Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie - przynęty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 30 styczeń 2006 - 22:47

Jeżeli możecie, koledzy to prosze podjacie kilka przynęt na bolenie, jakich używacie. Swego czasu widziałem materiał filmowy, gdzie Maciej Jagiełło i Wiktor Zborowski łapali rapę. Pamiętam ,że bolenie łapano na rippery, białe z czarnym grzbietem. Czy są jakieś inne przynęty dostepne w sklepach wędkarskich ?

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 styczeń 2006 - 23:18

Mnie też to bardzo interesuje. Do tej pory, choć mam niewielkie doświadczenie jeśli chodzi o bolenia, łowiłem na siudakowe bezsterowce, poppery oraz minnowy. Łowiłem też na gumki - głównie ripperki. Na razie jednak nie mogę się pochwalić wielkością bolenia - wszystko przede mną. Czekam na rady bardziej doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam
Remek


#3 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 31 styczeń 2006 - 06:56

Komancz, nie powiem tu nic nowego ale na wczesną wiosnę pierwsze miejsce /przynajmniej u mnie/zajmuje kopytko mansa 4cm.w kolorze biały lub perłowy z czarnym grzbietem.Zbroję je główką od 2do7gr.w zależności od tego na jakiej głębokości chcę go szukać.Latem więcej łowię woblerami głównie własnej produkcji ,bo narazie nie znalazłem w seryjnej produkcji żadnego killera,oczwiście nie odstawiam definitywnie gum,a i blaszki oraz ołowianki lubię mieć ze sobą,bo niejednokrotnie ratowały mi tyłek.W sumie to temat rzeka i lepiej o nim pogadać przy biesiadnym stole,na co licze już niebawem.Pozdrowienia Robert.

#4 OFFLINE   tom_roy

tom_roy

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaDziwnów

Napisano 31 styczeń 2006 - 10:06

Wiosna ripperki perła lub perłowo-seledynowe, ale i tak preferuję wahadłówki :mellow: Czasem siudaczki jak Tomek cuś podrzuci :)może jak się zaopatrzę w wędeczkę c.w. do 10 g to wobki bedą odgrywac większą rolę :)Na razie przynęta numero uno to wąska wahadłówka :D

#5 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 styczeń 2006 - 10:16

Temat rzeka. :D
Łowię bolenie od wielu lat ale stwierdzam coraz częściej, że jest bardzo wiele przynęt, na które skutecznie można je łowić.
Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że każdy rodzaj przynęty będzie skuteczny na te ryby. Szczególnie jak rapy łowi się na różnych rzekach. Wiele razy spotkałem się z takimi przypadkami, że rapy które wspaniale łowiło się na jakąś przynętę np. na Wiśle, w ogóle nie reagowały na tą samą przynętę na innej rzece.

Rapowych przynęt jest wiele.
Począwszy od różnej wielkości i kształtu gum, poprzez blahy wahadłowe, wirówki, różnorakie woblery, skończywszy na bezsterowcach i powierzchniowcach.
Na wiosnę stosuję głównie wąskie wahadłówki, bezsterowce, małe podłużne woblery (5-7cm) i gumy, głównie nieduże rippery (5-7cm) oraz ołowianki.
Im bliżej lata tym bardziej moje przynęty zmniejszają się i wówczas najczęściej stosuję ciężko dociążone gumy, ciężkie bezsterowce oraz małe ołowianki.
Na jesieni znowu powrót do większych przynęt. W tym okresie najczęściej stosuję dobrze latające woblery i bezsterowce. Nie gardzę dużymi wielkościami tych przynęt i mam wyniki nawet na przynęty 9-12 centymetrowe. Szczególnie dobre w miejscach gdzie nie trzeba daleko rzucać i w łowisku jest sporo ładnych rap.

To tyle w skrócie. :D


Coraz bardziej nachodzi mnie myśl, że powinniśmy jeden ze zlotów zorganizować na jakiejś dużej nizinnej rzece. Na rzece jest wiele tajemnic, których częścią można podzielić się z mniej doświadczonymi kolegami. :D

#6 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 31 styczeń 2006 - 11:06

Sumując doswiadzenia swoje i kolegów to z przynęt bolkowych mogę polecić:
-Siudaki (zwłaszcza latem)
-Rapalki, zwłaszcza Long Cast Mimmow (maj i początek czerwca)
-wahadłówki (nr 1 to australijska Halco, dużo dużo gorszy Kastmaster)
-wszelkiego rodzaju wobki o bardzo drobnej akcji (Rapalka Orginal i im podobne- skuteczne zwłaszcza wieczorową i nocną porą)
-i jeszcze trochę innych przynęt :lol:

#7 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 31 styczeń 2006 - 23:24

Rognis,zgadzam się że rzeki są inne,i inne przynęty są tymi właściwymi.Jednak nie chodzi tu o nazwę rzeki a o pokarm którm się żywią rapy.Jeśli głównym pożywieniem będą ukleje,to należy stosować przynęty które barwą i ruchem je przypominają.Tak jest na moich łowiskach,oczywiście to żadna reguła,bo czasem trafia się bolek na zupełnie przypadkowy wabik,co jest zwykłym przypadkiem.

A co do zlotu nad rzeką boleniową,to by było coś.Mam pewne miejsce na wszelkie gatunki ryb, tak że nie tylko boleniowcy mieli by co robić.pzdr.

#8 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 01 luty 2006 - 08:11

Heniutek moze przetestujemy to miejsce ????? <_<

#9 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2006 - 12:23

@Heniutek,

...Jednak nie chodzi tu o nazwę rzeki a o pokarm którm się żywią rapy.Jeśli głównym pożywieniem będą ukleje,to należy stosować przynęty które barwą i ruchem je przypominają...

- wiem, wiem. :D Napisałem tylko ogólnie.

Co do zlotu nad rzeką, trzeba to przemyśleć i może ktoś będzie miał jakieś propozycje co do miejsca. Głównie zależy na tym aby odcinek rzeki nie był za trudny dla początkujących i aby były porządne warunki zakwaterowania i gastronomiczne.

#10 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2006 - 16:04

Gdy łowiłem bolenie przy okazji jazio-kleni, najchętniej posyłałem do wody 3-calowe białe twistery.
A w zeszłym roku na w-wskiej Wiśle najlepiej sprawdziły mi się:

Przy szybkim powierzchniowym prowadzeniu.
-bezsterowce T. Siudakiewicza (w sytuacji gdy dało się podejść blisko bolenia, który zdradził swą obecność). Bezsterowiec da się doskonale prowadzić na każdej głębokości, ale najlepiej się sprawdzał w górnej partii wody
-sprowadzone z USA 2-calowe twarde ripperki o drobniutkiej pracy ogonka w kolorze białym i perłowym opalizującym na różowo.

Przy wolnym prowadzeniu w górnej warstwie wody świetnie spisywały się uklejokształtne wobki: Siudaki, Kenerty i wyroby hand-made stylizowane na Rapalki Oryginal czy Yo-zuri oraz wahadła (np. Makrela 2, czasem podklejone taśmą ołowianą itp.).

Przy wolniejszym prowadzeniu na powierzchni i w okolicach dna:
- 3 i 4-calowe białe twistery Relaxa
W zeszłym roku wiele rap wydłubałem z dna (np. podstawa opaski, głęboki napływ na przelewik itd.). W tym przypadku nie było lepszej przynęty niż 4-calowy twister.
Gdy musiałem bardzo daleko rzucić używałem ołowianek (rapy najlepiej reagowały na niezbyt szybko prowadzone ołowianki wygiete np. w leciutkie S, a nie klasycznie szybko prowadzone.
Nie miałem natomiast dobrych efektów na Kastmastery.


#11 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2006 - 16:33

@Zewu,

z tymi Kastmasterami mam podobne doświadczenia. Lepiej sprawdziły mi się ich podróbki noname.
Zwróciłem też uwagę, na opisane przez ciebie ripperki z Usa. Chyba mam coś podobnego bo też są twarde, perłowe i opalizują na różowo. W zeszłym sezonie miałem na to parę niedużych rapek ale jedna krowa wyjechała mi za tą przynętą. Niestety uderzyła prawie przy samej szczytówce, nie zdążyłem odpowiednio zareagować i poszła. :(
Ale wiem gdzie siedzi, a to na prawdę była bardzo poważna rapa. :D

#12 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2006 - 16:53

@Rognis

Rapy lepiej reagowały na coś podobnego do kastmastera, ale z dziurą w środku (chyba wyrób Jaxona i możliwe, że była to przynęta podlodowa). A te ripperki kupiłem na amerykańskim Ebayu i byłem załamany, gdy przyszła paczka. Na szczęście okazało się, że rapy to zażerają :mellow:

Miałem pod kijem taką 85+. Odprowadziła wobek i zawróciła pod samą szczytówką. Wydawało mi się, że jak ją namierzyłem to prędzej czy później będzie moja. Łaziłem codziennie, dobrze się maskowałem, wrzucałem dziesiątki przynęt, puszczałem to szybko, wolno, z prądem, pod prąd i... nic


#13 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3550 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 01 luty 2006 - 17:18

Przypominając - w kwestii przynęt i sposobu połowu boleni (może nie wszyscy dotarli do tych tekstów, a warto, naprawdę):

http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News& ;file=article&sid=194
http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News& ;file=article&sid=203
http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News& ;file=article&sid=226

#14 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 01 luty 2006 - 18:03

Rognis
ja wiem że ty wiesz,wystarczy przeczytać kilka postów.
Ale jest na forum sporo ludzi,którzy nie mieli z bolkami wiele do czynienia,ale się do tego zapalą,a przynajmniej spróbują.To im trzeba trochę podpowiedzieć,żeby nie strzelali w ciemno. :D

#15 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 luty 2006 - 11:40

@Zewu,

...Wydawało mi się, że jak ją namierzyłem to prędzej czy później będzie moja. Łaziłem codziennie, dobrze się maskowałem, wrzucałem dziesiątki przynęt, puszczałem to szybko, wolno, z prądem, pod prąd i... nic...

- to nie znaczy, że w tym roku ta rapa nie strzeli do przynęty. Powodzenia. :D
Też mam namierzonych kilka grubych rap, jednak w dość dziwnych i specyficznych miejscach. Ciężko skusić je tam do brania. Jednak będę je tam męczył... :mellow:


@Mario,

artykuły kiedyś czytałem. Hamer to mój boleniowy idol. :D


@Heniutek,

:D :D

#16 OFFLINE   siudak

siudak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWejherowo

Napisano 02 luty 2006 - 12:43

Dawno temu popełniłem taki krótki tekst o boleniach i przynetach jakie używam

#17 OFFLINE   tom_roy

tom_roy

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaDziwnów

Napisano 02 luty 2006 - 12:53

Miszczuuu :mellow: Woblerki pierwsza klasa :D) Rapy już wieszają w rzekach ogłoszenia unikać siudaków :mellow:

#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 luty 2006 - 12:55

I fotki ładne!

@Siudak - nie wrzucilbys mi do tej torby jakiego bezsterowca 9 lub 7 ? :D

#19 OFFLINE   siudak

siudak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWejherowo

Napisano 02 luty 2006 - 13:30

@ Friko mówisz i masz :D ale tylko 6cm :( za wcześnie jeszcze na większe bezsterowce. nie zdążę zrobić.

siudak

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 luty 2006 - 13:34

te mniejsze to juz mam prawde mowiac :D ale jakby sie gdzies w torbie zawieruszyl, to przecie nie wyrzuce :mellow:

Wieksze...no tak, raczej na pozniejsza pore