Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Niezgodności w opisach blanków ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 05 maj 2008 - 22:08

Witam, przeglądając oferty blanków znanych amerykańskich firm na stronach polskich rodbuilderów i amerykańskich sklepów z blankami (np. mudhole.com) zauważyłem, że opisy niektórych blanków różnią sie na tych dwóch stronach... Już podaję przykład. A mianowicie chodzi o Lamiglasa XMG1142M. Jest on opisany u naszych rodbuilderów jako blank o akcji xfast i mocy 8-15lb... nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że na stronach amerykańskich jest on opisany jako blank o akcji fast i mocy 6-12lb... Kolejnym przykładem jest batson HS1021F. Na stronie naszych rodbuilderów jest opisany jako blank o ciężarze wyrzutu 10-28g (jak dobrze wiemy do 1 oz) natomiast na stronie batsona jest opisany jako balnk o c.w. do 3 oz. Rozbierzności są duże i znaczące dlatego pytam. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest ?? Z góry dzięki. Pozdrawiam.

#2 OFFLINE   Art-Rod

Art-Rod

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 maj 2008 - 12:54

Hej! Co do XMG, to nie wiem gdzie się z takim opisem spotkałeś, spójrz na lamiglas.com, masz opis taki jak nasz i uważam, że są to dane adekwatne.
Wędki/blanki typu hot shot są najczęściej użytkowane na zachodnim wybrzeżu USA do połowów łososiowatych z łodzi. Często nie rzuca się z nich, a tylko wypuszcza woblera lub ciężarek(np.2-3oz) z np.woreczkiem ikry.. Wędka ma ekstra mocny dół, wytrzymuje to bez problemu. Co innego z rzutem, mamy takie przyzwyczajenia i potrzeby, i do nich ma się opis 10-28gr. Ten blank przy rzucie wabikiem powyżej 35gr momentalnie siada..

#3 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 06 maj 2008 - 13:17

Hej! Co do XMG, to nie wiem gdzie się z takim opisem spotkałeś, spójrz na lamiglas.com, masz opis taki jak nasz i uważam, że są to dane adekwatne.

http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog/Lamiglas-Salmon-Stee lhead-Blanks/XMG50-Graphite-Salmon-Steelhead - tutaj się spotkałem z takim opisem i jest taj jak pisałem wyżej niezgodny z tym co macie na stronie. Jeśli powołujesz się na stronę lamiglasa ( http://lamiglas.com/..._indiv.php?id=8 ), to równierz wypadałoby na nią zajrzeć i sprawdzić, ponieważ dane są równierz takie jak na mudhole.com czyli niezgodne z tym co podajecie. Pozdrawiam.

#4 OFFLINE   maryjanl

maryjanl

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaMelanów

Napisano 06 maj 2008 - 13:26

Witam.
XMG 1142M na stronie Lamiglasa opisany jest jako 6-12lb,a w Art-Rod:8-15lb.Pytałem w XRodso tą rozbieżność,powiedzieli,że opis blanku dostali od Art-rod,i też to zauważyli.

#5 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 06 maj 2008 - 13:29

Witam.
XMG 1142M na stronie Lamiglasa opisany jest jako 6-12lb,a w Art-Rod:8-15lb.Pytałem w XRodso tą rozbieżność,powiedzieli,że opis blanku dostali od Art-rod,i też to zauważyli.

Myślę, że dostarczyłem dość dowodów na to, że poprostu art-rod popełnił błąd, znalazłem już dwie strony jako dowód, że ten blank jest opisywany za pomocą całkiem innych parametrów w stanach. Pozdrawiam.

#6 OFFLINE   maryjanl

maryjanl

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaMelanów

Napisano 06 maj 2008 - 13:36

Nie wiem czy to nie jest przypadkiem błąd na stronie Lamiglasa ,ponieważ gotowe wędki opisywane są 8-15lb,natomiast następny blank XMG 1202M jest 8-15lb jako gotowiec i goły bank.

#7 OFFLINE   Art-Rod

Art-Rod

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 maj 2008 - 13:46

Koledzy, w większości amerykańskich katalogów pojawiają się błędy, rozbieżności itp. Niektóre mylne opisy w katalogach blanków są powielane przez lata..
Spójrzcie sobie na stronę lamiglasa, ale wędki. Tam jest zamieszczony właściwy dla tego blanku opis 8-15lb.
Pozdrawiam!

#8 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 06 maj 2008 - 13:51

Nie wiem czy to nie jest przypadkiem błąd na stronie Lamiglasa ,ponieważ gotowe wędki opisywane są 8-15lb,natomiast następny blank XMG 1202M jest 8-15lb jako gotowiec i goły bank.

Jest taka możliwość ale wątpie, te dane są już długi czas na stronie lamiglasa więc jeśli zaszła by pomyłka poprawili by to.

#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2008 - 14:08

@Zulus

z ciekawości zapytam, jaką wiedzę chcesz uzyskać porównując te opisy? Ja mogę podać np. wiele przykładów gdzie opisy blanków, fabryczne, na stronie producenta, są kompletnie od czapy - czy rodbuilder opisując taki blank, ma bezmyslnie przepisać takie oznaczenie czy raczej powinien umieścić na wędce - która jako produkt jest w końcu jego wytworem - opis taki, jaki uważa za słuszny biorąc pod uwagę swoje doświadczenie i dedykowany sposób użytkowania kija?

Ja osobiście opowiadam się za tym drugim podejściem.

Koronny przykład na potwierdzenie tej reguły, padł zresztą we wspomnianej dyskusji odnośnie blanków typy Hot-Shot. Np. wsponiany Batson HS1021F jest to blank do którego nie założyłbym gumy na główce cięzszej niż 22 gramy, w wyjątkowych okolicznościach może 25 gram - pod warunkiem że dochodziłaby do tego niewielka guma i że rzucałbym niezwykle ostrożnie. Jeślibym chciał posługiwać się kijem jak normalnym spinningiem, to rzutowo opisałbym go właśnie maksymalnie na 1 uncję, może trochę schodząc w dół z dolnym zakresem c.w., ale też nie dużo.

I tutaj właśnie opis rodbuildera pełni funkcję informacyjną dla użytkownika - odbiorcy wędki, bo dzięki takiemu opisowi nikt nie założy do kija zbyt ciężkiej przynęty i przez to być może nie zniszczy sobie wędki.


Pozdrawiam


#10 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 06 maj 2008 - 14:21

@Zulus

z ciekawości zapytam, jaką wiedzę chcesz uzyskać porównując te opisy?

Chodzi mi o względy czysto formalne, dlaczego tak jest. Poprostu mnie to zastanowiło. Ciesze się, że rodbiulderzy dbają o nas i opisują blank tak jak uważają ale ci którzy te blanki produkują równierz muszą opisywać te blanki na podstawie czegoś. Teraz rozumiem, że chodzi poprostu o względy czysto użytkowe. Pozdrawiam.

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2008 - 15:20

Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego producent opisuje blank tak a nie inaczej. Myślę, może być tak że blank jest produkowany z pewnym określonym założeniem, np. pod kątem specyficznej techniki wędkarskiej (która u nas może nie występować). Potem, ten sam blank trafia do naszeg rodbuildera, który powinien go opisać zgodnie z polskimi realiami - czyli np. wykonuje kij spinningowy na blanku HS i opisuje go jak kij spinningowy, a nie jak kij do Hot-Shota.

Czyli różnica w założeniach co do zastosowania blanku może, i powinna, przekładać się na różnicę w opisie wędki.

Ja nauczyłem sie traktować opisy niezwykle orientacyjnie a nie ściśle, bo jest też tak że każdy wędkarz ma indywidualny styl rzucania, umiejętności holu ryby etc - i to może też wpływać na praktyczny zakres możliwych zastosowan kija dla tego indywidualnego wędkarza. Dlatego po kilku wyprawach nad wodę, sprawdzniu kilkunastu przynęt, wyjęciu kilku ryb, często sami jesteśmy w stanie okreslić jaki tak naprawdę, dla nas, kij ma c.w. oraz moc - to może różnić się zarówno od opisu producenta jak i rodbuildera

Pozdrawiam

#12 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 06 maj 2008 - 18:50

Pewnie w tym co napisałeś jest dużo prawdy aczkolwiek takie rozbierzności napewno nie pomagają kupującemu w wybraniu tego a nie innego blanku. Tak jak pisałeś każdy szuka kija pod siebie i wie mniej więcej czego chce, dlatego w wyborze blanku często kierujemy się właśnie parametrami a gdy widzimy na jednej stronie inny opis a na drugiej inny opis tego samego blanku to napewno to w wyborze nie pomoże. Ale cóż takie są wędkarskie realia - nic nie jest proste :D . Pozdrawiam.

#13 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 06 maj 2008 - 19:43

Zulus odpowiedź jest prosta... Trzeba:
1. wiedzieć czego się szuka
2. chociaz troche znać się na tym czego się szuka
3. korzystać z autoryzowanych źródełek oraz zaufanych sprzedawcow... ja już dawno skonczylem kupowanie wędek na podstawie danych katalogowych ... ;) i ... zresztą chyba nie tylko ja... nie wychodzę na tym źle... :mellow:

#14 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 07 maj 2008 - 06:02

Pewnie w tym co napisałeś jest dużo prawdy aczkolwiek takie rozbierzności napewno nie pomagają kupującemu w wybraniu tego a nie innego blanku. Tak jak pisałeś każdy szuka kija pod siebie i wie mniej więcej czego chce, dlatego w wyborze blanku często kierujemy się właśnie parametrami a gdy widzimy na jednej stronie inny opis a na drugiej inny opis tego samego blanku to napewno to w wyborze nie pomoże. Ale cóż takie są wędkarskie realia - nic nie jest proste :D . Pozdrawiam.


@Zulus - weż pod uwagę to co napisał @Mifek i @Friko. Przed wyborem kija warto pomacać goły blank, lub jeśli to możliwe gotowy produkt w postaci wędki. Nie tak dawno pisałem na tym forum, jak to jeden z kolegów batsonem opisanym do 30g machał przynętą powyżej 100g bez szkody dla kija. Nie polecam tego oczywiście. Podaje ten przykład tylko dlatego aby uzmysłowić jakie możliwości mają amerykańskie blanki, dobrze uzbroione, niekoniecznie wg. wytycznych producenta.

#15 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 07 maj 2008 - 08:21

Zulus odpowiedź jest prosta... Trzeba:
1. wiedzieć czego się szuka
2. chociaz troche znać się na tym czego się szuka
3. korzystać z autoryzowanych źródełek oraz zaufanych sprzedawcow... ja już dawno skonczylem kupowanie wędek na podstawie danych katalogowych ... ;) i ... zresztą chyba nie tylko ja... nie wychodzę na tym źle... :mellow:



dokładnie :D

@zulus chłopie przy twoich zalorzeniach i potrzebach wymiekło juz paru rodbilderow, jakoś robia dla ludzi kije i nikt nie narzeka ja juz nie wiem co ty chcesz, rozrzut twoich potrzeb jest jak z Pekinu do Moskwy i to nie tylko moje zdanie chciales cos robic zbroic jakis blank a pozniej chciales scigac gotowy kij ze stanow prubujac na tym zaoszczedzic ja ci gwarantuje ze nie zaoszczedzisz, a sam amerykanski kij nawet za 1000$ ci nie bedzie lowil ryb... jezeli masz watpliwosci co do własciwego opisu blankow to pisz bezposrednio do dystrybutora na nasz rynek albo bezposrednio do producenta tych blankow gwarantuje ci ze opisy blankow ktore znajduja sie na stronach rodzimych rodbilderow sa własciwe do specyfiki naszych wód. Masz mieszane uczucia idz do sklepu wybierz wedke i kup sam blank z usa na pewno nie zwiekszy liczby lowionych ryb. Chyba ze teraz to juz jest taka moda zeby mieć kijek robiony na amerykanskim blanku bo on bedzie lowil wiecej ryb

#16 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 07 maj 2008 - 14:18

Widze, że dyskusja troche zmieniła swoje przeznaczenie bo pytałem czym spowodowane są rozbierzności opisów blanków a tu uzyskuje odpowiedzi, że sam niewiem co chce kupić :D. Za wszelkie porady i zwierzenia jak dochodzicie do tego jaki blank wybrać żeby był dobry oczywiście dziękuje. Odpowiedź na temat, który pytałem otrzymałem kilka postów wcześniej także wyjaśniła mi się główna kwestia o którą pytałem. Pozdrawiam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych