Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlżejszy kołowrotek wielkości ok. 2500 (okoniowo/sandaczowy)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 październik 2008 - 22:32

Jako że nie za bardzo mam łeb do parametrów technicznych kołowrotków, poproszę o pomoc pasjonatów sprzętowców głębiej siedzących w temacie:

Otóż zamyślam nad złożeniem Combo okoniowego/lekkiego sandaczowego, którego podstawowym wyznacznikiem będzie niska masa całkowita. Zostawmy na razie kij, nie wiem jeszcze czy to będzie spinning czy casting nawet (stąd w zakładce baitcasting identyczne pytanie o multiplikator). Chcę sprawdzić jak radykalne odchudzenie wpływa - realnie nie matematycznie - na podniesienie czułości. Stąd interesuje mnie masa kołowrotka. Myślę że wielkość młynka/moc hamulca powinna odpowiadać łowieniu większych okoni czy lekkiemu sandaczowaniu - dlatego wpisałem ok. 2500 no bo wiadomo że np. dawia vs. shimano gabarytowo prezentują się inaczej w podobnej nominalnej wielkosci. Pomożecie?

Pozdrawiam

#2 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 25 październik 2008 - 22:51

jak lajtowy wagowo to chyba tylko steez/exist o przydomkach custom B) z daiwy lub shimanowskie sephie lub soare.
co do multi to chyba jak narazie steez lub presso

waga zestawu napewno ma wpływ na jego czulosć,im mniej obciążona reka tym mniej jest absorbowana cięzarem zestawu.czyli lekki kijas i kreciek.oczywiscie wiadomo sporo zalezy od materiału z jakiego kij na jakiejs lejacej sie klusce bedzie inaczej niz na jakim max wysokim module .ale to tym wiesz :D

niby te gramy to róznice kilkudziesieciu gram w tą lub w tą.realnie przeciez to mała waga.ale jesli masz lekki wagowo zestaw wtedy naprawdę mozna się skoncentrowac na masie przynęty i lepiej ją wyczuć.(głownie jigi)

to tak samo jak kij leci na ryja czyli niewywazony,jest mniej czuły niś kij który bedzie wywazony,a jedyna przeciwwagą bedzie przynęta w czasie łowienia.

ot to moje zdanie lekko off topowe B)

#3 OFFLINE   jackybrown

jackybrown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaUSA

Napisano 26 październik 2008 - 02:45

friko ONLY STEEEEEZZZ... :mellow:

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 07:46

chłopaki, a konkretnie ile ważą te kołowrotki mogilbyście wygrzebać gdzies? Embarassed

@hasior
teorie to ja znam, chce sprawdzic w praktyce jak silnie odczuwalna jest roznica :D


#5 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 26 październik 2008 - 08:25

Masz do wyboru-
Daiwa Exist Steez Custom: 200 gram wagi,
lub
Daiwa TD-Z Type R + (Plus) 195 gram wagi.

Druga propozycja trudniejsza do zdobycia ale lepsze materiały i cena bardziej przystępna.

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 09:54

@Vasyl

A Daiwa TD-Z Type R+ to nie multiplikator przypadkiem? Do bliźniaczego wątku w zakładce baitcasting by pasował w taki razie.

Tu znalazłem masę Exist Steez Custom w wersji 2506 - 185 gram:

http://honyaku.yahoofs.jp/url_result?ctw_=sT,eCR-JE,bF,hT,ua HR0cDovL2Zpc2hpbmcuZGFpd2EyMS5jb20vaXRlbS5hc3A/SXRlbUlEPTMxN Dg=,qlang=ja|for=0|sp=-5|fs=100%|fb=0|fi=0|fc=FF0000|db=T|ei d=CR-EJ,k1aff8f19298cc511ad6e2428ce858a52,t20080523095247,

Ale znalazłem też taki młynek jak AEGIS 2506 , waga 200 gram - za połowę ceny exista

#7 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 26 październik 2008 - 11:34

Frycuś kilka info.

Daiwa Exist Steez Custom 2506 jest najlżeszy i najdroższy, waga 185 gram, najpłynniej pracujący ze wszystkich. Żeby uciec z wagi ma magnezową , a nie aluminiowa korbkę.

Daiwa Exist 2506 wszechstronniejszy bo nadaje sie równiez na słone wody od Steez Customa, waga 190 gram. Płynność wzorcowa.

Daiwa Aegis 2506 waży 200 gram, ma jedną wadę płynność pracy jest nieporównywalna z existami, luviasami, czy ignisem. To starsza konstrukcja o budowie jak stare tournamenty i luviasy, owszem bardzo dobra i sprawdzona, ale już w odwrocie. Cena bardzo atrakcyjna, widziałem gdzieś na allegro za jakieś smieszne pieniądze.

Daiwa Luvias 2506 bardzo dobry mimo, że tajlandzki, tani, doskonalne pracujący, podobnie jak existy, ale wykonany z grafitu ZAION, waga 200 gram.

Daiwa Ignis 2506 również thailand, ale perfekcyjny, tańszy odpowiednik Steez Exist, również ZAION, waga 195 gram, cena wysoka.

Shimano Stella 2500S - bajkowe wykonaie, aksamitna praca, wysoka cena i waga 230 gram, bo stellka mocniejsza niż daiwy podane wyżej. Genialny hamulec.

Soare30 2500HGS - jeden z najładniejszych kręciołów jakie są, płytka szpula, reszta z magnezu, ładnie pracuje i jest wyjatkowy, hamulec jak w Stellce, najlepszy na świecie. Cena w miarę OK. Waga 210 gram

Shimano Sephia 2500S jednak starsza konstrukcja, ale dobra i lekka, niby producent sugeruje ją do plecionek, cienkich oczywiście. Waga 210 gram.

Shimano Biomaster Mg 2500S - lekki, 220 gram, tani i dobry.

Hmmm...być może jeszcze coś, ale to przyjąłbym za bazę :D

Pozdr.
  • wildriver i Kuballa44 lubią to

#8 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 26 październik 2008 - 12:44

chłopaki, a konkretnie ile ważą te kołowrotki mogilbyście wygrzebać gdzies? Embarassed

@hasior
teorie to ja znam, chce sprawdzic w praktyce jak silnie odczuwalna jest roznica :D


ja machając np scorpionem MG a curado 101D na tym samym lekkim wywazonym kiju zdecydowanie lepiej mi się lowiło MG lepsze czucie,niektórych brań Okoni w Ire nawet bym niepoczuł,ale stosunkowo lekki zestaw pozwolił mi na to.
wiadomo mogłby być i lzejszy B)




#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 13:27

@Mefisto

wielkie dzięki! O to mi chodziło, super baza - naprawdę bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 26 październik 2008 - 15:14

Cyt.
A Daiwa TD-Z Type R+ to nie multiplikator przypadkiem? Do bliźniaczego wątku w zakładce baitcasting by pasował w taki razie.
Type R+ Friko występuje w wrsji spinningowej i castingowej.
Radzę sprawdzić przed wydaniem opini o przenoszeniu wypowiedzi w temacie do innych wątków.


#11 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 26 październik 2008 - 15:16

Muszę dodac że waga kołowrotków przeze mnie podana to realna waga kołowrotka z nawiniętą linka.

#12 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1175 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 26 październik 2008 - 15:48

A może Quantum catalyst

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 16:38

@Vasyl

ja tylko pytałem :D a nie wydawałem opinię (jak zaznaczyłem na wstępie kołowrotki to nie jest mój konik). Bardzo dziękuję za informację - czy masz może linka do tej spinningowej wersji TD-Z R+ ???

@Tommek
a ile wazy Quantum o którym mówisz?

@Mefisto
Przejrzalem sobie te zestawienie które zrobiłeś i zaczałem się zastanawiać czy nie wybrać wielkości 2000 jednak... oczywiscie w tym ukladzie raczej wieksze 2000 niż mniejsze 2000 (mam na myśli średnicę szpuli) - pytanie czy znajde 2000 która podoła lekkiemu sandaczowaniu :unsure: [przez co rozumiem plecionke 8lb i gumki na główkach 10-12 gram] - co bys wskazał jako mocniejsza 2000?

Kusila mnie wielkosc 2004 ale chyba za szybko bym sie wyrywał z linki przy tak płytkiej szpuli...

  • Soldier82 lubi to

#14 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1175 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 26 październik 2008 - 16:42

Wielkość 10(najmniejsza) 8.5oz
20 ciut większa 10.3oz

#15 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 26 październik 2008 - 16:55

Frycuś...wiekszość modeli w wielkości 2000 / 2004, itp ma korpusy identyczne jak w 2500, 2506, itp. mniejsze mają jedynie rotory i średnice szpuli. Rozmiary 2000 można raczej polecić do ultra lajtów, ale sandała na ultra lajty raczej nie wypada łowić. Ja mam exista 2506 i idealnie nadaje się na pstragi , okonie, czy rzeczywiście czasem od biedy na sandała okazyjnie ale 2000 to nie widzę w ogóle na sandacze :( . Reasumując podam Ci moje typy pod spin :D
ultra lajt Daiwa Presso 1003 lub pochodne, Soare 1000PGS...
średniak Daiwa Exist 2506 lub pochodne
mocny uniwersał Daiwa Morethan Branzino 3000, Shimano Stella 4000
mocarz wiślany - Daiwa Saltiga Game 3500, jedyny i wyjątkowo genialny kręcioł w tej wielkości

Pozdrawiam

#16 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 26 październik 2008 - 17:01

Z samych 2000 ( głębsza szpula niz 2004 ) to hmm...jest certate 2000, luvias 2000...cienko to widzę...mało modeli...a Shimano...Stelka 2000, nowy twin 2000, ale one mało nie ważą..dla mnie osobiście 2000 mógłby nie istnieć :D

Pozdr.

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 17:02

Racja, pogoń za obniżeniem wagi troche przyćmiła mi rozsądek <_< bierze się to trochę ze specyfiki blanku który mam do dyspozycji - przy długości 7'6 waży tylko 40 gram :huh: wg opisu producenta moc 10lb c.w. do 10 gram :unsure: tak nie wiadomo na co troche ten kijek, jak na okonia to raczej wiekszego, jak na sandacza to raczej w granicach wymiaru minimalnego na jerkbait.pl
No wiec, powiedzmy sobie ambitnie w takim razie B) że wybieramy te duze okonie
  • popper i gooral lubią to

#18 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 26 październik 2008 - 17:06

Friko pochwal sie w lekkim OT B) czyj Ci on znaczy blank z jakiej fabryki?

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2008 - 17:09

powiedzmy że to jest takie no-name z kraju kwitnącej wiśni

#20 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3553 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 26 październik 2008 - 17:37

@Friko
rozmiar 2000 ma, przynajmniej w Daiwie, już wyraźnie mniejszą szpulę niż 2500- zdecydowanie gorsze zatem właściwości rzutowe (co przy okoniach i sandaczach nie jest bez znaczenia)