Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlżejszy multiplikator?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 26 październik 2008 - 14:22

Friko chce porządnie sprawdzić jak jedna cecha wpływa na czułość zestawu. Mówienie teraz o właściwościach rzutowych nie ma sensu. Friko prawidłowo zaplanował zbadanie jednego z wielu klocków mających (bądź nie) wpływ na użytkowość zestawu.
No chyba, że ktoś jest w stanie mi udowodnić że możliwości rzutowe mają wpływ na czułość...
Jak Friko zechce to może wywozić przynętę łódką i dopiero później badać czułość :D

#22 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 26 październik 2008 - 14:26

@friko
na tej zakladce jest katalog multiplikatorow

#23 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 16:47

@jerzy

rozumiem, myślę że masz wiele racji. Przemyślę sobie sprawę i zastanowię się nad Presso. Stosunkowo rzadko łowię okonie na jigi na główkach poniżej 5 gram, wiec zalozylem że wszystko w miare sie nada B) Na Antaresa AR ze szpulka yumei juz lowilem, przy kiju 7'6 było komfortowo. Więc trochę mnie ciągnie w stronę Metanium jak mysle o tej szpulce co ją mam. [ z drugiej strony, myslę że zyskam tu 1-2 gramy w stosunku do oryginalu, biorac pod uwage roznice w wadze szpulek i linki na szpulkach, wiec nie jest to argument ktory by powalał]

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 16:50

@friko
na tej zakladce jest katalog multiplikatorow


Embarassed czuję się jak sztubak - przeoczyłem tą pozycję w tabeli! Dobrze ze przy okazji rozmowy wyniknęły inne kwestie :D

#25 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 26 październik 2008 - 17:01

Slawku ja bym jednak w przypadku lajtowego casta nie ignorowal parametrow rzutowych zestawu bo moze byc tak, ze kiepsko dobrane elementy zestawu uniemozliwia sprawdzenie glownego celu eksperymentu. Gdyby chodzilo o rzucanie sliderami to OK. Parametry rzutowe i masa szpulek niemalze nie istotna, ale przy okoniach ... :D

Friko pelna plecionki standardowa szpulka od AR wazy od 19 do 21 g. napelnij szpulke yumeya i sprawdz mase.

Jesli nie zejdziesz ponizej 5g jigow + gumka to OK Steez 103 sobie poradzi. Ja jednak wyzylowalbym taki zestaw, tymbardziej, ze chcesz sprawdzic cos czego jeszcze nikt na naszym podworku nie robil. Dlatego szpulka Yumeya z MMG byla by idealna propozycja do takiego testu..

pozd JW :D

sorry za brak PL znakow :D

#26 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 26 październik 2008 - 19:35

Friko, na twoim miejscu skupiłbym się na wyżyłowaniu parametrów okoniowego kija. W uchwyt zaczepiłbym coś co juz z 5-6g wabikami radzi sobie dobrze. Moje propozycje
to

Chronarch 51 MG, Scorpion 1001 MG

albo najchętniej wiedząc jak łowisz na casting :D kupiłbym Metanium MG lub Core MG i wstawił do niej szpulkę Yumea którą juz masz. Lepszego combo na okonie w chwili obecnej chyba niema jeśli jednym z parametrów ma być niska masa kręcioła.

Są jeszcze magnezowe Daiwy Silver creek Presso i Liberto Pixy, ale dlamnie to młynki do technik rzutowych i krótkich dystansów a nie do odległościowego łowienia okonii.

pozd JW :D



moim zdaniem steez 103H miota lekkie wabiki tak barzo podobnie jak nie tak samo jak combo metanium/yumeya. a przy tym jest dużo poręczniejszy i lżejszy. moim zdaniem metanium do tego typu zastosowań jest po prostu za duży no ale to moja subiektywan ocena...
pozdrówka!

#27 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 26 październik 2008 - 19:38

Krzysiek, a co ty uznajesz za lekkie wabiki? Szpula od yumeya napełniona powiedzmy 8 funtową PP jest sporo lzejsza niż szpula od steeza z taką sama linką. Ja co prawda szpulkę yumeya z MG miałem w rękach tylko raz, ale odebrałem wrzenie, ze rzut lakkim wabiem (5 cm gloog) był sporo łatwiejszy niż z nawet najlepszego młynka klasy ML .... :D

#28 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 26 październik 2008 - 19:47

dla mnie lekko to 4-5g czyli powiedzmy executor 5 salmo. łowiłem metaniumem z yumeyą parę tygodni, głownie pstrągi czasem okonie na kopytka max 5-6g . moje wrażenia były jak najbardziej pozytywne, jednakże wielkość młynka bardzo mi nie leżała. z żalem zamieniłem na steeza i naprawę nie żałuję. jak pisałem wyżej, osiągi bardzo podobne, dużo lepsza ergonomia, o spasowaniu i masełku nie wspominam. łowię major craftem 8-14 lb.
zawsze z linką 8lb stren.
pozdrówka!

#29 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 26 październik 2008 - 20:02

No tak ergonomia Daiwy Japan to faktycznie w chwili obecnej Numero uno na świecie. Alphas, Zillion, Steez są znacznie lepsze w tym względzie. Mnie jakoś przestała przeszkadzać nawet wielkość Curado 201D. Ale jak wziąłem pierwszy raz na ryby zilliona PE to zrobiło się bardzo wygodnie.

wracajac do samych szpul, to w przypadku MMg z yumeyą zauwarzyłem znacznie lepszy start szpuli przy wabikach 4 do 7g i co nie powino dziwić szpula zatrzymywała się łatwiej ze względu na mała bezwładnosć.
Steeza 103 miałem na lamiglasie 17 lbs Mod/fast i z plecioną 15 funtów. Jakos wydawało mi sie, ze to multik który ma być główną konkurencją dla takich młynków jak AR czy właśnie MMG no i .... śmigałem na warcie 10g Mag poppery, Thrile salmo czy Perche 8F. Ponizej butchera 5F tym zestawem nie schodziłem bo i poco.. :D

#30 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 26 październik 2008 - 20:02

Fakt, zwróciłem uwagę na ceny przy okazji :huh:

@jerzy
- tak jak zacytował mifek. Jeżeli steez i presso waża tyle samo, to wolałbym chyba steeza. Natomiast zastanawiam się poważnie nad metanium MG + płytka szpulka yumeia którą mam. Jeżeli różnica steez 103HL vs. metanium MG (przy standardowej szpulce) jest 15 gram, to montujac szpulke yumei od 15 gram odejmuje troche (lzejsza sama szpulka i lzejsza masa mniejszej ilości linki)

@Tarłoś

czy rzeczywiście jest się z czego śmiać? Nie wiem i chcę sprawdzić :D Kołowrotek przyczepiony do kija przecież obciąża zestaw, podobnie jak przelotki. Dlaczego jego waga miałaby mieć mniejsze znaczenie dla czulości zestawu niż masa samej wędki? To co dociera do wędkarza od przynęty, dociera przecież poprzez układ który stanowi linka, blank, przelotki, foregrip, kołowrotek... a może waga stała się swego rodzaju fetyszem i w praktyce te kilkadziesiąt gram różnicy rzeczywiście w niewielkim stopniu przełoży się na podniesienie czułości zestawu?
Sprzedawałeś kiedyś na tym forum swój kij, w którym zastsowałeś szkieletowy uchwyt multiplikatora z wypiłowanym środkiem. Ergonomicznie rozwiązanie z pewnością kontrowersyjne, ale wycinając pół uchwytu zaoszczędziłeś pewnie na wadze kilka gram - zauważyłeś różnicę w czułości?

Pozdrawiam



Ja już kiedyś napisałem, że wycinałem, wycinam, modyfikuję robię totemy ( jak niektórzy te moje konstrukcje nazywają :mellow: ) bo mi się to poprostu podoba - podoba i już!
Nie szukam oszczędności na wadze. Jeżeli jest to czulsze to i dobrze - ale naprawdę Pawle uwierz mi nie trzeba do wszystkiego dorabiać teorii, doszukiwać się we wszystkim praktyczności, opłacalności, polepszenia właściwosci. Ja robię takie totemy żeby cieszyło to moje oko, a może i nie tylko moje. Nad gustami się nie dyskutuje - gusta się ma. I niech tak zostanie.
Dlatego ja nie widzę różnicy w wadze - zważywszy jeżeli chdzi o 20-50 gram.
Przechodząc do meritum tego postu to czy zwykły Scorpion Mg 1001 , Ci nie wystarczy?
To jest świetny lekki multik i z przynętami 5 gramowymi poradzi sobie bez najmniejszego problemu, wiem bo używam takowego od ponad 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolony ( rzucałem samym 7 centymetrowym twisterem na haku, na 7-10 metrów).



#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 20:19

Tomek,

rozumiem. Myslałem że zależało Ci na tym żeby odchudzić zestaw - błędne założenie. Ty lubisz wycinać totemy a ja lubię sobie trochę podrążyć i pokombinować B) zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Jak okaże się, że te skrobanie się o 20 czy 50 gram niewiele dało - pierwszy to napiszę na forum :lol:

ps. wystarcza mi i zwykły scorpion 1001. Prawdę mówiąc, jak są ryby, to wystarcza mi cokolwiek. Tutaj chce zrobić eksperyment który pozwoli mi sie ustosunkować do fetyszu wagi.

#32 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 26 październik 2008 - 20:25

No tak ergonomia Daiwy Japan to faktycznie w chwili obecnej Numero uno na świecie. Alphas, Zillion, Steez są znacznie lepsze w tym względzie. Mnie jakoś przestała przeszkadzać nawet wielkość Curado 201D. Ale jak wziąłem pierwszy raz na ryby zilliona PE to zrobiło się bardzo wygodnie.

wracajac do samych szpul, to w przypadku MMg z yumeyą zauwarzyłem znacznie lepszy start szpuli przy wabikach 4 do 7g i co nie powino dziwić szpula zatrzymywała się łatwiej ze względu na mała bezwładnosć.
Steeza 103 miałem na lamiglasie 17 lbs Mod/fast i z plecioną 15 funtów. Jakos wydawało mi sie, ze to multik który ma być główną konkurencją dla takich młynków jak AR czy właśnie MMG no i .... śmigałem na warcie 10g Mag poppery, Thrile salmo czy Perche 8F. Ponizej butchera 5F tym zestawem nie schodziłem bo i poco.. :D



Jurek - jak pisałem wcześniej opisuję tu raczej moje subiektywne wnioski. faktem jest że szpulka yumeyi jest lżejsza, co nie zmienia faktu że steezem przy tych samych wabikach rzuca mi się równie łatwo ( jak nie łatwiej ) i przyjemnie. być może znaczenie ma tu również fakt występowania rzeczonego młynka w dwóch szpulowo/hamulcowych wariantach?
tak tylko gdybam...
pozdrówka!


#33 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 26 październik 2008 - 20:59

ergonomia steez jest faktycznie porazająco przyjazna.multik lezy w łapie swietnie,i ta waga :D fakt miałem tylko raz okazje chwile sie pobawić steezem @spigota na zlocie drawskim.
i w porównaniu do MG/MG7 gabarytowo jest przewaga na stronę steeza.

#34 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2008 - 01:40

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Jeżeli zdecyduję się na multiplikator to będzie to Daiwa Presso (stosunek wagi do ceny) lub Shimano Metanium MG 7 (ze wzgledu na szpulke yumeia ktora juz mam).

Teraz musze przemyslec sprawe uzbrojenia blanku.

#35 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 czerwiec 2009 - 10:09

Ostatecznie zdecydowałem się na zestaw spinningowy. Finał opisany w tym wątku:

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=147476 &#msg_147476

#36 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 29 czerwiec 2009 - 13:50

bardzo zgrabny kijek - powodzenia!
pozdrowka

#37 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 czerwiec 2009 - 14:06

Dzięki, przyda się jakby napisał @Sławek 'Oppeln' Bronikowski jest to ponury czarny oszczep o urodzie młodocianej satanistki z Viva Zwei :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych