Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1641 odpowiedzi w tym temacie

#781 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2014 - 16:57

Nie brnijmy w tym kierunku, ponieważ zaraz wiele osób podchwyci i pojawią się szybko wiadomo jakie argumenty przeciwko C&R ...

 

Zawsze wydawalo mi sie, ze taki pstrag to kilkanascie lat pozyje. Moze 20, jesli wolno rosnie...



#782 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 27 marzec 2014 - 16:57

Ale tak w liczbach.... to do jakiego wieku moga dobić w polskich wodach?....czy są znane jakieś legendy ;) odnośnie najstarszego pstraga złapanego w Polsce?

 

....sam jestem ciekaw ile moze mieć np. taki 60-70-tak

Pstrąg jest rybą długowieczną i według różnych opracowań potrafi dożyć nawet do pięćdziesięciu lat (mowa tu o optymalnych warunkach bytowych).



#783 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 27 marzec 2014 - 16:58

Nie, była łowiona jak dobrze pamiętam pierwszy raz mając 45, później 55  i ostatni raz 65cm. Z tym 45 nie jestem dokladnie pewien ale 55 i 65 rok pozniej napewno.


Użytkownik DAWIDspinn edytował ten post 27 marzec 2014 - 17:01

  • K-Pon lubi to

#784 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 17:00

Pstrąg jest rybą długowieczną i według różnych opracowań potrafi dożyć nawet do pięćdziesięciu lat (mowa tu o optymalnych warunkach bytowych).

 

Nie wiem jaki pstrąg i jakie to opracowania, ale chciałbym je zobaczyć :)

 

Ja słyszałem też o dwumetrowych stuletnich szczupakach. Na Drużnie to podobno przy powodziowej wodzie ludziom dzieci z domów porywały  :D


Użytkownik hlehle edytował ten post 27 marzec 2014 - 17:01


#785 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2014 - 17:02

Nie, była łowiona jak dobrze pamiętam pierwszy raz mając 45, później 55  i ostatni raz 65cm. Z tym 45 nie jestem dokladnie pewien ale 55 i 65 rok pozniej napewno.

 

W rok z 55 na 65. 

To naprawde na dobrych odzywkach  bylo jechane tam ;)

Dobrze, ze kontroli antydopingowej nie bylo po zlowieniu :D

 

A tak na serio - niemozliwe : 

Ryba miedzy 55 a 65 przyrasta wagowo o kilkadziesiat %. 


  • patu lubi to

#786 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 17:05

Daniel mylisz się, możliwe.

Znam wody w naszym kraju, gdzie trzyletni pstrąg ma prawie 40 cm.

 

Oblicz sobie wagowe procenty ! :)))



#787 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 27 marzec 2014 - 17:05

Nie możliwe a jednak, ta ryba była nawet tu na jerku i ktoś napisał o niej ktoś artykuł do gazety WW.



#788 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2014 - 17:06

Daniel mylisz się, możliwe.

Znam wody w naszym kraju, gdzie trzyletni pstrąg ma prawie 40 cm.

 

Oblicz sobie wagowe procenty ! :)))

 

40 cm w 3 lata to chyba co innego niz w rok z 55 do 65...

 

Niemniej jednak,mylic sie jest rzecza ludzka :)

 

Dzieki za porcje wiedzy!


Użytkownik Guzu edytował ten post 27 marzec 2014 - 17:08


#789 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 27 marzec 2014 - 17:07

Nie wiem jaki pstrąg i jakie to opracowania, ale chciałbym je zobaczyć :)

 

Ja słyszałem też o dwumetrowych stuletnich szczupakach. Na Drużnie to podobno przy powodziowej wodzie ludziom dzieci z domów porywały  :D

Proszę to tak na szybko...

http://atlasryb.info...g_potokowy.html

Pamiętaj,że mówimy tutaj o warunkach optymalnych,nie spotykanych raczej w naturze...



#790 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 17:12

Proszę to tak na szybko...

http://atlasryb.info...g_potokowy.html

Pamiętaj,że mówimy tutaj o warunkach optymalnych,nie spotykanych raczej w naturze...

 

Rozumiem , że optymalne dla długowieczności, ale i tak według mnie to bujda na resorach :)



#791 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 27 marzec 2014 - 17:16

Rozumiem , że optymalne dla długowieczności, ale i tak według mnie to bujda na resorach :)

Nie ukrywam,że ten wiek także wzbudził we mnie "mieszane" uczucia... ;)

Być może gdzieś w jakiś laboratoryjny warunkach... :rolleyes:

Wróćmy jednak do tematu bo się robi :offtopic:

Gratuluję Koledzy pięknych ryb... :good:



#792 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 17:21

Nie ukrywam,że ten wiek także wzbudził we mnie "mieszane" uczucia... ;)

Być może gdzieś w jakiś laboratoryjny warunkach... :rolleyes:

Wróćmy jednak do tematu bo się robi :offtopic:

Gratuluję Koledzy pięknych ryb... :good:

 

Dawno odjechaliśmy od tematu :)

 

Ale ciekawa myśl mi się zrodziła w głowie. U mnie i pewnie u wielu innych ludzi wypuszczających ryby, świadomość tego, że pstrąg (lub generalnie ryba) zdycha ze starości, wydaje się naturalna. Ot po prostu tak powinno być.

Przypuszczam, że dla 95% naszej społeczności wędkarskiej jawić się to musi jak marnotrawstwo :) 


  • krystiano1981r lubi to

#793 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 marzec 2014 - 17:24

Dawno odjechaliśmy od tematu :)

 

Ale ciekawa myśl mi się zrodziła w głowie. U mnie i pewnie u wielu innych ludzi wypuszczających ryby, świadomość tego, że pstrąg (lub generalnie ryba) zdycha ze starości, wydaje się naturalna. Ot po prostu tak powinno być.

Przypuszczam, że dla 95% naszej społeczności wędkarskiej jawić się to musi jak marnotrawstwo :)

 

Bo ryby istnieja po to, by zostaly zjedzone...

Tak jak drzewa rosna po to, by je sciac, porabac i przerobic na deski badz opal ...

...

Konczac offtop : po co istnieja ludzie ?  :unsure:



#794 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 marzec 2014 - 17:24

dla porównania np w 5 różnych rzekach pstrągi mogą mieć całkowicie różnie przyrosty na jednej rzece 4 letni będzie miał 40 cm a na drugiej 15 cm wszystko zależy od bazy pokarmowej , słyszałem że pstrągi dożywają max do 20 lat, a średnio jeśli ich wcześniej nikt nie zje do 15 lat i wtedy może mieć ok 80 cm

#795 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 17:30

dla porównania np w 5 różnych rzekach pstrągi mogą mieć całkowicie różnie przyrosty na jednej rzece 4 letni będzie miał 40 cm a na drugiej 15 cm wszystko zależy od bazy pokarmowej , słyszałem że pstrągi dożywają max do 20 lat, a średnio jeśli ich wcześniej nikt nie zje do 15 lat i wtedy może mieć ok 80 cm

 

Dokładnie, z jednym zastrzeżeniem - może mieć ponad metr i to znacznie szybciej - przykładem są nasze bałtyckie trocie.

Środowisko wszystko determinuje, dlatego jeszcze raz - nie można uogólniać.


Użytkownik hlehle edytował ten post 27 marzec 2014 - 17:31


#796 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 marzec 2014 - 18:21

dokładnie , najważniejsza jest baza pokarmowa i jej ilość w danej rzece itd

#797 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 27 marzec 2014 - 19:08

Robilismy badania NA DUNAJCU  Panowie.M.Kowalewski  i L. Algustyn  opracowali nawet operat dot.przyrostu potokowca a wydajność ekosystemowa  danej wody, dużym czynnikiem przyrostu jest preferencja pokarmowa .Jeżeli pstrągi w składzie pokarmu maja ponad 50% ukleji [Dot Dunajca }to przyrost z 50 na 65cm jest możliwy w roku, natomiast np.z 40 na 50 to raczej rzadkość Mniejsze cieki to inna bajka o takim przyroście nie ma mowy, Nastepny czynnik to temp. wody po wybudowaniu zap.w Czorsztynie woda średnio jest cieplejsza o 2-3 stopnie przyrosty pstraga sa większe,ale ryba jest podatniejsza na choroby i dlugowiecznosc drastycznie spadla .Reasumujac im mniejszy przyrost, zimniejsza woda, to srednia dlugosc zycia ryby jest wieksza,a to ma duzy wpływ na jakość genetyczna danej populacji pstragow.Przy okazji rewitalizacji Lososia na rzece Bialej przez  p.Miklajczyka miałem okazje ogladac pstrągi 15letnie w wielkości 15-20 cm.[gorny odc, cieku]

 

 

 

]


  • Guzu lubi to

#798 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 20:10

Robilismy badania NA DUNAJCU  Panowie.M.Kowalewski  i L. Algustyn  opracowali nawet operat dot.przyrostu potokowca a wydajność ekosystemowa  danej wody, dużym czynnikiem przyrostu jest preferencja pokarmowa .Jeżeli pstrągi w składzie pokarmu maja ponad 50% ukleji [Dot Dunajca }to przyrost z 50 na 65cm jest możliwy w roku, natomiast np.z 40 na 50 to raczej rzadkość Mniejsze cieki to inna bajka o takim przyroście nie ma mowy, Nastepny czynnik to temp. wody po wybudowaniu zap.w Czorsztynie woda średnio jest cieplejsza o 2-3 stopnie przyrosty pstraga sa większe,ale ryba jest podatniejsza na choroby i dlugowiecznosc drastycznie spadla .Reasumujac im mniejszy przyrost, zimniejsza woda, to srednia dlugosc zycia ryby jest wieksza,a to ma duzy wpływ na jakość genetyczna danej populacji pstragow.Przy okazji rewitalizacji Lososia na rzece Bialej przez  p.Miklajczyka miałem okazje ogladac pstrągi 15letnie w wielkości 15-20 cm.[gorny odc, cieku]

 

 

W zasadzie wszystko to prawda, ale ...

co powiesz na pstrąga 80+ z malutkiego cieku? Żaden uciekinier, po prostu sobie taki urósł.

Dunajec, czy inne górskie rzeki mają się nijak do nizinnych bardzo żyznych cieków, które mają znacznie wyższe temperatury wody.



#799 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 27 marzec 2014 - 20:23

Jesli ktoś chce poczytać troche opracowań na temat przyrostów pstrąga prof. Józka Jeleńskiego i rasie Myślenickiej to zapraszam:

 

 

Załączone pliki



#800 OFFLINE   Pszemo

Pszemo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Lokalizacjazahaczeni.net/wpwsblog

Napisano 27 marzec 2014 - 20:58

Na zdrowy rozsądek najszybsze przyrosty wagowe i długościowe to rzeki o charakterze nizinnym.

 

Pstrągi lubią taką wodę pod warunkiem, że termika pozwala im na przeżycie upalnego lata - rzeka ma czystą chemicznie wodę i odcinki lub dopływy leśne i przełomowe do których może migrować w poszukiwaniu chłodniejszej dobrze natlenionej wody w której może przetrwać lato. Z tego co pamiętam 22 stopnie to próg krytyczny powyżej którego pstrągal pada.

 

Rzeka nizinna to urozmaicony jadłospis: płotki, słonecznice, okonki, jelce, jazie, kiełbie, cierniki, kleniki, masa żab, pijawek i larw owadów. Zauważyłem że na nizinie rzadziej widać zbiórki w porównaniu do wód górskich inna dieta - bardziej wydajna. Woda cieplejsza wolno płynąca - ryby bardziej aktywne z szybszą przemianą materii. Fakt jak dogrzeje latem zaprzestają żerowania czasami na 2 miesiące (lipiec, sierpień ) ale we od września odrabiają straty. Szybciej przerabiają pokarm na masę mięśniową i zapasy tłuszczyku. 

 

Taka dieta na pewno lepsza ( pod kątem przyrostu ) niż kiełżowo-chruścikowa rzeka górska.

 

W niedzielę może uda się pojmać nizinnego spaślaka :) będę się starał


Użytkownik Pszemo edytował ten post 27 marzec 2014 - 21:04

  • Karol Krause lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych