Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1641 odpowiedzi w tym temacie

#1341 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 czerwiec 2014 - 02:08

pstrąg piękny... ale chyba jednak zrezygnuje z łażenia z gopro na łbie... :P

dlaczego ? :P



#1342 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 26 czerwiec 2014 - 06:37

Guzu i Daniel
Bardzo pięknie dyskutujecie o kijkach a polowiliscie na swoich wodach? A sprawdziliiście swoje kije? A na jakie przynęty łowicie? Jak je prowadzicie? Jakie macie nawyki?.... Uff. Ale osobiście łowię mocniej. Tylko lb to cechą na którą w ogóle nie patrzę. Kij ma rzucać, dobrze zaciąć rybę i pozwolić mi ją wyjąć. To on ma pasować do mojego łowienia a nie ja do niego.

PS kiedyś miałem całkiem fajnego uniwersała. Nawet pstrągi nim łowiłem. Rzuciłem castem od 5 gram. Miał 17lb. Tak jak popularna karkówka. A wędki były nie do porównania oczywiście :-)
  • Guzu lubi to

#1343 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9538 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 26 czerwiec 2014 - 06:49

dlaczego ? :P

Pewnie nie chce wyglądać jak sztygar, co na przodek zjeżdża :lol:


  • Komar i teethar lubią to

#1344 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 czerwiec 2014 - 07:29

Pewnie nie chce wyglądać jak sztygar, co na przodek zjeżdża :lol:

ja tam noszę na każdy wypad , bo zły bym był jak bym nie uwiecznił czegoś ciekawego :D po to kupiłem , żeby jakaś pamiątka była :P



#1345 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 26 czerwiec 2014 - 07:35

..Daniel, dopiero pozbierałem szczękę z klawiatury :blink: :wacko: ...

Kolejny mega pstrąg - może to nudne, ale znów gratuluję!

P.S zapakuj mnie do walizki przy następnym wypadzie na CATlorbasy :P ;)


  • Guzu lubi to

#1346 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 czerwiec 2014 - 08:42

Guzu i Daniel
Bardzo pięknie dyskutujecie o kijkach a polowiliscie na swoich wodach? A sprawdziliiście swoje kije? A na jakie przynęty łowicie? Jak je prowadzicie? Jakie macie nawyki?.... Uff. Ale osobiście łowię mocniej. Tylko lb to cechą na którą w ogóle nie patrzę. Kij ma rzucać, dobrze zaciąć rybę i pozwolić mi ją wyjąć. To on ma pasować do mojego łowienia a nie ja do niego.

PS kiedyś miałem całkiem fajnego uniwersała. Nawet pstrągi nim łowiłem. Rzuciłem castem od 5 gram. Miał 17lb. Tak jak popularna karkówka. A wędki były nie do porównania oczywiście :-)

 

Techniki tajne  :ph34r:

Przynety scisle tajne  :ph34r:

Lowiska super tajne przez poufne  :ph34r:

 

 

Takie realia i takie dyskusje (droczenie sie) w sieci.

Uwazam, ze lepiej jak czytajacy ta dyspute forumowicze pojda z ZA MOCNYM sprzetem, niz beda najgrubszym rybom zostawiac przynety w pyskach z zylka 0,20 mm.

 

Jeszcze raz dziekuje za gratulacje i pozdrawiam

Guzu


  • patu i c1eśla lubią to

#1347 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 26 czerwiec 2014 - 08:53

..odnośnie twierdzenia Daniela vel@hlehle o kiju 10lb jako uniwersale...jakoś nie widzę go na swoim podwórku przy łowieniu większych rap z pływadła ( na przynęty rzędu 20-30gr), sandaczy na grubo..ba, nawet na nurtowe klenie nie schodzę poniżej 12lb...

Widać, każdy łowi po swojemu... ;)



#1348 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2009 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:10

Ze mnie pstrągarz i trocior jak z koziej dupy trąba lecz 10 lb to nawet na wielkorzecznych jaziach nie widzę. Owszem można grubego suma czy bolenia wyciągnąć i na 6 lb. kij tylko co to za frajda a męczarnia ryby masakryczna. Nikt nikomu nie zabroni a sprzęt Guzu mym zdaniem adekwatny jak najbardziej do wielkości poławianych ryb jak i warunków w łowisku.

 

Wracając do sprzętu i nowinek. Krzysztof Zieliński na ostatniej wyprawie trafił Tajmienia 35 kg na 22 lb. kij i jak to się ma do porównań moc kija a ryba ?? Akurat wziął omyłkowo słabszy kij z obozu zamiast mocniejszego. Więcej info mam nadzieje że poda sam bo już nie chciałem go męczyć gdy prawie zasypiał przy słuchawce.


  • patu lubi to

#1349 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:12

Co innego c.w. i co innego moc. Niestety jedno z drugim jest w jakims stopniu powiazane. Co z tego, ze do wyholowania danej ryby starczyloby 12lb skoro stosowane przynety wymagaja kija do 30gr. Wspolnym mianownikiem bedzie pewnie wedka dosc mocna.
  • Guzu lubi to

#1350 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:29

Co innego c.w. i co innego moc. Niestety jedno z drugim jest w jakims stopniu powiazane. Co z tego, ze do wyholowania danej ryby starczyloby 12lb skoro stosowane przynety wymagaja kija do 30gr. Wspolnym mianownikiem bedzie pewnie wedka dosc mocna.

 

Zdecydowanie tak jest. Opisy wedek to jakies tam przyblizenie do tego co realnie mozna i da sie zrobic z dana wedka w sposb sensowny lub komfortowy.

Wedkarstwo i matematyka rzadko chodza ze soba w parze. Rozwiazywanie rownan dot. sprzetu to raczej zabawa dla online- teoretykow  wedkarstwa (nie pije do nikogo).

 

Nad woda juz lepiej sprawdza sie statystyka  - im wiecej czasu nad woda tym wyniki lepsze...


  • patu i Rheinangler lubią to

#1351 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:47

Gdy się przyjrzeć każdej, czyli dowolnie wybranej rzeczce pstrągowej i pozbierać trochę informacji o niej (oczywiście mówię tu o wędkarzach już z pewnym doświadczeniem) dość łatwo jest poprzez typowane przynęty a także możliwości łowiska (wielkość ryb)dojść do koniecznej mocy zestawu,- nie tylko wędki.

Ważny moim zdaniem w rzekach pstrągowych a najczęściej pomijany jest ich roczny rytm, zarówno rytm poziomów wody, temperatury, zmienności pokarmu.., jak i rytm ich mieszkańców nie tylko pstrągów. Potem optymalizacja i drobny margines mocy na tzw króla odcinka i gotowe.

Znam takie rzeczki a nawet poszczególne ich odcinki, różniące się bardzo od siebie gdzie nigdy nie zawiódł mnie 8lb szklak, gdzie 10lb węglówka jest optymalna, ale i takie gdzie bez 17 lb-ówki nie pojechałbym bo czuł bym się jak oszust i dyletant a nawet i takie gdzie źle się czuję ze spinningiem w ręku i nie wyobrażam sobie innych łowów jak tylko z muchówką ...

40,50 czy 60 cm pstrąg z jednej rzeczki czy nawet odcinka nie równa się poza miarką takiemu samemu z innego,- truizm? Tak,- ale prawdziwy...

 

Daniel nie kryjąc swych poszukiwań za fasadą znawcy pokazał doskonale, że to jest proces długotrwały zależny od ogólnego a potem specjalistycznego doświadczenia i od niechęci do kopiowania kopistów...

Fajnie, ze podzieliłeś się Danielu tą wiedzą i w obrazowy sposób przez foty pięknych nie tylko z wielkości ryb dobitnie pokazałeś, że szukać warto  :)  Dzięki :)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 09:49

  • Guzu i Predatorhunter lubią to

#1352 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:53

Panowie, Panowie przecież 10lb 10-ciu lb nie równe tak jak z cw.

Jeden kij będzie szybszy inny wolniejszy.

Wszystko zależy od charakteru łowiska : nurt, głębokość, ilość zaczepów jak i od sposobu łowienia.

Jeden będzie szukał bolków w głębokich rynnach ciężkimi przynętami a inny na rafkach lekkim i płytko chodzącym wobkiem.

Podejrzewam, że koledze @hlehle nie chodziło o to, że jak by łowił na miejscówkach kolegi @guzu to tylko 10lb i nie więcej.

Zawsze można przyłowić coś wielkiego i kij klęknie ale jakbym miał iść tym tokiem rozumowania to na klenio jazie  chodziłbym z sumówką ;)

Sam na wiśle do klenio jazi stosuję 12lb, na wyższej wodzie w dość szybkim nurcie idealnie mi się łowi, natomiast na spokojnej wodzie patroszę w locie 50 taka

No ale My tu o pstrągach... :)


Użytkownik sajdol1 edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 09:56

  • c1eśla lubi to

#1353 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 czerwiec 2014 - 11:56

duzo a nawet bardzo dużo , zależy od rozmiaru ryb jakich spodziewamy się w rzece , jak również od odcinka jak od wygląda czy ma dużo zwalisk , podmyć pod korzeniami , miejsc w które pstrąg zapali zaraz po zacięciu bez zastanowienia jak torpeda , również bardzo ważny jest sposób holowania , gdy trzymamy go na sile , szaleje niesamowicie i do takich holi przydał by się raczej mocniejszy kij o progresywnym ugięciu z dużym zapasem mocy i z żyłką co najmniej 0,24.

Ale znam przypadki holi dużych pstrągów w trudnych warunkach (zwaliska) kijem 8 lb (tzw klucha) i żyłką 0,18 zakończone powodzeniem , ale wtedy ta ryba musi być holowana bardzo delikatnie , na lekko napiętej żyłce , czasami nawet daje się całkowity luz (jak jest dobrze wpięty na jiga na dobrym haku nie spadnie).

Natomiast ja osobiście jak bym namierzył 60+ i miałbym za nim chodzić wziął bym wędkę Trociową min. 25lb , żyłkę 0,28 i porządnie uzbrojonego woblera , tak jak zbroje pod duże Sandacze i wtedy wiem że każdy element zestawu współgra ze sobą i jak by mi tak wzięła taka duża ryba , miałbym czym z nią rozmawiać ;)

a nie wybrać się delikatnie z patyczkiem do nawet 12 lb i później przez pół roku nie móc spać, bo albo urwie zylkę, wejdzie w zaczepy czy inaczej z nami wygra :D

z Dużymi KROPAMI nie ma przeproś :D



#1354 OFFLINE   Licus

Licus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Przemek

Napisano 26 czerwiec 2014 - 23:07

w końcu i ja zapracowałem na okazanie się w tym temacie

 

Pstrąg równo 41 cm, na woblerka

 

Załączony plik  kropek41.jpg   74,42 KB   9 Ilość pobrań



#1355 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisano 28 czerwiec 2014 - 10:28


Natomiast ja osobiście jak bym namierzył 60+ (...) wziął bym wędkę Trociową min. 25lb , żyłkę 0,28 i porządnie uzbrojonego woblera (...) i wtedy wiem że każdy element zestawu współgra ze sobą i jak by mi tak wzięła taka duża ryba , miałbym czym z nią rozmawiać ;)

armata 25lb i linka o połowę słabsza? nie lepiej wziąć kijek 15-17 z taką samą linką i pozwolić mu się na rybie giąć po stopkę kołowrotka, aż szpachla z korkowej rękojeści zacznie się sypać?


  • Dąbek 111 lubi to

#1356 OFFLINE   Siemson

Siemson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Przemo

Napisano 28 czerwiec 2014 - 10:34

 

post-54878-0-41562500-1403820396_thumb.j

Rybka ładna gratki ;), ale jak widzę ze ktoś kladzie sprzęt w piach to aż mnie ciary przechodzą...



#1357 OFFLINE   Licus

Licus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Przemek

Napisano 28 czerwiec 2014 - 10:45

Rybka ładna gratki ;), ale jak widzę ze ktoś kladzie sprzęt w piach to aż mnie ciary przechodzą...

akurat sprzęt w piachu nie leży, tylko najdelikatniej w świecie został położony na najsuchszych i gładkich kamieniach, żeby się nie przesunął i nie zarysował, ten ze zdjęcia to akurat najdroższy kołowrotek z całego mojego sprzętu, oczko w głowie :P po prostu nie było gdzie wędy położyć, żeby szybko strzelić fotke i wypuścić kropka...



#1358 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 czerwiec 2014 - 10:56

Rybka ładna gratki ;), ale jak widzę ze ktoś kladzie sprzęt w piach to aż mnie ciary przechodzą...

 

Lepiej sprzet na piach niz rybe...



#1359 OFFLINE   Siemson

Siemson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Przemo

Napisano 28 czerwiec 2014 - 11:01

Lepiej sprzet na piach niz rybe...

No zgodzę się w stu pr%centach, tym bardziej ze ryba była wypuszczona . ;)



#1360 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 czerwiec 2014 - 13:01

armata 25lb i linka o połowę słabsza? nie lepiej wziąć kijek 15-17 z taką samą linką i pozwolić mu się na rybie giąć po stopkę kołowrotka, aż szpachla z korkowej rękojeści zacznie się sypać?

myślę że wtedy kij 15-17 lb mógłby stanąć w punkcie 0 i nie było by czym rybki podnieść , a jak by to było w szybkiej rynnie :D wyobraź sobie to :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych