Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najcieńsza plecionka na okonie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#481 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2017 - 17:04

Niebieski Varivas Avani Light Game PE jest tak zatytułowany.... 

Co możesz sprawdzić np.: na stronie Piranii.....

Nie nie mierzyłem średnicy.......


Użytkownik marioligi edytował ten post 27 luty 2017 - 17:06

  • schindler lubi to

#482 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 27 luty 2017 - 17:35

Niebieski Varivas Avani Light Game PE jest tak zatytułowany.... 

Co możesz sprawdzić np.: na stronie Piranii.....

Nie nie mierzyłem średnicy.......

 

Odwieczny problem z pomiarem średnic plecionek pochodzi z zamierzchłych czasów kiedy pojawiły się one na naszym rynku. Niestety wcześniej dominującym parametrem był cw. blanku a nie jego moc opisywana zwyczajowo poprzez miarę w lb. Ponieważ plecionka oznaczona 10lb niewiele mówiła wędkarzowi w PL do jakich wędek najlepiej jej używać ktoś mundry wymyślił że plecionka będzie miała średnice odpowiadające żyłkom, Dzięki czemu mamy żyłkę o grubości 0,08mm i plecionkę o grubości 0,08mm. Gołym okiem jest widoczne że są to zupełnie dwie różne średnice. Tak wiec mamy na naszym rynki mm plecionkowe (te grubsze mm) i milimetry żyłkowe (te cieńsze milimetry). 

O ile karpiarze mają swoje blanki opisane krzywą ugięcia pod ciężarem a muszkarze klasą sznura którym kij jest w stanie poprawnie operować to rodzimy spinning przylepił się do tych nieszczęsnych średnic plecionki i nie opisuje mocy wędek jak jest robione na całym świecie.

W Japonii plecionki mają swoje klasy PE, szpula w kołowrotku JDM jest opisana klasami PE i blank japońskiej wędki też jest opisany albo klasą PE albo mocą w funtach. Dzięki tym prostym przelicznikom wiemy ze przykładowo na kołowrotek X wchodzi 150m linki PE 1.5 co pokrywa się z mocą blanku Y. Tak skomponowanym zestawem łowimy komfortowo nie obawiając się że blank strzeli podczas siłowego holu. Jak strzeli jest to powód do reklamacji, Natomiast jak damy linkę PE 4.0 do blanku PE 1.5 możemy być pewni co się stanie.

 

Komfort łowienie dobrze dobranym zestawem jest niezaprzeczalnie wyższy i do tego powinniśmy świadomie dążyć.

 

Reasumując plecionka nie ma średnicy jej struktura jest nieregularna i zmienia swoją objętość pod wpływem wody. Jeżeli ktoś w to nie wierzy proponuję sprawdzić czy tyle samo wchodzi na szpulę plecionki 0,16mm i żyłki 0,16mm ;)  Dla ułatwienia obie nawijane na mokro ;)

 

Pewnie jeszcze sporo czasu upłynie zanim ludzie zaczną posługiwać się mocą lub klasą PE zamiast średnicy plecionki ale postęp w wędkarstwie zmierza właśnie w tą stronę. Pomyśleć że kiedy zaczynaliśmy dystrybucję Varivas większość naszych klientów nie słyszała o shock leader a próbkę dołączoną do plecionki wyrzucała ;)

 

Najcieńsze plecionki jakie Varivas ma w ofercie to klasa PE 0.15 i moc 4lb. Szpulki mają po 75m. Nie znalazłem jeszcze sensu schodzenia z linką poniżej PE 0.2. W przypadku micro jigów używam zawodniczych żyłek z serii Area Master Limited polimerowych zamiast nylonowych.



#483 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 27 luty 2017 - 18:27

To może ktoś napisze skąd się wzięło oznaczenie PE i dlaczego tyczy pojemności jaką zajmuje na szpuli plecionka, a nie bezpośrednio mocy linki. :)


Użytkownik Apioo edytował ten post 27 luty 2017 - 18:27


#484 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3555 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 27 luty 2017 - 18:32

Niebieski Varivas Avani Light Game PE jest tak zatytułowany.... 

Co możesz sprawdzić np.: na stronie Piranii.....

Nie nie mierzyłem średnicy.......

 

Ha, dobre :o :o :lol: :lol: 

 

Tyle już razy tutaj napisano, że podawanie średnicy, w przypadku plecionek, jest grubym B) nieporozumieniem.

Rafał to bardzo ładnie powyżej wyłożył :)



#485 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 27 luty 2017 - 19:13

To może ktoś napisze skąd się wzięło oznaczenie PE i dlaczego tyczy pojemności jaką zajmuje na szpuli plecionka, a nie bezpośrednio mocy linki. :)

 

Dobre pytanie na które mogę odpowiedzieć na przykładzie 3 linek z naszej oferty High Grade, Sea Bass Premium i Sea Bass Max Power.

Wszystkie te linki w klasie PE przykładowo 1.0 będą miały inną moc ze względu na użyty przy produkcji materiał natomiast grubość powinna być zbliżona tak by na kołowrotek z oznaczeniem na szpuli PE 1.0 - 150m weszła dokładnie jedna szpulka każdej z nich.

Jeżeli to za mało to mogę zapytać u źródła czyli u producenta plecionek Varivas. Myślę że każda japońska marka ma podobny standard grubości przy klasie PE natomiast różnie może być z wytrzymałością linki w związku z różnymi technologiami produkcji.



#486 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 27 luty 2017 - 20:14

Wszystkie te linki w klasie PE przykładowo 1.0 będą miały inną moc ze względu na użyty przy produkcji materiał natomiast grubość powinna być zbliżona tak by na kołowrotek z oznaczeniem na szpuli PE 1.0 - 150m weszła dokładnie jedna szpulka każdej z nich.

Jeżeli to za mało to mogę zapytać u źródła czyli u producenta plecionek Varivas. Myślę że każda japońska marka ma podobny standard grubości przy klasie PE natomiast różnie może być z wytrzymałością linki w związku z różnymi technologiami produkcji.

Rafał dopytaj jeśli masz taką możliwość. Na mój stan wiedzy potrzebny był odnośnik do ilości jaką zajmował na szpuli monofil -dla przykładu:
Jeśli na szpulę jakiegoś kołowrotka wchodziło 100m żyłki dajmy na to 10lb sprawa była prosta gdyż żyłki o tej wytrzymałości miały mniej więcej stałą średnicę niezależnie od producenta. Problem pojawił się razem z plecionkami, gdyż plecionki o wytrzymałości-niech znowu będzie 10lb zajmowały różną ilość miejsca na szpuli-już nawet niezależnie od producenta, a nawet modelu, wtedy sprytni Japończycy wymyślili wskaźnik PE, czyli mogli sobie z tabelki odczytać która plecionka danego producenta zajmie na szpuli tyle samo miejsca co wcześniej wspomniane 100m żyłki 10lb. Stąd Wskaźnik PE który informuje nas o pojemności jaką zajmie linka, a nie jej mocy czy średnicy.

Oczywiście chętnie przeczytam co Ci odpiszą czy powiedzą, gdyż temat ciekawy, a trwać w błędzie bym nie chciał. :)


  • Tomasz eS lubi to

#487 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2017 - 20:38

Ha, dobre :o :o :lol: :lol:

 

Tyle już razy tutaj napisano, że podawanie średnicy, w przypadku plecionek, jest grubym B) nieporozumieniem.

Rafał to bardzo ładnie powyżej wyłożył :)

Używam tego varivasa jak zwał i opisał - zabrakło 5lb:) - mało jestem nowoczesny i jeszcze nieuważny widać :):) :)

Ale może ktoś kto używa porówna w użytkowaniu z tą YGK 0.4 (ileś lb:) bo w sumie tylko o to chodzi....


Użytkownik marioligi edytował ten post 27 luty 2017 - 20:38


#488 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 luty 2017 - 20:41

75m Sunline Super PE 8 Braid 0.8 na szpulce Vanka 2500S (ktora podobno mieści 150m linki PE0.8). Z 15-25m by jeszcze weszło. Drugie tyle wg mnie absolutnie nie.

#489 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 27 luty 2017 - 20:55

Weszłoby ;)



#490 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 27 luty 2017 - 20:56

Dopytam się jutro bo teraz to śpią ;)



#491 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1518 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 27 luty 2017 - 21:56

Koledzy pytanie na szybko, który nowel model stradica będzie odpowiadał następującym wymaganiom : wielkość klasycznego 2500 ale z płytszą szpula ? C3000 Czy coś z literką s ? Ewentualnie inne możliwe opcje z dodatkową płytszą szpulą ? Z góry dzięki za info :-)

#492 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 luty 2017 - 22:03

Stradic 2500S ;) C3000 to body od 2500 ale głębsza szpulka niz w 2500.
  • cabage lubi to

#493 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 28 luty 2017 - 06:33

U mnie na szpule Stelli 2500S idealnie weszlo 150m linki #0.8 (YGK Upgrade x8).

#494 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2312 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 28 luty 2017 - 23:58

Jak już jesteśmy przy testach pojemności , to w Exsence Ci4+ C3000M na oryginalną szpulkę weszło idealnie 150 m Duel'a Hardcore 8x PE 1,5 tak , jak przewidział producent . To tak poglądowo , bo ani ona okoniowa , ani najcieńsza , ale opis się jak najbardziej zgadza  :) .



#495 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 02 marzec 2017 - 11:00

Pierwsze podejście spalone. Furukawa san z Varivas nie rozumie pytania. No cóż widać dla nich 0.2PE jest tak oczywiste jak u nas plecionka 0,02mm :D


  • Marcyś, xyzzvpc i gringo lubią to

#496 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 02 marzec 2017 - 11:56

To może ktoś napisze skąd się wzięło oznaczenie PE i dlaczego tyczy pojemności jaką zajmuje na szpuli plecionka, a nie bezpośrednio mocy linki. :)

Kiedyś @pitt wyjaśnił to pięknie skąd to PE się wzięło.. Ze 3 lata temu to było..nie odnajdę. Ale to z tradycji produkcji czy handlu jedwabiem było i to jakoby

miara ilości (objętości) była.. Nie pomnę dokładnie :(


Użytkownik homax edytował ten post 02 marzec 2017 - 11:56

  • kostom63 lubi to

#497 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 02 marzec 2017 - 16:04

To teraz tak wrzucam oryginał żeby nie było przekłamania przy tłumaczeniu :P (w linku jest wzór jak jest to liczone...)

Jedyna i słuszna prawda na temat plecionek wg VARIVAS:

 

 

Hello Rafal,

In japan of PE has standard.

It is denier.

The denier is weight unit.

9000m = 1 denier = 1g.

Ex)200 denier  = 200g

 

Please refer the below web-site.(Wikipedia in English)

https://en.wikipedia...ile_measurement

 

Attached file is used PE of standard in Japan.

 

PE # 1 =  200d

PE # 1.2 =  240d

PE # 1.5 =  300d

…..etc.

 

Best regards,

Morris co.,ltd.

Furukawa



#498 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 02 marzec 2017 - 16:18

Koniec świata...jednak polskie oznaczenia są mniej skomplikowane. ;) Dzięki Rafał !



#499 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 02 marzec 2017 - 16:21

Ja na własne potrzeby zrobiłem sobie takie opracowanie.

Przedstawiam w PDF bo jak go skopiowałem i wkleiłem, to się strasznie rozjechało, ale nie mogę go wkleić do tego postu.

Wstawię więc go w następnym.


Użytkownik MieczysławS edytował ten post 02 marzec 2017 - 16:26


#500 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 02 marzec 2017 - 16:27

Ja na własne potrzeby zrobiłem sobie takie opracowanie.

Przedstawiam w PDF bo jak go skopiowałem i wkleiłem, to się strasznie rozjechało, ale nie mogę go wkleić do tego postu.

Wstawię więc go w następnym.

Załączony plik  Żyłki i plecionki-opinie.pdf   388,12 KB   240 Ilość pobrań


  • Stradi lubi to