Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarski Świat górą!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 27 wrzesień 2008 - 12:32

[quote]
A ja mysle caly czas mniej wiecej tak samo, tzn. dopuki na wiekszosci wod bedzie taki gospodarz, ktory nie dosc ze nie prowadzi gospodarki wedkarskiej to jeszzce trzeba z nim walczyc, to zmieni sie niewiele.
Glownie na papierze...a w tym ten gospodarz jest niezly...

Ale inicjatywa WŚ trafiona, karp w wodach dzikich jest z pktu widzenia rownowagi miedzy gatunkami zbedny.
Moim zdaniem w drugiej kolejnosci jest Amur, trzeciej pstrag teczowy, czwartej Tołpyga.
Z tym, ze co do Teczaka a zwlaszzca Tołpygi to chetnie bym uslyszal w jakim stopniu zagrazaja one populacji w odpowiednich dla siebie srodowiskach wodnych..

Gumo
[/quote]
Gumo, prześlij mi na pw swój mail. Coś Ci przedstawię odnośnie tęczaka.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]
Gumo,
poszło. Przyjemnej lektury.
Pozdrawiam.
RP.

#22 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 27 wrzesień 2008 - 16:39

[quote]
A ja mysle caly czas mniej wiecej tak samo, tzn. dopuki na wiekszosci wod bedzie taki gospodarz, ktory nie dosc ze nie prowadzi gospodarki wedkarskiej to jeszzce trzeba z nim walczyc, to zmieni sie niewiele.
Glownie na papierze...a w tym ten gospodarz jest niezly...

Ale inicjatywa WŚ trafiona, karp w wodach dzikich jest z pktu widzenia rownowagi miedzy gatunkami zbedny.
Moim zdaniem w drugiej kolejnosci jest Amur, trzeciej pstrag teczowy, czwartej Tołpyga.
Z tym, ze co do Teczaka a zwlaszzca Tołpygi to chetnie bym uslyszal w jakim stopniu zagrazaja one populacji w odpowiednich dla siebie srodowiskach wodnych..

Gumo
[/quote]
Gumo, prześlij mi na pw swój mail. Coś Ci przedstawię odnośnie tęczaka.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]
Gumo,
poszło. Przyjemnej lektury.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]

Ja też poproszę.


#23 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 28 wrzesień 2008 - 12:44

generalnie chodzi mi żeby ta liczba 0 dotyczyła wód otwartych. uważam jednak że jest to totalnie nie do upilnowania. uważam że powinno się stworzyć łowiska typowo karpiowe, ale tylko z tych zbiorników, w których jest ich sporo i poczyniły już takie szkody dla rodzimych gatunków że sytuacja jest już nieodwracalna. szanuję kunszt łowiecki rasowych karpiarzy,ale nie można by ta moda na karpiarstwo zniszczyła nasze i tak już coraz gorsze wody. od lat wiadomo że pogłowie drapieżników spada,ale nie zapomnijmy że dzieje się tak również z linami,leszczami czy karasiami. a pieniądze idą głównie na karpia. to musi się skończyć.

#24 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 28 wrzesień 2008 - 14:03

Roman - gratulacje, jednak można coś zrobić w tym kraju...
Pozdrawiam :D

#25 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 28 wrzesień 2008 - 14:37

Mam pytanie, czy komunikat ten dotyczy całego kraju czy tylko Warszawy ???

#26 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 28 wrzesień 2008 - 16:23

od lat wiadomo że pogłowie drapieżników spada,ale nie zapomnijmy że dzieje się tak również z linami,leszczami czy karasiami. a pieniądze idą głównie na karpia. to musi się skończyć.

Nie zawsze kasa idzie w większości na karpia, są koła/okręgi że jest w mniejszości...
Ale głównymi powodami w/g mnie są fakty, że karpia bardzo łatwo kupić, jest w miarę tani, dobrze się przyjmuje w wodach no i co najważniejsze można go szybko odłowić czyli karta się zwraca...
Więc większość wędkarzy jest zadowolona z PZW, a jak większość jest zadowolona to po co coś zmieniać i się kółko zamyka.

#27 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 29 wrzesień 2008 - 07:44

Mam pytanie, czy komunikat ten dotyczy całego kraju czy tylko Warszawy ???


Witam,
na razie tak.
Pozdrawiam.
RP.

#28 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 29 wrzesień 2008 - 16:46

[quote]
Mam pytanie, czy komunikat ten dotyczy całego kraju czy tylko Warszawy ???
[/quote]

Witam,
na razie tak.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]
Na razie tak, oznacza że całego kraju czy, że na razie tylko Warszawy?? :lol:

#29 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2008 - 20:16

[quote]
A ja mysle caly czas mniej wiecej tak samo, tzn. dopuki na wiekszosci wod bedzie taki gospodarz, ktory nie dosc ze nie prowadzi gospodarki wedkarskiej to jeszzce trzeba z nim walczyc, to zmieni sie niewiele.
Glownie na papierze...a w tym ten gospodarz jest niezly...

Ale inicjatywa WŚ trafiona, karp w wodach dzikich jest z pktu widzenia rownowagi miedzy gatunkami zbedny.
Moim zdaniem w drugiej kolejnosci jest Amur, trzeciej pstrag teczowy, czwartej Tołpyga.
Z tym, ze co do Teczaka a zwlaszzca Tołpygi to chetnie bym uslyszal w jakim stopniu zagrazaja one populacji w odpowiednich dla siebie srodowiskach wodnych..

Gumo
[/quote]
Gumo, prześlij mi na pw swój mail. Coś Ci przedstawię odnośnie tęczaka.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]
Gumo,
poszło. Przyjemnej lektury.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]

Ja też poproszę.

[/quote]

@Roman,

jeżeli można to ja także poproszę.



#30 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 30 wrzesień 2008 - 06:14

[quote]
Mam pytanie, czy komunikat ten dotyczy całego kraju czy tylko Warszawy ???
[/quote]

Witam,
na razie tak.
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]
Na razie tak, oznacza że całego kraju czy, że na razie tylko Warszawy?? :lol:
[/quote]

Witam,
na razie dla RZGW Warszawa.
Pozdrawiam.
RP.

#31 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 30 wrzesień 2008 - 18:14

Dziękuję za odp. Trochę skoda że nie ma jednego stanowiska dla całego kraju.

#32 OFFLINE   ichtiolog

ichtiolog

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 13 październik 2008 - 08:36

Niestety nie dotyczy to całego kraju, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie to nie to samo co Krajowy ZGW. Z tego co mi wiadomo dotyczy to tylko woj. Kujawsko-Pomorskiego, bo jest to inicjatywa tamtejszego Zarządu Województwa ( tym razem nie pana Romana Pietrzaka) i obwodów rybackich leżących na terenie działania RZGW w Warszawie (tylko to RZGW ogłosiło taki komunikat). Poza tym nie wiadomo jak długo utrzyma się zakaz zarybiania obcymi gatunkami bez stosownego zezwolenia, a to dla tego że z krucjatą przeciwko temu pomysłowi ruszyła nie inna organizacja tylko… PZW. Organizacja, która statutowo powinna dbać o właściwy stan ekosystemów wodnych, a robi coś zgoła innego. Rodzi się pytanie – dlaczego - a dla tego, że większość członków tej organizacji dba tylko o to co teraz, a po nas… nie czytają artykułów w prasie wędkarskiej o ekologii (świetny artykuł w „Wędkarzu Polskim” nr 8/2003 prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego pt: „Inżynier ekosystemu”), tylko szukają gotowych przepisów na szybkie i tanie pozyskanie (złowienie) jak największej ilości mięsa. Ichtiolodzy zatrudnieni w związku i nieliczni trzeźwo myślący członkowie nie mają nic do powiedzenia. Karp udomowiony, stawowy powstał poprzez selekcję i krzyżówki z sazana (karpia dzikiego, którego ojczyzną jest obszar Morza Kaspijskiego i Czarnego, a nie Polski). Dzięki tym zabiegom został przystosowany do chowu w stawach. Powinno się za tym zarybiać tylko nieliczne naturalne wody o charakterze stawów, a nie leszczowe czy sielawowe jeziora!!! Jak to jest czynione obecnie głównie przez PZW przy aprobacie IRS Olsztyn i dwóch innych jednostek opiniujących operaty rybackie. Z jednej strony IRS uczestniczy w programach restytucji ryb reofilnych i dwuśrodowiskowych – za co chwała, a z drugiej wbija gwóźdź do trumny naszych jezior - zgroza!!! PZW uzyskał opinię, właśnie od IRS potwierdzającą zgodność z prawem dotychczasowy praktyk zarybień gatunkami obcymi bez zezwolenia wymaganego art. 3 ustawy o rybactwie śródlądowym. Nie znam dokładnie treści tej opinii ale powołują się między innymi na zapis art. 3 „Na wprowadzanie do wód gatunków ryb, które w Polsce nie występują…” To fakt ustawodawca nieszczęśliwie użył tego sformułowania (powinny być użyte słowa: gatunków obcych naszej ichtiofaunie), ale zamiar jest jednoznaczny. Przecież nie można powiedzieć, że np. piranie nie występują w naszych wodach, bo znane są potwierdzone takie przypadki. I co w takim wypadku umieszczamy piranie w operacie i hajda do wody!. Oczywiście przesadziłem ale chciałem uzmysłowić błędność interpretacji przepisów. Zdaniem „fachowców” z IRŚ wystarczy samo dopuszczenie zarybiania karpiem w operacie rybackim. Bardzo wygodne… operat przecież robiony jest na zamówienie dzierżawcy obwodu rybackiego, a instytucje opiniujące zbytnio nie ingerują w jego treść, bo przecież nie opiniują za darmo…
Jedynym sposobem na uzdrowienie sytuacji i ratowanie naszych wód jest pisanie, zasypywanie pismami instytucji i urzędów odpowiedzialnych za rybactwo (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KZGW, RZGW i urzędy marszałkowskie), a także nagłaśnianie w mediach tego problemu. Proszę zróbmy z tym coś póki jeszcze czas, bo już niedługo ma być nowelizowana ustawa o rybactwie śródlądowym. Znowu może powstać knot, który przez długie lata będzie obowiązywał.
Jestem otwarty na wszelkie inicjatywy i bardzo chętnie pomogę pod względem ichtiologicznym i prawnym, trochę się na tym znam – zaznaczam trochę . Jednostka nic nie zdziała bez odpowiedniego poparcia.


#33 OFFLINE   tomuś

tomuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.

Napisano 13 październik 2008 - 21:48

Witam.
Interesuje mnie następująca kswestia: odłowy kontrolne zgodnie
z operatem rybackim- czy to wogóle ma sens i jedno drugiemu nie
zaprzecza. Druga kwestia czy odłowiona ryba powinna być na miejscu jakoś rejestrowana, ważona?

#34 OFFLINE   Wojtek_Wroc

Wojtek_Wroc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 październik 2008 - 07:32

co do odłowow kontrolnych to PZW robi je przed swiętami :D dla mnie odłowy kontrolne wogole nie powinny miec miejsca w naszym kraju.. wiecej szkód narobią niz to pomoze..pzdr

#35 OFFLINE   tomuś

tomuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.

Napisano 14 październik 2008 - 17:08

U mnie czyli zalew retencyjny Piaski-Sczygliczka takie
właśnie odłowy odbyły sie dzisiaj, stąd było moje pytanie.
W kazdym razie do rzeczy: jak napisano na stronie okręgu miały
to być odłowy kontrolne na wodzie pzw według operatu rybackiego.
Wynajęta brygada rybacka przyjechała, pojawili sie również ludzie z okręgu i koła Ostrów-Miasto. Na zadane pytnia nikt nie umiał odpowiedzieć jakie kryteria określa operat rybacki, gdy stwierdziłem, że jeśli są to odłowy kontrolne to ryba powinna być brana selektywnie, powinna być ważona, mierzona, wzdrygiwali ramionami. Punktem zaczepienia okazała sie waga i jej legalizacja gdzie jak sie okazało nie posiadali!! Zadzwoniliśmy na policję, ktora spisała dyrektora okręgu i sama stwierdziła, że na prawie rybackim sie nie znają ale co tu zaobserwowali daleko odbiega od normy...
O ile się nie myle przy takich odłowach powinien równiez znajdować się ichtiolog-oczywiście nie było nikogo takiego.
Jedynym argumentem ludzi z pzw był to, że woda należy do skarbu państwa i jeśli nie zostaną zrobione odłowy możemy ją stracić.
Dodam jeszcze, ze zaciągów miało być zrobione 5 i oczywiście gdyby nie nasza interwencja wszystko zostałoby wzięte bez żadnych protokołów, zaświadczeń i sprzedane niewiadomo gdzie.

#36 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 14 październik 2008 - 18:37

@Tomuś kłania się Kalisz.
W kaliszu na zbiorniku Pokrzywnica dzieje się to samo co w Ostrowie od .......od kąd pamiętam i nie ma na to żadnej siły.
a jeśli chodzi o karpia to powinno to być całkowicie zakazane w zbiornikach otwartych.

#37 OFFLINE   tomuś

tomuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.

Napisano 14 październik 2008 - 19:14

Jednak bitwę wygralismy i po naszej interwencji oraz policji cała ryba została wypuszczona w tym te sumy.

#38 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 14 październik 2008 - 19:14

PZW uzyskał opinię, właśnie od IRS potwierdzającą zgodność z prawem dotychczasowy praktyk zarybień gatunkami obcymi bez zezwolenia wymaganego art. 3 ustawy o rybactwie śródlądowym. Nie znam dokładnie treści tej opinii ale powołują się między innymi na zapis art. 3 „Na wprowadzanie do wód gatunków ryb, które w Polsce nie występują…” To fakt ustawodawca nieszczęśliwie użył tego sformułowania (powinny być użyte słowa: gatunków obcych naszej ichtiofaunie), ale zamiar jest jednoznaczny. Przecież nie można powiedzieć, że np. piranie nie występują w naszych wodach, bo znane są potwierdzone takie przypadki. I co w takim wypadku umieszczamy piranie w operacie i hajda do wody!. Oczywiście przesadziłem ale chciałem uzmysłowić błędność interpretacji przepisów.

No właśnie.. Zamysł ustawodawcy był dość jednoznaczny.. W paragrafie zezwolenie ministra (w porozumieniu z drugim ministrem) musi być poparte opinią PROP. A w publikacjach instytucji, których przedstawiciele zasiadają we wspomnianej Radzie karp czy karaś srebrzysty są gatunkami inwazyjnymi obcymi naszej faunie.. Poza tym podstawowe pytanie brzmi - od kiedy pozytywna opinia operatu przez IRS zastępuje wymagane prawem zgody?? Myślę, że każdy sąd podważyłby legalność zarybień wód otwartych karpiem... Bo co do ekspertyz i opinii to mam swoje zdanie, szczególnie po ekspertyzowym cyrku serwowanym przez kancelarie najważniejszych instytucji w Państwei naszym kochanym.
A oświadczenie RZGW to strzał w piętę.. Przecież przy każdym zarybieniu powinien być inspektor RZGW.. A przynajmniej powinien być o fakcie zarybienia poinformowany.. I co robili przez te lata?? Współuczestniczyli w nielegalnym procederze??

Nie chcę przez to umniejszać zasług redaktorów WŚ.

PS. A to, że przepis w ustawie dotyczy tylko fragmentu naszego kraju, to już kuriozum..

#39 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 14 październik 2008 - 20:03

Jednak bitwę wygralismy i po naszej interwencji oraz policji cała ryba została wypuszczona w tym te sumy.


Brawo, rączki same sie składają :D

#40 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 14 październik 2008 - 20:16

W WŚ 11/2008 wstępniak Jacka Kolendowicza poświęcony jest tej sprawie cytowany jest też komunikat RZGW




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych