Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Castingowy zestaw na szczupca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:07

Witam wszystkich fanów castingu, jestem na etapie kupna mojego pierwszego zestawu castingowego.Przez wiele lat łowiłem  klasycznie szczupaki przynętami w zakresie 10g-30g i w koncu postanowiłem przejsc na łowienie  większymi przynętami w zakresie 30g-80g(tudzież 90g) co  automatycznie  skierowało moje zainteresowanie na sprzęt castingowy w związku z jerkami.

Jeśli chodzi o kij to jestem  prawie zdecydowany.Ogladałem  Batsona IMB 845(2,13m 10g-60g),chcę jeszcze obejrzeć  St.Croix PC66HF,PC70HF(zastanawiam się nad PC70HF2), ciekawiła minei też Xzoga Taka-60 do 150g ale z braku mozliwości sprawdzenia blanku w Warszawie muszę sobie odpuścić.

Kolejna sprawa to multiplikator i tu zaczyna się jazda.

Round czy niskoprofilowy.W pracowni wędek polecono mi do tak dużych prznęt rounda z powodu pojemnej szpuli oraz wytrzymaołosci mechanizmu. Budżet na multika to około 600-700zł, w jednym z warszawskich sklepów usłyszałem że w tym przedziale to tylko Abu Garcia C4 5601.W kwestii rounda zniechęca mnie kwestia mniejszej poręczności i braku hamulca magnetycznego co w przypadku początkujacego castingowca może być frustrujace.Przeczesując fora internetowe znalazłem informacje że niskoprofilowe multiplikatory dają radę w pracy  z takimi przynętami.

A więc multiplikator niskoprofilowy:

 

Abu Garcia Revo SX sporo dobrych opini ale względem I i II generacji przy III powtarzający się probelm  z blokada szpuli, Abu Revo S podobna konstrucja i obawiam się że będzie ta sama bieda.

 

Shimano Curado tu z kolei problem z zakupem wersji E(Polski rynek jest do d..y), boje się ze nizsze modele nie poradzą sobie z gramaturą przynęt.

 

Daiwa Tatula nowośc jeszcze nie sprawdzona,dosc duże przełożenie i opinie że serwis Daiwy jest tragiczny.

 

W tym samym sklepie polecano mi Team Dragon hs200il- 5 lat gwarancji i serwisu,obawiam się że jakośc pracy tego multiplikatora będzie kiepska ( wiadomo maluchem też można ale..)

 

Co do innych marek to ciężko coś zdecydować,wyżej wymienione to najczęstsze multiki w tym przedziale ceneowym.

 

Zdrowo rozsądkowo należało by w takim razie zdecydować się na rounda ale niski profil kusi.

 

Proszę o sugestie,porady,wyjaśnienia wzgledem i kijków oraz młynków.

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 



#2 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:47

Premier HF ogarnie ten zakres przynęt, można go upolować w ludzkich $. Mag basy z końcówkami 5 w oznaczeniu również są kijkami do takich przynęt. Czy Batson czy coś innego to juz kwestia ceny, dostępności i preferencji co do akcji bo jednak minimalnie potrafią się różnić.

Multi, w sumie trochę zależy od ręki. Jednym wygodniej trzyma się niskie profile bo łapkę mają poniżej standartu. Inni z uwagi na wytrzymałość wybiorą rounda gdy nie mają problemu z jego wielkością. Na pewno I generacja Revo S i SX byłaby dobra. Nowszych nie miałem okazji poużywać. Scorpiony 1501 i odpowiadające im Curada także są dobrym wyborem. Z roundów klasyka Abu 4601/5601 jest łatwy do znalezienia i spokojnie wytrzyma kilka lat. Dragona nie znam wcale, nie pałam też chęcią poznania.zdaje się że on ciut niżej wagowo pracuje.

 

Magnetyk niekoniecznie ułatwia rzuty, odśrodkowy jest całkiem przyjemny w użyciu.


Użytkownik woblerwz edytował ten post 12 styczeń 2014 - 21:48


#3 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:54

Jeśli chodzi o okrąglaki abu to 4601 5601 6601 itp mają te same bebechy, a ich jedyną różnica jest szerokość, a co za tym idzie pojemność szpuli 4601 rzuca komfortowo od 10gr, 5601 od 15gr wszystkie wymienione rzucają śmiało do 100gram, a przy klockach 20-100gram, to szczerze nie będziesz musiał zmieniać za często nastawów hamulca rzutowego....raz ustawisz i masz spokój na długo. Zresztą jakby co to 3 śrubeczki odkręcasz ręcznie wyjmujesz szpulkę i w razie potrzeby włączasz lub wyłączasz bloczek i spokój.

 

 

PS: Tak jak Wojtek zauważył, magnetyk niekoniecznie ułatwia. Ja osobiście wolę odśrodkowy ;)


Użytkownik minecjusz edytował ten post 12 styczeń 2014 - 22:04


#4 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:57

Są ludzie, którzy Curadziakami normalnie miotają jerkami w podanym zakresie wagowym; przy okazji powinieneś znaleźć 201E bez większego problemu w czeluściach ebaya :) Scorpion 1501 - tak jak każdy młynek da radę, tylko trochę maławy będzie, jeżeli chciałbyś rzucać przynętami w górnym zakresie podanego przez siebie c.w.

 

Mimo wszystko radziłbym się przekonać do betoniarek - wcale nie są nieporęczne, rzuty są porównywalne do rzutów "płaszczakami"; zresztą wiekszość jerkującej braci obstaje przy roundach. Jeśli dobrze poszukasz powinieneś znaleźć w internecie C6 record w granicach 800zł - będziesz z niego znacznie bardziej zadowolony niż z C3/C4 :)



#5 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 12 styczeń 2014 - 22:24

EMMS ale Scorpion1501 to jest to samo co Curado 201E, tyle, że na rynek japoński, więc różni je aż kolor ;)

 

Tańsza wersja Recorda to Solid Blaze 4601...młynek klepany przez Abu Garcia dla EC....łożysko na wodziku itp



#6 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2014 - 22:52

Nie wiem skąd ludzie biorą C4 5601 za taką kasę. 

Revo S nie ma tego problemu z blokadą szpuli.

Tatula ma problemy z wodzikiem, przynajmniej tak słyszałem z serwisu Daiwy. Wyginający się , pękający system wodzika.Na czym to faktycznie polega nie wiem. Daiwa średnią półkę zapchać czymś musiała :) Czy w Type R też ten problem wystepuje też nie wiem.

Ze wszystkich Revo 1/2/3 gen będziesz zadowolony. 



#7 OFFLINE   Włodas

Włodas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2014 - 23:27

Witam!

 

 

Poszukaj Shimano Citica 201E (można kupić w super stanie b.tanio) mam, używam do jerków nawet 120g.

 

Po za tym do jerków nie musisz mieć jakiegoś pancernego multika przecież tylko zwijasz luz, a jerka i tak ciągniesz " z kija"

(dziwnie zabrzmiało  :D ).

 

Mocniejszy - trwalszy  multik moim zdaniem trzeba mieć do dużych SDR-ów i dużych woblerów (które dają popalić przekładni)

 

Serdecznie Pozdrawiam!



#8 OFFLINE   kristov

kristov

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 styczeń 2014 - 01:14

proponuje Abu Orra Sx, niski profil a ludzie na tym forum piszą, że i 100 gram pociągnie bez problemu, do tego cena 450zł



#9 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2014 - 06:53

@minecjusz W bebechach może faktycznie są podobne, jednak szpula scorpioka w porównaniu z CU jest znacznie mniejsza dokładnie 14/190(CU) do 12/120(Scorpion) :)



#10 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2014 - 08:56

Bardzo dziękuję za tyle postów. Właśnie myszkuje po polskim EBay i znalazłem w GB nówkę. Citica 200E za 600zl,czym ona się różni od 201E?Warto się tym zainteresować :-)

Użytkownik longmanp edytował ten post 13 styczeń 2014 - 08:59


#11 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2014 - 09:04

Tylko że pech bo right hand czyli lewą trzymam a prawą kręcę?

#12 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2014 - 09:08

Za ta cene Citica , spora cena, nie oplaca sie jej sciagac. Nie lepiej jakiegos Revo SX/STX ? Do tej Orry Sx 2 nie jestem przekonany , ten sam problem z REVO 3 gen.

#13 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2014 - 11:03

Shimano Chronarch 201E7 left hand z USA za 546zl plus 80zl przesyłka. Co o tym sądzicie?

#14 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 styczeń 2014 - 11:58

Shimano Chronarch 201E7 left hand z USA za 546zl plus 80zl przesyłka. Co o tym sądzicie?

Rozumiem, że w razie czego uwzględniłeś też cło i VAT (dodatkowo pewnie co najmniej 200 zł)? :)

coś na ten temat (mam nadzieję, że aktualne) m.in. tu http://community.eba...USA/qaq-p/50593



#15 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2014 - 12:04

No racja z oplatami wychodzi. 760zł,ale pytanie czy spełni moje oczekiwania.

#16 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2014 - 12:30

Spelnic spelni. Ja jednak wole Abu. W dziale sprzedam jest tez Curado 201 DHSV . Zoorientuj sie co i jak.

#17 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 styczeń 2014 - 17:28

A ja jako 'fanboy' proponuję nieustająco Daiwa Luna 103/203... tak, są multiki wygodniejsze, lepsze/ gorsze, droższe/tańsze, itd ale Luna jest po prostu solidna, niezawodna i ładna.
Jak się dobrze rozejrzysz to masz nowy z USA w zakładanym budżecie (o ile oczywiście cła i vat nie doliczą) :-)
Obsłuży wszystko co wymieniłeś...
  • pional2000 lubi to

#18 OFFLINE   Bartek_C

Bartek_C

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • LokalizacjaPółnocne rubieże Polski

Napisano 13 styczeń 2014 - 17:33

longmanp,jakiego wzrostu jesteś ? Z łódki będziesz łowił ? Moim zdaniem lepiej wziąć krótszy kij. Na łódce łowiłem kijem 198cm i przy wzroście 184cm nie miałem zbyt dużo miejsca do podciągania w dół,dlatego też żeby było wygodniej,to przesiadłem się na o wiele krótszą jerkówkę.


Użytkownik Bartek_C edytował ten post 13 styczeń 2014 - 17:34


#19 OFFLINE   longmanp

longmanp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2014 - 18:14

Mam 192cm,dotąd łowiłem Batsonem 198cm i jest to długość mi odpowiadającą,ciężko znaleźć fajny kij poniżej tej 198cm.Łowię tylko z łodzi.

Użytkownik longmanp edytował ten post 13 styczeń 2014 - 18:15

  • tito lubi to

#20 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2014 - 18:38

Abu Revo STX 1 gen - nowy wchodzi w grę?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych