leszcza i gdyby nie pomoc syna, kt贸ry zda偶y艂 przynie艣膰 podbierak z samochodu, to pewnie, z powodu wysokiego betonowego umocnienia nabrze偶a, by艂by nie do wyj臋cia.




#20 OFFLINE   dziubek

dziubek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 kwiecie艅 2008 - 22:38

Ja u偶ywam podbieraka tylko na 艂贸dce.
Herman zrobi艂e艣 na mnie wra偶enie za to, 偶e zawsze masz ze sob膮 podbierak i o ile Ci nie przeszkadza to chwa艂a Ci za to.
Jednak wi臋ksze wra偶enie zrobi艂e艣 na mnie zgniataniem zadzior贸w.
Powiedz wobec tego czy nie spada Ci przez to wi臋ksza ilo艣膰 ryb?




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych