Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy rozmiar koła zębatego przekładni i przełożenie ma wpływ na "moc" kołowrotka ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 13 sierpień 2024 - 17:08

A czemu ograniczasz się do Shimano? Na pewno da radę daiwa saltiga z6000 - niestety nie ma nic za darmo, to prawie kilogram młynka. Używam, polecam, do kupienia na eBay poniżej 1,5tys... 5 lat katowania na sumach wytrzymał bez problemu... Podobno równie dobre są Stelle SW w podobnych rozmiarach z tamtego okresu... Nie testowałem...

Jest to wątek wydzielony z tematu o Twin Powerze stąd Shimano. Ogarniam te obrotówki kijem do 35 gramów i prawdę mówiąc z taką Saltigą co namniej  dziwnie by to wygladało.


  • Guzu i Darek_W lubią to

#122 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 13 sierpień 2024 - 18:00

Jest to wątek wydzielony z tematu o Twin Powerze stąd Shimano. Ogarniam te obrotówki kijem do 35 gramów i prawdę mówiąc z taką Saltigą co namniej  dziwnie by to wygladało.

Ale byś rybę złowił, na biceps przypakował  :)


  • Guzu lubi to

#123 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 sierpień 2024 - 21:00

Ale byś rybę złowił, na biceps przypakował :)


Chyba @Pickerela nie widziałeś
Żeby biceps zrobić, to potrzebowałby palety takich Saltig.
Serio
  • Pickerel i Darek_W lubią to

#124 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 939 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 13 sierpień 2024 - 21:28

Spora część wagi tej saltigi to ciężar szpuli... Jest duża i waży swoje... Nie da się zbudować solidnego kołowrotka bez sztywnej i odpowiednio masywnej obudowy... Kompletnie nie rozumiem dążenia do posiadania jak najlżejszego kołowrotka jeśli odbywa się to kosztem trwałości, a musi się tak dziać... Wyjątkiem są zestawy ul gdzie jakiś sens to ma... Takie coś opłaca się, ale głównie producentowi, bo może sprzedać kolejny:( szczerze wątpię żeby nowoczesne kołowrotki w systemie MQ wytrzymały równie długie katowanie jak nieśmiertelne kanciaki daiwy... Obym się mylił:)
Ps. Gdyby przekładnie zrobić z podobnego materiału jak w saltidze z to pewnie sam bym się zastanowił nad obecna edycja tego kołowrotka... Lżejsze łowienie ogarniam obecnie multikinem, i raczej do spiningu nie wrócę...

Użytkownik czarny1 edytował ten post 13 sierpień 2024 - 21:34


#125 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 13 sierpień 2024 - 21:29

Chyba @Pickerela nie widziałeś
Żeby biceps zrobić, to potrzebowałby palety takich Saltig.
Serio

No kurde no to popełniłem błąd “mierzenia swoją miarą” serdecznie przepraszam  :)


Użytkownik Darek_W edytował ten post 13 sierpień 2024 - 21:31


#126 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 13 sierpień 2024 - 21:44

Spora część wagi tej saltigi to ciężar szpuli... Jest duża i waży swoje... Nie da się zbudować solidnego kołowrotka bez sztywnej i odpowiednio masywnej obudowy... Kompletnie nie rozumiem dążenia do posiadania jak najlżejszego kołowrotka jeśli odbywa się to kosztem trwałości, a musi się tak dziać... Wyjątkiem są zestawy ul gdzie jakiś sens to ma... Takie coś opłaca się, ale głównie producentowi, bo może sprzedać kolejny:( szczerze wątpię żeby nowoczesne kołowrotki w systemie MQ wytrzymały równie długie katowanie jak nieśmiertelne kanciaki daiwy... Obym się mylił :)
Ps. Gdyby przekładnie zrobić z podobnego materiału jak w saltidze z to pewnie sam bym się zastanowił nad obecna edycja tego kołowrotka... Lżejsze łowienie ogarniam obecnie multikinem, i raczej do spiningu nie wrócę...

no ja akurat się nie odzywam jak ktoś pyta o małe rozmiary bo ja do Daiwy do 10g podpiąłem FinNor LT30  :) a do Dialuny kupiłem Certate 5000… i zawsze jak mam dylemat to wybieram większy rozmiar. Ale mimo wszystko lubię jak ktoś wkłada nowinki i technologie w młynki.



#127 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 sierpień 2024 - 15:12

Chyba @Pickerela nie widziałeś
Żeby biceps zrobić, to potrzebowałby palety takich Saltig.
Serio

:D  :D  :D

Bez przesady :P

 

Jeśli chodzi o odchudzanie kołowrotka czy też całego zestawu to absolutnie nie jest to moim nadrzędnym celem.  Generalnie używam mocniejszego sprzętu niż wymaga tego dana metoda / przynęta.  Pytając o kołowrotek do obsługi dużych obrotówek chodziło mi jedynie o zoptymalizowanie zestawu. Obecnie w tym celu stosuję TP SW 4000 gdzie wcześniej było to "zwykłe" TP 4000 PG którym to łowiło mi się dużo przyjemniej.  Czy ta zmiana była konieczna?  Nie wiem, stąd moje pytanie.


Użytkownik Pickerel edytował ten post 14 sierpień 2024 - 15:14

  • psd27 i Darek_W lubią to

#128 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:27

W ramach ciekawostki, dla osób opiewających legendą przeogromne zębiska koła przekładni w młynkach PG  ;).

Na fotkach dwa koła 15 TWIN POWER.

W innych generacjach i modelach sytuacja jest analogiczna. 

Załączone pliki


  • Hesher, ObraFM i Qh_ lubią to

#129 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • Imię:Darek

Napisano 20 sierpień 2024 - 11:52

Szkoda że wczoraj przy serwisie nie zrobiłem porównania przekładni 15'TP4000PG i Stelli C3000FK
Przekładnia z twinka, w porównaniu do tej ze stelki, wygląda jakby była z jakiegoś podlodowego kołowroteczka dla dzieci 😅

#130 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 20 sierpień 2024 - 12:44

Szkoda że wczoraj przy serwisie nie zrobiłem porównania przekładni 15'TP4000PG i Stelli C3000FK
Przekładnia z twinka, w porównaniu do tej ze stelki, wygląda jakby była z jakiegoś podlodowego kołowroteczka dla dzieci

Fakt, porównując te koła od strony optycznej, koło od Stelli Fk sprawia lepsze wrażenie, ale to tylko strona wizualna.

Natomiast od strony technicznej porównywanie średnicy tych kół, wielkości czy profilu ich zębów nie ma większego sensu, bo w kontekście mocy (siły potrzebnej do zwinięcia przynęty), te parametry mają marginalne znaczenie.

 

Bo przecież "MOC" stanowi clou tego wątku  :).

 

Więc, "NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI''  :D.


  • fish28 i Darek_W lubią to

#131 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 15:11

Bo przecież "MOC" stanowi clou tego wątku  :).

 

Więc, "NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI''  :D.

 Z Tobą też Luke !  :D


  • Adaś Niezgódka lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych