Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zbrojenie dużych gum - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 26 sierpień 2008 - 18:03

tak, jakosciowo slaba stalke (lub bardzo cienka) jest latwo przepalic, dlatego trzeba zawsze wyprobowac ile nieznany material wytrzymuje, w zasadzie kiedy satlka sie rozgrzeje do czerwonego koloru, to juz mozna rozgrzewac nastepny kawalek, stalka stygnie natychmiastowo, to nie pret o srednicy 1 cm ...
ja rozgrzewam przesuwajac ciagle plomien 'w te i we wte'

oczywiscie ze taka spalona stalka moze sie urwac podczas krecenia ... dlatego zalecam okulary i kask ochronny :mellow:
natomiast dobre szczypce nie maja prawa puscic przyponu :D

#42 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2008 - 18:05

dzieki @pitt
nie pozostaje mi teraz nic innego jak samemu sobie wyprobowac to o czym piszesz

#43 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 sierpień 2008 - 18:07

Muszę powiedzieć ze bardzo ciekawa dyskusja, będę musiał wypróbowac te stalki do dozbrojek na gumy, jako główny chyba pozostane z terminatorem

#44 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2008 - 20:14

W kwestii małych kotwic przy ripperach i małych szczupaków atakujących duże rippery.
Kotwica może nie mieć zadziorów, wtedy znacznie łatwiej wyhaczyć rybę. Ew. warto mieć kombinerki ze sobą żeby taki zadzior zgnieść albo wręcz obciąć jedno z ramion. Jeśli kotwica tkwi gdzieś w skrzelach to można ją wyciągnąć właśnie przez otwór skrzelowy.
Duża kotwica za to może ostro poharatać małego szczupaka. Płytko czy głęboko pokaleczy to juz nie ma większego znaczenia. Wolę używać małej kotwicy i w razie czego bezproblemowo pociąć ją na kawałki.
Jeśli chodzi o kiepską pracę rippera w opadzie pod małym obciążeniem. Może warto zmiękczyć go pod ogonem, po odwróceniu przynęty powinien opaść pod katem 180*. Dawniej było to normalną procedurą. Nie zauważyłem żeby rippery które posiadam nie pracowały w opadzie. Łowiłem 15 cm. mannsem z główką 8 g.

Odnośnie przyponu. Czy nie jest on sztywny w porównaniu z plecionką stalową?



#45 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:44

Nie zauważyłem żeby rippery które posiadam nie pracowały w opadzie. Łowiłem 15 cm. mannsem z główką 8 g.


Jeżeli chodzi o gumy Manns'a to zgodzę się. Są bardzo, bardzo miękkie i stanowią chyba wyjątek. Inne duże gumy są po prostu zbyt sztywne, aby dobrze pracowały na główkach poniżej 10 gramów.



#46 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 28 sierpień 2008 - 06:39

Sebek, uzbroję dziś jednym z opisanych systemów moją dużą ukleję. Zrobię to bo mam pewne wątpliwości. Wydaje mi się, że mocowanie kotwiczek na druciku wbijanym w brzuch nie będzie zbyt trwałe. Mam wrażenie, że one powylatują już przy mocnych wyrzutach. Byle przyhaczenie kotwiczką też je chyba wyrwie. Ja bym koniec tego drutu podgiął tak aby utworzyć z niego zadzior. To powinno wzmocnić trzymanie się go w gumie. Osobiście jestem zwolennikiem jak najmniejszego usztywniania gumy. Przy dwóch – trzech kotwiczkach pod brzuchem haczyk jest zbędny. Jeśli już to zdecydowanie krótki aby nie usztywniać gumy. Ja od wielu lat robię sobie sam główki bo preferuję mocne przesuniecie oczka do wiązania linki do tyłu. Wymusza to pracę głowy która przy tradycyjnych główkach jest wleczona. A patent guma ze sterem nie jest ani Taszarka, ani Paruzela, tylko mój :D Zdążyłem go wymyślić używać i porzucić na rzecz oczka przesuniętego do tyłu.

#47 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 28 sierpień 2008 - 07:58

A patent guma ze sterem nie jest ani Taszarka, ani Paruzela, tylko mój :D Zdążyłem go wymyślić używać i porzucić na rzecz oczka przesuniętego do tyłu.

Taszarek tego nie opatentował ani wymyślił tylko kupił takie gumny jakiś zawodach,chyba w Irlandii B) Pokazał je nam jako ciekawostkę.



#48 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 28 sierpień 2008 - 08:21

O.K. Nie traktuje tego śmiertelnie poważnie bo gdyby, to jest od tego Urząd Patentowy. Wspomniałem o gumach ze sterem w artykule „Bolenie z Opaski” w WP 97 lub 98 r. Swoimi pomysłami podzieliłem się z właścicielem pewnej firmy produkującej gumy. Już na początku 2000 r w USA pojawił się „łamaniec” i gumy ze sterem. Zamówiłem sobie nawet takiego małego leszcza aby zobaczyć jak to zrobili. Aktualnie używam stery do gum na rzekę jeśli trzeba zejść szybko na dużą głębokość w nurcie.

#49 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 sierpień 2008 - 09:25

O.K. Nie traktuje tego śmiertelnie poważnie bo gdyby, to jest od tego Urząd Patentowy. Wspomniałem o gumach ze sterem w artykule „Bolenie z Opaski” w WP 97 lub 98 r. Swoimi pomysłami podzieliłem się z właścicielem pewnej firmy produkującej gumy. Już na początku 2000 r w USA pojawił się „łamaniec” i gumy ze sterem. Zamówiłem sobie nawet takiego małego leszcza aby zobaczyć jak to zrobili. Aktualnie używam stery do gum na rzekę jeśli trzeba zejść szybko na dużą głębokość w nurcie.

jest guma ze sterem w glowce jigowej i jest guma ze sterem na systemie wikam albo stocker ... albo kilku innych B)

#50 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 28 sierpień 2008 - 09:43

Trochę skomplikowane a zużyciu drutu jak w Elektrowni Połaniec :D

#51 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 28 sierpień 2008 - 18:49

@Robercie mógłbyś podzielić się jakimiś zdjęciami swoich pomysłów
na system guma + ster :unsure:

#52 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 28 sierpień 2008 - 20:06

A o czym tu rozprawiać. Główka jigowa ze sterem, to chyba jasne. Można sobie zrobić formę albo nacinać gotowe i zakuwać stery. Ja używam metalowych sterów. Jak potrzebny instruktaż ala Adam Słodowy to mogę napisać, chociaż to proste jak sex. Gramaturę trzeba dobrać do miejsca, chociaż można trochę sterem pomieszać. Proporcje, guma, główka , ster trzeba dobrać do prędkości prowadzenia bo np. przy szybkim trolu zbyt lekka główka i duży ster będzie wpadać w korkociąg.

#53 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 sierpień 2008 - 21:58

Znalazłem artykuł o systemiku o którym już pisałem. Artykuł pochodzi z WW nr 5/89. jakby ktoś był zainteresowany treścią, mogę udostępnić większy skan na maila.

Załączone pliki



#54 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 29 sierpień 2008 - 06:03

Pablo, dla ścisłości, nie przypisuje sobie autorstwa sytetmiku do trupka. Nawet się przyznam, że nie mam pojęcia na temat „spinningowania” trupkiem :D Systemik Paruzela raczej do gum się nie nada.

#55 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 sierpień 2008 - 08:36

A czy ja coś mówiłem To raczej Fish. Ja tylko napisałem że istnieje taki systemik. Tak swoją drogą po drobnych modyfikacjach można by go do gum przystosować.
System Drachkovitcha też się od biedy do gum nadaje.

#56 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 29 sierpień 2008 - 09:35

Ustabilizowanie dużej gumy wbrew pozorom nie jest łatwe. Na stojącą wodę przy flegmatycznym prowadzeniu wiele tych sytemików może działać, ale w rzece się będą wykładać. Ster względem gumy nie może zmieniać pozycji. Musi siedzieć sztywno jak w woblerach. Aby to uzyskać trzeba robić skomplikowane „okablowania”. Ktoś powiedział, że tylko rzeczy proste są genialne i to zapewne leży u podstaw sukces prostych genialnych rozwiązań, twistery, rippery, woblery, wahadełka ...

#57 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 29 sierpień 2008 - 13:41

Chciałbym Wam jeszcze pokazać zbrojenie z zastosowaniem główki typu Fire-Ball i gotową dozbrojką Stinger Duo.. To dla tych, którzy nie mają czasu wiązać przyponów.

Załączone pliki



#58 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 29 sierpień 2008 - 16:54

@efex
fire ball :unsure: byles z didim na rybach? ;) :mellow:

kreatorzy curly sue produkuja i sprzedaja cos takiego

Załączone pliki

  • Załączony plik  RIG.jpg   109,19 KB   629 Ilość pobrań
  • Załączony plik  DEJH.jpg   142,85 KB   783 Ilość pobrań


#59 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 29 sierpień 2008 - 20:04

Cześć @Pitt

Didi fajny gość, nie? Bardzo go lubię. No i co by nie mówić jest wciąż aktualnym mistrzem świata w spinningu..

Różnica między główką Fire Ball, a prezentowaną przez Ciebie jest taka, że przy FB guma nie jest usztywniona hakiem wbitym w korpus i pracuje na całej długości czyli wygląda bardziej naturalnie... Przynajmniej tak mi się wydaje B)

#60 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 sierpień 2008 - 10:51

Byłem wypróbować kilka zbrojeń mojej uklejki i najbardziej do gustu mi przypadało zbrojenie opisane przez Sebka z kotwiczką na druciku. Byłem zaskoczony tym, że praktycznie nie zakłucia ona pracy ogona, a dodam, że ogon w mojej uklejce jest bardzo cienki i wiotki. Jedno co trzeba zrobić to zagiąć koniec drutu aby działał jak zadzior bo bez tego przy strzałowym wyrzucie wylatuje po kilku rzutach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych