Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tuning przy łódce, akcesoria i inne...

motorowodne

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
307 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 28 styczeń 2023 - 23:13

Wystrugałem drabinkę. Wyszło mi, że żeby się w mokrych ciuchach wydrapać musi mieć 80-90cm do poziomu burty/rąk. Wyszły mi schodki co 23 cm potem już łódka. Ktoś coś? Jak ktos ma doświadczenie w drabince? Bo jeszcze mogę przewiązać i ew. Jeden dorobić.

Po prawej stronie musze dorobić knagę, bo nie mam do czego przywiązać drabinki i w razie czego druGiej kotwicy.

w sumie to trochę szarpania było z przewiercenie równo rurki kwasiakowej. Teraz dumam bo mam kwasiaka profil kwadratowy 15x15 i tez by styklo … a z okrągłej wyszło tak:

b23c0c406499759cmed.jpg



#222 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 29 styczeń 2023 - 09:45

Drabinka super ale musisz pomyśleć nad elementami które odsuną drabinkę od burty z 4-5 cm .

Umożliwi łatwiejsze wejście do łódki  . 

Przy wysokich burtach drabinka powinna być  obowiązkowa .

Jak napisałeś wejście do łódki w mokrych ciuchach to wyczyn .

Drabinka składana powinna być  dłuższa łatwiej wejść jak się podpieramy nogami .

Rurka jest ślizga drewno w prostokącie było by super np szczeble z modrzewia i nie obiją burty  .


Użytkownik Tabor edytował ten post 29 styczeń 2023 - 09:46


#223 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 29 styczeń 2023 - 12:29

Dzięki za uwagi. Co do drewna ma jedną wadę - pływa  :D

Metal tonie. Jak mówisz dolny stopień musi być dość głęboko. Kwasiak nie wymaga ochrony.

Masz rację drabinka musi być długa. Jestem fanem logiki i doświadczeń więc powiesiłem się na rękach i swobodnie nogę podnoszę do poziomu ok 80cm poniżej punktu zawieszenia. Jak będę wieszał na łódce to będę jeszcze regulował i sprawdzał. W wodzie będzie trochę łatwiej bo jednak woda unosi (ale zmęczenie, mokre ciuchy)

 

Co do ślizgania, też masz rację, ale z okrągłej najpierw wyciąłem i jak odwieszałem resztkę to zauważyłem ze mam kwadrat  :D … taki lajf … . Ostatecznie jak będzie fest ślisko, to mam taśmę taką na schody, się oklei. (Mokre drewno tez jest śliskie)

tak patrzę na nią i się zastanawiam czy nie za szeroka. Łatwiej trafić nogą ale może się ślizgać na boki. Zrobiłem wewnątrz 30cm a obciąć zawsze zdążę.

Co do odległości, dolne szczeble bedą pod łódką. Ostatni, pare centów od burty bo Riverfox ma odbój. Zobaczę.

 

Obijanie burty. Na stale drabinka ma leżeć w zagłębieniu obok silnika. Wyciągana tylko na chwile odpoczynku albo walki  :D . Krawędzie zaokrągliłem nie bedą bardziej obijać niż drewno.

 

BTW superancki masz ten namiot. Ja jak już ogarnę wszystko, myśle jak zawiesić hamak zamknięty z siatką. Na dziś do spania preferuję namiot stalowy zwany powszechnie Mondeo. Materac się mieści 100x200cm, nie przecieka, nie podwiewa, ma klime na lato, ogrzewanie na zimę, radyjko, światło itd  ;)
I w ogóle piękna ta Twoja łódź.



#224 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 29 styczeń 2023 - 15:31

Drabinka oby nigdy się nie przydała. Raz zdarzyło mi się wylecieć za burtę w pełnym oporządzeniu przeciwdeszczowym i na moja łódkę nie udał mi się wejść pomimo wielu prób. Dobrze, że w pobliżu był kolega a jego łódka miała niższą burtę.


  • Tabor lubi to

#225 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 03 luty 2023 - 21:39

Mam zdolną teściową. Wyciąłem gąbkę a ona mi obszyła pod kolor welurem … i jeszce pyta czy nie chce wiecej :)

idealnie wpasowana, na zameczek. Malina.

975c2dab1793b63amed.jpg

I do mocowania drabinki przyszły kwasiakowe śruby i knaga. Knaga 125mm z kwasiaka na alledrogo za 24pln jakby ktos potrzebował. Ja kwasiakowe rzeczy kupuje u Bejmet o ile dobrze pamietam. 



#226 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 07 luty 2023 - 20:40

Poducha na łódce. 
Mięczak jestem, teściowa sie upierała że uszyje więcej (jak szwagrowi) No i będziesz jej przykrość robił? Kupiłem gąbkę, i sie pojawia jeszcze dwie boczne i dziobówka  :D

c50d131572fea30emed.jpg


  • Biesan lubi to

#227 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 marzec 2023 - 11:36

Czołem majsterkowicze. Muszę wyciąć cztery otwory o średnicy 30mm w łodzi z laminatu. Podpowiedzcie proszę czym je najlepiej wykonać i na co zwrócić uwagę. Otwornica, wiertło stożkowe?

#228 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 19 marzec 2023 - 11:48

Ja bym próbował otwornica.
  • UTi lubi to

#229 OFFLINE   KRZYCHU SZ-EK

KRZYCHU SZ-EK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSzczecinek
  • Imię:Krzysztof

Napisano 19 marzec 2023 - 16:43

Otwornica bimetalowa i wierć na lewych obrotach mniej szarpie laminat.


  • UTi lubi to

#230 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 19 marzec 2023 - 16:49

Laminat okleić dobrym papierem z klejem.

W sklejce wywierć otwór ten sam co w laminacie , sklejkę przyłóż do laminatu i wywierć w laminacie .

Otwór w sklejce nie pozwoli żeby otwornica uciekała na boki .

Można narysować otwór , małym wiertłem powiercić wewnątrz otworu raz przy razie .

Krawędzie doczyścić papierem lub frezem . 

Krawędź laminatu zabezpieczyć żywicą  lub lakierem poliuretanowym żeby wilgoć nie 

dostawała się  w laminat . 


  • UTi i Przemek_M lubią to

#231 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 marzec 2023 - 17:41

Zaopatrzę się we wspomnianą otwornicę.Za radą Sławka wytnę model ze sklejki i mam nadzieję, że niebawem będę cieszył się z panelu ładowania usb, woltomierza i gniazda zapalniczki w łodzi. Serdecznie dziękuję Wa za pomoc.
  • Przemek_M lubi to

#232 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 19 marzec 2023 - 18:04

Czym nie będziesz robił najważniejsze, żeby "rysować". Można nawet wiertłem piórkowym byle na wolnych obrotach i delikatnie z cierpliwością.

Najgorzej przejść przez topkot, jak jest grubo lubi odprysnąć.

Ostatnio wierciłem 12mm pod drabinkę zwykłym wiertłem i musiałem fest uważać, żeby ostrze nie złapało grubego wióra, bo wtedy potrafi łupnąć.

 

Otwornica czy piórkowe mają tą zaletę, że jak masz dostęp np z bakisty możesz z zewnątrz na 2/3 a potem od wewnątrz podciąć i dokończyć z zewnątrz. 

 

Się zastanawiałem jak chciałem duży otwór na voltomierz, czy rurką zaostrzoną nie wypalić. Wypalał ktoś kiedyś? Przy okazji zalałoby ewentualne rozwarstwienia.

 

Możesz też kupić otwornicę diamentową/korundową do ceramiki zamiast zębatej. Tym niczego nie wyłupiesz.

Jakie tanie: https://allegro.pl/o...resu-9902324047

Gresu bym tym nie próbował atakować ;)  ale na 3 otwory w laminacie starczy.

Tylko jak kupisz taką bez prowadzenia/wiertła, to jak radził Tabor - zrób sobie ze sklejki szablon, żeby Ci nie ociekło.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 19 marzec 2023 - 18:11

  • UTi lubi to

#233 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 marzec 2023 - 20:58

Czym nie będziesz robił najważniejsze, żeby "rysować". Można nawet wiertłem piórkowym byle na wolnych obrotach i delikatnie z cierpliwością.
Najgorzej przejść przez topkot, jak jest grubo lubi odprysnąć.
Ostatnio wierciłem 12mm pod drabinkę zwykłym wiertłem i musiałem fest uważać, żeby ostrze nie złapało grubego wióra, bo wtedy potrafi łupnąć.


I właśnie tego wolałbym uniknąć;)
Otwornica z linku który podałeś wygląda obiecująco. Zamówię i przetestuje jak sobie poradzi z laminatem. Do odważnych świat należy:) Dzięki za pomoc.

#234 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 19 marzec 2023 - 23:26

Osobiście bym sugerował taka o jakiej pisał Krzysiek. Przykladowy link:
https://allegro.pl/o...2113-8725055282 do tego trzeba kupic mocowanie, które ma wiertło prowadzące.
Zrobisz jak uznasz za słuszne. Ja życzę powodzenia i daj znać jaka wyszło :)
  • UTi lubi to

#235 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 20 marzec 2023 - 08:08

Niech kupi wiertło stożkowe 4 do 52 mm   40 pln/szt  przyda się w warsztacie .

Trzeba powoli i ostrożnie wiercić .


  • UTi lubi to

#236 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 marzec 2023 - 08:34

Pierwsze o czym pomyślałem to właśnie było wiertło stożkowe. Później pojawiły się sugestie otwornic. Kupię otwornicę i wiertło o którym wspomniał Sławek. Nie ma co dywagować, trzeba działać :) Panowie jeszcze raz dzięki za porady.
  • Przemek_M lubi to

#237 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2023 - 21:10

A u mnie wjechały poduchy od teściowej i drabinka zamocowana.

bfc7f11cd1f48c9bmed.jpg

abd4e7201b6b97aamed.jpg



#238 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 kwiecień 2023 - 12:24

A grzebał ktoś z Was przy śrubie?

Poczytałem sobie i przy okazji wymiany olejów w silniku wjechała tez nowa śruba. Łódka fox 390 płaskodenna, lekka, szybka. Z yamą 25 wyciąga ok 50km/h, bardzo szybko sie napędza, muszę uważać z gazem, łapie wysokie obroty. No to … zamiast śruby 9 7/8 x 11 1/4 nabyłem 9 7/8 x 13. :D

Powinna obniżyć obroty o jakieś 250rpm, lodka nie będzie taka dzika, ale powinna gnać jeszcze szybciej. Jestem ciekaw. :D



#239 OFFLINE   Boczek322

Boczek322

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 196 postów
  • Lokalizacjawarmia i mazury
  • Imię:Kamil

Napisano 08 kwiecień 2023 - 17:11

Kiedy będziesz testować? Daj imfo jaka prędkość

#240 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 kwiecień 2023 - 17:27

No lipa, bo sie okazało, że ta nowa potrzebuje tulejkę dystansową której nie mam. Wiec zmieniłem olej dokreciłem starą śrubę i tyle. 
Tu rada dla wszystkich:

Poprzedni właściciel dbał o łódkę. Pracuje w utrzymaniu ruchu, więc zna sie na dokręcaniu, a śrubę po zdjęciu zawleczki odkręciłem palcem. Miała delikatny luz. Wiec wychodzi na to, ze warto co roku wyjąc zawleczkę i tę śrubę dokręcić. Niby woda, ale tam i obroty i drgania więc się wyciera.

 

Także dam znać jak zmienię. Może nawet zaryzykuję zmianę nad wodą, żeby były porównywalne warunki.

 

Ogólnie warto poczytać. Jak silnik mocny i się szybko wkręca warto założyć „dłuższą” śrubę, może być szybciej. Za to jak ktoś ma ciężką łódź ze słabszym silnikiem warto dać krótszą, szybciej będzie wchodzić w ślizg, wejdzie na wyższe obroty i w konsekwencji też może być szybciej. Coś jak z autem, pod górę szybciej pojedzie na niższym biegu, a jak ma lekko potrzebuje wyższego biegu. Śruba to biegi.

 

Nie wiecie, czy oryginalny licznik yamahy ma opcję pokazywania obrotów? Bo to pod obroty powinno się śrubę dobierać.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 08 kwiecień 2023 - 17:33






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: motorowodne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych