Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

wedka typu crankbait


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 19 April 2008 - 19:00

panowie rodbuilderzy :D prosze o porade w kwestji wyboru blanku na budowe wedki typu crankbait :D
interesuje mnie wedka o dlugosci 6'6 do 7' o mocy okolo 14 lb, akcja klasycznie regular (ewentualnie mod-fast, ale tylko pod warunkiem, ze bedzie sie dobrze ladowala pod zamierzonymi przynetami), zbrojona pod multiplikator, bede nia lowil w stosunkowo mocnym uciagu na roznego typu woblery o masie 6-10 gram

#2 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 19 April 2008 - 19:04

jam nie rodbulder, ale miałem taki kij nad wodą, we własnych rękach :o nawet rybe jakąś złowiłem na małego woblerka tym kijem :huh: Był to St Croix Avid AC66MM i spełnieł wszystkie warunki jakie wymieniłeś w poscie wyżej... Choc miała niby 17 lbs..

pozd JW :D

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 19 April 2008 - 19:12

nowy avid ma 14 lb i pasuje mi w koncept totalnie ... ale chetnie poczytam o alternatywach :D

#4 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 19 April 2008 - 19:15

masz avida 14 lbs Moderate?

:unsure:

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 19 April 2008 - 19:25

nie mam , ale lowilem tymi nowymi (AVC66MM i tym dluzszym AVC70MM) i mi obydwa bardzo pasuja ... teraz zaluje, ze sobie nie zamowilem (przy tam kursie dolara :unsure:)
jednakze chetnie poslucham i poczytam o ew. alternatywach :D

#6 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 19 April 2008 - 19:35

no to poczekaj na opinie chłopaków z ART rods. W ofercie Lamiglasa jst sporo blanków mod/fast. Ja mam taki kij, choć opisany jest jako fast, i przy 17 lbs śmiga takie wabiki jak Butcher 5F. Jednak avid MM dawał większy komfort z mniej lotnymi woblerkami. Naprawde świetne wedki. Kiedyś rozmawiałem z jednym z rodbulderów z za oceanu i zwrócił on moją uwagę na blank St Croix 4S70MM opisany jako shallow cranker 10 lbs do 3/8. Pytanie jaki zadałem zasadniczo pokrywało się z twoim.. :D

pozd JW :D

#7 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 posts
  • LokalizacjaSzczecin

Posted 19 April 2008 - 21:02

hej

zwróćcie uwagę na 4C68MXF Top Water 6'8 8-14 1/4-5/8 , Mimo że opisany jako extra fast ma bardzo płynne ugięcie. Wg mnie jeden z najfajniejszych Legendów Tournament, szybki i jednoczesnie pieknie pracujący pod obciazeniem.

Pozdrawiam

#8 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 19 April 2008 - 23:22

hej

zwróćcie uwagę na 4C68MXF Top Water 6'8 8-14 1/4-5/8 , Mimo że opisany jako extra fast ma bardzo płynne ugięcie. Wg mnie jeden z najfajniejszych Legendów Tournament, szybki i jednoczesnie pieknie pracujący pod obciazeniem.

Pozdrawiam



tak ten blank ma u mnie dożywocie PITT polecam :D

#9 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 20 April 2008 - 09:47

nie mam , ale lowilem tymi nowymi (AVC66MM i tym dluzszym AVC70MM) i mi obydwa bardzo pasuja ... teraz zaluje, ze sobie nie zamowilem (przy tam kursie dolara :unsure:)

@pitt, szukam podobnego kija. Co myślisz o AVC66MM jako lekkim kiju szczupakowym? St. Croix cieszą się opinią kijów ze znacznym zapasem mocy. W tym przypadku też tak jest?

BTW poproszę o sugestię zbrojmistrzów nt. niskobudżetowego składaka o charakterystyce podanej prze Pitta. Tylko Batson wchodzi w grę?

pzdr
zewu

#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 20 April 2008 - 16:29

@zewu
te avidy holuja szczupaki bez zadyszki, ale ja chce taki blank zaadaptowac do troche innych celow ;)

#11 OFFLINE   Art-Rod

Art-Rod

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 22 April 2008 - 13:28

Hej! Lamiglas IM700 6'6 6-17lb 7-18gr, o którym wspomina Jerzy, jest w dwóch wersjach -IMC781 i IMS781(trochę szybszy, większa zbieżność). Potrzebują te 6-8gr na wzbudzenie, a więc raczej bym nie polecał, bo tu kręciłbyś się ciągle w okolicach minimum.
Klasyczny crankbait to wg mnie wędka nie do łowienia w nurcie, zbyt się kładzie, nie ma precyzyjnej kontroli nad woblerem. Proponowałbym wykonanie wędki typu Hot Shot UL, czyli subtelna, gadająca część szczytowa, a dalej szybko wzmacniający się blank.. To konwencja wędki na deep runnery. W długości 7' jest już w czym wybrać, np. właśnie opisywany w artykule boleniowym blank Lamiglasa XMG LP843.
Pozdrawiam, Tomek.

#12 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 22 April 2008 - 14:45

Tomek czy ten wspomniany przez Ciebie IM700 do 18g jest tymsamym blankiem na którym zbudowany jest seryjny XC 661??Ja miałem na myśli ten właśnie kij/blank. 5-6g z tego kija leci spokojnie, ale przy załozeniu lekkiego multiplikatora B) i lotniejszej przynety.

pozd JW :D


#13 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,500 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 22 April 2008 - 17:59

Jerzy, bez emocji. Już nie raz udowadniono, że się da
To IMC781 (już kiedyś też o to pytałem ).

#14 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 22 April 2008 - 18:02

popper, ale co się da? bo jakos nie załapałem? :unsure:

#15 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,500 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 22 April 2008 - 18:05

A ja myślę, że wiesz. :mellow:

#16 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 22 April 2008 - 18:06

A ja myślę, że wiesz. :mellow:



:unsure: :unsure:

nie nie wiem :blush:;)

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,605 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 23 April 2008 - 20:58

interesuje mnie wedka o dlugosci 6'6 do 7' o mocy okolo 14 lb, akcja klasycznie regular (ewentualnie mod-fast, ale tylko pod warunkiem, ze bedzie sie dobrze ladowala pod zamierzonymi przynetami), zbrojona pod multiplikator, bede nia lowil w stosunkowo mocnym uciagu na roznego typu woblery o masie 6-10 gram


@pitt,

temat ciekawy zatem wybacz ze - nie pytany - zabiore głos. Myślę że crankbait 14lb, na mocny uciąg, może być za słaby - np. przy woblerku z wiekszym sterem. Oczywiscie, jest jeszcze kwestia - crankbait z e-glas'u a crankbait grafitowy, ale mimo wszystko moze kucnąć, tak jak piszą chłopaki z @artrodu

Myślę że przy gramaturze przynęt 6-10 gram można to rozwiązać na dwa sposoby - dobrać blank o charakterystyce typu crankbait lub poping, ale zdecydowanie większej mocy, nawet 20lb. Tak, tak, są blanki które przy takiej mocy absolutnie komfortowo pozwolą obsługiwać przynęty w podanej gramaturze (oczywiście przynęty aerodynamicznie poprawne, przy poprawnym dobraniu pozostałych elementów zestawu itp, itd)

Druga opcja, to blank o mniejszej mocy, np. 10lb, ale charakterystyce typu bass casting lub spin-jig - ostrzejszy, bardziej zwarty, szybszy, mniej ustępliwy.

Tak mi się przynajmniej wydaje.

Jeżeli chodzi o typ Hot-Shot to powiem szczerze że HS-y które do tej pory widziałem raczej były raczej wredne, jak to mawia Sławek O.B., pod kątem możliwości klasycznego zbrojenia castingowego. Ta delikatna szczytówka... wyjściem być może mogłaby być spirala ale, mimo wszystko, dla mnie to jednak blanki spinningowe. Oczywiscie mowie caly czas o HS-ach z którymi sie zetknąlem, głownie Talona i Batsona. Loomisa o którym tu wspomniano nie znam (niestety!)

To takie moje 3 grosze w ciekawym temacie, myślę że wartym kontynuacji.

Pozdrawiam


#18 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 23 April 2008 - 21:41

a ja sobie pozwolę dodać coś do wypowiedzi Friko.

Sprawdzałem w praktyce dwa opisane przez Pawła zestawy castingowe umożliwiające łowienie mniejszymi i mniej lotnymi woblerami. Oto moje wrażenia..

Pierwszy z nich to mocny kij (17-20 lbs) o głebokim ugieciu i o bardzo szerokim zakresie rzutowym. Często nawet 4-35g. Taki kij najcześciej jest zrobiony z podstawowego lub średnio modułowego grafitu i cechuje go mniejsza zbieznosć ( AC66MM, Cabelas XML). Samo łowienie było efektywne nawet z multiplikatorem niekoniecznie predysponowanym do najlżejszych przynęt (Antares AR). Odległosci nie specjalnie wielkie, ale na klenie i pstrągi z mniejszych rzek wystarczyło z nawiazką. Kij ładował sie głeboko i płynnie oddawał energię przy rzucie. Wada takiego wędziska jest nie najlepsza celnosc w podawaniu wabika w upatrzone miejsce. Na wodzie stojacej zestaw spisywał się sporo lepiej zwłaszcza przy stosowaniu pękatych woblerkow SDR-ów czy wirówek. Jeśli miałbym doradzać taki zestaw to zdecydowanie na wody stojące. Zwłaszcza późną jesienia i zimą na anemicznie biorące ryby

Drugi typ to spinn jig o mniejszej mocy (8-12 lbs). Szybkiej choc nie kołkowatej szczytówce i mocy skupionej głownie w dolniku. Spin Jigi maja tez płynniejsze ugiecie niz np HS czy Drop Shoty. Taka wędka znakomicie wspólgra nawet z mniejszym i lzejszym wabikiem, ale wymaga stosowania multiplikatorów przewidzianych do lżejszego łowienia ( scorpion 1001, Curado 101D, Conquest 51 czy ... Daiwa Pixy :unsure: ). Ogromną zaletą takiej wędki jest mozliwość komfortowego oddawania krótkich, ale bardzo celnych rzutów, lepszą kontrolą nad rybą zwłaszcza w szybszym nurcie i możliwość stosowania tak róznych przynęt jak jigi i obrotówki. Dlamnie jak narazie to ideał lekkiej wedki castingowej.

Pozd JW

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 24 April 2008 - 06:56

dostalem kilka sygnalow z pytaniami czy sie pcham w lekki casting i czy bede docelowo polawial klenie na lekkiego casta?
nie pcham sie i nie docelowo do kleni, ale i ten aspekt mojego lowienia wedka powinna obsluzyc, czyli od 5 do 8 gram musi rzucac ... wabiki beda raczej male lub srednie, jezeli wobki SDR to nie wieksze niz 5-cio cm salmiaki albo gloogi ...

w przypadku tego kija nie chce sie ograniczac jezeli chodzi o jego mozliwosci rzutowe jak i jego zakres stosowanych przynet (a takze polowianych ryb), dlatego myslalem o crankin sticku na nowym blanku avida, to rzeczywiscie swietna i bardzo uniwersalna wedka, wcale nie jestem pewien, ze by usiadla w uciagu ... przy blanku 14 lb made by st.croix i cw. 5/8 OZ ... ???
wprawdzie lowilem nimi (nowe avidy crankbait rod zbudowane w technologii IPC) tylko na wodzie prawie stojacej (starorzecze) i bylem pod wrazeniem mozliwosci tych wedek ... a propos, do wedki bedzie przykrecony alphas 103 type F czyli bardzo uniwersalny mlynek ... nie konicznie do lowienia bardzo lajtowego ...

caly czas rozwazam propozycje daniela 'danona' z blankiem MLXF ... z tym ze nie legend ale avid ... z tym, ze ja znam ta wedke w orginalnym zbrojeniu i nie wiem, czy nie bedzie za szybka do malych woblerow ... do softbaitow i innych ciekawch rigow z cala pewnoscia ultra cool, ale co z woblerami?

a jak w tej sytuacji widzicie blanki ATC ISJ602 i ISJ701?

#20 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,500 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 24 April 2008 - 07:13

@Pitt
Nie jestem ekspertem ale pewnie znajdzie się w ofercie firm, blank nieco delikatniejszy ale jednocześnie zbliżony charakterystyką, do Lamiglasa IMC 781 .
Może w Avidach?

Wydaje mi się, że poszukiwania powinieneś zacząć od tego typu blanków (podobne pracą i ugięciem, nieco mniejszej mocy). I z takiej oferty pewnie coś powinni Ci doradzić rodzimi rodbuilderzy.

Zresztą, przy przeciętnych (moje) umiejętnościach technicznych, wspomniany blank (lub wędka XC661), już pozwala, na wyrzucanie zwratych przynęt, o masie 5g, na zupełnie przyzwoite odległości.\
Natomiast prowadzenie wymienianych przez Ciebie przynęt, to już czysta przyjemność. O holu nie wspomnę :D