Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy casting i pierwsze przemyslenia :)


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 12 maj 2008 - 19:50

Witam,

poniewaz zostalem zarazony wirusem chcialem w tym roku sobie sprawic pierwszy casting :D

Koszty jakie chcialbym na niego przeznaczyc to +/- 2000 PLN.

Kreci mnie od pewnego czasu lowienie na japonskie woblery wszelkiego rodzaju, wiec wlasnie chcialbym zeby ten moj pierwszy casting byl jak najlepiej podpasowany pod pewna grupe tych przynet.

Generalnie mowiac szukam kija do lekkiego sandaczowania na Menie i lekkiego lowienia szczupakow w Niddzie. Uciag wody na obu wodach jest raczej slaby.

Bede lowil przedewszystkim woblerami typu Minnow/Twitchbait.
Woblerki beda sie wachaly w okolicach 8-10cm i nie beda schodzili glebiej niz 2-3m.

Podoba mi sie seria Imakatsu Bill. Poczawszy od Imakatsu Super Killer Bill po Wind Killer Bill az do Killer Bill.

Przynety wygladaja nastepujaco:

SKB

WKB

KB

Wacham sie wiec z ciezarem przynet gdzies w krainach 7-15g.

Posiadam wedke z paraboliczna akcja (Slow taper) oraz jedna z szczytowa akcja (Fast taper). Do tego typu przynet paraboliczna akcja mi nie za bardzo pasowala (testowalem) a szczytowa tym bardziej. Mysle ze najlepszym rozwiazaniem bylby kijek z akcja regularna/moderate.

Najwiekszy problem jednak moim zdaniem jest cw. Czy wziasc cos w stylu

-Evergreen Super Razorshot:

Length : 6.2
Power : Medium Light
Lure Weight : 3/16-5/8oz
Line : 7-16lb

lub cos podobnego z domu Megabass lub innej firmy czy moze lepiej wyzsze cw i mocniejszy model?

Jako multi myslalem o Shimano Metanium MG lub Daiwa Alphas. Mysle ze ten pierwszy bylby lepszym wyborem?

Dziekuje z gorki za pomoc i pozdrawiam serdecznie,
Tomek

EDIT: Zauwazylem ze w zlej kategorii umiescilem watek, jakby jakis z moderatorow bylby taki mily i przerzucil go do dzialu Casting.

Dziekuje z gory.

#2 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 10:05

Co do kijów to ci nie odpowiem, bo sprzęty typu MB czy EG sa poza moimim zainteresowaniami. Jednak dla siebie celowałbym w kijek 6,6 do 7.

Co do multiplikatorów to generalnie trafiłeś dobrze, zarówno Alphas 103F/TD Sol czy nowa Alphas R edition jak i shimanio Metanium MG to multiplikatory które poradzą sobie z wabikami które podałes w linkach. Osobiście wybrałem Metanium MG bo posiada lżejsza szpule niz Daiwy, a SVS w odróżnieniu od Alphasa/TD sol jest cichy podczas pracy. Być może Alphas R edition jest pod tym wzgledem lepszy.

pozd JW :D

#3 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 10:29

Dziekuje za odpowiedz :D

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 maj 2008 - 18:54

ja proponuje tobie troche inne podejscie do sprawy, wedlug mnie kij o akcji fast (prawie ex-fast), ale porzadna wedka a nie jakis chrust w stylu pezon-m. (np. avid) da tobie mozliwosc lowienia sandaczy i szczupakow nie tylko przy pomocy woblerow, ale takze bedziesz mogl z lodki polowic wertykalnie (u ciebie wolno) na gumy lub latem na softjerki, a taka wedka nadaje sie do tego najlepiej, ponad to wspomniany avid (mam na mysli ta wedke: AVC68MXF) ma wystarczajaco duzo mocy zeby wyholowac duzego szczupaka albo sandacza ...
w renie albo na jakies heskiej zaporowce moze sie trafic

z kolowrotkami tez poszedlbym w protiw palozna ... wole daiwe ;) :D

#5 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 19:20

Czesc,

szczerze mowiac to nie jestem wlasnie zwolennikiem kiji z szczytowa akcja (fast/ex-fast).
W ten wikend bede mial mozliwosc polowic troche castingiem, zobacze co to bedzie za kijaszek, moze mi sie spodoba.

Lodz bym jak na razie odstawil bo ani takowej nie posiadam, ani nie mam w zasiegu jakiegos akwenu gdzie moglbym lowic z lodzi. Ani na Niddzie ani na Menie nie wolno.

Ciezka sprawa :lol:

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 maj 2008 - 19:30

ja tez nie przepadam za ex-fast, ale do niektorych technik i przynet nie ma nic lepszego
a kahl am main, sulzbach, eich ... ? ... wszytko baggerseen ... wszedzie metnookie ;)

#7 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 19:33

Bez auto to troche slabo dostepne Wole miec podpasowany kij do rzeczki pod domem (Nidda) i na Men ktory jest troche dalej

Naprawde ciekawa dyskusja :mellow:

#8 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 19:37

Czesc,

szczerze mowiac to nie jestem wlasnie zwolennikiem kiji z szczytowa akcja (fast/ex-fast).




Fast czy EX-fast to pojęcia bardzo ogólne i różne kije tak opisane moga się diametralnie od siebie róźnić. Wszystko zależy od konkretnego typu blanku. Jeślki szukasz pierwszego zestawu do castingu zastanów sie poprostu nad podstawowym kijem AVC66MF pozwoli on zarówno na jigowanie jak i na łowienie lotnymi japońskimi woblerami. Zwłaszcza jak w uchwyt założysz Metanium MG ;)

pozd JW

#9 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 19:43

Hmm, szkoda ze chcecie mi wcisnac uniwersalnego kija, ktorego ja niestety nie szukam :( ;) :mellow:

Lowienie jigami mnie malo interesuje, po prostu nie bawia mnie te przynety. Jezeli chce polowic raz na 100 razy gumka to mam i do tego kijek ktory daje sobie z tym rade.
Kocham woblery, wszelkiego rodzaju lecz najbardziej podobaja mi sie wlasnie wobki typu minnow i twitchbait.

Szukam wedeczki z ktora bedzie mi sie lowilo elegancko wlasnie takimi przynetami, a nie innymi B)

Nie chcialbym zeby to moje krotkie przymowienie Was kochani odstraszylo od pomagania mi w wyborze (bo to nie jest w zadnym wypadku krytyka) tylko chcialbym zebyscie mi pomogli w wyborze wedki ktorej ja osobiscie szukam i z ktora bede mogl lowic wlasnie przeze mnie preferowanymi przynetami, bo chyba kazdy wie ze w wedkarstwie liczy sie dobra zabawa, a tej niestety nie bede mial lowiac przymusowo na jigi lub wertykalnie :D

Dziekuje wszystkim za pomoc,

Tomek :D

#10 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 19:45

Witam,

chcialem w tym roku sobie sprawic pierwszy casting :D




#11 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 19:46

Jerzy, co chcialbys przez to powiedziec?

#12 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 19:54

chciaÅ‚em przez to powiedzieć, ze zaczynajac castowanie od specjalistycznego kija jest w moim przekonaniu bÅ‚edne dlatego zaproponowaÅ‚em wzglÄ™dnie uniwersalny kij jakim jest avid o dÅ‚úgosci 6,6 i mocy 17 funtów. Takim kijem poprostu poÅ‚owisz wszelkimi możliwymi wabikami i to skutecznie. Sam sprawdziÅ‚em to w praktyce. Jak cast ciÄ™ wciÄ…gnie zupeÅ‚nie to doÅ›wiadczenie zdobyte na tym kiju bÄ™dzie bezcenne i pomocne w dalszych wyborach.



#13 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 19:59

To tez jest argumentem. Jednak masz inne podejscie do sprawy niz ja (moze moje jest bledne?).

Zaczynajac polowy spinningiem tez mialem takie podejscie do sprawy. Nie wiedzialem kompletnie co mnie bedzie krecilo, czy beda to jigi, obrotowki czy woblery. Walczylem przez pewien czas zeby dojsc do wnisoku ze wlasnie na te ostatnie lowi mi sie najlepiej i najbardziej mi sie ta technika (prowadzenie itd) podoba.

Wiec dlaczego mialbym kupowac kij pod jigi przykladowo, ktorych i tak nie bede chetnie uzywal? Tu wlasnie tkwi moj tok myslenia...

Pozdrawiam :D

#14 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 20:12

ale woblery sa różne. Inaczej sie spinninguje bezsterowcami, popperami, małymi płytko schodzacymi minnow a inaczej Deep runnerami, cięzszymi jerkami. Generalnie do tego są różne kije. Jak łowisz szczupaki i prowadzisz wabiki bardzo agresywnie (nie koniecznie typowe jerki) to lepszy bedzie kij fast. Jeśli szukasz np. szczupaków na spadach i potrzebujesz użyć woblerów głebiej schodzących to zdecydowanie lepiej będzie się sprawował kij o akcji Moderate/fast. (craikbait)

W castingu te wszystkie niuanse nabierają szczególnego znaczenia jeśli chcesz łowić bez problemowo i skutecznie.

http://www.jerkbait.pl/?p=157

pozd JW :D

#15 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 13 maj 2008 - 20:19

Czytalem artykul juz jakis czas temu, jest bardzo ciekawy i dobry.

Jednak zwroc uwage prosze na to:

Bede lowil przedewszystkim woblerami typu Minnow/Twitchbait.
Woblerki beda sie wachaly w okolicach 8-10cm i nie beda schodzili glebiej niz 2-3m.

Podoba mi sie seria Imakatsu Bill. Poczawszy od Imakatsu Super Killer Bill po Wind Killer Bill az do Killer Bill.


Nie chce sie z Toba klocic ani byc upartym jak koza, lecz wydaje mi sie troszeczke ze ja mowie o jednym, a Ty o drugim Embarassed


#16 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 20:28

Nie, raczej mowimy o tym samym. jak chcesz łoiwić na twitchbaity czy minnow kup kij fast jak wspomniany Avid. Kije tego typu cechuje szybka akcja, pomocna przy agresywnym prowadzeniu wabika i głebsze ugięcie podczas holu.

Z innych propozycji to używany przezemnie Lamiglas XC 661 albo kij zbudowany na blanku ATC ISB 663

http://www.rodmas.pl/ATCIII.html

good luck !!

JW :D




#17 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 13 maj 2008 - 20:41

Śledzę Waszą dyskusję i właściwie powiedziałbym bardzo lakonicznie: każdy kij, o akcji fast, lub m.fast i progresywnej linii ugięcia.
Moc dostosowana do uciągu ale w granicy górnej 17-20 lb oraz c.w. do 17-21g.
Wspomniany w artykule Jerzego, XC661, z powodzeniem spelniłby te oczekiwania. Oczywiście jeśli stać Ciebie na grubszy wydatek, nic nie stoi na przeszkodzie by sięgnąć np. po TO

#18 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 20:43

popper łowiłeś tym evergreenem??

:D

#19 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 13 maj 2008 - 20:44

Tak Jurku kilka razy. Spoko kijaszek :D Chociaż do wspomnianych celów może wybrałbym wersję nawet jeden szczebelek mocniejszą (którą nie łowiłem).
Jerzy, czyżby złośliwy podtekst Twojego pytania? Nie piszę o tym, czego się domyślam ;)

#20 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 maj 2008 - 20:58

nie no coty? ja złośliwy :unsure: ;)

pytam z ciekawości bo mnie akurat łowienie Evergreenem nie grozi ;)

pozd JW :D